Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Další stovky tisíc pracovních míst v letecké přepravě jsou ohroženy

Publikováno
Další stovky tisíc pracovních míst v letecké přepravě jsou ohroženy

Mezinárodní asociace pro leteckou přepravu (IATA) vydala varování, že stovky tisíc pracovních míst v letecké přepravě jsou bez státní pomoci ohroženy díky pandemii koronaviru.

Asociace, která zastupuje 290 leteckých společností, očekává pokles přepravy o 66 %, tj. pod úroveň roku 2019. Aktuálně probíhající druhá vlna koronaviru a s tím související opatření k omezení pohybu osob znamená, že tento sektor se od svého dna zatím neodrazí. Asociace odhaduje, že bude trvat minimálně do roku 2024, než se letecká přeprava dostane na úroveň před pandemií.

Šéf IATA Alecandre de Juniac proto žádá, aby byly prováděny testy pasažérů před odletem a aby vlády byly ochotnější k otevírání hranic. Celkově doufá, že se brzy zvýší důvěra v leteckou přepravu.

Poznámka

Obavy z cestování by snížila vakcína proti koronaviru, jenže ta je zatím jen ve fázi testování.

Propouštění v plném proudu 

Cestovní ruch zaznamenal strmý pokles poté, kdy se koronavirus stal celosvětovou pandemií. Již během roku 2020 významné světové aerolinie, letiště a firmy v sektoru cestovního ruchu oznámily rušení tisíců pracovních míst.

Například Virgin Atlantic již zrušilo celkem 4 650 pracovních míst. Podle společnosti je tento krok nezbytný, aby firma přežila po dobu příštích 18 měsíců. Německá Lufthansa varovala, že by mohlo být zrušeno 22 000 míst a British Airways zruší 13 000 míst.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Lufthansa Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Největší světové americké aerolinie American Airlines společně s United Airlines oznámily, že v říjnu zruší 32 000 pracovních míst, jakmile skončí státní podpora mzdových nákladů, která byla americkým Kongresem schválena v březnu 2020.

Akcie aerolinek na kolenou

Šéfové obou amerických aerolinek se shodli, že tato pandemie má na letecký průmysl horší dopad, než byly útoky 11. září 2001. Pouze ve druhém čtvrtletí dosáhla ztráta obou firem 10 miliard USD a budoucnost rozhodně nevypadá optimisticky.

Snížení počtu letů a s tím související rušení pracovních míst je proto logickým krokem, které musely aerolinky provést, aby vykompenzovaly výpadek poptávky. Zejména pak na dříve velice lukrativních mezinárodních linkách.

Není proto žádné překvapení, že tato situace má negativní vliv na výkonnost akcií leteckých společností.

Akcie American Airlines od počátku roku klesly z ceny 28 USD za akcii až k 9 USD za akcii, na kterou spadly v květnu 2020. Ke konci září byla cena na úrovni téměř 13 USD za akcii.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AAL Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Propouštění závisí na dalším ekonomickém balíčku

Obě americké společnosti uvedly, že jsou připraveny rušení pracovních míst přehodnotit, pokud by byla mezi politiky dosažena dohoda a byl by schválen další podpůrný balíček.

Ten by musel zahrnovat také kompenzaci nákladů pro zaměstnance aerolinií. Jednání o tomto balíčku ovšem ani minulý týden stále nevedla k dohodě.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států Nancy Pelosiová však v pátek uvedla, že jednání nadále probíhají a žádala aerolinie, aby s rušením pracovních míst počkaly. To je bráno jako signál, že by k dohodě mohlo brzy dojít.

Jakmile bude balíček schválen, je možné, že dojde k výraznému posilování amerických akcií, které jsou nyní poměrně podhodnocené.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎