Informace o kryptoměně Zcash
Zcash (ZEC) je slibná decentralizovaná kryptoměna, která se zaměřuje na 100% anonymní transakce. Její kořeny sahají až do roku 2013, kdy vznikla hard forkem z bitcoinového blockchainu. Vlastní mainnet tvůrci Zcash spustili v říjnu 2016. Konečný počet tokenů je, stejně jako u BTC, stanovený na 21 milionů. Zcash také každé čtyři roky prochází tzv. halvingem.
Předností platformy je unikátní protokol (zk-SNARK), který zakladatelé Zcash vyvinuli ve spolupráci s předními odborníky na kryptografii a který je zárukou anonymních převodů. Důvěru v kryptoměnu sráží především fakt, že investice do Zcash proběhla bez pořádání ICO.
Obsah článku o Zcash
K čemu Zcash slouží?
Platforma Zcash poskytuje jakékoliv osobě i společnosti přístup k decentralizovaným, 100% anonymním transakcím. Na rozdíl od kryptoměn Monero a Electroneum (které se rétorikou nevystopovatelných převodů ohánějí také) Zcash zatím nepodmiňuje převod tokenů z oficiální peněženky prokázáním totožnosti (tzv. KYC/AML princip).
Transakce na blockchainu (Zerocoin protokolu – viz dále) probíhají prostřednictvím anonymních, stíněných adres (z-addresses) nebo transparentních, veřejných adres (t-addresses). Úroveň anonymity je volitelná; pokud si adresát nepřeje údaje o transakci (včetně přijatého obnosu) zveřejnit, do blockchainu se nezapíší. Odesílatel ale informace o své adrese a množství zaslaných tokenů uveřejnit může.
Platí to samozřejmě i naopak a povolené jsou také zcela transparentní či anonymní převody.
Úroveň transparentnosti hraje roli i v transakčním výkonu blockchainu. Průměrný čas transakce je 15 minut; algoritmus zvládá okolo 25 veřejných převodů za sekundu, anonymních transakcí zvládne za vteřinu jen zhruba šest.
Zcash: výhody a nevýhody
Obrovskou předností platformy Zcash je algoritmus, na kterých je transakční systém postavený. Tzv. zk-SNARK (Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge) vytvořila Zcash Foundation ve spolupráci s univerzitními experty na kryptografii.
Zapojením vědecké komunity se Zcash přibližuje platformě Cardano, na rozdíl od ní je ale vývoj ZEC méně svázaný rigorózním řízením experimentů.
Video: Jak funguje zk-SNARK
Uživatelům Zcash platformy hraje do karet nízký transakční poplatek, který činí 0,0001 ZEC (ke dni 27. 5. 2019 jde o 0,78 centu) – odhadem 540krát méně, než kolik činí náklady na převod bitcoinů.
Díky ASIC rezistenci je Zcash oblíbený i mezi těžaři; přestože je postavený na tzv. proof-of-work protokolu, jeho mining se vyplatí (na rozdíl např. od Etherea) i majitelům běžných počítačů. Kritici naopak poukazují na energetickou náročnost algoritmu; podle řady odborníků leží budoucnost kryptoměn v proof-of-stake protokolu a jeho variacích.
Logické obavy vzbuzuje i odvrácená strana anonymních transakcí; praní špinavých peněz, prodej zbraní, drog nebo dětské pornografie. Z nitra komunity i samotné Electric Coin Company se proto ozývají opatrné hlasy o zavedení systému pro ověření identity držitelů ZEC; tím by ovšem kryptoměna přišla o jednu ze svých hlavních konkurenčních výhod.
S nedůvěrou hledí potenciální investoři i na tzv. founder’s reward systém. Tato funkce v zásadě daní vytěžené tokeny; z odměny 12,5 ZEC za vytěžený blok jde 2,5 tokenu automaticky na vrub investorům, kteří v počátcích vývoj Zcash podpořili. 20% zdanění skončí v říjnu 2020, kdy po 4 letech dojde k prvnímu halvingu kryptoměny.
Historie kryptoměny Zcash
Zcash vznikl v roce 2013 – pod názvem Zerocoin – tichým oddělením od Bitcoinu. Zakladatelem kryptoměny je specialista na kybernetickou bezpečnost Zooko Wilcox, pod jehož vedením (v rámci společnosti Electronic Coin Company) vývoj Zcash probíhá.
V roce 2014 publikoval vývojářský tým původní whitepaper (aktualizovanou verzi z května 2019 naleznete zde). V tom samém roce pak Wilcox navázal spolupráci s kryptografickými odborníky mj. z Massachusetts Institute of Technology, John Hopkins University a Israel Institute of Technology.
K oficiálnímu spuštění blockchainu a uvedení ZEC tokenů na trh došlo 28. října 2016. V březnu 2017 pak vznikla Zcash Foundation, zastřešující propagaci platformy a šíření osvěty o kryptoměnách.
Kde koupit Zcash (ZEC)?
Zcash koupíte na řadě burz i směnáren:
- Binance (nákup za BTC),
- Coinbase (doporučujeme),
- Gemini (nákup za dolary, BTC, ETH, BCH a LTC),
- Kraken (nákup za dolary, eura a BTC).
Favorit redakce
- Jednoduchá, intuitivní a plynulá platforma
- Směnárna i burza v jednom
- Vyšší obchodní poplatky na burze (0,5 % pro běžné uživatele)
- Ostatní burzy nabízí více altcoinů i jejich rychlejší zalistování
Další seznam burz a směnáren, které nákup ZEC tokenů podporují, najdete na oficiálních stránkách.
Mining (těžba) Zcash tokenů
Mining Zcash tokenů probíhá prostřednictvím mechanismu proof-of-work. Jejich konečný počet stanovili tvůrci kryptoměny na 21 milionů tokenů. Na rozdíl od jiných jiných kryptoměn postavených na PoW principu se těžení ZEC vyplatí i amatérům; díky ASIC rezistenci se mining Zcash tokenů velkým těžebním farmám příliš nevyplatí.
Stejně jako u Bitcoinu, i Zcash má procházet halvingem – každé 4 roky se odměna za vytěžený blok sníží na polovinu. První dělení nastane v říjnu 2020.
Peněženka pro Zcash
Většina peněženek nepodporuje anonymní transakce Zcash tokenů, výjimkou je oficiální Zcash Wallet, která je ale poměrně komplikovaná na ovládání a správu.
Uložení tokenů ale takový problém není. Využít můžete např. softwarové peněženky Exodus, Jaxx, Coinomi, Freewallet a další. Pro uložení můžete využít také hardwarové peněženky Trezor One a Trezor Model T a také Ledger Nano X i Nano S.
Zcash (ZEC) – Kurz (vývoj ceny)
O plánovaném spuštění Zcash věděla kryptoměnová komunita měsíce dopředu. Hned po emisi tokenů na trh se ZEC obchodovalo za astronomických 5 942 dolarů (29. října 2016), poté ale následoval strmý pokles – až na hodnotu 33,91 $/ZEC (19. 12. 2016).
Kryptoměnová bublina na přelomu let 2017/18 vyhnala cenu Zcash tokenů na 953,23 dolaru (7. 1. 2018). V poslední roce hodnota Zcash pozvolna klesá; 27. května 2019 se ZEC obchodovalo za 77,78 $/token.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.