Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tesla překonala kapitalizaci 555 mld. USD

Publikováno
Tesla překonala kapitalizaci 555 mld. USD
Zdroj: depositphotos.com

Tesla je zase žhavým tématem, což není nijak překvapující vzhledem k tomu, že akcie této společnosti budou zalistovány do asi nejdůležitějšího indexu vůbecS&P 500. Spekulovalo se nad tím nejméně dva roky. Konečně se povedlo a držitelé akcií Tesla si určitě mnou ruce.

Kapitalizace společnosti přesáhla 555 miliard dolarů

Načítání
Načítání Načítání

Kapitalizace Tesly díky zmíněné zprávě raketově vzrostla a ke konci listopadu přesáhla magických 555 miliard. Určitě pomohlo i relativně nedávné oznámení o rozšíření výroby (ačkoliv free cash flow společnosti je naprosto neodpovídající).

Do trhu se „nalilo“ obrovské množství kapitálu, což je vzhledem k této události vcelku logické vyústění. Každopádně se díky tomu stal Elon Musk druhým nejbohatším člověkem na zeměkouli, takže se ta dlouholetá práce na přesvědčování veřejnosti a amerických politiků vyplatila.

Na prestižních serverech jako je např. foxbusiness, se v návaznosti začalo spekulovat nad budoucí cenou, což je dost často lidově řečeno „vycucané z prstu“. Konkrétně se jedná o částky dosahující 1 000 USD za jednu akcii, což je z aktuální ceny 71% zhodnocení.

Poznámka

Nelze vyloučit, že Tesla zmíněné zhodnocení možná zvládne, ale tyto „předpovědi“ v drtivé většině nemají žádný relevantní základ. Nicméně, jestli Federální rezervní banka Spojených států bude pokračovat v agresivní uvolněné politice, lze očekávat, že se akciový trh bude ještě dlouho nafukovat a Tesla spolu s ním.

Technická stránka trhu

Trh s akciemi Tesly se delší dobu připravoval na ráznější cenový pohyb. Cena tedy nevyletěla pouze kvůli vydané zprávě o zalistování do S&P 500, ale zejména z důvodu, že se na trhu měsíce akumulovalo v rámci zakresleného býčího praporku.

Technická analýza akcií Tesly
Technická analýza akcií Tesly

Šlo to ruku v ruce a kdo získal správné informace, měl dost času nakoupit. Osobně si proto myslím, že rozhodnutí o zalistování v tento čas není žádná náhoda. Všimněte si, že cena byla už v závěru patternu a trh musel brzy rozhodnout, kam se finálně vydá. Ta zpráva byla pouze důležitým impulsem pro breakout.

Cena nicméně po průrazu zběsile roste a zhodnocení činí minimálně přes 37 %. Když vezmeme v potaz i vytvořený gap ze 17. listopadu, tak číslo stoupne na 46 %. Docela slušný výsledek za osm obchodních dní. Ten gap je každopádně problém, protože trh inklinuje k jeho zaplnění – nemusí to být ovšem hned, ale investoři by měli s jeho existencí kalkulovat a brát ho jako riziko.

Dále určitě zaregistrujte bull volume od začátku breakoutu – jak cena roste, nákupní objemy soustavně klesají, což je problém. Pohyb kurzu musí být objemy potvrzen a mimoto je zobchodovaný objem nejrobustnějším tržním faktorem.

Dodatečně bych ještě mohl podotknout, že nákupní objemy jsou v kontrastu dost slabé. Sledujte vývoj objemů v první polovině letošního roku – je to vcelku rozdíl.

Závěrem

Tesla je jednoznačně hrozivě přepumpovaný titul, což láká hlavně hamižné shortaře. I díky nim cena tak rapidně za uplynulá léta vzrostla a vůbec se z toho neponaučili, protože i dnes běžně čtu, zda je dobrý nápad Teslu shortovat na margin.

Na Tesle je příliš silný utprend, takže odhadnout případný vrchol je dost riskantní. Vzhledem k růstu lze brzy očekávat alespoň menší korekci – třeba v podobě stranového pohybu.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎