Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zelené akcie jsou investiční příležitostí budoucnosti – Investujte zodpovědně

Publikováno
Zelené akcie jsou investiční příležitostí budoucnosti – Investujte zodpovědně

Zachrání investoři planetu? Záchrana planety je v poslední době velké téma, a to i pro investory. Ačkoliv z loňského klimatického summitu OSN veřejnost nejvýrazněji zaregistrovala vystoupení mladičké Gréty, realitu dneška rozhodně nelze nadále přehlížet.

Posledním příkladem zhoršující se ekologické rovnováhy mohou být ničivé požáry v Austrálii

Podle ex-guvernéra britské centrální banky Marca Carneyho se nutně od producentů skleníkových plynů odvrátí investoři, což povede ke krachu (poklesu příjmů) těchto firem. Naopak ta odvětví, která se soustředí na ochranu klimatu, si povedou velmi dobře, míní Carney.

Na reálné ekologické hrozby reagují státy světa regulatorně tak, že investoři vlastně nemají na výběr.  Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová se otevřeně hlásí k přístupu, který by Evropu přiblížil Zelené dohodě.

Růst akcií „zelených firem“ ukazuje, že odpovědné investování není jen módní vlna, ale investiční příležitost budoucnosti. Právě rok 2020 by se mohl stát rokem zelených investic.

Zdroj: depositphotos.com

zelena energie

Co by v zeleném portfoliu nemělo chybět?

Kromě obnovitelných zdrojů energie a akcií firem zaměřujících se na redukci skleníkových plynů mohou investoři do zeleného portfolia zahrnout ekologické zpracování odpadu, redukci odpadu či investice do vody, udržitelného zemědělství a rybolovu. Růstový trend akcií Tesly napovídá, že v kurzu je i „zelená doprava“.

Pojďme se společně podívat na pár zajímavých akciových titulů, které mohou psát  budoucnost “zeleného investování”. 

Investice do obnovitelných zdrojů energie

Odklon od fosilních elektráren, které zatěžují životní prostředí nejen vypouštěním škodlivin do ovzduší, ale i znehodnocováním krajiny těžbou uhlí, přináší nové šance pro alternativní producenty energie. Mezi ty patří zdroje sluneční, větrné, hydroelektrické a geotermální.

Zajímavou investiční příležitostí v oboru jsou akcie Renewable Energy Group Inc. (REGI) obchodované na burze v New Yorku. REGI je se svými 14 bio rafinériemi největším výrobcem bionafty v USA.

Společnost byla založena v roce 1996 jako divize West Central Cooperative, odkud se o deset let později oddělila.

Další americkou společností obchodovanou na newyorské burze je NextEra Energy. Zabývá se výrobou obnovitelné energie z větru a slunce. Mimoto vlastní a provozuje výrobní a distribuční zařízení a investuje do plynárenské infrastruktury. Obnovitelné zdroje holdingu mají kapacitu 45 500 MWe a za posledních 15 let firma avizuje zhodnocení ve výši 945 %. Akcie NextEra se za předchozích pět let zhodnotily o 123 % a za poslední rok téměř o 17 %.

Vývoj akcií NextEra Energy za posledních 5 let

nextera energy
Graf akcií NextEra energy. Zdroj: Tradingview.com

Fotovoltaika na pražské burze

Pro investice do čisté energie ale není třeba chodit daleko. Na pražské burze je obchodována Photon Energy, nizozemská společnost s českými kořeny. Jak název napovídá, Photon Energy působí v oboru solární energetiky, pro niž nabízí komplexní řešení.

Aktuálně je Photon Energy kotována na Free Market Burze cenných papírů Praha, ve čtvrtek 14. května 2020 ale oznámila záměr s celým upsaným základním kapitálem přejít na hlavní trh. Totéž plánuje pro polský trh a zamýšlené zanesení na kotační lístek burzy ve Frankfurtu umožní investorům z eurozóny nakoupit akcie bez měnového rizika. Photon Energy tím cílí na zlepšení profilu firmy i rozšíření investorské základny.

Vývoj akcií Photon Energy za poslední 3 roky 

photon energy akcie
Graf akcií Photon Energy. Zdroj: Pse.cz

Úskalí čisté energie – skladování

Celosvětově podporovaná čistá energie má však jedno úskalí. Výrobu nelze regulovat, a tak pro případy, kdy nefouká vítr či nesvítí slunce je třeba výpadek energie řešit uskladněním. Výše zmíněná NextEra Energy Resources již vybavuje solární farmy také bateriemi pro uskladnění.

Když je řeč o bateriích, nelze opomenout akcie automobilky Tesla, kterou vede vizionář Elon Musk. Podle listu the Economist by s rozšiřováním elektromobilů mohly jejich baterie posloužit jako mobilní úložiště. To by v případě potřeby při připojení mohlo vracet energii zpátky do sítě.

Aktuální graf akcií Tesly

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Ekologická likvidace odpadů

Narůstající objem odpadů trápí celý svět, proto lze určitě vsadit na společnosti zabývající se ekologickou likvidací odpadů. V poslední době se stále častěji otevírá otázka produkce elektrické energie z odpadů. Revoluční myšlenkou je pyrolýza a zplyňování odpadů k energetický účelům.

Jak tento proces probíhá? Více na videu níže (v angličtině).

Nejzajímavějšími investičními příležitostmi na trhu jsou v tomto ohledu společnosti Waste Management a Republic Services.

Waste Management Inc je americká firma, která byla založena v roce v osmdesátých letech minulého století. Prostřednictvím svých holdingových společností odpad jednak sváží, jednak zajišťuje jeho ekologickou likvidaci, čímž vlastně dostává za jednu várku odpadu zaplaceno dvakrát. Zajišťuje též skládkování odpadu, včetně toho nebezpečného. Ačkoliv meziročně došlo k určitému poklesu, za posledních pět let si akcie Waste Management připsaly téměř 93% zisk.

Vývoj akcií Waste Management za posledních pět let

waste management akcie
Graf akcií Waste Managment. Zdroj: Tradingview.com

Totéž platí pro akcie společnosti Republic Services, které se v pětiletém horizontu zhodnotily o  95 %. Republic Services je texaská společnost zabývající se sběrem a ekologickou likvidací odpadů, které nejsou nebezpečné. V severoamerickém odpadovém hospodářství zaujímá druhé místo hned za firmou Waste Management, na rozdíl od lokální jedničky se ale nezabývá energetickou využitelností.

Vývoj akcií Republic Services za posledních pět let

republic services akcie
Graf akcií Republic Services. Zdroj: Tradingview.com

Zde můžete výše zmíněné akcie obchodovat

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.

Zelené investice tedy nemusí být jen do akcií firem vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů nebo elektromobily. Mezi perspektivní obory patří i na první pohled neatraktivní skládkování a zpracování odpadu, především jejich energetické využití – do řady podnikatelských záměrů v tomto oboru investoval mimo jiné prostřednictvím své nadace i Bill Gates. Potenciál je obrovský a aktuální cena – v důsledku dopadů epidemie koronaviru – poměrně nízká.

Jaký je váš názor na “zelené investování”? Plánujete nějaké z výše zmíněných akcií nakoupit? Máte pro nás nějaké další tipy na zajímavé akcie? Podělte se s námi a ostatními čtenáři o vaše zkušenosti.

Líbil se vám tento článek?
14
0

Autor

Finančnímu managementu se věnuji od roku 2006. Posledních pět let (nejen) o finančních tématech také píšu. Baví mne hledat souvislosti mezi čísly a podnikovými procesy. Zajímají mne především korporátní finance, dluhopisy nebo investice do drahých kovů.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎