Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Kryptoměny » Basic Attention Token

Basic Attention Token (BAT) - Kurz, graf ceny

Graf kurzu BAT

Kurz BAT
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
BTC
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Kalkulačka: BAT to CZK

BAT
CZK
CZK
USD
EUR

Informace o projektu Basic Attention Token

Basic Attention Token (BAT) je decentralizovaná reklamní platforma, která propojuje inzerenty přímo s vydavateli reklam a běžnými uživateli. Díky přímému propojení těchto třech stran BAT snižuje marketingové náklady inzerentů a uživatele (spolu s vydavateli) za sledování (resp. publikaci) reklam odměňuje tokeny, se kterými je možné obchodovat, prodat je, nebo je využít k nákupu reklamního prostoru.

Jádrem projektu Basic Attention Token je prohlížeč Brave. Jeho nativní součástí je aplikace pro blokování marketingových sdělení od Googlu, Facebooku a dalších reklamních gigantů, čímž mj. šetří mobilní data. BAT spolupracuje mj. s Youtube nebo platformou Twitch. Základ kryptoměny vychází z Etherea, BAT ovšem nelze těžit.

Obsah článku o BAT

1.K čemu Basic Attention Token (BAT) slouží?2.Basic Attention Token (BAT): Výhody a nevýhody3.Historie Basic Attention Token (BAT)4.Kde koupit kryptoměnu BAT?5.Těžba Basic Attention Token (BAT) – mining6.Basic Attention Token peněženka7.Diskuze o BAT (komentáře)

Kurz BAT – vývoj ceny

Během svého Initial Coin Offering (31. 5. 2017) byly tokeny BAT k dostání za 0,036 dolaru. Vrcholu dosáhl Basic Attention Token 9. ledna 2018, kdy se tokeny obchodovaly za 0,981 $/BAT. Za nejvyšší cenu se v letošním roce (2019) obchodoval 21. dubna (0,49 $/BAT). 1. září 2019 dosáhly tokeny hodnoty 0,185 dolaru. Nyní se cena nachází na hodnotě $0,2.

K čemu Basic Attention Token (BAT) slouží?

Cílem Basic Attention Token je decentralizovat internetovou reklamu a obejít prostředníky, kteří zajišťují její zobrazení nyní. Tvůrcům BAT jsou trnem v oku především obří marketingové platformy, které mají na digitální reklamu prakticky monopol.

V průměru 73 % marketingových nákladů inzerentů jde momentálně do kapsy Googlu a Facebooku.

Závislost na reklamních systémech se projevuje mj. zvyšujícími se poplatky za reklamu (viz např. Facebook a jeho snižování organického dosahu u firemních profilů). Kvůli různým omezením a zákazům navíc nemá řada inzerentů možnost své zboží a služby vůbec propagovat. To vše chce Basic Attention Token změnit.

Cílem kryptoměny je také ochrana koncových uživatelů. Podle tvůrců platformy spotřebují reklamní systémy až 50 % využitých mobilních dat, zpomalují načítání stránek a jsou obrovskou zátěží pro smartphonové baterie. Za to vše v důsledku platí majitel telefonu.

Jádrem decentralizované reklamní sítě je open-sourcový internetový prohlížeč Brave. Blokuje reklamy tradičních marketingových systémů a uživatelům zobrazuje jen ta reklamní sdělení, které na základě prohlížených stránek vyhodnotí jako relevantní. Vše probíhá bez zapojení třetích stran a výměny obřích balíků dat (jak je zvykem u klasických inzertních platforem). Díky integrovanému softwaru Tor je navíc procházení stránek anonymní.

Prohlížeč kryptoměny BAT, BRAVE
Internetový prohlížeč (browser) Brave.

A jak do toho všeho zapadají tokeny kryptoměny? "BatCoiny" slouží jako platidlo, za které si inzerenti mohou reklamní prostor na vybraných stránkách koupit.

Tokeny ale získávají také uživatelé Brave browseru za prohlížení a procházení reklam. Získanými tokeny mohou odměnit své oblíbené tvůrce, použít je k odemčení prémiového obsahu nebo je prodat na kryptoměnových burzách (viz dále). Veškeré transakce jsou transparentní a zapisují se do blockchainu kryptoměny BAT.

Schéma fungování Basic Attention Tokenu (BAT)
Schéma fungování systému BAT, ze kterého vychází i logo kryptoměny.

Odměňováním tvůrců obsahu se BAT přibližuje platformě Patreon. Tvůrci Basic Attention Token navázali už mj. spolupráci s Wikipedií, Youtube nebo s Twitchem.

Basic Attention Token (BAT): Výhody a nevýhody

Výhody Basic Attention Tokenu vychází především z funkcionalit prohlížeče Brave. Kromě plošného odstranění reklam (kterým nahrazuje aplikace typu AdBlock) zajišťuje také anonymní prohlížení stránek.

Prohlížeč se těší popularitě; zatímco v lednu 2018 jej používalo okolo 1 milionu uživatelů, v dubnu 2019 jich bylo už téměř 5 milionů. Za rostoucí popularitou Brave stojí mj. fakt, že "odstřihnutím" tradičních reklamních systémů dokáže zrychlit načítání stránek téměř o jeden řád.

rychlost načtení stárnek v prohlížeči brave
Rychlost prohlížeče Brave

BAT platforma umožňuje inzerentům vynakládat marketingové prostředky mnohem efektivněji. Za stejnou částku osloví více uživatelů a s lepším zacílením. S rostoucí popularitou Brave stoupá i počet tvůrců obsahu. K začátku září 2019 jich je více než čtvrt milionu – a další přibývají každým dnem. Jejich počty můžete sledovat na https://batgrowth.com/.

Basic Attention Token mohou ohrozit zmíněné reklamní systémy. Platforma čelí soustavnému tlaku reklamní platformy AdWords od digitálního giganta Googlu, a největší sociální sítě světa, Facebooku, který navíc připravuje spuštění vlastní kryptoměny Libra.

Basic Attention Token trpí většinou nevýhod Etherea, ze kterého je kryptoměna odvozená. Za zmínku stojí např. problémy se škálováním – blockchain BATu zvládne vyřídit maximálně 15 transakcí za sekundu.

Historie Basic Attention Token (BAT)

Za BAT stojí Brendan Eich, který mj. vytvořil programovací jazyk JavaScript a podílel se na tvorbě prohlížeče Firefox. Vývoj kryptoměny oznámil na svém twitteru v dubnu 2016:

Marketingové aktivity, vývoj prohlížeče a blockchainu zajišťuje společnost Brave. Aktuální verzi white paperu (z května 2018) najdete zde.

V průběhu jejich ICO (31. května 2017) se na vývoj Basic Attention Token podařilo vybrat 36 000 000 $. Za tuto částku (vyplacenou v etherech) obdrželi investoři 1 miliardu tokenů. Dalších miliony dolarů získali vývojáři od andělských investorů.

Společnost Brave kromě toho vytvořila Development Pool (s 200 miliony BitCoiny uzamčenými v chytrém kontraktu) a tzv. User Growth Pool (300 milionů BAT), fond pro odměňování uživatelů prohlížeče a propagaci platformy.

V roce 2017 spojili vývojáři BAT své síly s vyhledávačem DuckDuckGo, který – na rozdíl od Googlu – neshromažďuje údaje o uživatelích a jejich hledání. Ve stejném roce uzavřela společnost Brave partnerství s Youtube a v roce 2019 s Wikipedií.

Mimochodem, Wikipedia akceptuje i dary v Bitcoinech. S tímto nápadem přišli v červenci 2014 (zdroj). Od té doby cena bitcoinu vzrostla více než 20x. Bude BAT následovat?

Kde koupit kryptoměnu BAT?

BAT můžete obchodovat (nakupovat a prodávat) na všech předních kryptoměnových burzách. Nákup i prodej za dolary nabízí Bitfinex a Bittrex, obchodování za bitcoiny je možné na Binance. Nejširší možnosti směny má Kraken (BTC, USD, EUR, CAD a JPY).

Favorit redakce
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Nízké poplatky
 • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
 • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Na stránkách burzy Coinbase můžete získat BAT zdarma získat na tomto odkazu. Další kryptoměny zdarma můžete získat zde: Chcete získat kryptoměny ZDARMA? Zde je návod!.

Těžba Basic Attention Token (BAT) – mining

Tokeny BAT sice není možné těžit (všech 1 500 000 000 tokenů bylo předtěženo při spuštění měny), můžete je ale získat odměnou za prohlížení reklam – stačí si stáhnout a používat prohlížeč Brave. Aplikace je dostupná pro běžné operační systémy na desktopu i chytrých telefonech.

Basic Attention Token peněženka

Pro uložení BAT můžete využít všechny peněženky, které podporují ERC-20 tokeny, např. mobilní Trust Wallet nebo desktopovou MyEtherWallet. Oficiální peněženkou kryptoměny je samotný prohlížeč Brave, který je kromě desktopové verze dostupný také pro iOS a Android.

Pro bezpečnou úschovu doporučujeme využít hardwarová úložiště Ledger nebo Trezor. Vzhledem k tomu, že BAT je ERC-20 token, je možné ho uschovat i do těchto zařízení.

Favorit redakce
 • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
 • Vytvořena českou firmou
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T
Basic Attention Token
Basic Attention Token je slibný projekt, za kterým stojí silný tým vývojářů a který již reálně funguje a má miliony uživatelů.
 • Již funkční ekosystém
 • Využití prohlížeče Brave
 • Je možné získat BAT zdarma
 • Konkurence na trhu prohlížečů je obrovská

Více informací o Basic Attention Token

KryptoměnaBasic Attention Token
SymbolBAT
Vytvořeno2015
ZakladatelBrendan Eich, Brian Bondy
Webové stránkyhttps://basicattentiontoken.org/
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů1 489 138 514
Maximální počet tokenů1 500 000 000
Obchodní objem (24h)$14 055 542
Tržní kapitalizace$302 466 036
Změna ceny za 24h+2,8%

Vývoj ceny kryptoměny Basic Attention Token za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Symbol
07. 06. 2023 Načítání... BAT
06. 06. 2023 Načítání... BAT
05. 06. 2023 Načítání... BAT
04. 06. 2023 Načítání... BAT
03. 06. 2023 Načítání... BAT
02. 06. 2023 Načítání... BAT
01. 06. 2023 Načítání... BAT
31. 05. 2023 Načítání... BAT
30. 05. 2023 Načítání... BAT
29. 05. 2023 Načítání... BAT
28. 05. 2023 Načítání... BAT
27. 05. 2023 Načítání... BAT
26. 05. 2023 Načítání... BAT
25. 05. 2023 Načítání... BAT

Ohodnoťte kryptoměnu Basic Attention Token


Diskuze k článku 2
Jaroslav

ano, chci dostávat novinky a informace ohledně tokenů.
Děkuji Jaroslav25

Portál Finex.cz
Odpověď na Jaroslav

Dobrý den Jaroslave, děkujeme za zájem. Momentálně připravujeme newsletter, do kterého bude již brzy možné se přidat a odebírat novinky do emailu. Do té doby ale můžete sledovat např. naši Facebookovou stránku: https://www.facebook.com/finexcz/ a nebo novinky na hlavní stránce tohoto webu.
S pozdravem
Vojtěch, Finex.cz

Připojte se k diskuzi

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo