Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
moderna
MRNA
Akcie Moderna (MRNA) – Aktuální cena, graf, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*

$163,3 (3 722 Kč)

+26,55 % za 7 dní

moderna

Akcie Moderna (MRNA) – Aktuální cena, graf, kde koupit

Cena akcií Moderna
Graf MRNA

$163,3 (3 722 Kč)

+26,55 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny akcií Moderna

Logo Moderna
Moderna/MRNA
Načítání
Načítání
Kupte si akcie Moderna Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost Moderna

Tržní kapitalizace $62,59 mld. EBITDA -$4,56 mld.
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 2,91
Roční dividenda na akcii - P/E (Cena k zisku) -
Dividendový výnos - Návratnost aktiv -16 %
Příjmy společnosti $5,15 mld. Návratnost vlastního kapitálu -38 %
Příjmy na akcii $13,53 Provozní marže -760 %
Účetní hodnota na akcii $33,47 Zisková marže -120 %
Hodnota podniku $55,31 mld. Cílová cena Wall Street $137,6

Informace o akciích Moderna

Zdroj: pixabay.com

Vakcína na COVID-19

Moderna, Inc. je americká farmaceutická a biotechnologická společnost sídlící v Cambridge ve státě Massachusetts. Byla založena v roce 2010. Obchoduje se na burze NASDAQ, kde ji najdete pod tickerem MRNA. Kromě samotného indexu NASDAQ je také součástí širšího S&P 500. IPO Moderny proběhlo v březnu roku 2018.

Firma se zabývá výzkumem a vývojem léčiv založených na principu mRNA, což je jednovláknová nukleová kyselina vznikající během transkripce RNA. Technologie založená na principu mRNA se poprvé dostala do povědomí široké veřejnosti během pandemie koronaviru, která započala v roce 2020.

Firma je známá především svou vakcínou proti nemoci covid-19, jež byla schválena na konci roku 2020 a na začátku roku 2021 pro nouzové použití v USA a Evropské unii. V době psaní této recenze se jednalo o její jediný komerčně prodávaný výrobek.

Obsah článku

Co byste o Moderně měli vědět?

Moderna spolu s firmami Pfizer a Novavax patří mezi akciové tituly, které koronavirová pandemie vystřelila do závratných výšin.

Pokud byste si akcie MRNA koupili na samém začátku pandemie (v únoru 2020) a prodali je u dosavadního high ze září roku 2021, dosáhli byste těžko uvěřitelného zhodnocení ve výši více než 2 000 %.

Vývoj vakcíny Spikevax (mRNA-1273) v kontextu panikařících amerických trhů vyděšených největším strašákem za poslední dekádu zafungoval na akcie Moderny jako polití živou vodou. Stačil jediný produkt, aby firma vygenerovala miliardy zisku – její vakcína se stala dvojkou na americkém trhu hned po Pfizeru. Jenže jak už to tak bývá, každé zlaté období musí jednou skončit.

Je rok 2022 a trhy se s COVID-19 už dávno naučily žít. Řada investorů se navíc začala logicky obávat globálního poklesu poptávky po vakcínách, který v kontextu slábnoucí pandemie a nepříliš nebezpečné varianty omikron dává smysl.

Akcie Moderny na to zareagovaly razantním propadem. Kromě toho došlo v lednu 2022 k výrazné změně nálady investorů, což znamenalo odklon od rizikovějších růstových titulů. A právě biotech/vakcínové firmy jej pocítily nejvíce.

Problém Moderny spočívá v tom, že na rozdíl např. od firmy Johnson & Johnson se širokým sortimentem produktů má v ohni jen jediné želízko – vakcínu na slábnoucí koronavirus. Ačkoliv se nedá s jistotou říct, jak se pandemie bude vyvíjet dále, určitá skepse některých investorů je zde více než pochopitelná.

Vývoj ceny akcií Moderny

Z vývoje akcií MRNA v posledních letech lze krásně vyčíst celý pandemický příběh. Pozvolný růst od IPO z prosince roku 2018, akcelerace v březnu 2020, nadšení investorů z vývoje vakcíny, schválení Spikevaxu pro nouzové využití, miliardové zisky a spanilá jízda roku 2021, jež dosáhla vrcholu v září.

Logo Moderna
Moderna/MRNA
Načítání
Načítání
Kupte si akcie Moderna Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pak však začal převládat názor, že se pandemie překlopila do své druhé poloviny a pomalu směřuje ke konci. Růstový trend akcií Moderny nedokázala restartovat ani varianta omikron. Nepomohl jim ani výrok amerického soudu, který označil povinnou vakcinaci v amerických korporátech z dílny administrativy amerického prezidenta Joea Bidena za nezákonnou.

Následný propad o více než dvě třetiny by na leckoho mohl působit jako vhodná příležitost ke koupi. Ale pozor! Je třeba zvážit skutečnost, že se jedná o biotech firmu vyrábějící (v současnosti) pouze jeden jediný produkt, po němž nyní klesá poptávka. Další vývoj pandemie je samozřejmě velkou neznámou, nicméně bylo by vhodné se zaměřit i na to, jaké má Moderna plány do budoucna.

Posilující dávky – Naděje pro Modernu?

Na začátku ještě chvíli zůstaneme u COVID-19. Moderna se zabývá vývojem kandidátů na posilující dávky, které berou v potaz nové varianty, což zahrnuje také v současnosti nejrozšířenější variantu omikron. Boostery prozatím dosahují dobrých klinických výsledků, takže by jejich uvedení na trh mělo být jen otázkou času.

Dle názoru mnoha odborníků se pandemie koronaviru brzy přesune do tzv. endemického stádia, kdy se virus bude šířit podobně jako běžná chřipka a obvyklá respirační onemocnění.

To by mohlo zajistit stabilní poptávku po koronavirových vakcínách i v následujících letech.

Moderně hraje do karet i široký záběr vývojových programů – v současnosti pracuje na více než 40 různých projektech, jejichž cílem je vývoj vakcíny proti různým virům včetně HIV a Ziky. Za zmínku určitě stojí i vakcína vyvíjená proti rakovině. U více než 15 z těchto programů již byly zahájeny klinické testy.

Pokud nám pandemie koronaviru něco ukázala, v kontextu firem vyrábějících vakcíny je to skutečnost, že technologie mRNA funguje a že stačí jediný úspěch na poli vývoje, aby se výrobce a potažmo investoři svezli na vlně závratných zisků. Zda to Modernu může potkat opět někdy v budoucnu je samozřejmě ve hvězdách.

Jak investovat do akcií Moderny?

Pokud vás akcie Moderny zaujaly a líbí se vám potenciál jejích vývojových programů, určitě by vás mohlo zajímat, kde akcie této společnosti koupit.

V této kapitole vám ukážeme dvě možnosti, jak investovat do akcií MRNA. První z nich (námi doporučovaná) spočívá v nákupu akcií jako takových s cílem dlouhodobé investice a zhodnocení peněz. Druhou možnost představuje aktivní obchodování.

Možnost první: nákup akcií Moderny

Prostřednictvím přímého nákupu akcií se stáváte drobným akcionářem společnosti. Jako akcionář jste vlastně jedním z majitelů firmy a podílíte se na jejím zisku, ale stejně tak nesete i riziko možného neúspěchu firmy v budoucnu, který bude mít negativní vliv na cenu vámi drženého aktiva.

Přímý nákup je z hlediska drobných, začínajících investorů nejjednodušší, časově nenáročný a mnohdy i nejvýnosnější.

Jak investice formou nákupu akcií funguje?

Dobrá, nakoupili jste akcie a zajímá vás, jak na nich můžete vydělat. Jak se cenové pohyby aktiva promítnou do vašeho zisku?

Příklad: Dejme tomu, že se rozhodnete nakoupit 10 kusů akcií moderny za 160 dolarů za kus. Celková hodnota vaší investice je tedy 1 600 dolarů. Po nějaké době se akcie MRNA díky nějaké pozitivní zprávě, třeba schválení nějaké nové vakcíny vyšvihne na cenu 192 dolarů za kus – pokud v této chvíli prodáte všech 10 kusů za 1 920 USD, vydělali jste příjemných 320 dolarů.

Ale pozor, pokud se firmě nebude dařit, cena její akcií se může vydat na jih. Nakoupené akcie nemusíte prodávat hned – pokud vaši investici považujete za dlouhodobou, krátkodobé cenové výkyvy by vás v podstatě neměly zajímat.

Kde nakoupit akcie Moderny?

Nákup akcií budete muset provést u jednoho z brokerů – jako drobný investor se zde bez prostředníka bohužel neobejdete. Na trhu je však naštěstí velká konkurence, takže riziko, že byste narazili na nějakého nepoctivce, je opravdu nízké. Mezi námi ozkoušené a doporučované brokery se řadí:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Možnost druhá: aktivní obchodování s akciemi Moderna

Druhou možností, jak vydělat na akciích Moderny, je jejich aktivní obchodování. Při tzv. intraday tradingu provádíte rychlé obchody v horizontu nanejvýš několika dní a s pomocí finanční páky se snažíte vydělávat na krátkodobých cenových výkyvech. Ty jsou u akcií jako je Moderna a potažmo firem z branže biotechnologií, kdy lze očekávat výrazné reakce na pozitivní/negativní zprávy, více než časté.

Akcie zde obchodujete prostřednictvím tzv. CFD kontraktů – rozdílových smluv, nejste přímo držitelem akcie. Pokud však s trhy teprve začínáte, možnost aktivního obchodování akcií MRNA vám důrazně nedoporučujeme.

Finanční páka umožňuje nakoupit více akcií, než na kolik máme momentálně dostupné prostředky. Představte si to jako půjčku, půjčíte si peníze za nějaký poplatek (úrok) a s nimi obchodujete. Finanční páka je dobrá věc, ale je potřeba si uvědomit, jak funguje, nenásobí jen zisky, ale i ztráty.

Obchodování bez rizika a zdarma s virtuálními penězi (ale na skutečných trzích) si můžete vyzkoušet na demo účtu brokera XTB.

xtb demo účet

Video: Vzorový nákup akcií ČEZu u brokera XTB

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZu ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera XTB. Příklad je na akciích ČEZu, ale ty lze snadno zaměnit za akcie Moderna, princip je stejný.

Proč investovat do akcií Moderny?

Na závěr bychom vám rádi nabídli shrnutí toho, proč vlastně akcie Moderny stojí za zmínku a případně proč by se vám do nich mohlo vyplatit investovat:

  • Jedná se o celosvětově úspěšnou firmu, která si vybudovala solidní pozici během pandemie COVID-19
  • Dokázala, že umí vyvinout účinné řešení v krátkém čase
  • V současnosti se obchoduje daleko od svých maxim
  • Má ve vývoji několik desítek vakcín proti různým virům a nemocem, z nichž každá by mohla nastartovat cenu akcií k dalšímu růstu
  • Pokud vám nevadí relativně vyšší míra rizika a myslíte si, že by Moderna mohla být úspěšná i v budoucnu, investice určitě stojí za zvážení

A co si o akciích Moderny a potažmo jiných “pandemických hvězd” myslíte vy? Myslíte si, že se ještě někdy vrátí na své nejvyšší hodnoty, anebo že tyto úzce specializované firmy brzy skončí v propadlišti dějin? Povězte nám váš názor v komentářích!

Více informací o akciích Moderna (MRNA)

Základní informace
Název společnostiModerna
TickerMRNA
Základní informace o společnosti
Webové stránkyhttps://www.modernatx.com/
Adresa sídla společnosti200 Technology Square, Cambridge, MA, United States, 02139
Založeno2010
Datum IPO7. 12. 2018
SektorZdravotní péče
PrůmyslBiotechnologie
Zaměstnanci5 600
Vedení společnostiCEO & Director: Mr. Stephane Bancel
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy-
Datum ex dividenda-
Roční dividenda na akcii-
Dividendový výnos-
Výplatní poměr-
Příjmy
Příjmy společnosti$5 152 999 936
Příjmy na akcii$13,53
Růst příjmů čtvrtletně R/R-91 %
Valuace
Tržní kapitalizace$62 594 588 672
Hodnota podniku$55 308 546 048
P/B (Cena k účetní hodnotě)2,91
P/E (Cena k zisku)-
Očekávané P/E32,47
Účetní hodnota na akcii$33,47
Cílová cena Wall Street$137,6
Hodnota podniku k příjmům4,87
Hodnota podniku k EBITDA-10
Cena k příjmům5,88
Rentabilita
EBITDA-$4 560 000 000
Provozní marže-760 %
Zisková marže-120 %
Hrubý zisk$10 552 000 000
Zisk na akcii (EPS)-$17,74
Zředěný zisk na akcii (EPS)-$17,74
Očekávaný EPS (tento rok)-$7,14
Očekávaný EPS (příští rok)-$5,28
Očekávaný EPS (tento kvartál)-$3,58
Očekávaný EPS (příští kvartál)-$3,51
Růst zisků čtvrtletně R/R-85 %
Výkonnost
Návratnost aktiv-16 %
Návratnost vlastního kapitálu-38 %
Názor analytiků
Cílová cena$167,7
Silně kupovat8
Kupovat4
Držet10
Prodat1
Silně prodávat2
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení -
Datum posledního rozdělení-
Ohodnoťte akcie firmy Moderna
16
4

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Akcie, které by vás mohly zajímat