Finex.cz logo
Menu
Finex » Spoření » Každý čtvrtý Čech "spoří" na běžném účtu – nebojte se investovat

Každý čtvrtý Čech „spoří“ na běžném účtu – nebojte se investovat

Každý čtvrtý Čech „spoří“ na běžném účtu – nebojte se investovat
Zdroj: Depositphotos.com

V březnu 2021 proběhl v České republice průzkum Generali Investments CEE. Výsledek mimo jiné ukázal, že až čtvrtina Čechů zanedbává inflaci a nechává své úspory znehodnocovat. Zároveň jsme se dozvěděli, jaká je chuť Čechů investovat a jaké formy investic jsou nejžádanější.

Alarmující zprávou je skutečnost, že 23 % Čechů volí jako nejvhodnější odkládání volných finančních prostředků běžný účet nebo hotovost. Přitom dle dat z Českého statistického úřadu mohli lidé v minulém roce kvůli inflaci přijít až o 3,2 %, o tolik se snížila kupní síla peněz.

Data navíc ukázala, že Češi nemají takto nerozvážně uložené zrovna malé částky. Více než pětina Čechů má v hotovosti nebo na běžném účtu částku přes 100 000 Kč. To znamená, že ročně přijdou o tisíce korun.

Jak Češi nejčastěji ukládají volné finanční prostředky

Proč Češi neinvestují a raději nechávají peníze ležet ladem a volně znehodnocovat? Zřejmě za to může strach.

Je to přirozené, o těžce vydělané peníze nechceme přijít. Na druhou stranu tím, že je nezhodnocujeme o ně vlastně dobrovolně přicházíme, a jak jsme se bavili, již u 100 000 Kč to jsou i tisícovky ročně.

Je vhodné mít přiměřeně vysokou a vysoce likvidní finanční rezervu, ale jak by řekl Robert Kiyosaki, "zbytek peněz nechte pracovat pro vás".

Kam můžete investovat?

Rozhodně není cílem dělat z konzervativně založených lidí agresivní investory, ale minimálně spořicí účet nebo stavební spoření, lépe investiční fond či nemovitosti se přímo nabízejí.

Na začátek můžete využít našeho investičního rozcestníku a s jednotlivými investicemi se můžete detailně seznámit a sami si vybrat, co je pro vás nejlepší.

Držte se zásad a buďte přiměřeně opatrní

Základem dlouhodobého a bezpečného investování je diverzifikace, tedy rozložení investičního rizika do více alternativ.

Lze tedy část investovat do nemovitosti, část do dluhopisů a něco do fondů. A pokud byste chtěli něco s větším zhodnocením, ale stále ještě přijatelným rizikem, nabízí se například akciový index, ten sám o sobě zastupuje hned desítky nebo stovky akcií a riziko se výrazně snižuje.

Přímo do indexu S&P 500 sice investovat nemůžete, ale můžete tak učinit nákupem na něj navázaného ETF, např. iShares Core S&P500 UCITS, které můžete nakoupit u některého z brokerů.

A pokud byste chtěli vidět, jak může vypadat reálná investice třeba do kryptoměn, podívejte se, jak jsme na finexu investovali 100 000 Kč do kryptoměn. Jedná se ale o rizikovější investici, která nemusí být vhodná pro zcela nezkušené nováčky.

Stále více Čechů investuje

peněženka-euro-investiceZpět k průzkumu Generali Investments CEE. Dostali jsme z něj i potěšující data. Část svých příjmů investuje dokonce 38 % Čechů. Z toho u 15 % lidí se jedná o více jak 10 % z příjmů. Zároveň přes 20 % Čechů začalo po koronavirové krizi investovat více než před ní. To je velmi vhodné, neboť spoustu akcií bylo v té době možné nakoupit daleko levněji než před krizí.

Zároveň se prokázal již dlouhodobý trend v oblibě kryptoměn. Především u mladých lidí zájem o tento styl investování roste.

A jak vy vnímáte investování? Jste spíše opatrnější, nebo naopak vidíte i v této nelehké době zajímavé příležitosti?

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo