Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Další stovky tisíc pracovních míst v letecké přepravě jsou ohroženy

Další stovky tisíc pracovních míst v letecké přepravě jsou ohroženy

Další stovky tisíc pracovních míst v letecké přepravě jsou ohroženy

Mezinárodní asociace pro leteckou přepravu (IATA) vydala varování, že stovky tisíc pracovních míst v letecké přepravě jsou bez státní pomoci ohroženy díky pandemii koronaviru.

Asociace, která zastupuje 290 leteckých společností, očekává pokles přepravy o 66 %, tj. pod úroveň roku 2019. Aktuálně probíhající druhá vlna koronaviru a s tím související opatření k omezení pohybu osob znamená, že tento sektor se od svého dna zatím neodrazí. Asociace odhaduje, že bude trvat minimálně do roku 2024, než se letecká přeprava dostane na úroveň před pandemií.

Šéf IATA Alecandre de Juniac proto žádá, aby byly prováděny testy pasažérů před odletem a aby vlády byly ochotnější k otevírání hranic. Celkově doufá, že se brzy zvýší důvěra v leteckou přepravu.

Propouštění v plném proudu 

Cestovní ruch zaznamenal strmý pokles poté, kdy se koronavirus stal celosvětovou pandemií. Již během roku 2020 významné světové aerolinie, letiště a firmy v sektoru cestovního ruchu oznámily rušení tisíců pracovních míst.

Například Virgin Atlantic již zrušilo celkem 4 650 pracovních míst. Podle společnosti je tento krok nezbytný, aby firma přežila po dobu příštích 18 měsíců. Německá Lufthansa varovala, že by mohlo být zrušeno 22 000 míst a British Airways zruší 13 000 míst.

Vývoj ceny akcií Lufthansa
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Největší světové americké aerolinie American Airlines společně s United Airlines oznámily, že v říjnu zruší 32 000 pracovních míst, jakmile skončí státní podpora mzdových nákladů, která byla americkým Kongresem schválena v březnu 2020.

Akcie aerolinek na kolenou

Šéfové obou amerických aerolinek se shodli, že tato pandemie má na letecký průmysl horší dopad, než byly útoky 11. září 2001. Pouze ve druhém čtvrtletí dosáhla ztráta obou firem 10 miliard USD a budoucnost rozhodně nevypadá optimisticky.

Snížení počtu letů a s tím související rušení pracovních míst je proto logickým krokem, které musely aerolinky provést, aby vykompenzovaly výpadek poptávky. Zejména pak na dříve velice lukrativních mezinárodních linkách.

Není proto žádné překvapení, že tato situace má negativní vliv na výkonnost akcií leteckých společností.

Akcie American Airlines od počátku roku klesly z ceny 28 USD za akcii až k 9 USD za akcii, na kterou spadly v květnu 2020. Ke konci září byla cena na úrovni téměř 13 USD za akcii.

Vývoj ceny akcií American Airlines
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Propouštění závisí na dalším ekonomickém balíčku

Obě americké společnosti uvedly, že jsou připraveny rušení pracovních míst přehodnotit, pokud by byla mezi politiky dosažena dohoda a byl by schválen další podpůrný balíček.

Ten by musel zahrnovat také kompenzaci nákladů pro zaměstnance aerolinií. Jednání o tomto balíčku ovšem ani minulý týden stále nevedla k dohodě.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států Nancy Pelosiová však v pátek uvedla, že jednání nadále probíhají a žádala aerolinie, aby s rušením pracovních míst počkaly. To je bráno jako signál, že by k dohodě mohlo brzy dojít.

Jakmile bude balíček schválen, je možné, že dojde k výraznému posilování amerických akcií, které jsou nyní poměrně podhodnocené.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo