Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie v roce 2020 – Které sektory zářily a kterým se nedařilo?

Publikováno
Akcie v roce 2020 – Které sektory zářily a kterým se nedařilo?

Celým rokem 2020 nás na akciových trzích celosvětově provázelo jedno dominantní téma. V prosinci 2019 to začalo nenápadnou virovou epidemií v Číně, která se posléze rozrostla do globálních rozměrů.

Pandemie koronaviru změnila nejenom naše životy, ale doslova postavila na hlavu zavedené pořádky na akciových trzích.

Rok 2020 se zapsal nesmazatelně do učebnic finančních trhů. Extrémní volatilita se pak nevyhnula ani českému akciovému indexu PX.

Rok 2020 přes to všechno ale nakonec přinesl mnohem více vítězů než poražených. Na amerických i českých burzách proběhla zajímavá IPO a investoři, kteří nakonec prokázali dostatek disciplíny a trpělivosti dosáhli nadprůměrných zisků.

Jak se tedy dařilo trhům v roce 2020? Pojďme si přiblížit dění pěkně popořadě.

Obsah článku akcie v roce 2020

Americké akcie a koronavirus

Bližší obrázek o tom, jak se popasovaly americké akcie s koronavirovou pandemií, nám poskytne pohled na vývoj benchmarkového indexu S&P 500, který je tvořen 500 nejvýznamnějšími americkými akciovými společnostmi.

Do roku 2020 vstoupil akciový trh poměrně optimisticky, když do 19. 2. mírně stoupal a připsal si 4 %. Ten den, ale nastal zlom. Akciový trh zachvátila panika způsobená dosud neznámým čínským virem a trh se začal propadat, přičemž pokles bez výjimky postihl všechny akcie.

Do 23. 3. se index S&P 500 propadl až na hodnotu 2 237 a my jsme tak byli svědky nejrychlejšího propadu takového rozsahu v historii.

Následující události však byly možná ještě překvapivější. Americký Fed se nejprve zaručil za skomírající dluhopisový trh a potvrdil dlouhodobou platnost nízkých úrokových sazeb. Díky tomu byly dlouhodobě ziskové společnosti schopné začít financovat další růst prostřednictvím extrémně levného úvěru.

Kromě toho však Americká centrální banka také odstartovala strategii masivního kvantitativního uvolňování (laicky řečeno tisknutí peněz), kdy jenom do konce září nalila do ekonomiky více než 3,44 bilionu dolarů – nabídka dolarů v oběhu se zvýšila o pětinu! Velká část z těchto peněz pak skončila na americkém akciovém trhu…

O obrovské míře volatility na akciovém trhu vypovídá také fakt, že jsme v loňském roce viděli 7 z 10 nejvíce ziskových dnů amerického akciového trhu od roku 2000.

Index S&P 500 následně během necelých 6 měsíců vzrostl o 60 % až na hodnotu 3 580. Byli jsme tak v loňském roce svědky nejrychlejšího zotavení z krize v historii.

Stále však nejsme u konce. I na podzim vykazoval trh extrémní volatilitu (co je volatilita?). V září a říjnu jsme viděli propady o 9,5 a 7,5 % a opětovná zotavení, aby během posledních dvou měsíců roku index vzrostl z hodnoty 3 270 na konci října až na 3 756. Od 23. 3., kdy panika vyvrcholila, do konce roku 2020 připsal index, který je měřítkem amerického akciového trhu, 68 % hodnoty.

Poznámka

TIP: Přečtěte si více o historii a výběru akcií v indexu S&P 500 v tomto komplexním článku.

Za celý rok nakonec index vyrostl o 15,3 %, jednalo se tak o vysoce nadprůměrný růstový rok (dlouhodobý průměr činí 10 %). Investoři, kteří nepodlehli panickým výprodejům, zaznamenali v loňském roce velmi zajímavý růst svých investic.

V loňském roce prodělal americký akciový trh naprosto nevídanou úroveň volatility a s trochou nadsázky lze říct, že jsme v roce 2020 viděli dekádu výkyvů smrsknutou do 12 měsíců.

Extrémní výkyvy se nevyhnuly ani českému akciovému trhu

V případě pražské burzy se i v letošním roce opakovaly scénáře z let 2008-2009 a 2011, když došlo k propadu indexu PX víceméně v souladu s poklesem amerického akciového trhu. Následné zotavení však nedosáhlo shodné míry v porovnání s největším akciovým trhem světa.

Do roku 2020 vstupoval český srovnávací index PX v pozitivní náladě a do 24. 1. vzrostla jeho hodnota na loňské maximum 1 142. Následoval mírný pokles hodnoty do 19. 2. o 3,3 %.

Ve stejný den jako v případě amerického pak zachvátila panika i český akciový trh a do 18. 3. se během necelého měsíce propadl z hodnoty 1 104 na 690 – pokles o 37,5 %.

Poté jsme viděli 3měsíční zotavení na hodnotu 962, podzimní propad o 12 % a následný silný růst v závěru roku od začátku listopadu až na hodnotu 1 075. Za celý rok se nakonec český index propadl o 4,4 %, což by viděno jarní optikou znamenalo nakonec skvělý výsledek.

Investoři nakupující české akcie si už pravděpodobně zvykli, že český trh neroste podobným tempem jako rozvinuté zahraniční, do značné míry je to však způsobeno vyplácením vysoce nadprůměrných dividend. A vzhledem k probíhající pandemii nakonec vyplatily české akcie poměrně zajímavé dividendy.

Výplatě dividend se na doporučení ČNB vyhnuly banky Erste Group (Česká spořitelna), Komerční banka a Monetabankovní sektor bývá v období ochlazení hospodářství výrazně zasažený.

Další společnosti však část zisků akcionářům vyplatily. Philip Morris snížil dividendu jen o 3 % na 1560 Kč, Kofola dividendu neměnila a zůstala u 13,50 Kč a ČEZ zvýšil svou dividendu téměř o třetinu na 34 Kč.

České akcie tak s výjimkou bankovních akcií ustály koronavirovou pandemii poměrně dobře. Nicméně platí, že pokud jste využili březnového propadu k nákupu akcií, opět jste mohli do konce roku zaznamenat velmi zajímavý zisk.

Sídlo Burzy cenných papírů Praha
Sídlo Burzy cenných papírů Praha. Zdroj: Wikipedia.org

Které sektory zářily a které naopak způsobovaly investorům vrásky?

V úvodu jsme si shrnuli, že přes pokles americké ekonomiky obecně ceny akcií nakonec během roku 2020 vzrostly. Byli jsme tak svědky poměrně výrazného růstu veřejně obchodovatelných společností navzdory bídným ekonomickým fundamentům.

Kromě bezprecedentního “tisknutí” peněz jsme také mohli v roce 2020 vidět negativní ceny ropy, nevídaný růst Tesly nebo akcií zaměřených na technologie cloud computingu a online služby, které jsou nezbytné k práci na dálku.

Jak můžete vidět v grafice níže, sektory s nejlepšími a nejhoršími výsledky spadají do jedné ze dvou kategorií – oblasti, které z pandemie koronaviru těžily a ty, které jí byly negativně ovlivněny.

Masivní rozdíl je evidentně vidět na růstových číslech. Společnosti ve vítězných sektorech často zaznamenávaly vyšší dvouciferné, nebo i trojciferné růsty, zatímco jejich protějšci z postižených sektorů přišly i o 50 % hodnoty.

Nejlépe a nejhůře performující sektory amerického akciového trhu v roce 2020
Nejlépe a nejhůře performující sektory amerického akciového trhu v roce 2020. Zdroj: Finviz.com

Nejvíce rostoucí sektory

1. Softwarové inženýrství

Pro velké technologické společnosti znamenal rok 2020 neopakovatelný úspěch. Zejména podniky, které těžily z trendů přechodu na home office a rostoucího e-commerce obchodu zaznamenaly i více než 50 % růsty.

Snad nejpozoruhodnější růst z tohoto sektoru zaznamenalo Shopify, jehož cena vzrostla za rok o 178 %, čímž společnost dosáhla na ohodnocení téměř 150 miliard dolarů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Shopify Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

2. Internetový maloobchod

Amazon je hegemonem online maloobchodu, co se týče ročních zisků, ještě vyšší výkonnost vykázaly společnosti jako Etsy nebo Wayfair.

Čínská společnost Pinduoduo, označovaná také za nejrychleji rostoucí technologickou společnost na světě pak zaznamenala dokonce 331 % zhodnocení. Patrně se jí daří v rámci její platformy propojovat prvky e-commerce a sociální sítě.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Amazon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

3. Těžaři a producenti komodit

V posledních letech jsme se nacházeli v dlouhotrvajícím cyklu klesajících cen komodit, v loňském roce se však opět dostaly do módy. Ceny mědi atakují osmiletá maxima, zlato v srpnu překonalo nejvyšší cenu v historii z čehož benefitovaly i jednotlivé společnosti.

Největší těžař zlata na světě Newmont Mining Corp. připsal 50 % hodnoty a například Albemarle – největší dodavatel lithia pro elektrická vozidla, v průběhu loňského roku zdvojnásobil svou hodnotu.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie NEM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

4. Přeprava a logistika

Přesun k online prodeji se zrychlil více než se očekávalo, kdo si ale nestěžuje jsou společnosti typu FedEx a UPS.

Aktuálním tématem je také přeprava vakcín proti koronaviru ve velmi nízkých teplotách. Není tak divu, že akcie společnosti Cryoport, zaměřující se na přepravu zboží v nízkých teplotách, vzrostly v roce 2020 o 165 %.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie FedEx Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

5. Polovodiče

Technologický vývoj se nezastavuje a svět potřebuje stále více výkonného hardwaru k uchovávání a zpracování neustále se zvyšujícího množství dat.

V tomto sektoru se výjimečně dařilo AMD, které po celý rok válcovalo většího konkurenta Intel, zdaleka nejvyšší zisk 117 % však připsaly akcie Nvidia.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Sektory, které zaznamenaly největší propad

1. Ropa a zemní plyn

Těžaři fosilních paliv bojovali nejenom s koronavirem, kdy došlo k poklesu poptávky po ropě, ale už začátkem roku trpěli pod tlakem cenové války a nadbytečné poptávky. Cena ropy se tak po pár jarních dní obchodovala dokonce v záporných hodnotách.

Největším poraženým se pak stala britská společnost BP, která zakončila rok na téměř polovině své hodnoty, když její akcie v průběhu roku oslabily o 46 %.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BP Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

2. Bankovní sektor

S rekordně nízkými úrokovými sazbami, uzavřenými pobočkami a rostoucím úvěrovým rizikem se musely potýkat banky po celém světě. Zda se aktuálně vyplatí investovat do bankovního sektoru si můžete přečíst v tomto článku.

Těžce postižená situací z roku 2020 vyšla americká Wells Fargo, která zakončila rok ve 44 % ztrátě.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie WFC Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

3. Komerční nemovitosti

Mnoho obchodních center se nejenom v USA musí potýkat s neplatiči nájemného, což vytváří velmi náročné podmínky pro řadu REIT fondů i majitelů a správců nemovitostí.

Největší provozovatel obchodních center v USA, Simon Property Group, tak v loňském roce zaznamenal 41 % pokles akcií.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie SPG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

4. Letecké společnosti

Je přirozené, že omezení cestování znamená menší příjmy pro letecké společnosti. S rostoucím počtem webových konferencí i online pracovních hovorů se navíc očekává, že klesne počet lukrativních cestujících, kteří létají prémiovými leteckými třídami.

Jednou z nejvíce zasažených leteckých společností za rok 2020 se stala United Airlines, jejíž akcie ztratily více než polovinu hodnoty.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie UAL Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

5. Letectví a civilní obrana

Výrobci letadlové techniky byli přirozeně zasažení sníženou poptávkou po letecké dopravě. A tyto společnosti také nezřídka poskytují i pokročilé vojenské systémy pro armády po celém světě. I z toho důvodu se například Raytheon zatím zdaleka nedostal na své předkrizové hodnoty.

Jeden ze dvou největších světových výrobců letadel, Boeing, pak zakončil rok 2020 36% ztrátou.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Boeing Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!
Zdroj: depositphotos.com
tesla akcie
Tesla za sebou má neuvěřitelný rok.

Které další akcie zazářily?

Kromě již zmíněných akcií se dařilo také dalším společnostem, jako jsou výrobci elektromobilů Tesla a Nio, jejichž sektor jako celek se mezi nejvýkonnější odvětví akciového trhu nedostal. Akcie Tesly však nakonec v průběhu roku 2020 připsaly 720 %!

Zapomínat pak nesmíme ani na biotechnologické společnosti vyrábějící vakcíny proti koronaviru. Například Moderna zvýšila svou cenu v průběhu roku 2020 více než pětinásobně.

Mezi největšími technologickými společnostmi na světě se také odehrávaly velké věci, když Amazon a Apple zvýšily svou hodnotu o více než 70 % a zbylí členové velké technologické pětky – Microsoft, Facebook a Google připsali více než 28 % hodnoty.

Která IPO v letošním roce pozitivně překvapila?

V USA se v loňském roce odehrálo 480 IPO – vstupů soukromých společností na burzu. Tedy více než dvojnásobný počet oproti roku 2019. Většinu z nich lze zařadit do jedné ze 3 kategorií: Zdravotnictví, technologie a SPAC – akciová společnost se zvláštním účelem.

Poznámka

TIP: Chcete vědět, co všechno byste měli o IPO vědět? Dozvíte se to v tomto článku. Jestli vás láká do některého IPO investovat, určitě se podívejte také na nejnebezpečnější nástrahy IPO.

Některá nedávná IPO pak opravdu zazářila. Společnost DoorDash zvýšila svou hodnotu první den obchodování o 86 %, akcie Airbnb v debutový den zdvojnásobily svou hodnotu podobně jako Snowflake. Ocenění zmíněných IPO se však pohybuje na nejvyšších úrovních od dotcom bubliny, což je poměrně znepokojující.

Obecně však získaly v roce 2020 společnosti v USA prostřednictvím IPO více než 150 miliard dolarů, což je rekordní hodnota.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AirBNB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Zájemci, kteří chtěli investovat do českých nově upsaných akciových společností také měli možnost, neboť se v loňském roce začaly veřejně obchodovat také akcie České zbrojovky nebo řetězce lékáren Pilulka.cz. Obě IPO vzbudila enormní zájem investorů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CZG Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jaká ponaučení si může investor z roku 2020 odnést?

Z roku 2020 plyne řada ponaučení. Jedněmi z nejvýznamnějších jsou důležitost dlouhodobého investičního přístupu a disciplína. Je-li investor orientován opravdu dlouhodobě a nepodlehl v průběhu března tlaku panických výprodejů, může si pískat.

Pokud navíc investor využil březnového propadu k rozšíření svých pozic (dalšímu nákupu), může se cítit jako opravdový vítěz.

Kromě toho je zjevné, že se vyplatí vyhnout časování trhů. Pokud se například někdo pokoušel časovat březnové dno akciového trhu a netrefil se, mohla mu ujít také značná část následného růstu.

V neposlední řadě pak loňský rok naznačil, že shortování akcií může být velmi prodělečná strategie, o čemž se přesvědčila řada investorů, kteří spekulovali na pokles akcií Tesla, a nakonec je jejich záměry stály 38 miliard dolarů.

Co můžete očekávat od roku 2021?

Pokud nás rok 2020 naučil ještě jednu lekci, pak určitě to, že jediná jistota, která platí na akciovém trhu, je nejistá budoucnost. Proto se predikce nemusí vyplácet. Obecně bych však ještě nějakou dobu očekával pokračující období extrémní volatility.

Ať už kvůli neustále uvolněné politice Fedu, nejistotě, jaké zákony se podaří či nepodaří prosadit Bidenově administrativě nebo pokračující pandemii. Ukážou-li se vakcíny v praxi jako méně účinné, případně nebude probíhat očkování populace, jak se očekává, mohou reagovat trhy velmi prudce a bez varování.

První kostka domina však může být i úplně jiná. Nabízí se otázka, proč na rok 2021 raději nezauvažovat o pravidelné nebo pasivní investiční strategii?

Obecně bývají úspěšné dlouhodoběji mířené strategie, kdy se nakupují kvalitní akcie – viz např. strategie hodnotového investování, kterou mnoho let velmi úspěšně aplikuje Warren Buffett.

Máte nějaký zajímavý postřeh k uplynulému roku? Jaké jsou vaše dojmy z koronavirového období roku 2020? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎