Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co je budoucnost Tesly? Nápověda: prodej elektromobilů to není

Fanynka Elona Muska a jeho Tesly, Cathie Woodová, se domnívá, že by se firma měla víc zaměřit na plně autonomní řízení a robotaxi. V transformaci vidí cestu k ohromným ziskům.

Co je budoucnost Tesly? Nápověda: prodej elektromobilů to není
Zdroj: depositphotos.com

Cathie Woodová, renomovaná investorka a generální ředitelka společnosti Ark Investment Management, představila ambiciózní prognózy pro společnost Tesla.

V současné době dominují v příjmech Tesly prodeje elektromobilů – tvoří více než 81 % jejích celkových příjmů společnosti – Woodová však vykresluje budoucnost Tesly poháněnou umělou inteligencí (AI).

Investorka vidí budoucnost ve změně obchodního modelu, přičemž v popředí by měla stát technologie autonomního řízení poháněná umělou inteligencí.

Současné postavení Tesly na trhu s elektromobily

Tesla si upevnila svou pozici předního výrobce elektromobilů, přičemž se předpokládá, že Model Y byl v roce 2023 celosvětově nejprodávanějším vozem vůbec.

Na trhu elektromobilů však roste konkurence a hlavní činnost Tesly se potýká s problémy, které se odrážejí i na důvěře investorů a ceně akcií.

Vývoj ceny akcií Tesly od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

V prvním čtvrtletí roku 2024 dodala společnost 386 810 vozů, což představuje 9% pokles oproti stejnému období loňského roku.

Analytici předpovídají, že Tesla v roce 2024 dodá 2,2 milionu vozidel, což odráží míru růstu ve výši 22 %, což je výrazně pod cílem generálního ředitele Elona Muska, který ho stanovil na 50 %.

Strategie společnosti v udržení poptávky zahrnuje výrazné snížení cen, a to o 25,1 % v průběhu roku 2023 a o dalších 9 % v prvním čtvrtletí roku 2024, čímž Tesla snížila své ziskové marže.

Navzdory těmto snahám se konkurenční tlak nadále zvyšuje, zejména ze strany cenově atraktivnějších výrobců, jako je čínský BYD.

Aktuální vývoj ceny akcií BYD

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BYD Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ten nedávno představil základní model elektromobilu za cenu 9 700 USD. Tesla plánuje v roce 2025 čelit tomuto kroku vlastním základním modelem, ale ten bude mít cenovku 25 000 USD.

Autonomní řízení a robotaxi

Společnost Ark Investment Management Cathie Woodové vidí budoucí úspěch Tesly v odklonu od tradičního prodeje elektromobilů k technologiím poháněným umělou inteligencí.

Tesla intenzivně investuje do svého softwaru pro plně autonomní řízení (FSD), který již v beta režimu zaznamenal miliardy kilometrů v reálném provozu.

Software FSD, který stále vyžaduje lidský dohled, vykazuje slibné výsledky v oblasti bezpečnosti: Tesly v režimu FSD mají v průměru jednu nehodu na 7,63 milionů mil ve srovnání s celostátním průměrem v USA, který činí jednu nehodu na 670 tisíc mil.

Autonomní vozidla Tesla mohou být více než 11krát bezpečnější než vozidla řízená člověkem.

Tesla se chystá v srpnu představit své robotaxi, plně autonomní vozidlo určené pro služby osobní přepravy. Úspěch tohoto projektu však závisí na schválení softwaru FSD regulačními orgány.

V případě úspěchu by síť Tesla pro přepravu osob mohla fungovat bez značných nákladů na lidské řidiče, které mají společnosti jako Uber. To by potenciálně mohlo vést k vysokým ziskovým maržím.

Finanční prognózy a dopad na trh

Finanční modely společnosti Ark Investment Management předpovídají dramatickou změnu ve složení příjmů Tesly do roku 2029.

Modely naznačují, že 63 % příjmů společnosti bude pocházet z robotaxi, přičemž podíl prodeje elektromobilů na celkových příjmech klesne na pouhých 26 %.

Tato transformace by mohla výrazně zvýšit ziskovost Tesly, když předpokládaný zisk před úroky, zdaněním a odpisy (EBITDA) by měl v roce 2029 dosáhnout 440 miliard USD. 86 % těchto zisků by mělo pocházet právě z robotaxi.

Tyto prognózy jsou však velmi ambiciózní. Wall Street pro letošek odhaduje tržby na 98,4 miliardy USD.

Aby Tesla splnila prognózu Ark pro rok 2029, která počítá s ročními příjmy ve výši 1,2 bilionu USD, musela by dosáhnout průměrného ročního tempa růstu 64,9 %.

I když prognózy Ark Investu vykreslují optimistický obrázek, zůstává několik překážek:

  • Schválení softwaru FSD a robotaxi regulačními orgány není zaručeno
  • I v případě schválení je široké přijetí spotřebiteli nejisté
  • Tesla by navíc musela překonat zavedené giganty v oblasti spolujízdy, jako je Uber

Ten se může pochlubit 149 miliony aktivních uživatelů měsíčně a 72,5 miliardami USD v ročních rezervacích.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.