Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Protiinflační dluhopisy i přes všechny nevýhody mají své místo v portfoliu

Publikováno
Protiinflační dluhopisy i přes všechny nevýhody mají své místo v portfoliu
Zdroj: dailymotion.com

Měly by být státní dluhopisy součástí investičního portfolia? Pokud ano, jak do nich investovat? Pokud vás zajímá, jaký výnos můžete čekat po 6 letech držení reinvestičního a protiinflačního Dluhopisu Republiky, čtěte dále.  

Investice do vládních dluhopisů jsou obecně méně riziková aktiva. Avšak vzhledem k relativnímu bezpečí a stabilitě mají nižší výnos. 

Proč investovat do státních dluhopisů?

Řada investorů se k dluhopisům staví poměrně negativně, zejména kvůli jejich relativně nízkému výnosu. Není divu, jelikož ten vedle řady jiných aktiv skutečně není zrovna velký… Přesto ale mají zásadní výhody, kvůli kterým stojí za pozornost a neměli bychom tak na ně úplně zanevřít.

1) Nejbezpečnější forma spoření

Státní dluhopisy se řadí do nejbezpečnějších forem spoření. Stát nabízí také předčasné splacení a to bez jakékoliv penalizace. To přijde vhod tehdy, pokud člověk potřebuje získat zpět peníze, které do dluhopisů vložil.

Poznámka

Nákup státních dluhopisů lze doporučit tomu, pro koho je prioritou bezpečnost investice.

2) Minimální investice od 1 000 Kč

Do dluhopisů je možné investovat libovolnou částku vyšší 1 000 Kč. Pořídit si lze 1 000 a více kusů dané emise Dluhopisu Republiky po jedné koruně, tedy v celkové jmenovité hodnotě alespoň 1000 Kč.

To je výhodné zejména pro investory disponující spíše nízkým kapitálem.

3) Výše výnosu nezávisí na celkové hodnotě pořízených dluhopisů

Na rozdíl od některých běžně nabízených spořicích produktů není výnos dluhopisu odvozen od celkové hodnoty pořízených státních dluhopisů. Například vlastník 5 000 kusů státních dluhopisů obdrží stejné % úroku jako vlastník, který drží třeba 500 000 ks.

4) Žádné poplatky při elektronickém přístupu

Zájemci o státní dluhopisy můžou o úpis žádat prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu. Lze také využít pobočky smluvních distributorů. 

Poznámka

Pořídit státní dluhopisy prostřednictvím elektronického přístupu není zatíženo žádným poplatkem. Podobně nejsou zpoplatněny ani další operace zadané elektronicky.

Zpoplatněny jsou pouze požadavky zadané prostřednictvím smluvního distributora vyjma:

  • žádosti o zápis změny údajů o majiteli účtu
  • žádosti o provedení reklamace nevyplacení výnosu nebo nesplacení jmenovité hodnoty dluhopisů

5) Výnosy jsou osvobozeny od 15% srážkové daně

Novinkou je, že u dluhopisů pořízených v roce 2021 jsou výnosy osvobozeny od 15% srážkové daně. 

6) Předčasné splacení bez postihu

Stejně jako v minulých letech je lze splatit i předčasně (jednou ročně ve stanoveném období) bez finanční sankce. Ovšem má to omezení – výběr peněz do 0,5 milionu korun. Nad tento limit vám stát vrátí pouze 50 % a o zbytek můžete zažádat až další rok.

Příklad:

Máme k dispozici 1 milion korun a ten investujeme do Dluhopisu Republiky. Při 1. žádosti nám stát vrátí (bez započtení výnosů) maximálně 750 000 (500 000 + 250 000) a zbylých 250 000 můžeme vybrat až příští rok.

Toto nemusí být nevýhoda pro někoho, kdo ví, že dané peníze nebude minimálně 2 roky potřebovat. Nakonec, tak jako tak, budete schopni během 2 let vybrat celou investici v libovolné výši

7) Další výhody investování do dluhopisů:

  • snadnější odhad budoucích výnosů a jejich výše (ve srovnání s akciemi)
  • možnost nákupu na burze nebo v bankách
  • stálý přehled o vývoji investice (internet, tisk)
  • nižší výkyvy kurzu (než u akcií)
  • pravidelný a prakticky jistý výnos 
  • vyšší výnos než na termínovaných vkladech a spořicích účtech

Práva majitele dluhopisů

Jakožto majitel státního dluhopisu máte právo na:

  • vrácení investovaného kapitálu
  • výnos (úrok) z držení cenného papíru 
  • případnou výměnu za jiný dluhopis

Reinvestiční, nebo protiinflační Dluhopis Republiky? 

Vláda ČR fyzickým osobám nabízí 2 typy dluhopisů – reinvestiční a protiinflační. Tyto 2 typy dluhopisů mají několik stejných parametrů (1 Kč = 1 dluhopis, splatnost 6 let, výplata výnosů při splatnosti – tedy až na konci). Odlišnosti jsou v způsobu úročení. Jak to vypadá v praxi? Pojďme si to ukázat na příkladu.

Příklad:

Máme k dispozici 1 milion korun a peníze zainvestujeme na 6 let.

A) Reinvestiční Dluhopis Republiky

Úroková sazba u reinvestičního dluhopisu stoupá z nízkých 0,5 % v 1. roce až na 2,75 % v 6. roce.

A) Reinvestiční Dluhopis Republiky

Úrokové sazby v jednotlivých letech jsou předem dány. Výpočet bude vypadat následovně:

Reinvestiční Dluhopis Republiky
Příklad: Reinvestiční Dluhopis Republiky

Za 6 let budeme mít 1 093 259 Kč.

B) Protiinflační Dluhopis Republiky

Sazba není dopředu známa a závisí na meziroční inflaci uveřejňované Českým statistickým úřadem. Zejména díky očekávané vyšší inflaci v následující letech, o které si můžete přečíst v našem článku: V Česku reálně hrozí inflace 10 %, restaurace zvýší ceny až o 20 %, bude pravděpodobně i úroková sazba na těchto dluhopisech vyšší. Dle predikce ČNB se inflace v roce 2021 a 2022 bude blížit ke 3 %.

Zvolíme konzervativní a pro výpočet nejjednodušší odhad inflace 3 % v následujících 6 letech. Výpočet bude vypadat takto:

Protiinflační Dluhopis Republiky
Příklad: Protiinflační Dluhopis Republiky

Za 6 let při každoroční inflaci 3 % budeme mít 1 194 053 Kč.

Dle výpočtu se zdají být protiinflační dluhopisy výhodnější než reinvestiční. Po uplynutí 6 let (v našem příkladu) máme s protiinflačními dluhopisy více o 100 000 Kč. Skutečnost ale samozřejmě bude záviset na reálné úrovni inflace.

Diverzifikace

Nezapomeňte, že nemusíte vsadit jen a jednu kartu, právě naopak – nejzajímavější může být kombinované portfolio. Tedy část své investice směřujte do dluhopisů a část diverzifikujte do akcií.

Investování do akcií už v dnešní době není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pomocí investičních platforem můžete snadno vkládat peněžní prostředky do dobře diverzifikovaného portoflia a dál se o něj nijak nemusíte starat – vše probíhá automaticky. Je to tedy velmi jednoduchý a pohodlný způsob investování do akcií, který je z hlediska poplatků často mnohem výhodnější než podílové fondy. Pokud vás tato varianta zaujala, více se o ní dozvíte v naší rubrice investičních platforem.

Závěr

Dluhopisy se obecně považují za velmi konzervativní investici, nakonec o peníze byste přišli snad jen tehdy, pokud by zkrachoval samotný stát (dá se tak říci, že své peníze máte ,,jisté“).

V horizontu 6 a méně let se zdají státní dluhopisy jako bezpečná varianta zhodnocení peněz, kdy se nemusíte obávat žádných výkyvů trhu (oproti např. akciovým fondům).

Dluhopisy vítězí např. v případě, kdy máte naspořené peníze a víte, že je např. právě za 3 roky budete potřebovat. Je škoda nechat je ležet na spořícím účtu, kde nejsou zhodnoceny prakticky nijak. Jenže investice např. do akcií s tak krátkým horizontem může být velmi prodělečná, pokud zrovna v tu dobu přijde nějaký výraznější propad. Proto lze raději zvolit velmi opatrnou cestu státních dluhopisů, kdy sice peníze zhodnotíte jen o pár jednotek %, ale neriskujete je. 

Při porovnání výpočtu investice do reinvestičního a protiinflačního dluhopisu se zdá být aktuálně výhodnější protiinflační typ, ovšem za předpokladu vyšší inflace v následujících 6 letech.

Nevýhodou může být, že výnos není vyplácen průběžně, jelikož právě pravidelná výplata výnosů dluhopisů bývá velmi zajímavá varianta pasivního příjmu. Ale ten by stejně v případě státních dluhopisů nebyl moc velký vzhledem k nízkému zhodnocení.

Líbil se vám tento článek?
19
1

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎