Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Kryptoměny » Zcash

Kryptoměna Zcash (ZEC) - Kurz, recenze, graf ceny, kde koupit?

Graf kurzu Zcash

Kurz Zcash
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Kalkulačka: ZEC to CZK

ZEC
CZK
CZK
USD
EUR

Informace o kryptoměně Zcash

Zcash (ZEC) je slibná decentralizovaná kryptoměna, která se zaměřuje na 100% anonymní transakce. Její kořeny sahají až do roku 2013, kdy vznikla hard forkem z bitcoinového blockchainu. Vlastní mainnet tvůrci Zcash spustili v říjnu 2016. Konečný počet tokenů je, stejně jako u BTC, stanovený na 21 milionů. Zcash také každé čtyři roky prochází tzv. halvingem.

Předností platformy je unikátní protokol (zk-SNARK), který zakladatelé Zcash vyvinuli ve spolupráci s předními odborníky na kryptografii a který je zárukou anonymních převodů. Důvěru v kryptoměnu sráží především fakt, že investice do Zcash proběhla bez pořádání ICO.

Obsah článku o Zcash

1.K čemu Zcash slouží?2.Zcash: výhody a nevýhodyVideo: Jak funguje zk-SNARK3.Historie kryptoměny Zcash4.Kde koupit Zcash (ZEC)?Mining (těžba) Zcash tokenů5.Peněženka pro Zcash6.Diskuze o Zcash (komentáře)

K čemu Zcash slouží?

Platforma Zcash poskytuje jakékoliv osobě i společnosti přístup k decentralizovaným, 100% anonymním transakcím. Na rozdíl od kryptoměn Monero a Electroneum (které se rétorikou nevystopovatelných převodů ohánějí také) Zcash zatím nepodmiňuje převod tokenů z oficiální peněženky prokázáním totožnosti (tzv. KYC/AML princip).

Transakce na blockchainu (Zerocoin protokolu – viz dále) probíhají prostřednictvím anonymních, stíněných adres (z-addresses) nebo transparentních, veřejných adres (t-addresses). Úroveň anonymity je volitelná; pokud si adresát nepřeje údaje o transakci (včetně přijatého obnosu) zveřejnit, do blockchainu se nezapíší. Odesílatel ale informace o své adrese a množství zaslaných tokenů uveřejnit může.

Platí to samozřejmě i naopak a povolené jsou také zcela transparentní či anonymní převody.

Ilustrace principu zk-SNARK
Ilustrace principu transakcí zk-SNARK (Zdroj: golden.com)

Úroveň transparentnosti hraje roli i v transakčním výkonu blockchainu. Průměrný čas transakce je 15 minut; algoritmus zvládá okolo 25 veřejných převodů za sekundu, anonymních transakcí zvládne za vteřinu jen zhruba šest.

Zcash: výhody a nevýhody

Obrovskou předností platformy Zcash je algoritmus, na kterých je transakční systém postavený. Tzv. zk-SNARK (Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge) vytvořila Zcash Foundation ve spolupráci s univerzitními experty na kryptografii.

Zapojením vědecké komunity se Zcash přibližuje platformě Cardano, na rozdíl od ní je ale vývoj ZEC méně svázaný rigorózním řízením experimentů.

Video: Jak funguje zk-SNARK

Uživatelům Zcash platformy hraje do karet nízký transakční poplatek, který činí 0,0001 ZEC (ke dni 27. 5. 2019 jde o 0,78 centu) – odhadem 540krát méně, než kolik činí náklady na převod bitcoinů.

Díky ASIC rezistenci je Zcash oblíbený i mezi těžaři; přestože je postavený na tzv. proof-of-work protokolu, jeho mining se vyplatí (na rozdíl např. od Etherea) i majitelům běžných počítačů. Kritici naopak poukazují na energetickou náročnost algoritmu; podle řady odborníků leží budoucnost kryptoměn v proof-of-stake protokolu a jeho variacích.

Logické obavy vzbuzuje i odvrácená strana anonymních transakcí; praní špinavých peněz, prodej zbraní, drog nebo dětské pornografie. Z nitra komunity i samotné Electric Coin Company se proto ozývají opatrné hlasy o zavedení systému pro ověření identity držitelů ZEC; tím by ovšem kryptoměna přišla o jednu ze svých hlavních konkurenčních výhod.

S nedůvěrou hledí potenciální investoři i na tzv. founder’s reward systém. Tato funkce v zásadě daní vytěžené tokeny; z odměny 12,5 ZEC za vytěžený blok jde 2,5 tokenu automaticky na vrub investorům, kteří v počátcích vývoj Zcash podpořili. 20% zdanění skončí v říjnu 2020, kdy po 4 letech dojde k prvnímu halvingu kryptoměny.

Historie kryptoměny Zcash

Zcash vznikl v roce 2013 – pod názvem Zerocoin – tichým oddělením od Bitcoinu. Zakladatelem kryptoměny je specialista na kybernetickou bezpečnost Zooko Wilcox, pod jehož vedením (v rámci společnosti Electronic Coin Company) vývoj Zcash probíhá.

V roce 2014 publikoval vývojářský tým původní whitepaper (aktualizovanou verzi z května 2019 naleznete zde). V tom samém roce pak Wilcox navázal spolupráci s kryptografickými odborníky mj. z Massachusetts Institute of Technology, John Hopkins University a Israel Institute of Technology.

K oficiálnímu spuštění blockchainu a uvedení ZEC tokenů na trh došlo 28. října 2016. V březnu 2017 pak vznikla Zcash Foundation, zastřešující propagaci platformy a šíření osvěty o kryptoměnách.

Kde koupit Zcash (ZEC)?

Zcash koupíte na řadě burz i směnáren:

 • Binance (nákup za BTC),
 • Coinbase (doporučujeme),
 • Gemini (nákup za dolary, BTC, ETH, BCH a LTC),
 • Kraken (nákup za dolary, eura a BTC).
Favorit redakce
 • Možnost nakoupit kryptoměny rychle pomocí kreditní (platební) karty
 • Jednoduchost nákupu
 • Při nákupu kartou poplatek cca 3.99 %
 • Coinbase se v historii stala obětí několika hackerských útoků

Další seznam burz a směnáren, které nákup ZEC tokenů podporují, najdete na oficiálních stránkách.

Mining (těžba) Zcash tokenů

Mining Zcash tokenů probíhá prostřednictvím mechanismu proof-of-work. Jejich konečný počet stanovili tvůrci kryptoměny na 21 milionů tokenů. Na rozdíl od jiných jiných kryptoměn postavených na PoW principu se těžení ZEC vyplatí i amatérům; díky ASIC rezistenci se mining Zcash tokenů velkým těžebním farmám příliš nevyplatí.

Stejně jako u Bitcoinu, i Zcash má procházet halvingem – každé 4 roky se odměna za vytěžený blok sníží na polovinu. První dělení nastane v říjnu 2020.

Peněženka pro Zcash

Většina peněženek nepodporuje anonymní transakce Zcash tokenů, výjimkou je oficiální Zcash Wallet, která je ale poměrně komplikovaná na ovládání a správu.

Uložení tokenů ale takový problém není. Využít můžete např. softwarové peněženky Exodus, Jaxx, Coinomi, Freewallet a další. Pro uložení můžete využít také hardwarové peněženky Trezor One a Trezor Model T a také Ledger Nano X i Nano S.

Zcash (ZEC) – Kurz (vývoj ceny)

O plánovaném spuštění Zcash věděla kryptoměnová komunita měsíce dopředu. Hned po emisi tokenů na trh se ZEC obchodovalo za astronomických 5 942 dolarů (29. října 2016), poté ale následoval strmý pokles – až na hodnotu 33,91 $/ZEC (19. 12. 2016).

Kryptoměnová bublina na přelomu let 2017/18 vyhnala cenu Zcash tokenů na 953,23 dolaru (7. 1. 2018). V poslední roce hodnota Zcash pozvolna klesá; 27. května 2019 se ZEC obchodovalo za 77,78 $/token.

Reklama
Reklama

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
 • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
 • Vytvořena českou firmou
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-0,92%
Aktuální cena
$26 818
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-1,2%
Aktuální cena
$1 870
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-1,7%
Aktuální cena
$300,8
Zcash
Zcash je jednou z prvních opravdu anonymních decentralizovaných měn s velkým potenciálem. Vaz jí ale může zlomit plánované ověřování totožnosti uživatele.
 • Anonymita transakcí
 • Za Zcash stojí špičkový tým
 • Plánované ověřování totožnosti použivatele

Více informací o Zcash

KryptoměnaZcash
SymbolZEC
Vytvořeno2013
Webové stránkyhttps://z.cash/
Lze těžit?
Typ těžbyPoW, ASIC Resistant
Tvorba blokuZcash
Aktuální počet tokenů8 506 148
Maximální počet tokenů21 000 000
Obchodní objem (24h)$15 510 544
Tržní kapitalizace$270 367 486
Změna ceny za 24h-2,3%

Vývoj ceny kryptoměny Zcash za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Symbol
05. 06. 2023 Načítání... ZEC
04. 06. 2023 Načítání... ZEC
03. 06. 2023 Načítání... ZEC
02. 06. 2023 Načítání... ZEC
01. 06. 2023 Načítání... ZEC
31. 05. 2023 Načítání... ZEC
30. 05. 2023 Načítání... ZEC
29. 05. 2023 Načítání... ZEC
28. 05. 2023 Načítání... ZEC
27. 05. 2023 Načítání... ZEC
26. 05. 2023 Načítání... ZEC
25. 05. 2023 Načítání... ZEC
24. 05. 2023 Načítání... ZEC
23. 05. 2023 Načítání... ZEC

Ohodnoťte kryptoměnu Zcash


Připojte se k diskuzi

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo