Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Akcie » Shorteři Tesly prodělali 38 miliard dolarů – je to nejvíce ze všech akciových titulů

Shorteři Tesly prodělali 38 miliard dolarů – je to nejvíce ze všech akciových titulů

Shorteři Tesly prodělali 38 miliard dolarů – je to nejvíce ze všech akciových titulů
Zdroj: depositphotos.com

Spekulanti na pokles ceny akcií Tesla přišli v roce 2020 o zdaleka nejvíce peněz ze všech akciových titulů. Shorteři (investoři sázející na pokles ceny) si po celý rok spalovali ruce kvůli enormnímu nárůstu akcií Tesla až na historická maxima. V průběhu loňského roku lámala Tesla jeden milník za druhým, v listopadu překonala tržní kapitalizaci 555 miliard dolarů a uplynulý rok zakončila na hodnotě převyšující 650 miliard dolarů.

Tesla svým více než 700% růstem za jediný rok způsobila shorterům ztráty převyšující 38 miliard dolarů.

Jenom pro srovnání, druhým největším „nepřítelem“ spekulantů byly akcie Apple, které způsobily shorterům ztrátu 7 miliard dolarů.

Investoři přišli v roce 2020 shortováním akcií Tesla o více peněz než u kterékoliv jiné akcie.
Investoři přišli v roce 2020 shortováním akcií Tesla o více peněz než u kterékoliv jiné akcie. Zdroj: bloomberg.com

Býčí investoři mají (alespoň zatím) navrch

Tesla a její investoři mají zatím navrch proti skupině shorterů, kteří se začali označovat jako skupina TSLAQ. Písmeno Q označuje na burze cenných papírů akcie společnosti, která podá návrh na bankrot. To také jasně vystihuje postoj všech shorterů vůči často skloňovaným akciím.

Spekulanti na pokles akcií Tesla zahrnují i některá známá jména, jako je Jim Chanos, prezident a zakladatel hedgeového fondu Kynikos Associates.

Chanos nedávno zredukoval svou krátkou pozici v Tesle a na začátku prosince prozradil agentuře Bloomberg, že byla jeho zkušenost se shortováním akcií Tesla velmi bolestivá.

Je také zjevné, že bylo mnoho krátkých prodejců Tesly v průběhu roku 2020 nuceno své pozice uzavřít, když klesl objem krátkých obchodů na méně než 6 % z celkového objemu obchodů (oproti téměř 20 % před rokem).

Tlak na shortery setrval po celý rok, neboť v případě akcií Tesla platí jedna výjimka – drtivá většina retailových akcionářů nikdy nehodlá své akcie prodávat.

Milují akcie Tesla, obdivují elektromobily z jejích továren a zbožňují Elona Muska, čímž se stávají neochvějnými dlouhodobými akcionáři.

Akcie americké společnosti letos prudce vzrostly, když Tesla dovršila sérii 5 po sobě jdoucích ziskových čtvrtletí a uprostřed euforické nálady na Wall Street byla společnost přidána do indexu S&P 500. Panuje všeobecný konsenzus, že se posun k elektrickým vozidlům zrychluje a spolu s Teslou výrazně vzrostla i řada dalších akcií výrobců elektromobilů.

Hodnota akcií Tesla za poslední rok
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Budeme svědky pokračujícího růstu?

Další potenciální katalyzátor růstu přišel hned na začátku ledna, kdy Tesla uvedla údaje o výrobě a dodávkách svých vozidel Ve 4. čtvrtletí loňského roku.

Tesla se zavázala dodat v roce 2020 svým zákazníkům 500 000 elektromobilů, což je obrovský milník pro společnost, která se zpočátku snažila hromadně vyrábět svůj model 3 v pouhých dvou továrnách. Právě kvůli omezení výrobních kapacit nyní staví další dvě továrny (v Berlíně a v Austinu v Texasu). Především výstavba továrny v německém hlavním městě se však potýká s neustálými problémy.

Ambiciózní cíl se nakonec nepodařilo naplnit pouze o 450 vozů, přičemž vyrobeno bylo dokonce 509 737 vozu.

Tesla oslovuje mnoho investorů, kteří hledají růst, disrupci a elektrifikaci. Provozně za sebou má dobrý rok, ale je otázkou, zda mohou aktuální hospodářské výsledky společnosti ospravedlnit cenu akcií, které se aktuálně obchodují za více než 1400násobek ročního zisku.

Elonovo bohatství roste úměrně s Teslou

Elon Musk, který je s 18% podílem největším akcionářem Tesly, letos zaznamenal díky růstu akcií Tesla raketový nárůst svého bohatství. Nyní je tak druhým nejbohatším člověkem na planetě, hned za Jeffem Bezosem, zakladatelem Amazonu.

Je zjevné, že popularita shortování akcií Tesla v uplynulém roce klesla, možná právě nyní ale nastala situace, kdyby bylo záhodné o spekulaci na pokles akcií Tesla znovu uvažovat. S trochou nadsázky však lze říci, že musíte splňovat podmínku, kterou není nic menšího než schopnost předpovídat budoucnost.

Jak jsme mohli vidět v posledním roce, řada spekulantů se šeredně spálila. Kde jsou limity Tesly asi neví ani sám Elon Musk.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo