Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Nejlepší investice v době krize – Neutíkejte před příležitostí

Nejlepší investice v době krize - Neutíkejte před příležitostí

Nejlepší investice v době krize - Neutíkejte před příležitostí
Zdroj: medium.com

Krize jsou přirozenou součástí ekonomického vývoje. Již mnoho krizí jsme zažili a ještě hodně jich zažijeme. Zapamatovat byste si ale měli jedno pravidlo – i krize přináší zajímavé investiční příležitosti a utíkat z trhů je zbytečné.

Dnes si některé možné investiční příležitosti v době krize ukážeme a možná budete překvapeni, že některé investice jsou i v krizi téměř bez rizika.

Obsah článku

1.Proč investovat v době krize?2.Konzervativní investice – Dluhopisy3.Akcie a akciové indexy4.Dividendové akcie5.Nemovitosti6.Alternativní investice7.Zlato8.Ropa9.Pravidelné investování10.Investovat, diverzifikovat, chránit se před inflací11.Diskuze k tématu

Proč investovat v době krize?

Přestat investovat v době krize je skutečně to nejhorší, co můžete udělat. Pokud se totiž jen stáhnete a budete dlouhé měsíce, možná i rok, dva či více čekat, vaše peníze mohou mizet.

Ve skutečnosti budete mít pořád stejně, ale kupní síla peněz se bude zmenšovat kvůli inflaci. A inflace v době krize bývá vyšší, klidně i přes 3 %. Zároveň se tím připravíte o potenciál ve zhodnocení peněz.

To znamená, že ročně se sníží kupní síla peněz na každých 100 000 Kč o 3 000 Kč.

Nechat pohltit své peníze inflací je zbytečné, a to nejen v době krize. Navíc jak uvidíte níže i skutečně konzervativní investoři si najdou v zásadě bezrizikovou investici se zhodnocením nad inflací.

Další pohled je, že nemá cenu snažit se své investice časovat, např. vybíráním před krizí a investováním, když je trh na svém dnu. Museli byste totiž být velmi šikovní obchodníci, abyste skutečně poznali, kdy vybrat peníze na vrcholu a zainvestovali na dně propadu. Např. před krizí v roce 2020 se už více jak 5 let předpovídalo, že nějaký propad přijde. Kdybyste celou tu dobu čekali, připravili byste se o značnou část růstu. A naopak v době nejhoršího propadu se očekávalo, že akcie budou padat mnohem déle, než jak se tomu skutečně stalo. Ten, kdo vyčkával na základě obecně šířených informací vůbec nestihl nakoupit, když byl trh na svém minimu.

Takové časování investic je opravdu jen pro zkušené obchodníky. Pokud skutečně nevíte, co trh udělá, nebude to investování ale spíše gambling – možná to vyjde, možná ne. Jak se tomu vyhnout? Klíčem je nepanikařit ("jenom" protože tu je krize"), hledat kvalitní investice a investovat dlouhodobě a pravidelně (více se o tom dočtete ke konci tohoto článku).

Konzervativní investice – Dluhopisy

statni dluhopis ceske republiky
Zdroj: depositphotos.com
Nejkonzervativnější investicí jsou státní dluhopisy. Ministerstvo financí přímo uvádí, že dluhopis Republiky patří mezi nejbezpečnější konzervativní způsoby spoření, neboť představuje nástroj s garantovaným výnosem dluhopisů a garancí splacení dlužné částky.

100% jistota nikdy neexistuje, ale co by se muselo stát, aby nebyl splacen státní dluhopis? Musel by zkrachovat celý stát? A ani v takovém případě není jasné, co přesně by se stalo. Státní dluhopis je tedy téměř bez rizika, i ekonomové u něj dávají nulové riziko.

Zajímat byste se měli o tzv. protiinflační dluhopis. Tento dluhopis je indexován na inflaci. Tzn., že zhodnocení je rovno inflaci a k ní přidá 0,5 % ročně (nebo v případě nových emisí se k inflaci nepřidává nic, ale výnos se zase nedaní). To sice není moc, ale představte si, že je inflace 3-4 procenta. Najednou máte výnos stejný jako je inflace a k němu ještě třeba 0,5procentního bodu. A zhodnocení kolem 4 % ročně už najednou nezní tak špatně, navíc v zásadě bez rizika.

Není to zhodnocení, které vás zvedne ze židle, ale stále je to mnohem lepší než nechávat peníze jen tak na běžném nebo spořicím účtu. Mimochodem právě čtvrtina Čechů nechává peníze ležet ladem a požírat inflací, neřaďte se mezi ně.

Akcie a akciové indexy

Určitě si řeknete akcie a v krizi? To musí být rizikové! Samozřejmě riziko zde je a je vyšší než v případě státních dluhopisů, ale zase tady máme potenciálně vyšší výnosnost.

První možností je vytvořit si správné akciové portfolio sám. To znamená vyhodnotit situaci na trhu a zaměřit se na společnosti, kterým vznikla nová příležitost. Například koronakrize dala šanci farmaceutických firmám jako je Pfizer nebo Johnson & Johnson. Příležitost měly ale i technologické společnosti, on-line meetingy typu Zoom nebo prodej mobilních zařízení obecně, například Apple.

Pokud ale v krizi nedokážete vytipovat firmy s potenciálem, vyplatí se akciový index. S tímto názorem by mnoho lidí nesouhlasilo. Index je sice složen z velkých hráčů, ale obsahuje i ty, které krize markantně zasáhne. Nakupujete tedy i poražené. A to je prostě fakt.

Podívejme se na asi nejznámější index S&P 500. Tento index zažil propad desítky % při světové krizi v roce 2008 i při koronakrizi 2020. Proč tedy radíme nakupovat akciové indexy?

Důvody, proč nakupovat indexy v krizi, jsou tři:

  • O krizi nevíte dříve, než přijde. Jakmile přijde, indexy padají a vy přemýšlíte, do čeho investovat, a zřejmě nechytnete ten největší propad
  • Indexy zahrnují velké úspěšné firmy, S&P 500 je důkazem, tyto firmy mají prostředky i zkušenosti, aby krizi zvládly
  • Indexy diverzifikují investiční riziko, obsahují sice společností, které krizí ztrácejí, ale i ty, které na ni profitují

Jak to potom vypadá v praxi? Podívejte se sami, jak se třeba S&P 500 rychle vyrovnal s propadem na začátku roku 2020, kdy koronakrize zasáhla svět.

Cena akciového indexu S&P 500
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Dividendové akcie

Pokud vám spekulace na růst ceny v době krize přijde riskantní, nabízejí se dividendové akcie. Zaměřit se pak můžete především na dividendové krále a aristokraty.

Mezi dividendové aristokraty se dostane jen společnost, která vyplácí a neustále zvyšuje svoji roční dividendu aspoň 25 let v řadě. U dividendových králů to je dokonce 50 let v řadě.

Dividendoví králové i aristokraté mají za sebou už nejednu krizi a i v ní zvládli navyšovat dividendy. Už to samo o sobě svědčí o životaschopnosti dané firmy. Příkladem takové dividendové akcie je třeba 3M. Společností je ale mnohem více a my vás o nich pravidelně informujeme.

Nemovitosti

Nemovitosti jsou dlouhodobou investicí. V koronakrizi cena nemovitostí dokonce dál rostla. V krizi v roce 2008 ale cena krátkodobě klesala. Jedná se však o dlouhodobou investici a v tomto měřítku jsou nemovitosti velmi rozumnou volbou i v krizi.

Navíc nemusíte hned kupovat byt a ten pronajímat. Nabízí se crowdfunding nebo investice do realitních investičních fondů (REIT), mezi kterými najdete i takové, které měsíčně vyplácejí dividendy. Samozřejmě je zde i možnost přímého nákupu nemovitosti, kterou následně můžete svěřit externímu správci.

Investice do nemovitostí může generovat skvělý pasivní příjem, a to jak v době krize, tak mimo ni. Rozhodně byste nemovitosti neměli přehlížet.

Alternativní investice

Nash Healey Roadster 1952, Portu Gallery

Rezistentní vůči krizi jsou i alternativní investice. Například staré automobily, mince, luxusní hodinky, známky, obrazy a podobně. Stejně jako u nemovitostí, nemusíte hned kupovat veterána, můžete investovat jen zlomek ceny a podílet se na investici ve výši, kterou chcete. Takovou službu nabízí námi recenzované Portu Gallery.

Alternativní investice jsou obvykle náročné, potřebujete znalce, aby vás někdo neošálil nebo vy sami musíte být hodně zkušení a skutečně dobře znát dané aktivum. Zároveň jsou zde vysoké transakční náklady na pořízení investice a její uchování. Pokud na takovou investici nemáte finance ani kapacity, vyzkoušejte právě Portu Gallery. Odpadá vám riziko podvodu, skladování, a navíc nemusíte investovat plnou částku.

Ptáte se, proč by někdo podstupoval tak náročnou investici? Protože když se to povede, jejich výnosy mohou být velmi vysoké – vyšší než u akcií.

Zlato

zlato investiční slitky
Zdroj: depositphotos.com
Evergreenem všech krizí je zlato. Říká se, že zlato je bezpečný přístav – když investoři nevědí, kam v krizi investovat, tak volí zlato.

Zlata je na světě omezené množství, má pevné základy a již po staletí je skvělým uchovatelem hodnoty. Investice do zlata je často doporučována i jako protiinflační.

Zlato je určitě dobrá volba, a to nejen v době krize. Nejdříve si ale o této komoditě přečtěte více a zjistěte si všechny informace o zlatě i možnostech investování. Nezapomeňte sledovat ani finex.cz, kde vám pravidelně přinášíme informace o investování do zlata.

Ropa

Ropa, aneb černé zlato. Cena ropy obvykle v době krize klesá. Samozřejmě pokud by se jednalo o ropnou krizi, tak by cena stoupala. Častější je ale pokles ceny. Důvod je podobný jako u úrokových sazeb.

Nízká cena ropy (stejně jako nízké úrokové sazby) se snaží podpořit ekonomiku, znovu ji nastartovat a dostat se z krize. Nízkou ropou bude levnější doprava, ale mnoho produktů. Věděli jste, co vše se dělá z ropy? Například plasty, mnohá léčiva a kosmetika.

Na začátku krize se tedy nabízí ropu tzv. shortovat, tedy spekulovat na její pokles. Pokud již pokles nastal, naopak budeme předpokládat korekci, dlouhodobě nízká ceny ropy je neudržitelná. V tomto případě by se vám mohl hodit produkt typu CFD.

U ropy bude důležité reagovat na konkrétní typ krize, následně využít fundamentálnítechnické analýzy a obchodovat. Určitě zde očekávejte významné pohyby, na kterých lze značně vydělat. Pozor ale na finanční páku a nezapomínejte na stop loss, aby se z velkého zisku nestala devastující ztráta.

Pravidelné investování

A pokud se vůbec o nic nechcete starat, můžete zvolit pravidelné investování, krize nekrize. Je to podobný koncept jako nákup akciového indexu.

Ano, chvíli se něčemu nebude dařit, ale dlouhodobě diverzifikované portfolio bude s největší pravděpodobností generovat zisk.

Navíc zde obvykle funguje složené úročení a dlouhodobé pravidelné investování je skutečně jednou z nejlepších možností – zejména pro méně zkušené investory. Navíc můžete investovat jen pár set korun měsíčně, případně i méně.

Vyzkoušet můžete i jeden z poměrně nových investičních portálů, například Portu, nebo jiné investiční platformy, které nabízí výtečný poměr cena/výkon. Rozhodně se neomezujte jen na finanční poradce a Conseq. Tím nechceme tento fond nijak shazovat, jen se nejdříve podívejte na všechny možnosti, třeba si nakonec Conseq vyberete. Prostudujte si také naši rubriku investiční fondy.

Investovat, diverzifikovat, chránit se před inflací

V době krize ale obvykle sílí inflace, a o to více byste se před ní měli chránit. Dostatečnou diverzifikací investičního portfolia to určitě zvládnete, inflaci překonáte a věříme, že i v ekonomicky nepříznivé době dokážete finanční prostředky zhodnotit.

Jak můžete vidět v našem článku, na své si přijdou všichni. Konzervativní investoři zvolí státní dluhopisy a investoři kteří chtějí na krizi vydělat zvolí akciové tituly s velkým potenciálem nových příležitostí právě kvůli krizi.

A pokud se nemůžete rozhodnout, udělejte to, v čem tkví celé dlouhodobé investování – diverzifikujte.

Rozložte si například 50 % volných prostředků do státních dluhopisů a zbylých 50 % vložte do akcií, akciového indexu, zlata, ropy nebo alternativních investic.

Svět není černobílý, vytvořte si portfolio přesně podle rizika a zhodnocení, které očekáváte. O tom, jak se daří konkrétním investicím realizovaným v průběhu recesí se dočtete zde. V článku naleznete také tipy, do čeho v době krizí neinvestovat.

A co vy, berete krizi jako příležitost, nebo jste zatím z trhů utíkali?

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo