Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co jsou to penny stocks? Lze díky nim zbohatnout?

Publikováno
Co jsou to penny stocks? Lze díky nim zbohatnout?

Pokud jste viděli film Vlk z Wallstreet, tak víte, že na penny stocks lze nejenom slušně začít, ale i dost vydělat. Ale vážně, skutečně jsou penny stock ta správná cesta? Co to vlastně je? A jsou vhodné pro nové obchodníky či investory?

Nejen to se dozvíte v našem článku věnovaném právě penny stocks.

Penny stocks stručně

  • Penny stocks, někdy označované jako centové akcie, jsou akcie společností s nízkou cenou, která často nepřesahuje jeden dolar. Obvykle jsou spojeny s menšími, méně známými společnostmi.
  • Tyto akcie se obvykle neobchodují na hlavních burzách, ale na mimoburzovních trzích, které mají méně přísné předpisy. To může vést k menší transparentnosti a vyššímu riziku pro investory.
  • Navzdory rizikům nabízejí penny stocks značný potenciál výnosů. Jsou také známé svou vysokou volatilitou v důsledku nízkých objemů obchodů. Proto může být obtížné najít kupce, když chce investor tyto akcie prodat, zejména při rychlém poklesu ceny.

Co jsou penny stocks?

Penny stocks (někdy také cent stocks či pink sheet dle růžového papíru, na který se dříve tiskly jejich ceny) jsou akcie firem s nízkou cenou. Obvykle jejich cena nepřekračuje jeden dolar a v mnoha případech se bavíme dokonce o centech za kus. Kde se tyto firmy/akcie berou a proč nejdou běžně na burzu?

Na trh se denně dostávají nové firmy, startupy se zajímavým patentem nebo know how, ale bez historie a kapitalizace. Takové firmy nemají dostatečné prostředky k tomu, aby se obchodovaly na burze, a tak vstoupí na OTC trh – over the counter (mimoburzovní obchodování).

Akcie obchodované mimo burzu podléhají výrazně menší regulaci. V praxi to znamená nepřesné a často nedůvěryhodné výsledky hospodaření, informace o aktuálním progresu a nejasné výhledy.

Penny stocks tak seženete obvykle do dolaru, maximálně za cenu do 2 až 3 dolarů. Tyto akcie patří méně známým společnostem a jsou obchodovány mimo burzu, kde je menší regulace.

Velký zisk, ale i risk

Obchodování s pákouNa jedné straně nemáte potřebné informace pro analýzu. Investujete do neověřených společností a je zde tak obrovské riziko.

Na straně druhé je tady i stejně velký potenciál. Jako penny stock začínaly dnes obří firmy, jako například Office Depot (před pár lety byla cena jejich akcií 45 dolarů) nebo známá City Group (cena akcií v roce 2007 byla 540 dolarů).

Zařadili bychom zde i Fannie Mae, Xerox (nyní 33 dolarů) a mnohé další.

Penny stock jsou kvůli relativně malým objemům investic výrazně volatilnější, ale zároveň i méně likvidní. Pokud cena prudce padá, tak se hůře nachází protistrana a může se stát, že ji nenajdete vůbec a akcie tedy ani neprodáte. To vše je ale vykoupeno obrovským potenciálem a až snovým zhodnocením investice.

Pozor na manipulaci: pump and dump

Opět, pokud jste viděli Vlka v Wallstreet, tak víte, o čem je řeč. Skupina osob nakoupí určité penny stocks a následně je všem doporučuje jako “tutovku”. Na penny stocks je nízký objem transakcí, a tak cena velmi snadno stoupá. Na této vlně lze přilákat další a další investory.

Pokud jste na začátku byli iniciátorem a máte akcie nakoupené, tak je sami prodáte v nejvyšším bodě, protož víte, že cena roste uměle, byla zmanipulovaná. Váš prodej následně vyvolá další výprodeje a cena spadne. Taková manipulace s cenou je sice nelegální, ale rozhodně to není nic neobvyklého.

Kde penny stocks nakoupit?

Obecně akciové financování je domovem USA a kde jinde tak penny stocks hledat? Samozřejmě v USA. Pokud jsme vás neodradili a stále máte o obchodování penny stocks zájem, tak můžeme doporučit XTB, LYNX, ThinkOrSwim (TDAmeritrade) a nebo RoboMarkets.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.

Jak penny stocks analyzovat

Pro analýzu penny stocks lze využít web otcmarkets.com případně pennystocklist.com. Je to takový první filtr, který vám pomůže se v Penny Stocks zorientovat. Samozřejmě to chce hledat další informace a úplně nejlepší je dané odvětví a případně i firmu znát, minimálně její produkt, sledovat ji na sociálních sítí a podobně. To všem přidává na důvěryhodnosti.

U penny stock byste měli sledovat objemy obchodů (ideálně 100 000 kusů akcií za den a více), cenu (měla by stabilně růst a zároveň by měla být stále velmi nízká, ideálně pod dolar), popularitu a co nejvíce informací ze sociálních sítí a webových stránek společnosti. Analýza je však komplexní a určitě se můžete těšit na další článek na toto téma.

Celkově vás rozhodně nechceme od penny stocks odrazovat, je to ohromná příležitost. I přesto jste asi našli určitý skeptický nádech, a to v mnoha větách. Penny stock jsou totiž ohromnou příležitostí i rizikem a pokud máte být u obchodování obezřetní, tak u penny stocks to platí dvojnásobně.

Na druhou stranu… pokud skutečně některým penny stocks věříte, tak do nich něco málo investujte. Případná ztráta nebude vysoká a potenciál je doslova obří.

Další zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
12
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎