Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Jak se nespálit při výběru dividendových akcií – 5 tipů, které ocení každý

Jak se nespálit při výběru dividendových akcií - 5 tipů, které ocení každý

Jak se nespálit při výběru dividendových akcií - 5 tipů, které ocení každý
Zdroj: Depositphotos.com

Dividendy jsou vynikajícím způsobem, který přináší pasivní příjem bez nutnosti akcie prodat. To samozřejmě platí pouze za předpokladu, že jste investovali do akcií kvalitních firem.

Abyste se při výběru dividendových titulů nespálili, připravili jsme přehled chyb, kterých byste se při výběru dividendových akcií měli vyvarovat.

1. Nepodlehněte vábení vysokého dividendového výnosu

Některé společnosti nabízí čas od času opravdu mimořádně vysoké dividendy. Dividendový výnos, například 10 %, může být velice lákavý. Je to koneckonců více, než je průměrný výnos celého akciového trhu v dlouhodobém měřítku.

Pak může nastat situace, že sice firma vyplatila 10% dividendu, ale hodnota samotné akcie pod vlivem špatné finanční situace klesne o 20 %.

Proto platí, že nikdy nekupujte akcie jenom proto, že nabízí vysoký dividendový výnos. Seznamte se s finanční situací firmy. Zjistěte, zda je vysoký dividendový výnos výsledkem nízké ceny akcie nebo vysokých dividend anebo obojího.

Malá nebo žádná dividenda kvalitní firmy je snad  vždy mnohem lepší než vysoká dividenda mizerné firmy.

2. Snížení dividend nemusí být vždy špatnou zprávou

Investoři se většinou snaží hledat dividendy, které kontinuálně rostou. Ovšem ani opačný případ, kdy dojde ke snížení dividendy, nemusí být špatným znamením.

K tomu uvedeme jeden konkrétní příklad. Akcie firmy BP se 3. 8. 2020  pohybovaly kolem ceny 21 USD. To při roční dividendě 2,52 USD znamenalo dividendový výnos 12 % ročně.

Následující den ale BP oznámila snížení dividendy o polovinu. Kdo si dal práci s analýzou, mohl zjistit, že firma se v té době potýkala s velkým dluhem a zároveň klesaly zisky.

Mnoho lidí by tedy čekalo, že cena akcie by po této zprávě měla klesnout. Stal se ale pravý opak a akcie firmy stouply o 6 %.

Vývoj akcií BP v srpnu 2020
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
GBP
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Investoři totiž ocenili fakt, že aktuální situace úspory z výplaty dividend vyžadovala. Kromě toho se investorům líbila i strategie firmy s větším zaměřením na obnovitelné zdroje.  Navíc i po snížení dividend byl dividendový výnos asi 5 %, což je stále velice atraktivní.  

3. Zjistěte, zda má firma dostatečné free cash flow na výplatu dividend

Málo dluhů a dostatek peněžní hotovosti je slušný základ pro navyšování dividend. Proto je nutné sledovat, jaké firma vytvořila free cash flow (volné peněžní toky).

Free cash flow může být použito na úhradu dluhů, odkoupení vlastních akcií anebo výplatu dividend.

Free cash flow, které pravidelně převyšuje objem vyplacených dividend je vždy dobrým signálem. Značí to, že firma může vyplácet dividendu bez zadlužování.

dividendove-akcie-dividendy-dolar-USD
Zdroj: depositphotos.com

4. Ignorování payout ratio

Výplatní poměr, nebo-li payout ratio, je důležitý indikátor, který byste nikdy neměli opomenout. Tento indikátor vám naznačí, zda je růst dividend v budoucnosti pravděpodobný anebo zda je ohrožen.

Payout ratio je poměr vyplacených dividend a zisku daného roku.  Za bezpečný údaj lze obecně považovat hodnotu pod 50 %.

Pokud je payout ratio vyšší než 100 %, znamená to, že firma vyplácí dividendy z rezerv anebo si na výplatu dividend půjčila, což je rozhodně varující signál.

5. Krátkodobé spekulace s akciemi jenom kvůli dividendě

Nebylo by to báječné, kdybychom koupili akcie těsně před výplatou dividend? Pak bychom inkasovali dividendy a následující den bychom akcie prodali?

Bohužel, ve většině případů tato strategie nefunguje. Na účet vám sice přistane dividenda, ale cena akcie bude další den nižší právě o vyplacenou dividendu. Není přitom výjimkou, že po výplatě dividend cena akcie klesá dalších několik dní nebo týdnů. Pokles ceny akcie tak může převyšovat dividendový zisk.

Závěrem:

Uvedli jsme ty nejdůležitější chyby, kterým je při investování do dividendových akcií nutné se vyhnout. V této souvislosti se hodí jedno rčení:

Moudrý člověk se dokáže poučit ze svých chyb. Moudřejší člověk se dokáže poučit z chyb někoho jiného.

Pokud chcete budovat dividendový příjem a nevíte kde začít, seznamte se s dividendovými aristokraty. Tyto firmy vyplácí dividendy více než 25 let v řadě. V případě takových investic je riziko fatálního omylu podstatně nižší než u firem, které s výplatou dividend tepre začínají.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo