Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Výnosy sběratelských předmětů za poslední dekádu porazily akcie – je to rozmar bohatých, nebo skutečná příležitost?

Publikováno
Výnosy sběratelských předmětů za poslední dekádu porazily akcie – je to rozmar bohatých, nebo skutečná příležitost?
Zdroj: OutlookIndia.com

Umění je nádherné, fascinující, povznáší ducha, může lidem přinášet naplnění nebo vzbuzovat kontroverzi a pobouření. Už od Antiky je umění považováno za něco téměř mystického a schopnost „vytvářet krásu“ byla vždy velmi ceněna. Umění a vzácné sběratelské předměty měly dlouhá staletí jednu vlastnost, mohli si je dovolit jen ti opravdu bohatí.

Časy se však mění. Koronavirová epidemie tvrdě dopadla i na aukční domy s uměním a sběratelskými předměty a většina jejich aktivit se přemístila do internetového prostředí. Tím se nákup umění zpřístupnil širší veřejnosti.

Strach z inflace, který aktuálně panuje v české společnosti, nutí investory hledat nové a netradiční možnosti, jak uchránit a zhodnotit svoje peníze. Mohou být cenné sběratelské předměty tou správnou alternativní investicí? Pojďme se na to podívat podrobněji.

Vývoj trhu se sběratelskými předměty

V loňském roce došlo k poklesu trhu se sběratelskými předměty o 11 %. Přestože chuť investorů nakupovat byla neutuchající, přijatá koronavirová opatření se podepsala na celkovém objemu všech prodejů.

Například počet prodejů z veřejných dražeb, které se uskutečnily v aukční síni Sotheby´s, poklesly o 26 % oproti roku 2019. V aukčním domě Christie´s došlo k poklesu dokonce o 46 %.

Zdroj: Gallery.Portu.cz
Investice-do-umeni-vyvoj
Vývoj trhu sběratelských předmětů za posledních 10 let

V dlouhodobém měřítku si však trh se sběratelskými předměty nevede vůbec špatně. Za posledních 10 let zaznamenal průměrný růst o 71 %. Některé jeho segmenty však rostly ještě rychleji.

Nejlépe se vyvíjel segment historických vozidel a alkoholu

Trh se sběratelskou whisky dosáhl zhodnocení o neuvěřitelných 478 %. Například 72 let stará whisky ze skotské palírny Macallan se loni v květnu prodala za 1,73 milionů korun. Dnes se cena za jednu lahev vyšplhala na 3,75 milionu korun. Cenu žene nahoru její výjimečnost. Původně bylo naplněno pouze 600 lahví a některé z nich byly v průběhu času vypity. Lze tedy očekávat, že si tento klenot budou jeho majitelé pečlivě střežit.

Z pohledu růstu hodnoty nezůstal v posledních letech pozadu ani trh s historickými vozidly. Dosáhl průměrného zhodnocení 193 %. V dnešní době nejsou ceněny pouze vozy, které byly výjimečné už ve své době (jejich ceny se dnes pohybují v milionech korun).

skoda-120-alternativni-investice-do-veteranu-sberatelske-predmety
Škoda 120. Zdroj: AutoBible.euro.cz

Například „obyčejná“ Škoda 120, kterou vlastnilo ještě v 90. letech mnoho českých domácností, se nyní prodává kolem 100 tisíc korun. Před 6 lety byste ji pořídili za necelých 30 tisíc korun. Vozidlo Tatra 603 určené k renovaci pořídíte kolem 300 tisíc korun, ale chcete–li začít rovnou jezdit, počítejte s investicí kolem 1,5 milionu korun.

S růstem cen historických automobilů, rostou i ceny historických motocyklů. Pamatujete si například motocykly značky Stadion nebo Jaweta? Před dvaceti lety je jejich majitelé odváželi do šrotu jako téměř bezcenné. Dnes je pořídíte v renovovaném stavu za 50 – 70 tisíc korun.

Martin Jaroš, projektový manažer investiční on-line galerie Portu dokonce uvádí, že od začátku tisíciletí vybrané exkluzivní sběratelské předměty překonaly z hlediska výkonnosti americký akciový index S&P 500. To znamená, že se cena zvýšila v průměru o 8,5 % ročně.

Poznámka

TIP: I investice do zlata se v posledních několika málo letech také velmi zajímavě zhodnotila. Zavítejte do našeho komplexního návodu na investice do zlata, abyste se o tomto tématu dozvěděli vše.

Investovat můžete i vy!

Přestože ještě poměrně nedávno patřilo investování do sběratelských předmětů jen těm movitějším, díky moderním technologiím a nově vznikajícím investičním platformám kolektivního investování může investovat do uměleckých předmětů téměř každý.

Využít můžete například platformu Portu Gallery, která vznikla pod záštitou Portu. Tato platforma již nabízí investování do akcií a má již tisíce spokojených uživatelů. V obou případech je možné investovat od nízkých částek v řádu tisíců korun.

Vyplatí se investovat do uměleckých předmětů?

Jak vidíte, umělecké předměty mohou být zajímavou investiční příležitostí. Mnoho investorů v nich spatřuje podobné vlastnosti jako mají například investice do nemovitostí. Považují je za bezpečná a hodnotná aktiva, odolná vůči inflaci, mající fyzickou podobu.

I přes tyto nesporné výhody, je zde i pár nevýhod.

Tato aktiva mají nižší likviditu než například akcie. Také musíte zvážit své znalosti daného segmentu. Pokud nejste odborníkem například na historická vozidla, budete sami jen velmi těžko určovat, zda je ten konkrétní veterán pro vás vhodnou investicí či nikoli. V takovém případě je lepší nechat si poradit od odborníků na daný segment nebo zvážit možnost investovat prostřednictvím některé z investičních platforem kolektivního investování a rozložit tak svůj kapitál do většího množství aktiv.

Než se do investování do uměleckých předmětů pustíte, je třeba porovnat tento krok s vaší investiční strategií. Pokud cílíte například na pasivní příjem, pravděpodobně najdete vhodnější investice. Pokud jste však hodnotový investor, mohly by pro vás být sběratelské předměty zajímavým diverzifikačním prvkem. Vzhledem k jejich nižší likviditě a omezenějšímu trhu kupců je vhodnější, aby tato aktiva tvořila menší část vašeho portfolia, maximálně nižší desítky procent.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.