Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Skutečný příběh o tom, jak jeden trader na burze přišel o všechny své peníze kvůli nezvládnuté psychologii tradingu

Publikováno
Skutečný příběh o tom, jak jeden trader na burze přišel o všechny své peníze kvůli nezvládnuté psychologii tradingu
Zdroj: fool.com

V době lockdownů silně roste popularita platforem, které nabízí možnost vydělávání peněz online tradingem. S tím roste popularita různých YouTube kanálů, které přináší návody, jak pomocí tradingu získat finanční svobodu.

Trading a spekulace jsou však velice specifická a náročná činnost, ve které úspěch skutečně není pro každého. Tuto aktivitu statisticky provází vysoké riziko ztráty peněz.

Podle různých zdrojů se procento lidí, kteří ztrácí tradingem peníze, pohybuje mezi 70 – 80 %.

K ponaučení nováčků, kteří s tradingem a investováním začínají, nebo i zkušených borců, kteří již mají nějaké ty ztráty za sebou, jsme se rozhodli ukázat reálné příběhy investorů a traderů, kteří na burze přišli o velkou část svých úspor.

Matthew – intradenní trader, který za jeden rok přišel o 127 000 USD (cca 3 mil. korun)

Matthew, který nechce uvádět svoje celé jméno z obavy dopadů na jeho další kariéru, je realitní makléř a amatérský investor. Během několika let se mu podařilo obchodováním akcií nashromáždit celkem slušné jmění, které však v krátké době ztratil intradenním tradingem.

O svých zkušenostech hovoří také na svém YouTube kanále.

Matthew obchodoval akcie nejprve pomocí swingové strategie. To znamená, že akcie kupoval při poklesech a o několik dní nebo týdnů později je prodal. Toto se mu dařilo poměrně dobře a během 6 let zvýšil svůj kapitál z několika desítek tisíc dolarů na 150 000 USD.

Problém začal být ve chvíli, kdy se mu zdálo, že tempo růstu účtu je příliš pomalé.

Na internetu totiž viděl ostatní tradery, jak ukazují ukázky obchodů, na kterých jednoduchým způsobem vydělávají několik tisíc dolarů za den nebo za týden.

Matthew tedy začal toužit po podobném výsledku, chtěl mít konzistentní týdenní příjem a hlavně více peněz. Koneckonců, každý podnikatel se snaží o to, aby jeho business rostl. Takže se rozhodl přejít na intradenní trading.

První problém byl, že strategie, které používal jako swingový obchodník, se snažil aplikovat na intradenní trading.

Dalo by se říci, že Matthew skočil do intradenního tradingu po hlavě. Principy, které platí v intradenním tradingu například z pohledu money managementu, risk managementu nebo pro tvorbu úspěšných intradenních strategií atd. neznal.

Výsledkem bylo, že ve ztrátovém obchodě zůstal déle než by měl. To pak začalo na jednotlivých obchodech způsobovat ztráty, které byly mnohem větší než ztráty, které zažíval jako swingový obchodník.

Druhý problém byl, že v té době byl intradenní trading jeho jediným zdrojem příjmu.

To samozřejmě vyvolávalo obrovský tlak. Představa, kdy věděl, že musel každý týden skončit v zisku, aby uhradil běžné náklady, v něm vyvolávala stres. Zkušení obchodníci přitom vědí, že ve stresu ziskově obchodovat nelze.

Třetí problém byl, že Matthew neměl znalosti o tom, jak působí psychologické a fyziologické zákonitosti intradenního tradingu.

Matthew velmi brzy začal pociťovat izolaci, kterou intradenní trading přináší. Začali mu chybět reálné kontakty s lidmi. Chatování s ostatními tradery v online trading skupinách mu stačit nemohlo.

Kumulace problémů a špatných rozhodnutí

Situace se postupem času vyvíjela tak, že si Matthew vypěstoval zvyk, kdy obchodoval bez analýzy, nedodržoval strategii a obchody střílel naslepo. To mu přinášelo emoční vzrušení.

Přicházely špatné dny, kdy nad sebou při rychlém obchodování během dne ztratil kontrolu a zjistil, že začíná vytvářet obrovské ztráty. Přeskakoval z různých akcií a ztráty se kumulovaly jako sněhová koule.

Ale ani situace, kdy byl v zisku, mu nepřinášela uspokojení. Když se mu podařilo vytvořit nějaký zisk, byl spokojený dva dny, ale pak se objevila nespokojenost z toho, že nevydělal víc. Byl tak v neustálém tlaku a nikdy nebyl úplně spokojený.

Matthew se pokoušel několikrát s intradenním tradingem přestat, ale byl znovu vtažen do hry. Chyběl mu pocit určitého stavu vzrušení, které vzniká jak při ztrátách, tak při ziscích.

Keith Whyte z National Council of Problem Gambling k tomu říká:

Když lidé obchodují jeden obchod za druhým, uvádějí, že mají zkušenost s podobným hypnotickým stavem, který prožívají hráči na hracích automatech. Díky tomu si na intradenním tradingu mnoho lidí může vypěstovat závislost, která se podobá závislosti na hrách v kasinu.

Tuto zkušenost pocítil také Matthew, který se přestal stýkat s přáteli a nakonec ztratil intradenním tradingem 127 000 USD. Během období, které trvalo zhruba rok, tak přišel o svoje téměř celé úspory.

Naštěstí to dopadlo dobře

Tento příběh má naštěstí dobrý konec. Matthew si uvědomil, že intradenní trading pro něho není, takže s ním přestal před více než dvěma roky. Dnes je realitním makléřem a zabývá se investicemi v tomto oboru.

Negativní zkušenost, kterou Matthew učinil s intradenním tradingem samozřejmě neznamená, že se tímto způsobem nedá vydělávat. Je ale pravda, že intradenně si dokáže vydělávat pouze velice malé procento traderů.

Problém totiž není ve strategii. Ziskové systémy a strategie existují a dostanete je během jednoho kurzu. Problém je, že při poměru risku a zisku 1:1 bývá jejich pravděpodobnost většinou mezi 50-60 %.  A to se zejména začínajícím traderům začne zdát málo, takže chtějí víc. V důsledku toho pak přestanou původní strategii dodržovat.

Pokušení chtít víc je psychologický problém, který u tradingu vzniká bez ohledu na zvolenou strategii a není vůbec jednoduché to překonat.

Právě psychologické a biologické procesy, které se při tradingu projevují, jsou pak tím důvodem, proč zvládnutí tradingu trvá většině lidí několik let.

Líbil se vám tento článek?
21
1

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎