Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
basic attention token logo
BAT
Basic Attention Token (BAT) – Kurz, graf ceny

$0,22 (4,93 Kč)

-11 % za 7 dní

basic attention token logo

Basic Attention Token (BAT) – Kurz, graf ceny

Graf BAT

$0,22 (4,93 Kč)

-11 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu BAT

Kalkulačka: BAT to CZK

BAT
CZK

Informace o projektu Basic Attention Token

Basic Attention Token (BAT) je decentralizovaná reklamní platforma, která propojuje inzerenty přímo s vydavateli reklam a běžnými uživateli. Díky přímému propojení těchto třech stran BAT snižuje marketingové náklady inzerentů a uživatele (spolu s vydavateli) za sledování (resp. publikaci) reklam odměňuje tokeny, se kterými je možné obchodovat, prodat je, nebo je využít k nákupu reklamního prostoru.

Jádrem projektu Basic Attention Token je prohlížeč Brave. Jeho nativní součástí je aplikace pro blokování marketingových sdělení od Googlu, Facebooku a dalších reklamních gigantů, čímž mj. šetří mobilní data. BAT spolupracuje mj. s Youtube nebo platformou Twitch. Základ kryptoměny vychází z Etherea, BAT ovšem nelze těžit.

Obsah článku o BAT

Kurz BAT – vývoj ceny

Během svého Initial Coin Offering (31. 5. 2017) byly tokeny BAT k dostání za 0,036 dolaru. Vrcholu dosáhl Basic Attention Token 9. ledna 2018, kdy se tokeny obchodovaly za 0,981 $/BAT. Za nejvyšší cenu se v letošním roce (2019) obchodoval 21. dubna (0,49 $/BAT). 1. září 2019 dosáhly tokeny hodnoty 0,185 dolaru. Nyní se cena nachází na hodnotě $0,22.

K čemu Basic Attention Token (BAT) slouží?

Cílem Basic Attention Token je decentralizovat internetovou reklamu a obejít prostředníky, kteří zajišťují její zobrazení nyní. Tvůrcům BAT jsou trnem v oku především obří marketingové platformy, které mají na digitální reklamu prakticky monopol.

V průměru 73 % marketingových nákladů inzerentů jde momentálně do kapsy Googlu a Facebooku.

Závislost na reklamních systémech se projevuje mj. zvyšujícími se poplatky za reklamu (viz např. Facebook a jeho snižování organického dosahu u firemních profilů). Kvůli různým omezením a zákazům navíc nemá řada inzerentů možnost své zboží a služby vůbec propagovat. To vše chce Basic Attention Token změnit.

Cílem kryptoměny je také ochrana koncových uživatelů. Podle tvůrců platformy spotřebují reklamní systémy až 50 % využitých mobilních dat, zpomalují načítání stránek a jsou obrovskou zátěží pro smartphonové baterie. Za to vše v důsledku platí majitel telefonu.

Jádrem decentralizované reklamní sítě je open-sourcový internetový prohlížeč Brave. Blokuje reklamy tradičních marketingových systémů a uživatelům zobrazuje jen ta reklamní sdělení, které na základě prohlížených stránek vyhodnotí jako relevantní. Vše probíhá bez zapojení třetích stran a výměny obřích balíků dat (jak je zvykem u klasických inzertních platforem). Díky integrovanému softwaru Tor je navíc procházení stránek anonymní.

Prohlížeč kryptoměny BAT, BRAVE
Internetový prohlížeč (browser) Brave.

A jak do toho všeho zapadají tokeny kryptoměny? “BatCoiny” slouží jako platidlo, za které si inzerenti mohou reklamní prostor na vybraných stránkách koupit.

Tokeny ale získávají také uživatelé Brave browseru za prohlížení a procházení reklam. Získanými tokeny mohou odměnit své oblíbené tvůrce, použít je k odemčení prémiového obsahu nebo je prodat na kryptoměnových burzách (viz dále). Veškeré transakce jsou transparentní a zapisují se do blockchainu kryptoměny BAT.

Schéma fungování Basic Attention Tokenu (BAT)
Schéma fungování systému BAT, ze kterého vychází i logo kryptoměny.

Odměňováním tvůrců obsahu se BAT přibližuje platformě Patreon. Tvůrci Basic Attention Token navázali už mj. spolupráci s Wikipedií, Youtube nebo s Twitchem.

Basic Attention Token (BAT): Výhody a nevýhody

Výhody Basic Attention Tokenu vychází především z funkcionalit prohlížeče Brave. Kromě plošného odstranění reklam (kterým nahrazuje aplikace typu AdBlock) zajišťuje také anonymní prohlížení stránek.

Prohlížeč se těší popularitě; zatímco v lednu 2018 jej používalo okolo 1 milionu uživatelů, v dubnu 2019 jich bylo už téměř 5 milionů. Za rostoucí popularitou Brave stojí mj. fakt, že “odstřihnutím” tradičních reklamních systémů dokáže zrychlit načítání stránek téměř o jeden řád.

rychlost načtení stárnek v prohlížeči brave
Rychlost prohlížeče Brave

BAT platforma umožňuje inzerentům vynakládat marketingové prostředky mnohem efektivněji. Za stejnou částku osloví více uživatelů a s lepším zacílením. S rostoucí popularitou Brave stoupá i počet tvůrců obsahu. K začátku září 2019 jich je více než čtvrt milionu – a další přibývají každým dnem. Jejich počty můžete sledovat na https://batgrowth.com/.

Basic Attention Token mohou ohrozit zmíněné reklamní systémy. Platforma čelí soustavnému tlaku reklamní platformy AdWords od digitálního giganta Googlu, a největší sociální sítě světa, Facebooku, který navíc připravuje spuštění vlastní kryptoměny Libra.

Basic Attention Token trpí většinou nevýhod Etherea, ze kterého je kryptoměna odvozená. Za zmínku stojí např. problémy se škálováním – blockchain BATu zvládne vyřídit maximálně 15 transakcí za sekundu.

Historie Basic Attention Token (BAT)

Za BAT stojí Brendan Eich, který mj. vytvořil programovací jazyk JavaScript a podílel se na tvorbě prohlížeče Firefox. Vývoj kryptoměny oznámil na svém twitteru v dubnu 2016:

Marketingové aktivity, vývoj prohlížeče a blockchainu zajišťuje společnost Brave. Aktuální verzi white paperu (z května 2018) najdete zde.

V průběhu jejich ICO (31. května 2017) se na vývoj Basic Attention Token podařilo vybrat 36 000 000 $. Za tuto částku (vyplacenou v etherech) obdrželi investoři 1 miliardu tokenů. Dalších miliony dolarů získali vývojáři od andělských investorů.

Společnost Brave kromě toho vytvořila Development Pool (s 200 miliony BitCoiny uzamčenými v chytrém kontraktu) a tzv. User Growth Pool (300 milionů BAT), fond pro odměňování uživatelů prohlížeče a propagaci platformy.

V roce 2017 spojili vývojáři BAT své síly s vyhledávačem DuckDuckGo, který – na rozdíl od Googlu – neshromažďuje údaje o uživatelích a jejich hledání. Ve stejném roce uzavřela společnost Brave partnerství s Youtube a v roce 2019 s Wikipedií.

Mimochodem, Wikipedia akceptuje i dary v Bitcoinech. S tímto nápadem přišli v červenci 2014 (zdroj). Od té doby cena bitcoinu vzrostla více než 20x. Bude BAT následovat?

Kde koupit kryptoměnu BAT?

BAT můžete obchodovat (nakupovat a prodávat) na všech předních kryptoměnových burzách. Nákup i prodej za dolary nabízí Bitfinex a Bittrex, obchodování za bitcoiny je možné na Binance. Nejširší možnosti směny má Kraken (BTC, USD, EUR, CAD a JPY).

Favorit redakce

Výhody
  • Opravdu propracovaná a funkční platforma
  • Nízké poplatky
Nevýhody
  • Kontakt zákaznické podpory může být složitý a na dlouho
  • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Na stránkách burzy Coinbase můžete získat BAT zdarma získat na tomto odkazu. Další kryptoměny zdarma můžete získat zde: Chcete získat kryptoměny ZDARMA? Zde je návod!.

Těžba Basic Attention Token (BAT) – mining

Tokeny BAT sice není možné těžit (všech 1 500 000 000 tokenů bylo předtěženo při spuštění měny), můžete je ale získat odměnou za prohlížení reklam – stačí si stáhnout a používat prohlížeč Brave. Aplikace je dostupná pro běžné operační systémy na desktopu i chytrých telefonech.

https://www.youtube.com/watch?v=fWzjg0ddQo0

Basic Attention Token peněženka

Pro uložení BAT můžete využít všechny peněženky, které podporují ERC-20 tokeny, např. mobilní Trust Wallet nebo desktopovou MyEtherWallet. Oficiální peněženkou kryptoměny je samotný prohlížeč Brave, který je kromě desktopové verze dostupný také pro iOS a Android.

Pro bezpečnou úschovu doporučujeme využít hardwarová úložiště Ledger nebo Trezor. Vzhledem k tomu, že BAT je ERC-20 token, je možné ho uschovat i do těchto zařízení.

Favorit redakce

Výběr
redakce
Hardware peněženka
2024
Výhody
  • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
  • Vytvořena českou firmou
Nevýhody
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Hodnocení Finex.cz

Basic Attention Token

Basic Attention Token je slibný projekt, za kterým stojí silný tým vývojářů a který již reálně funguje a má miliony uživatelů.

Více informací o Basic Attention Token

KryptoměnaBasic Attention Token
SymbolBAT
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů1 494 883 736
Maximální počet tokenů1 500 000 000
Obchodní objem (24h)$16 831 006
Tržní kapitalizace$326 673 011
Změna ceny za 24h2,2 %
Ohodnoťte kryptoměnu Basic Attention Token
6
0

Autor

Kryptoměny vnímám jako finanční nástroj budoucnosti, jehož vývoj je – přes všechny dosažené úspěchy – stále teprve na začátku.

Psaním o kryptoměnách si nejen prohlubuji vlastní znalosti, ale pomáhám také šířit osvětu o decentralizovaných finančních nástrojích mezi ostatní. Právě pro běžné lidi jsou kryptoměny určené – a jim mohou pomoci nejvíce.

Ačkoli na tomto webu nepíšu “klasické” články, jsem autorem spousty analýz a profilů jednotlivých kryptoměn.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jaroslav

ano, chci dostávat novinky a informace ohledně tokenů.
Děkuji Jaroslav25

Redakce Finex

Dobrý den Jaroslave, děkujeme za zájem. Momentálně připravujeme newsletter, do kterého bude již brzy možné se přidat a odebírat novinky do emailu. Do té doby ale můžete sledovat např. naši Facebookovou stránku: https://www.facebook.com/finexcz/ a nebo novinky na hlavní stránce tohoto webu.
S pozdravem
Vojtěch, Finex.cz

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat