Finex.cz logo
Menu
Finex » Spoření » Každý čtvrtý Čech „spoří“ na běžném účtu – nebojte se investovat

Každý čtvrtý Čech „spoří“ na běžném účtu – nebojte se investovat

Každý čtvrtý Čech „spoří“ na běžném účtu – nebojte se investovat

V březnu 2021 proběhl v České republice průzkum Generali Investments CEE. Výsledek mimo jiné ukázal, že až čtvrtina Čechů zanedbává inflaci a nechává své úspory znehodnocovat. Zároveň jsme se dozvěděli, jaká je chuť Čechů investovat a jaké formy investic jsou nejžádanější.

Alarmující zprávou je skutečnost, že 23 % Čechů volí jako nejvhodnější odkládání volných finančních prostředků běžný účet nebo hotovost. Přitom dle dat z Českého statistického úřadu mohli lidé v minulém roce kvůli inflaci přijít až o 3,2 %, o tolik se snížila kupní síla peněz.

Data navíc ukázala, že Češi nemají takto nerozvážně uložené zrovna malé částky. Více než pětina Čechů má v hotovosti nebo na běžném účtu částku přes 100 000 Kč. To znamená, že ročně přijdou o tisíce korun.

Jak Češi nejčastěji ukládají volné finanční prostředky


Proč Češi neinvestují a raději nechávají peníze ležet ladem a volně znehodnocovat? Zřejmě za to může strach.

Je to přirozené, o těžce vydělané peníze nechceme přijít. Na druhou stranu tím, že je nezhodnocujeme o ně vlastně dobrovolně přicházíme, a jak jsme se bavili, již u 100 000 Kč to jsou i tisícovky ročně.

Je vhodné mít přiměřeně vysokou a vysoce likvidní finanční rezervu, ale jak by řekl Robert Kiyosaki, „zbytek peněz nechte pracovat pro vás“.

Kam můžete investovat?

Rozhodně není cílem dělat z konzervativně založených lidí agresivní investory, ale minimálně spořicí účet nebo stavební spoření, lépe investiční fond či nemovitosti se přímo nabízejí.

Na začátek můžete využít našeho investičního rozcestníku a s jednotlivými investicemi se můžete detailně seznámit a sami si vybrat, co je pro vás nejlepší.

Držte se zásad a buďte přiměřeně opatrní

Základem dlouhodobého a bezpečného investování je diverzifikace, tedy rozložení investičního rizika do více alternativ.

Lze tedy část investovat do nemovitosti, část do dluhopisů a něco do fondů. A pokud byste chtěli něco s větším zhodnocením, ale stále ještě přijatelným rizikem, nabízí se například akciový index, ten sám o sobě zastupuje hned desítky nebo stovky akcií a riziko se výrazně snižuje.

Přímo do indexu S&P 500 sice investovat nemůžete, ale můžete tak učinit nákupem na něj navázaného ETF, např. iShares Core S&P500 UCITS, které můžete nakoupit u některého z brokerů.

A pokud byste chtěli vidět, jak může vypadat reálná investice třeba do kryptoměn, podívejte se, jak jsme na finexu investovali 100 000 Kč do kryptoměn. Jedná se ale o rizikovější investici, která nemusí být vhodná pro zcela nezkušené nováčky.

Stále více Čechů investuje

peněženka-euro-investiceZpět k průzkumu Generali Investments CEE. Dostali jsme z něj i potěšující data. Část svých příjmů investuje dokonce 38 % Čechů. Z toho u 15 % lidí se jedná o více jak 10 % z příjmů. Zároveň přes 20 % Čechů začalo po koronavirové krizi investovat více než před ní. To je velmi vhodné, neboť spoustu akcií bylo v té době možné nakoupit daleko levněji než před krizí.

Zároveň se prokázal již dlouhodobý trend v oblibě kryptoměn. Především u mladých lidí zájem o tento styl investování roste.

A jak vy vnímáte investování? Jste spíše opatrnější, nebo naopak vidíte i v této nelehké době zajímavé příležitosti?

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo