Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato jako bezpečný přístav? Jaký byl vývoj zlata v období krizí?

Zlato jako bezpečný přístav? Jaký byl vývoj zlata v období krizí?

Zlato bývá často vnímáno jako bezpečné konzervativní uložení peněz, které sice nepřináší velké zisky, zato je stabilní i v nejistých dobách ekonomické krize. Je tomu ale opravdu tak? Pojďme se na tuto problematiku podívat blíže.

Načítání
Načítání
Obchodujte komodity u XTB Váš kapitál může být ohrožen

Logo sponzora Obchodovat!

Obsah článku

Úvod do investování do zlata

Zlato má ideální vlastnosti pro uchování si své hodnoty. Je ho na zemi omezené množství a nedá se ani libovolně vyrábět. To je také důvodem, proč jej lidé v krizích kupují.

V době prosperity mohou akcie firem přinášet zhodnocení díky růstu společnosti, případně i mohou vyplácet dividendu, v období krize může společnost utrpět velkou ztrátu a v krajním případě i zkrachovat, čímž se její akcie stanou bezcennými.

zlato

Naopak cena zlata může v období prosperity růst většinou jen kvůli spekulacím, v období krize ale naopak nemůže zkrachovat ani se přeměnit na nic jiného.

Právě proto se k němu lidé ve velkém uchylují v nejistých dobách krize a velmi často tím ženou jeho cenu vzhůru.

Je ale zlato opravdu tím uchovatelem hodnoty?

Jak lze do zlata investovat?

Investovat do zlata můžete dvojím způsobem. Prvním je nákup fyzického zlata, které můžete mít schované v sejfu nebo pod polštářem. Nejčastěji se jedná o investiční slitky v různých gramážích. Je důležité nakupovat je od certifikovaných výrobců, abyste nebyli podvedeni, Také při případném pozdějším prodeji bude snazší prodat certifikovaný slitek.

Druhou možností je nakoupit akcie ETF fondu, který sleduje vývoj ceny zlata. Na rozdíl od fyzického držení zlata se nemusíte bát, že vám jej někdo ukradne. Je také mnohem likvidnější, není problém jej nakoupit nebo prodat v libovolný okamžik a v libovolném množství.

Velice oblíbeným způsobem investování do zlata je také spekulace na vývoj ceny prostřednictvím CFD kontraktů. Pokud vás zajímají další možnosti investování do zlata, přečtěte si tento článek, který velice komplexně problematiku investování do zlata shrnuje: Investiční zlato: Jak nejvýhodněji investovat do zlata?

Je investice do zlata vhodná i pro vás?

Máte-li na spořícím účtu deset tisíc korun, pak se vám do něj v krizi moc investovat nevyplatí. Na poplatcích za nákup a prodej byste utratili více než kolik by vám vydělal případný růst ceny.

Pokud máte pár desítek tisíc investovaných v akciích firem, pak už se o investování do zlata (přelití peněz z akcií) v krizi rozhodně vyplatí uvažovat, zejména pak o ETF. Pokud již máte u brokera založený účet, tak víte, že jsou náklady na obchod minimální. Naopak držení všech akcií může přinést značnou ztrátu. Samozřejmě ale záleží na tom, jaké konkrétní tituly držíte.

Zde můžete investovat do zlata

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Je pak na vašem zvážení dle charakteru krize, jestli nakoupíte zlato místo všech akcií nebo si některé ponecháte, protože bude šance z nich mít i nadále příjem (např. z výplaty dividendy). Stejně tak dle charakteru krize mohou některé odvětví prosperovat (např. zdravotnické odvětví v době koronavirové krize).

Vývoj zlata ve finančních krizích

cena zlata
Vývoj ceny zlata v letech 1970 – 1988. Zdroj: Macrotrends.net

S počátkem ropné krize začala cena zlata velmi prudce růst a nakonec dokázalo posílit na téměř dvojnásobnou hodnotu oproti stavu na počátku krize. Po konci krize následoval pokles, ale na hodnotu z počátku krize už se zlato nevrátilo.

Jedinou krizí, při které zlato kleslo více než S&P 500 byla ta v letech 1980-1982. Podíváme-li se na předchozí vývoj zlata, vidíme, že zlato mělo v tu dobu za sebou prudký růst. Během 4 let vzrostla jeho cena šestinásobně, zatímco index S&P 500 se v tu dobu držel stále okolo hodnoty 100 dolarů. Po odeznění krize ke konci roku 1982 byla hodnota indexu stejná jako na konci roku 1976, zlato byla na více než dvojnásobné hladině.

cena zlata
Vývoj ceny zlata v letech 1998 – 2015. Zdroj: Macrotrends.net

Během krize v letech 1990-1991, při které se propadla japonská burza a probíhala válka v Perském zálivu, zlato sice nerostlo, ale uchovalo si svou hodnotu. Na počátku krize jeho cena prudce vzrostla, aby poté pomalu klesala. I tak ale jeho cena na konci krize byla o pár procent výše než na jejím začátku.

Velmi podobně se zachovalo i v roce 2001 při prásknutí dotcom bubliny. Zatímco index S&P 500 se propadl o skoro 50 %, zlato naopak o pár procent posílilo. Byl to navíc počátek největšího růstu ceny zlata v historii

Celosvětovou krizi v letech 2007-2009 zvládlo zlato velmi dobře. Po počátečním růstu přišel sice propad, zlato se z něj však velmi rychle oklepalo a na konci krize bylo o více jak 20 % výše než na jejím začátku. Následně pokračovalo v růstu, započatém už v roce 2001, až do roku 2011.

Aktuální cena zlata

Načítání
Načítání
Obchodujte komodity u XTB Váš kapitál může být ohrožen

Logo sponzora Obchodovat!

Co dělat po odeznění krize?

Aktuální krize aspoň na pohled pomalu odeznívá i když spousta lidí je takového názoru, že krize teprve přijde a to ve chvíli kdy budeme mít tvrdá data a informace o hospodaření firem a států. Rozhodujete se, jestli se vyplatí zlato prodat nebo je u něj potenciál k dalšímu růstu?

Podíváme-li se opět do historie, uvidíme dvě období. Do roku 2000 zlato po krizi vždy kleslo. Způsobeno to bylo zejména zvýšenou nabídkou, protože se jej většina chtěla zbavit a nakoupit místo něj akcie, které slibovali větší výdělky.

cena zlata

Po krizi v roce 2001 se naopak nastartoval dlouhodobý růst, proto i po následující krizi v roce 2009 zlato rostlo. Tento dlouhý trend se zastavil až v roce 2011.

Po odeznění krize je proto lepší zlato prodat, jelikož je zde velká pravděpodobnost poklesu jeho ceny. Pokud by se vydalo směrem vzhůru, nic vám nebrání jej později opět nakoupit. Pokud však plánujete držet zlato opravdu dlouhodobě (v řádu desítek let), tak by vás tyto malé výkyvy neměly rozhodit.

Co se týče nákupu, tak podle nás aktuálně není úplně nejlepší doba pro nákup, jelikož zlato je relativně drahé. Je lepší počkat na “výprodejové” ceny.

Jak je to se stříbrem?

Zlato není jediný drahý kov. Také stříbro se hojně obchoduje a jako vzácná komodita se taktéž nabízí jako relativně bezpečné uložiště v době krize. Kromě krize let 1980-1982 zmíněné v předchozích odstavcích, ve které stříbro stejně jako zlato značně ztrácelo svou hodnotu po předchozím prudkém růstu, se cena stříbra vyvíjí příznivěji než index S&P 500.

graf zlato
Vývoj ceny zlata v letech 1970 – 2020. Zdroj: Macrotrends.net
graf stribro
Vývoj ceny stříbra v letech 1970 – 2020. Zdroj: Macrotrends.net

Srovnáme-li si však grafy zlata a stříbra, vidíme, že zlato je mnohem lepším úložištěm. Stříbro totiž v krizích zpravidla ztrácí, i když méně než index S&P 500. Zlato ve stejných obdobích naopak zažívá slušný růst. Neplatí to samozřejmě pro každou krizi. Je potřeba si také uvědomit, že často nejsou krize přesně časově ohraničené a co někdo považuješ za konec krize, jiný považuje na samotný průběh krize.

Hledáte-li způsob, jak zabezpečit své finance v době krize, pak se rozhodně vyplatí dát přednost zlatu před stříbrem.

Vyplatí se tedy v nejisté době investovat do zlata?

Hledáte-li investici, která poroste i v období krize, nebo alespoň poklesne méně než investice jiné, pak zlato je bezesporu zajímavou volbou.

Samozřejmě není zaručené, že to tak určitě bude i v budoucnosti, ale podle historických dat máte velkou šanci, že to bude lepší varianta než investovat do akcií.

Nabízí se také otázka, jestli by v období krize místo investování do zlata nebylo lepší si jen držet peníze. Úrokové sazby jsou však v době krizí velmi nízko a nízké je proto i zhodnocování peněz. Naproti tomu zlato dokázalo ve většině krizí alespoň o pár procent zvýšit svou cenu. I z tohoto hlediska se proto jeví investice do zlata v období krize jako lepší varianta.

Výše uvedené platí, že zlato chcete použít zejména jako zajištění vašich vydělaných peněz při obchodování. Díky tomu můžete vhodně nakoupit zlato pomocí ETF a neplatíte tak velké poplatky za jeho koupit nebo prodej. Ale samozřejmě každý preferuje jinou strategii a přístup k investování, proto je vždy potřeba zamyslet se nad tím, co od investice očekávám. 

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování se zajímám přes pět let. Zaměřuji se hlavně na americké akcie ve středně- a dlouhodobém výhledu. Fundamentální analýza je pro mě důležitá k určení hlavní trendu, jinak obchoduji podle technické analýzy.

Jsem spíše konzervativnější obchodník, kromě akcií se zajímám i o dluhopisy a jiné konzervativnější nástroje, naopak kryptoměnám a akciím rozvíjejících se trhů se vyhýbám.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.