Graf kurzu Nano
Kalkulačka: NANO to CZK
Informace o kryptoměně Nano
Kryptoměna NANO (dříve známá jako Raiblocks) je inovativní druh kryptoměny. Na rozdíl od Bitcoinu, který stojí na architektuře blockchainu, je NANO tzv. DAG (Directed Acyclic Graph).
Využítí DAG architektury má své plusy a mínusy. Mezi hlavní plusy patří rychlost a prakticky kompletní absence poplatků. Nevýhodou ale je, že decentralizace NANO sítě je na nižší úrovni.
NANO je přímou konkurencí Bitcoinu, protože podobně jako BTC cílí na vytvoření transakční sítě. To je taková síť, která je primárně určena k jednoduchým transakcím. Nezahrnuje vylepšení a nadstavbové funcke, jako jsou např. smart kontrakty, které má např. Ethereum.
DAG vs. Blockchain
NANO má stejný cíl jako Bitcoin a tak logicky muselo přinést klíčové výhody, které jej postaví do konkurenceschopné pozice. Konkurenční výhody sítě NANO mají svůj původ v architektuře sítě. Ideální porovnání je právě s Bitcoinem.
Bitcoin stojí na technologii blockchain, kde těžaři za poplatek berou transakce uživatelů a skládají je do bloků. Za uzavření bloku pak dostávají další odměny.
Tento způsob organizace transakcí se nazývá synchronní. Jedna transakce následuje druhou a vše probíhá na úrovni aktuálního bloku.
NANO je DAG a specificky se jedná o tzv. Block-Lattice architekturu. Ta umožňuje asynchronní potvrzování transakcí, které vede k podstatně vyšší rychlosti sítě. V podstatě to znamená, že každý uživatel má svůj vlastní blockchain, který aktualizuje podle odchozích a příchozích transakcí bez toho, aby musel čekat na konfirmaci od celé sítě (viz. vizualizace).
NANO má tak dvě kritické výhody.
- Jednak to je vysoká rychlost sítě,
- a také je to kompletní absence poplatků.
Nejnovější verze sítě NANO umožňuje posílat transakce, které jsou potvrzeny průměrně za 0,27 sekundy.
Bitcoin má proti tomu na potvrzení minimálně 10 minut (arbitrárně určená doba pro vytvoření nového bloku).
Transakce za vteřinu
Bitcoin zvládá přibližně 7 transakcí za vteřinu, což je nedostačující počet pro moderní společnost. Tento problém architektura sítě NANO také do jisté míry eliminuje.
Síť momentálně zvládá přibližně 100 transakcí za vteřinu a v proběhlých stress testech byla síť schopna dosáhnout až na hranici 1000 transakcí za sekundu (TpS).
Pokud si nyní říkáte, jak je možné, že ještě někdo používá BTC, když je tu NANO, tak pravděpodobně neznáte klíčový problém všech kryptoměn, který se nazývá Blockchain Trilema.
Blockchain Trilema
Blockchain trilema je ústředním problémem všech kryptoměn. Ale co to znamená?
Každá kryptoměna má tři klíčové vlastnosti. Jedná se o: bezpečnost, decentralizaci a rychlost.

Na předchozím obrázku můžete vidět vizualizaci problému s názvem Blockchain trilema. Problémem kryptoměn je fakt, že se nedaří najít řešení, které mělo zahrnovalo všechny tři vlastnosti na maximum.
Vždy je bohužel třeba jednu vlastnost opominout.
Pokud je nějaká kryptoměna rychlá a bezpečná, tak tratí výrazně na decentralizaci. Bitcoin je například decentralizovaný a perfektně zabezpečený, ale je až zoufale pomalý.
Delegated Proof of Stake
NANO pak stojí na úplně opačné straně. Je poměrně rychlé a relativně bezpečné, ale decentralizace sítě je na nízké úrovni. NANO totiž používá pro konsensus v síti systém DPoS (Delegated Proof of Stake), který je znám pro svou limitaci decentralizace.
V systému DPoS se volí reprezentanti, kteří následně dohlíží na to, jestli participanti v síti dodržují pravidla. Pokud je nedodržují, tak mají reprezentanti právo odmítnou invalidní transakce.
Rozdíl od Bitcoinu je takový, že účast na funkci sítě BTC je umožněna úplně každému. U DPoS mohou být ověřovateli jen ti největší hráči.
Kritika kryptoměny NANO
Pokud se již nějakou dobu v kryptoměnách pohybujete, tak vám jistě dojde, kde se nachází Achillovy paty tohoto projektu. Záměrně píši v množném čísle, protože jich NANO má více.
- V první řadě je to tedy pochybná decentralizace.
Na následujícím obrázku vidíte, že velkou část sítě prakticky ovládá jen několik málo entit.
Kličové slovo v síti má tak Nadace NANO (Uzly nadace, NANO Vault, NANO Wallet) a Binance. Tyto dvě organizace společně ovládají téměř třetinu hlasovací síly.
Delegated Proof of Stake má systémové slabiny a limituje decentralizaci.
- Dalším problémem je pak absence poplatků v síti.
Samozřejmě, že pro uživatele je levnější transakce posílat. Ale tím pádem bohužel neexistují velké ekonomické pobídky pro provozovatele uzlů, kteří jsou potřeba pro zabezpečení sítě a decentralizaci.
Absence ekonomických pobídek
Síť Bitcoinu poskytuje těžařům poplatky za ověření transakce a fixní odměnu za vytěžení bloku. V síti NANO nic takového není a tak nemá vlastně nikdo pobídku proto účastnit se provozu sítě. Podle tvůrců projektu je dostatečnou pobídkou využívání sítě NANO a možnost ověřování všech transakcí. Jenže síť se prozatím moc nevyužívá.
Největší usecase pro kryptoměny jsou momentálně stablecoiny a ty nemohou existovat na síti NANO, protože nemá smart kontrakty jako mají blockchainy 2 a 3 generace (ETH, TEZOS, ATOM, Cardano, ICON a další).
To fakticky znamená, že i kdyby síť NANO byla extrémně rychlá a bez poplatků, tak stejně budou chybět kritické výhody a NANO si bude těžko hledat využítí.
Bitgrail Hack
NANO má za sebou také extrémně nepříjemnou epizodu s názvem Bitgrail. Bitgrail byla italská burza, která se specializovala právě na NANO (tehdy Raiblocks).
Impementace NANO mincí byla v počátcích složitá a NANO tak bylo možné obchodovat na velmi málo burzách.
Jednou z nich byla právě burza Bitgrail, jejíž majitel ovšem špatně napsal kód a poté, co burza přišla o velkou část svých financí kvůli bugu, zkrachovala.
Majitelé mincí přišli přibližně o 17 milionů NANO. Velkou kritiku tehdy schytala také samotná Nadace NANO, která podporovala burzu jako go-to řešení pro nákup NANO.
Konkurence NANO
Primární konkurenti sítě NANO jsou všechny transakční systémy. V první řadě se tedy jedná o Bitcoin. Klasickým konkurentem je také mince XRP (Ripple). Právě Ripple je NANU relativně podobný a jeho vysoká kapitalizace vzbuzuje naději, že i NANO by mohlo dosáhnout lepších výsledků.
DAGY na vzestupu
Mezi další konkurenty patří DAG mince, přičemž asi nejznámějším DAGem je mince IOTA. IOTA podobně jako NANO také trpí absencí decentralizace, protože spolehá na centrální prvek, kterým je software provozovaný nadací IOTA s názvem Coordinator.
Mezi novější konkurenty patří DAG projekty jako Hedera Hashgraph či např. Perlin. Mezi čistě transakční sítě se pak řadí např. Decred.
Cena kryptoměny NANO
NANO přišlo s novou technologií a poměrně brzy odhalilo potenciál DAGU. Jako ještě Raiblocks vzniklo už v roce 2015. V té době byla technologie DAG na kryptoměnách v počátcích a z toho později NANO těžilo jakožto jeden z mála funčkních DAG projektů.
V roce 2018 dosáhla cena NANO svého vrcholu 36 dolarů za minci. Dnes má mince hodnotu přibližně $5,23.
Role mince NANO v ekosystému je poměrně jasná. V první řadě NANO funguje jako jednotka hodnoty na síti a v druhé řadě pak funguje jako volební lístek, kdy držitelé NANO mohou hlasovat pro reprezentanty.