Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Amazon vs Target – může se stát z Amazonu hodnotová akcie namísto růstové?

Amazon vs Target – může se stát z Amazonu hodnotová akcie namísto růstové?

Amazon vs Target – může se stát z Amazonu hodnotová akcie namísto růstové?

Nelze popřít, že Amazon byl velkým vítězem pandemie koronaviru. Hegemon online obchodu byl nejlépe připravený na náhlý růst nakupování prostřednictvím internetu a náležitě své pozice využil.

Je pravděpodobné, že po oznámení hospodářských výsledků za 4. čtvrtletí 2020 se dozvíme, že Amazon zaznamenal v loňském roce více než 30% růst tržeb. Mnoho z nových zákazníků, kteří si nakupování na internetu osahali, navíc pravděpodobně zůstane Amazonu věrných i nadále.

Růst online obchodu je přitom pouze jeden ze 4 významných katalyzátorů budoucího růstu Amazonu.

Přesto se může zdát společnost ze Seattlu řadě investorů drahá – tím pádem příliš riziková a možná budou pro své peníze hledat zajímavější místa. Proč se rovnou nepodívat po menší a levnější konkurenci?

Target přehlížený, ale velmi zajímavý podnik

Americký maloobchodník Target možná nebyl tak dobře připravený na úder pandemie jako jeho konkurenti, ale vychází z ní mnohem silnější.

Ačkoliv s přechodem na online prodej pracoval dlouhodobě, plně se mu nedařilo využít potenciál nového prodejního kanálu. Rychlá adaptace v průběhu loňského roku však vytvořila situaci, kdy má diskontní maloobchodník poměrně velký potenciál nabídnout novým investorům zajímavou příležitost ke zhodnocení svých investic.

Proč právě Target?

Logo Target
Logo Target

Je pravda, že Target i v porovnání s Walmartem v přechodu k online prodeji značně pokulhával.  V oblasti online prodeje se výrazně začal angažovat už v roce 2018, vyhledávaný sortiment tvořený čerstvými i mraženými potravinami však bylo možné objednávat až od června loňského roku.

Právě díky tomu však vzrostly tržby společnosti ve 3. kvartále 2020 meziročně o 14 %. Navíc existují důvody, proč by akcie Target měly pokračovat ve stabilním růstu, přestože v nedávné době zaznamenaly svá historická maxima. Tento menší maloobchodník se připravuje na další postpandemickou éru konzumu velmi svědomitě.

Hodnota akcií Target za poslední Měsíc
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Navázal řadu partnerství, přičemž jedním z nich je spojenectví se společnosti Ulta Beauty. Ta má v plánu otevřít stovky obchodů pod svou značkou v prostorách prodejen Target.

Ulta tak částečně ušetří za prostory a její kosmetické přípravky mohou přilákat do prodejen Target nové skupiny zákazníků, kteří přirozeně nebudou utrácet své peníze pouze za produkty Ulta Beauty. Win-win situace, která by měla vést k růstu tržeb obou značek.

Další iniciativou na podporu růstu, je věrnostní program Target Circle, který byl spuštěn koncem roku 2019. Můžete si ho představit podobně jako věrnostní kartičky v českých obchodech. Jeho členové získávají zajímavější cenové nabídky a bonusy a okamžitě si získal řadu fanoušků.

Pandemie přinutila Target zrychlit inovace, které ihned přinesly své ovoce. Během 3. čtvrtletí 2020 vzrostl online prodej Targetu o 155 %.

Ještě lepší však je, že má Target stále obrovské množství prostoru pro další růst, neboť právě tržby z online prodeje tvořily pouze desetinu tržeb obchodního řetězce. Podobně jako Amazon však může do budoucna těžit z obecné růstu popularity e-commerce.

Které společnosti dát přednost?

Logo Amazon
Logo Amazon

Analytici předpokládají v letošním roce další růst akcií Amazon až na hodnotu 3800 dolarů. Někteří investoři však mohou chtít od svých investic ještě tučnější zisky.

Na první pohled se zdá, že je Amazon aktuálně ohodnocen správně a investoři nemají důvod jeho akcie prodávat. V příštích několika letech je však pravděpodobné, že Amazon bude zařazen do průmyslového indexu Dow Jones, neboť je příliš velký na to, aby v tomto indexu nebyl. Dow Jones přitom potřebuje růst Amazonu, aby také rostl a nezaostával stále více za indexem S&P 500.

Za pár let však může vývoj Amazonu dozrát, již dnes růst zpomaluje. Není také divu, u společnosti velikosti Amazonu je růstové tempo, které sledujeme už dvě dekády, dále neudržitelné. Ten se tak časem skutečně stane pomalu rostoucí hodnotovou akcií, která bude třeba i vyplácet dividendy. Je však pravděpodobné, že s pomalejším růstem přijde i skepse investorů.

Hodnota akcií Amazon za poslední měsíc
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Pokud tak nyní disponujete penězi, které hodláte investovat a vaším cílem by měla být nějaká retailová investice, Target by mohl být vaší volbou. Necharakterizuje ho lepší byznys model, nicméně se aktuálně obchoduje za 23násobek zisku, což je velmi podstatný faktor. Vzhledem k jeho ceně tak může být lepší investicí než Amazon.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo