Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Akcie » Hledáte atraktivní akcie? Zaměřte se na růstový průmysl nabitý podhodnocenými společnostmi

Hledáte atraktivní akcie? Zaměřte se na růstový průmysl nabitý podhodnocenými společnostmi

Hledáte atraktivní akcie? Zaměřte se na růstový průmysl nabitý podhodnocenými společnostmi

Víte, co je téměř nejčastějším předmětem debat investorů? Srovnávání růstových a hodnotových akcií. Přemýšlíte, kterým byste měli dát přednost?

Podle analýzy z roku 2016, vydané Bank of America a Merrill Lynch, nemusí investoři mezi oběma strategiemi nutně volit. Po prozkoumání výkonnosti růstových a hodnotových akcií za 90leté období (1926-2015) dospěli výzkumníci k následujícímu závěru – hodnotové akcie vykazovaly jen mírně vyšší průměrnou roční výkonnost (17 %) než růstové (12,6 %).

Podstatný je však především časový rámec. Z dlouhodobého hlediska dávají obě strategie investorům prakticky shodnou šanci zbohatnout.

Zajímavé je, že posledních 11 let sledujeme, jak růstové akcie překonávají hodnotové. Jedná se už o neměnný stav? Skrytým motorem jejich výkonnosti mohou být historicky nízké úrokové sazby, které společnostem umožňují levné úvěrování a rychlou expanzi. Takže je možné, že ještě nějakou dobu budou růstové akcie hodnotové překonávat, nemusí se však nutně jednat o status quo.

Co si však investoři možná neuvědomují je, že růstové akcie mohou být zároveň i hodnotové. Ačkoliv panuje přesvědčení, že rychle rostoucí společnosti nemohou splňovat definici hodnotové akcie a naopak, možná to není úplná pravda.

Momentálně existuje celé odvětví, které poskytuje nadprůměrný růst, s cenami akcií, jenž jsou dle standardních oceňovacích měřítek hluboce pod průměrem akciového trhu.

Jaké odvětví je momentálně klenotem akciového trhu?

Nebudu vás dlouze napínat – akcie těžařů zlata. Tradičně není odvětví těžařů zlata považováno za vysoce růstové, v současnosti však produkuje podkladovou komoditu, jejíž cena v letošním roce vzrostla o 350 dolarů za unci a není to tak dávno, co cena drahého kovu atakovala historická maxima.

Navíc není příliš pravděpodobné, že by měla cena zlata klesat – spíše naopak. Ve prospěch zlata možná nikdy nepracovalo více katalyzátorů než dnes. Rekordní objem globálních dluhopisů se obchoduje se zápornou úrokovou sazbou a centrální banky po celém světě jsou neústupné v udržování úrokových sazeb na historických minimech. K tomu se stále ve vzduchu vznáší nejistota způsobovaná aktuální pandemií.

Americký Fed stále zvyšuje peněžní zásobu dolaru, což bude pravděpodobně vytvářet tlak na americkou měnu a tlačit cenu zlata ještě výše. Investoři budou téměř jistě hledat ochranu před rostoucí inflací.

Právě zlato je jednou z nejčastějších alternativ, kam se investoři v takových chvílích uchylují. Vše potřebné o investování do zlata se dozvíte v našem návodu.

Akcie těžařů zlata díky výše zmíněnému momentálně nabízejí vysoký růst, a navíc stále výraznou „slevu“. Kromě dvouciferného růstu tržeb charakterizuje následující dva tituly i relativně nízká cena.

SSR Mining

SSR Mining

Kanadská těžební společnost zaměřující se na těžbu a výzkum v oblasti drahých kovů. V nedávné době dokončila fúzi s tureckou Alacer Gold, čímž byla zdvojnásobena potenciální produkční kapacita SSR Mining až na 760 000 uncí zlata ročně.

Výrazně vyšší prodejní cena zlata (a rovněž stříbra) spolu s razantním navýšením produkce by měla katapultovat tržby společnosti z 607 milionů dolarů v roce 2019 až na 1,5 miliardy dolarů v roce 2021. Dle odhadů by měl podobný tempem růst i zisk na akcii (EPS) z 0,81 dolarů v roce 2019 až na 2,45 dolaru v roce 2021.

Pokud by byly odhady analytiků přesné, SSR Mining je v současné době oceněna 8násobkem zisku na akcii pro příští rok. Zároveň se aktuálně těžařská společnost obchoduje za pouhých 60 % své účetní hodnoty.

Manažerský tým pak očekává, že společnost bude v příštích dvou letech schopná vygenerovat volné peněžní toky ve výši 450 milionů dolarů, což už je pouze třešnička na dortu. Dostatek volné hotovosti by mohl umožnit společnosti zavést čtvrtletní dividendu ve výši 0,05 dolaru, což odpovídá zhruba 1% dividendovému výnosu.

Vývoj hodnoty akcií SSR Mining v letošním roce
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Kirkland Lake Gold

Kirkland Lake Gold

SSR Mining není jediným těžařem, který nabízí výjimečný růst, a navíc velmi zajímavou cenu. Kirkland Lage Gold se chlubí nejlepší bilancí a kapitálovými výnosy v průmyslu. Po akvizici společnosti Detour Gold počátkem letošního roku by se měly roční tržby v letech 2019–2021 opět zdvojnásobit.

Konsensuálně se očekává, že by mělo EPS 2,74 dolaru z roku 2019 vyrůst na 4,15 dolaru v příštím roce. Z toho vyplývá, že se aktuálně akcie Kirkland Lake Gold obchodují za 10násobek předpokládaných zisků pro příští rok.

Cena rovněž odpovídá 2,2násobku účetní hodnoty těžaře. Oproti výše zmíněnému SSR Mining je tedy poměr ceny vůči účetní hodnotě firmy vyšší, Kirkland ho však vynahrazuje skvělou bilancí.

Kirkland Lake Gold je vysoce nadprůměrnou těžařskou společností. Provozní náklady společnosti se pohybují trvale pod průměrem průmyslového odvětví, díky čemuž dosahuje nadprůměrné provozní marže. Třetí kvartál letošního roku končila s 848 miliony dolarů hotovosti na účtech a nulovým dluhem.

Díky skvělým hospodářským výsledkům se společnosti podařilo ztrojnásobit čtvrtletní dividendu a zpětně odkoupit více než 14 milionů akcií v hodnotě 526,6 milionu dolarů.

Vývoj hodnoty akcií Kirkland Lake Gold v letošním roce
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Odvětví těžařů zlata je plné poměrně „levných“ akcií, které momentálně výrazně rostou. Vzhledem k tomu, že cena zlata bude velmi pravděpodobně díky řadě katalyzátorů dále růst, „zlaté“ akcie mohou nabídnout investorům perspektivní kombinaci růstu a hodnoty.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo