Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Americká Komise pro cenné papíry řeší Muskovy nákupy akcií Twitteru a zvažuje, jestli se dopustil uvedení v omyl, nebo dokonce podvodu. Co se stalo?
Elon Musk a Komise pro cenné papíry (SEC) se opět dostávají do křížku. Svědectví předložené regulátorům naznačuje, že Musk a jeho poradce nedbali na pravidla oznamování nákupů akcií.
Regulátoři již dříve Muska obvinili z podvodu ohledně možného odkupu, který se nikdy neuskutečnil. Nyní se připravují na podobná obvinění ohledně transakce, která proběhla.
V roce 2018 Musk čelil obvinění SEC z podvodu týkajícího se zprávy na Twitteru, ve které uvedl, že má “zajištěné financování” na převzetí Tesly do soukromého vlastnictví. To se nakonec nikdy nestalo a Tesla se dál obchoduje na burze.
Když na něj podaly žalobu, požádaly regulační orgány soud, aby Muskovi zakázal působit jako vedoucí pracovník nebo ředitel veřejné společnosti.
Tomuto zákazu se ale vyhnul tím, že žalobu urovnal. Souhlasil s odstoupením z funkce předsedy představenstva společnosti Tesla a zaplatil pokutu ve výši 20 milionů dolarů.
Později se neúspěšně pokusil od dohody o urovnání odstoupit. Jeho právníci tvrdili, že regulační orgány jsou posedlé snahou miliardáře potrestat.
Aktuálně SEC zkoumá Muskovy nákupy akcií Twitteru (než společnost převzal) a především načasování jejich uvedení na patřičných regulačních formulářích.
Podle úryvků ze svědectví, které šéf Tesly Komisi poskytl a které se minulý měsíc objevily v samostatné žalobě, Musk a jeho poradce nedodrželi pravidlo, které požaduje přiznání držby akcií po překročení 5% podílu.
Své podíly podnikatel odtajnil až ve chvíli, kdy vlastnil více než 9 % akcií a bylo mu nabídnuto stát se členem správní rady Twitteru.
Přepisy svědectví, které Musk a jeho poradce Jared Birchall poskytli SEC, získal Oklahomský hasičský penzijní a důchodový fond v rámci shromažďování důkazů pro svou žalobu.
Mimo jiné v nich podnikatel uvádí, že si byl obecně vědom toho, že investoři musí zveřejnit vlastnictví veřejné společnosti, pokud jejich podíl přesáhne 5 %.
Hasiči zahrnuli části těchto přepisů do revidované žaloby proti Muskovi a dalším obžalovaným, kterou podali koncem května. Tvrdí, že investoři byli podvedeni. Konkrétně ti, kteří akcie Twitteru prodali v oněch 11 dnech, kdy šéf SpaceX své nákupy tutlal.
Svědectví by mělo podpořit tvrzení, že Musk porušil pravidlo, aby mohl své obchodování udržet v tajnosti a zabránit růstu ceny akcií Twitteru, zatímco je nakupoval.
Ušetřil tím podle odhadů asi 143 milionů dolarů, o které by tržní hodnota firmy vzrostla, kdyby se obecně vědělo, že Musk nakupuje její akcie. SEC nyní zvažuje, zda Musk tím, že zpozdil své oznámení, spáchal podvod, nebo trh uvedl v omyl.
Pokud by Komise podala formální žalobu pro podvod, regulátoři by pravděpodobně opět požádali soud, aby Muskovi zakázal působit jako ředitel nebo člen představenstva veřejné společnosti. To by vedlo k jeho odchodu z Tesly.
Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.
Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!
Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.