Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Tesly letí nahoru – víme, co za tím stojí

Publikováno
Akcie Tesly letí nahoru – víme, co za tím stojí

Tesla, světoznámý výrobce elektrických aut, nadále zvyšuje náskok na pozici největší automobilky ve Spojených státech. Tržní kapitalizace tohoto podniku byla za svou existenci vůbec poprvé počátkem aktuálního týdne nad hranicí 80 miliard amerických dolarů.

Jestli si nejste jistí, co si pod číslem 80 miliard představit, napovíme vám. Jedná se zhruba o stejnou kapitalizaci, jako jejich konkurenti General Motors a Ford dohromady, jak uvádí list Financial Times.

Má se za to, že hlavní faktory, které vynesly Teslu do závratných výšin, jsou zahájení výroby v Číně a silný prodej za poslední čtvrtletí. Tímto se akcie dostaly 8. ledna na své dosavadní maximum na úrovni 493,69 dolarů.

V posledních dnech ale akcie Tesly spadly na úroveň 480 dolarů, což ze současné kapitalizace firmy dělá 86,79 miliard dolarů. Hodnota této společnosti je tedy přibližně o 59 % vyšší než General Motors, která má svou kapitalizaci na úrovni cca 51,2 miliard USD.

Srovnání vývoje Tesly začátkem roku 2019 a 2020

Ještě před ani ne rokem čelila Tesla poměrně nepřívětivému pohledu investorů. Zároveň analytici se netajili narůstající skepsí z důvodu snížení počtu zaměstnanců a chabému odbytu aut za první čtvrtletí roku 2019.

Jenže od té doby se situace obrátila k mnohem lepšímu. Ve třetím čtvrtletí společnost dodala 367 tisíc vozů, podařilo se jí splnit stanovený cíl, a dokonce vykázala čistý zisk.

Na letošní rok si Tesla připravila příchod nového modelu, kterým má být sportovně-užitkový vůz (SUV) „Model Y“.

Investory rovněž těší výhled růstu v Číně. Tam firma totiž začala prodávat vozy vyrobené ve své nové šanghajské továrně.

Pokud bychom se podívali na vývoj akcií Tesly od září (240 USD) a srovnali bychom ho se současnou hladinou (480 USD) jedná se o nárůst o 100 % za dobu ani ne 5 měsíců (viz graf níže)!

Tesla (1.9.2019 az 10.1.2020)
Cena akcií TSLA (1.9.2019 až 10.1.2020)

Nehledě na to, že akcie Tesly rostou, upozornil analytik CFRA Garrett Nelson, tu stále jsou nejistoty ohledně výsledků automobilky za první pololetí. Spoléhat se podle něj nedá ani na udržitelnost ziskové marže.

Poukázal na to, že Tesla v Číně snížila ceny a čelí záplavě elektromobilů od svých konkurentů v USA. Jen na rok 2020 je naplánováno uvést na trh dalších 25 nových modelů elektromobilů. Mnohé z nich navíc mají být schopny získat plný daňový bonus ve výši 7.500 USD, jak uvádí Nelson.

Nepříznivý vývoj automobilového průmyslu

Kromě těchto faktorů je zde hrozící recese, kterou stále více pociťuje v Evropě i Německo a zejména pak automobilový průmysl. Akcie General Motors i Fordu v pondělí klesly v reakci na prohlášení Fordu, že jejich prodej ve 4. čtvrtletí klesl o 1,3 procenta. Mimo to General Motors minulý týden oznámil, že v USA jejich prodej klesl o 6,3 procenta v posledním čtvrtletí.

Prodej aut se v Americe meziročně snížil o 2 desetiny milionu, konkrétně z 17,3 (2018) na 17,1 miliónů (tedy cca -1,15 %).

Co říkáte vy na vývoj akcií Tesly? Co za ním stojí podle vás a jak dlouho si myslíte, že jej Tesla udrží? Podělte se o svůj názor s námi v komentářích.

Další články o Tesle

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎