Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
zcash
ZEC
Kryptoměna Zcash (ZEC) – Kurz, recenze, graf ceny, kde koupit?

$30,59 (684 Kč)

+26,72 % za 7 dní

zcash

Kryptoměna Zcash (ZEC) – Kurz, recenze, graf ceny, kde koupit?

Graf ZEC

$30,59 (684 Kč)

+26,72 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu Zcash

Kalkulačka: ZEC to CZK

ZEC
CZK

Informace o kryptoměně Zcash

Zcash (ZEC) je slibná decentralizovaná kryptoměna, která se zaměřuje na 100% anonymní transakce. Její kořeny sahají až do roku 2013, kdy vznikla hard forkem z bitcoinového blockchainu. Vlastní mainnet tvůrci Zcash spustili v říjnu 2016. Konečný počet tokenů je, stejně jako u BTC, stanovený na 21 milionů. Zcash také každé čtyři roky prochází tzv. halvingem.

Předností platformy je unikátní protokol (zk-SNARK), který zakladatelé Zcash vyvinuli ve spolupráci s předními odborníky na kryptografii a který je zárukou anonymních převodů. Důvěru v kryptoměnu sráží především fakt, že investice do Zcash proběhla bez pořádání ICO.

Obsah článku o Zcash

K čemu Zcash slouží?

Platforma Zcash poskytuje jakékoliv osobě i společnosti přístup k decentralizovaným, 100% anonymním transakcím. Na rozdíl od kryptoměn Monero a Electroneum (které se rétorikou nevystopovatelných převodů ohánějí také) Zcash zatím nepodmiňuje převod tokenů z oficiální peněženky prokázáním totožnosti (tzv. KYC/AML princip).

Transakce na blockchainu (Zerocoin protokolu – viz dále) probíhají prostřednictvím anonymních, stíněných adres (z-addresses) nebo transparentních, veřejných adres (t-addresses). Úroveň anonymity je volitelná; pokud si adresát nepřeje údaje o transakci (včetně přijatého obnosu) zveřejnit, do blockchainu se nezapíší. Odesílatel ale informace o své adrese a množství zaslaných tokenů uveřejnit může.

Platí to samozřejmě i naopak a povolené jsou také zcela transparentní či anonymní převody.

Ilustrace principu zk-SNARK
Ilustrace principu transakcí zk-SNARK (Zdroj: golden.com)

Úroveň transparentnosti hraje roli i v transakčním výkonu blockchainu. Průměrný čas transakce je 15 minut; algoritmus zvládá okolo 25 veřejných převodů za sekundu, anonymních transakcí zvládne za vteřinu jen zhruba šest.

Zcash: výhody a nevýhody

Obrovskou předností platformy Zcash je algoritmus, na kterých je transakční systém postavený. Tzv. zk-SNARK (Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge) vytvořila Zcash Foundation ve spolupráci s univerzitními experty na kryptografii.

Zapojením vědecké komunity se Zcash přibližuje platformě Cardano, na rozdíl od ní je ale vývoj ZEC méně svázaný rigorózním řízením experimentů.

Video: Jak funguje zk-SNARK

Uživatelům Zcash platformy hraje do karet nízký transakční poplatek, který činí 0,0001 ZEC (ke dni 27. 5. 2019 jde o 0,78 centu) – odhadem 540krát méně, než kolik činí náklady na převod bitcoinů.

Díky ASIC rezistenci je Zcash oblíbený i mezi těžaři; přestože je postavený na tzv. proof-of-work protokolu, jeho mining se vyplatí (na rozdíl např. od Etherea) i majitelům běžných počítačů. Kritici naopak poukazují na energetickou náročnost algoritmu; podle řady odborníků leží budoucnost kryptoměn v proof-of-stake protokolu a jeho variacích.

Logické obavy vzbuzuje i odvrácená strana anonymních transakcí; praní špinavých peněz, prodej zbraní, drog nebo dětské pornografie. Z nitra komunity i samotné Electric Coin Company se proto ozývají opatrné hlasy o zavedení systému pro ověření identity držitelů ZEC; tím by ovšem kryptoměna přišla o jednu ze svých hlavních konkurenčních výhod.

S nedůvěrou hledí potenciální investoři i na tzv. founder’s reward systém. Tato funkce v zásadě daní vytěžené tokeny; z odměny 12,5 ZEC za vytěžený blok jde 2,5 tokenu automaticky na vrub investorům, kteří v počátcích vývoj Zcash podpořili. 20% zdanění skončí v říjnu 2020, kdy po 4 letech dojde k prvnímu halvingu kryptoměny.

Historie kryptoměny Zcash

Zcash vznikl v roce 2013 – pod názvem Zerocoin – tichým oddělením od Bitcoinu. Zakladatelem kryptoměny je specialista na kybernetickou bezpečnost Zooko Wilcox, pod jehož vedením (v rámci společnosti Electronic Coin Company) vývoj Zcash probíhá.

V roce 2014 publikoval vývojářský tým původní whitepaper (aktualizovanou verzi z května 2019 naleznete zde). V tom samém roce pak Wilcox navázal spolupráci s kryptografickými odborníky mj. z Massachusetts Institute of Technology, John Hopkins University a Israel Institute of Technology.

K oficiálnímu spuštění blockchainu a uvedení ZEC tokenů na trh došlo 28. října 2016. V březnu 2017 pak vznikla Zcash Foundation, zastřešující propagaci platformy a šíření osvěty o kryptoměnách.

Kde koupit Zcash (ZEC)?

Zcash koupíte na řadě burz i směnáren:

  • Binance (nákup za BTC),
  • Coinbase (doporučujeme),
  • Gemini (nákup za dolary, BTC, ETH, BCH a LTC),
  • Kraken (nákup za dolary, eura a BTC).

Favorit redakce

Výhody
  • Jednoduchá, intuitivní a plynulá platforma
  • Směnárna i burza v jednom
Nevýhody
  • Vyšší obchodní poplatky na burze (0,5 % pro běžné uživatele)
  • Ostatní burzy nabízí více altcoinů i jejich rychlejší zalistování

Další seznam burz a směnáren, které nákup ZEC tokenů podporují, najdete na oficiálních stránkách.

Mining (těžba) Zcash tokenů

Mining Zcash tokenů probíhá prostřednictvím mechanismu proof-of-work. Jejich konečný počet stanovili tvůrci kryptoměny na 21 milionů tokenů. Na rozdíl od jiných jiných kryptoměn postavených na PoW principu se těžení ZEC vyplatí i amatérům; díky ASIC rezistenci se mining Zcash tokenů velkým těžebním farmám příliš nevyplatí.

Stejně jako u Bitcoinu, i Zcash má procházet halvingem – každé 4 roky se odměna za vytěžený blok sníží na polovinu. První dělení nastane v říjnu 2020.

Peněženka pro Zcash

Většina peněženek nepodporuje anonymní transakce Zcash tokenů, výjimkou je oficiální Zcash Wallet, která je ale poměrně komplikovaná na ovládání a správu.

Uložení tokenů ale takový problém není. Využít můžete např. softwarové peněženky Exodus, Jaxx, Coinomi, Freewallet a další. Pro uložení můžete využít také hardwarové peněženky Trezor One a Trezor Model T a také Ledger Nano X i Nano S.

Zcash (ZEC) – Kurz (vývoj ceny)

O plánovaném spuštění Zcash věděla kryptoměnová komunita měsíce dopředu. Hned po emisi tokenů na trh se ZEC obchodovalo za astronomických 5 942 dolarů (29. října 2016), poté ale následoval strmý pokles – až na hodnotu 33,91 $/ZEC (19. 12. 2016).

Kryptoměnová bublina na přelomu let 2017/18 vyhnala cenu Zcash tokenů na 953,23 dolaru (7. 1. 2018). V poslední roce hodnota Zcash pozvolna klesá; 27. května 2019 se ZEC obchodovalo za 77,78 $/token.

Hodnocení Finex.cz

Zcash

Zcash je jednou z prvních opravdu anonymních decentralizovaných měn s velkým potenciálem. Vaz jí ale může zlomit plánované ověřování totožnosti uživatele.

Více informací o Zcash

KryptoměnaZcash
SymbolZEC
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů15 119 575
Maximální počet tokenů21 000 000
Obchodní objem (24h)$49 381 549
Tržní kapitalizace$453 736 715
Změna ceny za 24h-2,9 %
Ohodnoťte kryptoměnu Zcash
9
1

Autor

Kryptoměny vnímám jako finanční nástroj budoucnosti, jehož vývoj je – přes všechny dosažené úspěchy – stále teprve na začátku.

Psaním o kryptoměnách si nejen prohlubuji vlastní znalosti, ale pomáhám také šířit osvětu o decentralizovaných finančních nástrojích mezi ostatní. Právě pro běžné lidi jsou kryptoměny určené – a jim mohou pomoci nejvíce.

Ačkoli na tomto webu nepíšu “klasické” články, jsem autorem spousty analýz a profilů jednotlivých kryptoměn.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat