Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Co jsou to penny stocks? Lze díky nim zbohatnout?

Co jsou to penny stocks? Lze díky nim zbohatnout?

Co jsou to penny stocks? Lze díky nim zbohatnout?

Pokud jste viděli film Vlk z Wallstreet, tak víte, že na penny stocks lze nejenom slušně začít, ale i dost vydělat. Ale vážně, skutečně jsou penny stock ta správná cesta? Co to vlastně je? A jsou vhodné pro nové obchodníky či investory?

Nejen to se dozvíte v našem článku věnovaném právě penny stocks.

Co jsou penny stocks?

Penny stocks (někdy také cent stocks či pink sheet dle růžového papíru, na který se dříve tiskly jejich ceny) jsou akcie firem s nízkou cenou. Obvykle jejich cena nepřekračuje jeden dolar a v mnoha případech se bavíme dokonce o centech za kus. Kde se tyto firmy/akcie berou a proč nejdou běžně na burzu?

Na trh se denně dostávají nové firmy, startupy se zajímavým patentem nebo know how, ale bez historie a kapitalizace. Takové firmy nemají dostatečné prostředky k tomu, aby se obchodovaly na burze, a tak vstoupí na OTC trh – over the counter (mimoburzovní obchodování).

Akcie obchodované mimo burzu podléhají výrazně menší regulaci. V praxi to znamená nepřesné a často nedůvěryhodné výsledky hospodaření, informace o aktuálním progresu a nejasné výhledy.

Penny stocks tak seženete obvykle do dolaru, maximálně za cenu do 2 až 3 dolarů. Tyto akcie patří méně známým společnostem a jsou obchodovány mimo burzu, kde je menší regulace.

Velký zisk, ale i risk

Obchodování s pákouNa jedné straně nemáte potřebné informace pro analýzu. Investujete do neověřených společností a je zde tak obrovské riziko.

Na straně druhé je tady i stejně velký potenciál. Jako penny stock začínaly dnes obří firmy, jako například Office Depot (před pár lety byla cena jejich akcií 45 dolarů) nebo známá City Group (cena akcií v roce 2007 byla 540 dolarů).

Zařadili bychom zde i Fannie Mae, Xerox (nyní 33 dolarů) a mnohé další.

Penny stock jsou kvůli relativně malým objemům investic výrazně volatilnější, ale zároveň i méně likvidní. Pokud cena prudce padá, tak se hůře nachází protistrana a může se stát, že ji nenajdete vůbec a akcie tedy ani neprodáte. To vše je ale vykoupeno obrovským potenciálem a až snovým zhodnocením investice.

Pozor na manipulaci: pump and dump

Opět, pokud jste viděli Vlka v Wallstreet, tak víte, o čem je řeč. Skupina osob nakoupí určité penny stocks a následně je všem doporučuje jako „tutovku“. Na penny stocks je nízký objem transakcí, a tak cena velmi snadno stoupá. Na této vlně lze přilákat další a další investory.

Pokud jste na začátku byli iniciátorem a máte akcie nakoupené, tak je sami prodáte v nejvyšším bodě, protož víte, že cena roste uměle, byla zmanipulovaná. Váš prodej následně vyvolá další výprodeje a cena spadne. Taková manipulace s cenou je sice nelegální, ale rozhodně to není nic neobvyklého.

Kde penny stocks nakoupit?

Obecně akciové financování je domovem USA a kde jinde tak penny stocks hledat? Samozřejmě v USA. Pokud jsme vás neodradili a stále máte o obchodování penny stocks zájem, tak můžeme doporučit XTB, LYNX, ThinkOrSwim (TDAmeritrade) a nebo RoboMarkets.

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
LYNX Broker logo

LYNX Broker

★ 87 %

Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.

Jak penny stocks analyzovat

Pro analýzu penny stocks lze využít web otcmarkets.com případně pennystocklist.com. Je to takový první filtr, který vám pomůže se v Penny Stocks zorientovat. Samozřejmě to chce hledat další informace a úplně nejlepší je dané odvětví a případně i firmu znát, minimálně její produkt, sledovat ji na sociálních sítí a podobně. To všem přidává na důvěryhodnosti.

U penny stock byste měli sledovat objemy obchodů (ideálně 100 000 kusů akcií za den a více), cenu (měla by stabilně růst a zároveň by měla být stále velmi nízká, ideálně pod dolar), popularitu a co nejvíce informací ze sociálních sítí a webových stránek společnosti. Analýza je však komplexní a určitě se můžete těšit na další článek na toto téma.

Celkově vás rozhodně nechceme od penny stocks odrazovat, je to ohromná příležitost. I přesto jste asi našli určitý skeptický nádech, a to v mnoha větách. Penny stock jsou totiž ohromnou příležitostí i rizikem a pokud máte být u obchodování obezřetní, tak u penny stocks to platí dvojnásobně.

Na druhou stranu… pokud skutečně některým penny stocks věříte, tak do nich něco málo investujte. Případná ztráta nebude vysoká a potenciál je doslova obří.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo