Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Vážení čtenáři, omlouváme se za dočasnou nedostupnost stránek. Bohužel čelíme DDoS útokům, proto jsou stránky občas nedostupné či ne-plně funkční. Situaci ale řešíme a věříme, že již brzy bude vše v pořádku. Děkujeme za pochopení.
Finex » Akcie » Pilulka.cz se chystá na Pražskou burzu! IPO by její ocenění mohlo zvýšit až na 1 miliardu korun

Pilulka.cz se chystá na Pražskou burzu! IPO by její ocenění mohlo zvýšit až na 1 miliardu korun

Pilulka.cz se chystá na Pražskou burzu! IPO by její ocenění mohlo zvýšit až na 1 miliardu korun

Jedna z nejúspěšnějších a největších online lékáren na našem trhu se chystá na Pražskou burzu. Pilulka.cz celkem nabídne 800 tisíc akcií, jejímž úpisem by mohla získat finance až o hodnotě 200 milionů korun.

Úpis akcií probíhá od 6. do 20. října.

Pilulka prodejem akcií může získat až 200 milionů korun

Pilulka.cz podobně jako IT společnost e-Man, která vydala své IPO v srpnu, míří na trh START, který nabízí malým a středním firmám možnost nabídnout své akcie investorům bez nutnosti naplnit podmínky pro IPO na primárním trhu Pražské burzy.

Společnost nabídne svým investorům 800 tisíc akcií, jejichž cena se pohybuje v rozmezí 350 až 424 Kč. Celkově bude nově vydáno 500 tisíc akcií, přičemž zbylých 300 tisíc akcií půjde z vlastnictví společností Kovářská a All-Star Holding Limited, které spravuje samotný Martin Kasa.

Rádcem Pilulky pro vstup na burzu je investiční společnost Wood & Company, která sama vlastní přibližně třetinu společnosti.

Pilulka v případě prodeje všech akcií získá finance o hodnotě 175 až 212 milionů korun. Ty chce využít především ke svému rozvoji v oblasti technologií a logistiky, ale i k financování připravované expanze do Maďarska.

Ocenění společnosti před úpisem akcií představuje 700 až 848 milionů korun, načež případný úpis všech akcií může toto ocenění zvýšit až na 1,06 miliardy korun.

Investoři se mohou o úpis akcií hlásit od 6. do 20. října, přičemž minimální výše nákupu je stanovena na 80 akcií. Poté budou akcie Pilulky 26. října vpuštěny na Trh START pod tickerem BAAPILLE.

Pilulka se během sedmi let rozrostla i do zahraničí

Pilulka začala svojí historii psát již v roce 2013, poté co se bratři Martin a Petr Kasovi rozhodli založit lékárenskou a e-commerce společnost, která by dokázala nabídnout zákazníkům možnost, jak nakoupit většinu léků a zdravotnických potřeb na jednom místě.

Oba zmínění podnikatelé stáli v roce 2009 i za založením e-shopu Kasa.cz.

Během sedmi let Pilulka vybudovala nejen největší online lékárnu na českém a slovenském trhu, ale i širokou síť kamenných lékáren. V současnosti tak jméno společnosti nosí více jak 150 kamenných prodejen, přičemž 32 z nich má ve svém vlastnictví samotná společnost. Zbytek lékáren jsou takzvané franšízy, které společnosti nemusí odvádět žádné poplatky.

Společnost zaměstnává v současnosti více jak 380 zaměstnanců.

Momentálně Pilulka působí nejen na našem trhu, ale i na Slovensku a v Rumunsku. V letošním roce navíc chtěla společnost zahájit i expanzi na maďarský trh, kterou však kvůli pandemii koronaviru přesunula až na příští rok.

Největší potenciál má Pilulka v rozvoji svých online služeb

Jak už bylo řečeno Pilulka představuje největší online lékárnu jak v Česku, tak i na Slovensku. Tento pomyslný titul si vydobyla především svými inovacemi a efektivním využíváním technologií.

Jednou z posledních inovací je například spuštění portálu erecept.cz, který umožňuje zákazníkům rezervovat si online předepsané léky v jedné z kamenných lékáren. V budoucnu by společnost chtěla navíc dosáhnout i úpravy pravidel, které by jí dovolily realizovat prodej léku na předpis online. Tyto plány jsou však stále pouze hudbou budoucnosti.

Pilulka by se v následujících letech chtěla zařadit mezi jedny z největších lékárenských a e-commerce společností v Evropě.

Tržby Pilulky vzrostly v první polovině tohoto roku o 45 %

V první polovině tohoto roku dosáhly tržby Pilulky až na 1,6 miliardy korun, což představuje nárůst o 45 %. V dalších letech by se podle odhadů měly její tržby zvýšit o dalších 26 %, načež by roční tržby v roce 2024 mohly dosáhnout až na 4,3 miliardy korun.

Mnohonásobně vyšší tržby by mohla společnost zaznamenat i v případě již zmíněné změny pravidel, které by povolily prodej léků na předpis online. V současnosti je však společnost stále ztrátová a zisk očekává až v roce 2022. Toho chce docílit zvýšením provozní efektivity, ale i nižšími marketingovými náklady.

Největší podíl tržeb tvoří především online prodej, který představuje přibližně 70 %. Meziročně tak společnost zaznamenala 68 % růst online tržeb, přičemž tržby u kamenných prodejen vzrostly přibližně o třetinu. Tento podíl by se měl podle posledních odhadů během dalších čtyř let zvýšit o dalších 29 % u online prodeje a o 7 % u kamenných lékáren.

Budete také investovat do akcií Pilulky.cz? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook

Reklama

  • Reklama
Finex logo