Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » 3 REIT akcie, které vám budou dividendy vyplácet každý měsíc

3 REIT akcie, které vám budou dividendy vyplácet každý měsíc

3 REIT akcie, které vám budou dividendy vyplácet každý měsíc
Zdroj: Investorjunkie.com

Nemovitostní burzovně obchodovatelné fondy REIT obecně nabízejí vyšší dividendu než běžné dividendové akcie. Jak nám pak ukázal rok 2020, jsou schopné svou nadprůměrnou dividendu udržet i přes nepříznivé makroekonomické podmínky.

Pokud tedy hodláte začít budovat pasivní příjem prostřednictvím dividendových akcií, celá řada z titulů REIT stojí za zvážení, a to nejenom kvůli relativně vysokému dividendovému výnosu. Tři příklady REIT akcií níže jsou o to zajímavější, že vyplácejí dividendu dokonce každý měsíc: 

1. Realty Income

Logo Realty Income

Realty Income se zaměřuje na pronájem komerčních nemovitostí velkým nadnárodním maloobchodním řetězcům. Představenstvo společnosti letos v březnu deklarovalo opětovné navýšení dividendy, což není nic nového. Společnost navyšuje svou roční dividendu už od svého vstupu na burzu v roce 1994, což jí opravňuje se chlubit titulem dividendového aristokrata.

Akcie Realty Income pak vyplácejí svou měsíční dividendu nepřetržitě už po dobu 609 měsíců, bystrý matematik tak pozná, že se jedná o období, které dalece přesahuje dobu, po kterou je společnost veřejně obchodovatelná. V současné době se pak jedná o roční dividendový výnos 4,3 %, který je rozdělen do 12 měsíčních výplat dividendy.

Dlouhodobý úspěch společnosti je zaručen díky partnerství se seriózními a prosperujícími podniky, které nemají problém se včasným placením nájemného. Mezi 5 největších nájemců Realty Income patří mimo jiné Walgreens nebo FedeEx a těchto pět největších obchodních partnerů přináší společnosti hned 22 % ročních příjmů ze smluvního nájemného.

Přestože pandemie koronaviru vedla v roce 2020 k nižší obsazenosti nemovitostí, Realty Income nebylo situací nijak zvláště zasaženo. Společnost pronajímá celkem 6 500 komerčních nemovitostí a obsazenost segmentu maloobchodních nemovitostí, který byl pandemií zasažen vůbec nejvíce, klesla pouze o 0,7 % (z 98,6 % na 97,9 %). To všechno díky spolupráci s prosperujícími obchodními řetězci, které byly i přes problémy schopní pandemii proplout relativně bez problémů. Realty Income v současné době vyplácí investorům 2,82 dolaru na akcii každý rok, což je momentálně zhruba 81 % všech příjmů (výplatní poměr), které z pronájmu nemovitostí tomuto REITu plynou.

Hodnota akcií Realty Income za poslední rok
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

2. LTC Properties

LTC Properties
LTC Properties

LTC Properties je nemovitostní REIT zaměřený na zdravotnická zařízení. Jedná se přitom zhruba z 50 % o domy s plnou pečovatelskou službou a z poloviny o zařízení asistovaného bydlení. Hned 40 % nájemného přitom LTC Properties získává od americké vlády, zbytek nájemného pak plyne ze soukromých zdrojů.

LTC Properties je poměrně konzervativní REIT a využívá model čistého pronájmu – to znamená, že jeho nájemci jsou zodpovědní za většinu nákladů spojených s provozem nemovitostí včetně údržby či pojištění. Společnost jednoduše vlastní nemovitosti, vybírá nájem a o nic víc se nestará. Zatímco řada konkurenčních REITů byla pandemií koronaviru zasažena a dotklo se jich výrazné snížení příjmů, akciím LTC Properties se podařilo loňský rok překonat téměř „bez ztráty kytičky“.

REIT si po celý loňský rok dokázal udržet svou měsíční dividendu na stejné úrovni, kterou udržuje už od roku 2018. Výplatní poměr společnosti v posledním čtvrtletí loňského roku přesto činil velmi rozumných 73 %. Roční dividendový výnos přitom momentálně představuje 5,3 %. LTC Properties je tak dalším velmi zajímavým REITem, který vyplácí dividendu na měsíční bázi, může tak představovat velmi atraktivní akcii pro investory budující pasivní příjem.

Hodnota akcií LTC Properties za poslední rok
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

3. Stag Industrial

Logo Stag Industrial

Stag Industrial je čistě průmyslový REIT, který vlastní více než 9,2 milionů metrů čtverečních skladových ploch ve 492 budovách. Akcie společnosti za posledních 5 let vzrostly o více než 70 %, protože dlouhodobí investoři slyší na inovativní přístup společnosti ke správě kapitálu a měsíční výplatu dividendy.

Akcie Stag Industrial dokázaly každoročně navyšovat svou dividendu od svého IPO (vstupu na burzu) v roce 2011, díky tomu, jak je schopná chytře alokovat svůj kapitál. Společnost působí na území USA, ale rizika se jí daří velmi dobře geograficky diverzifikovat, když se její sklady nacházejí ve 39 státech USA. Přestože je tento REIT známý svým zaměřením na e-commerce společnosti, jeho největší samostatný nájemce Amazon, přináší pouze 3,8 % příjmů. 20 největších nájemců pak tvoří pouze 19,5 % z celkového vybraného nájemného.

Ve skutečnosti je pak mezi nájemníky Stag Industrial zjevná i dobrá diverzifikace napříč jednotlivými průmyslovými odvětvími a jeho největší – prodej automobilových komponent – tvoří pouze 12,4 % celkových příjmů společnosti. Velmi inteligentní řízení rizika vedlo k tomu, že v roce 2020 společnost dosáhla 97,2% obsazenosti svých budov a akcie nyní vyplácejí dividendový výnos ve výši 4,2 %, což je 1,45 dolaru na akcii.

Vedení společnosti přitom odhaduje, že by Stag Industrial měla těžit ze zvýšené ekonomické aktivity a v blízké době dosáhnout výplaty až 1,97 dolaru na akcii. Kromě toho pak nezapomínejte, že většina nájemníků se pohybuje v oblasti e-commerce, které se predikuje výrazný růst obecně.

Hodnota akcií Stag Industrial za poslední rok
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Slovo závěrem

Až do nedávné doby byly investice do nemovitostí především hřištěm pro nejbohatší investory. Dlouhodobě se přitom jednalo o jedny z nejvýkonnějších investic. V současné době je však možné investovat do nemovitostí i drobné částky, a to nejenom díky crowdfundingovým platformám nebo nemovitostním podílovým fondům, ale i prostřednictvím nemovitostních burzovně obchodovatelných fondů, které nabízejí i drobným investorům možnost investovat pravidelně drobné částky do akcií REIT.

Vzhledem k tomu, že musí REITy vyplácet většinu svého zdanitelného zisku akcionářům, nabízejí nadprůměrnou dividendu, která může být skvělým zdrojem pasivního příjmu. Zvlášť, pokud je vyplácena na měsíční bázi jako v případě těchto 3 REITů.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo