Margex je kryptoměnová burza pro obchodování derivátů založená v roce 2019. Na Margexu můžeme obchodovat futures až se 100násobnou pákou, v tuto chvíli pro 8 kryptoměn včetně Bitcoinu.
Tato burza se vyznačuje zejména velmi transparentním webovým rozhraním, nízkým spreadem a vysokým zabezpečením. Všechny kryptoměny uživatelů jsou uloženy na hardwarových peněženkách burzy, je k dispozici i dvoufaktorové ověření a burza se dodnes nesetkala s žádným velkým bezpečnostním incidentem.
Trh burzy je velmi likvidní pro všechny nabízené kryptoměny, o likviditu se stará jejích 12 poskytovatelů. Margex používá vlastní software MPShield navržený pro ochranu trhu proti manipulaci, snaží se tak chránit trh před prudkými výkyvy způsobující značné množství likvidací pozic.
Obsah článku o burze Margex
Co nabízí burza Margex?
Burza nabízí obchodování skrze futures kontrakty pro 8 kryptoměn, jimiž jsou Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Cardano (ADA), Ripple (XRP), Litecoin (LTC), Eos (EOS), Solana (SOL) a Uniswap (UNI). Dle reklamních materiálů burzy by měla být k dispozici k obchodování i kryptoměna yearn.finance (YFI), ta ovšem v době psaní článku dostupná není.
Můžeme si vybrat mezi 7 jazykovými mutacemi, češtinu zde ovšem nenajdeme. Zároveň zde nenajdeme žádné požadavky k ověřování totožnosti zákazníků – KYC (Know Your Customer), což je určitě pro mnohé čtenáře příjemná zpráva. Z tohoto důvodu však burza není dostupná v řadě států, např. v USA.
Všech 8 (respektive 9) kryptoměn můžeme obchodovat vůči většímu množství kolaterálu, který do burzy vkládáme. Obchody otevíráme vždy vůči jedné kryptoměně jako kolaterálu (např. BTC, USDT nebo USDC). Na všechny můžeme využít až 100násobnou páku.
Rozhraní burzy Margex
Platforma pro Margex je dostupná jak ve webové verzi, tak i pro mobilní telefony (Android i iOS). Obě formy aplikace fungují svižně a zahrnují velmi příjemné uživatelské rozhraní.
Rozhraní pro obchodování
Do záložky pro obchodování se dostaneme kliknutím na TRADE na horní liště úplně vlevo. V centru dění je svíčkový graf, kde můžeme sledovat cenu aktiva až pro jednu minutu. Vlevo od něj najdeme panel pro vytvoření pozic – zde si volíme velikost páky, obchodovanou částku, typ obchodu, použitý kolaterál a zobrazuje se nám i zbývající čas do platby fundingu, tomu se budeme více věnovat v dalších kapitolách.

Na pravé straně najdeme order book v běžném formátu. Můžeme si zobrazit zvlášť stranu prodejů, nákupů, i obě dohromady. Vzhledem k využívání více měn jako kolaterálu si můžeme zobrazit order book pro jednotlivou kryptoměnu či pro všechny dohromady v agregované formě. Bohužel zde chybí graf hloubky trhu.
Ve spodní části nalezneme veškeré informace o našich otevřených či uzavřených pozicích. Dodatečně zde můžeme otevřené pozice měnit, např. snížit nebo zvýšit páku či nastavit Stop Loss nebo Take Profit příkazy.
Rozhraní pro vklad a výběr kryptoměn
Druhou nejpodstatnější záložkou je WALLET, neboli peněženka burzy, ve které najdeme informace o našich kryptoměnách (přesněji řečeno o našem vloženém kolaterálu).

Zde můžeme provádět nové vklady či výběry kryptoměn. Ukazuje se nám množství jednotlivých držených kryptoměn včetně Bonus Balance.

Bonus Balance je unikátní sekce zůstatku specifická pro burzu Margex. Prostředky je zde možné získat skrze účast v různých marketingových kampaních, ty jsou vždy unikátní včetně podmínek pro získání bonusu. Prostředky z Bonus Balance se nedají použít pro samotné obchodování, mohou však posloužit jako prostor pro placení poplatků.
Jakmile máme tedy v Bonus Balance nějaký zůstatek, při vykonání jakéhokoliv obchodu s danou kryptoměnou jako kolaterálem se poplatky automaticky odečítají z Bonus Balance.
Návod: Jak používat burzu Margex?
Založení účtu
V první řadě si musíme založit účet. Tento proces je na Margexu velmi rychlý vzhledem k absenci povinného KYC. Stačí si pouze zvolit heslo a e-mail. Pokud máme k dispozici nějaký referral kód, můžeme ho vložit.

Následně budeme muset e-mail potvrdit a poté máme účet úspěšně založený. Vzhledem k lepší bezpečnosti doporučujeme zapnout si dodatečně v nastavení dvoufaktorové ověření. Při přihlašování pak budeme muset zadávat i kód z mobilní aplikace. Margex zatím používá pouze Google Authenticator.

V sekci nastavení si můžeme dále upravit dostávané notifikace, změnit heslo či zvolit jiný jazyk. Veškeré podstatné volby máme na jednom místě.
Vložení či nákup kryptoměn
Abychom mohli začít obchodovat, musíme si na Margex nejdříve vložit nějaké kryptoměny jako kolaterál. Rozhraní burzy nás na stránku vkladu přemístí ihned po vytvoření účtu.

Opět se jedná o velmi stručné a přehledné rozhraní. Podle toho, jakou kryptoměnu chceme vložit, nám burza zobrazí danou adresu i se zvolenou sítí. Adresu pak stačí pouze zkopírovat a vložit do jiné aplikace pro odeslání, či naskenovat QR kód.
Většina kryptoměn (kromě BTC, který má svou vlastní samostatnou síť), běží na síti Etherea (ERC 20). Některé tokeny jsou ovšem dostupné i na síti Tronu (TRC 20) – např. varianta USDT či samotný TRON. Vždy si tedy musíme ověřit, na jakou síť kryptoměny odesíláme.
Některé burzy zavedly po nemilých zkušenostech různá opatření – např. skrytí nevhodných sítí nebo několikanásobné upozornění. Margex nic takového neposkytuje.
Na Margex můžeme vložit celkem 11 kryptoměn, které následně použijeme jako kolaterál při otevírání obchodů, jmenovitě se jedná např. o USDC, DAI, Wrapped BTC (WBTC) či ChainLink (LINK). Musíme si uvědomit, že při otevírání futures pozic nenakupujeme samotné kryptoměny, pouze spekulujeme na jejich růst či pokles oproti jiné kryptoměně ve zvoleném páru. Při otevírání pozic si tedy zvolíme jeden z našeho vloženého kolaterálu – např. USDT či BTC.

Nákup jakékoliv kryptoměny můžeme provést přes tlačítko v pravém horním rohu. Nákup provedeme pomocí bankovní karty buď přes bránu Changelly, nebo Changenow, Margex nás do jedné z nich automaticky přemístí. Pro jednotlivé kryptoměny může být výhodnější jedna či druhá platforma.
Obchodování na burze Margex
Jakmile máme na Margexu nějaké kryptoměny, můžeme se pustit do samotného obchodování. V obchodovacím rozhraní v záložce TRADE máme na výběr ze tří typů obchodních příkazů:
- limit – nákup či prodej tokenů za zvolenou nebo lepší cenu,
- market – okamžitý nákup či prodej za nejlepší aktuální tržní nabídku,
- stop – nákup či odprodej tokenů za nejlepší tržní nabídku při dosažení předem definované ceny.
V následujících odstavcích si ukážeme, jak funguje veškeré rozhraní burzy pro obchod. Otevřeme jeden limitní příkaz pro long Bitcoinu.
V levé části rozhraní vidíme veškeré podstatné informace – velikost pozice v dolarech (10 471 USD), podíl alokovaných prostředků z celkových dostupných (50 %), limitní cenu na otevření pozice (28 700 USD), velikost pozice v BTC (0,339 BTC) a páku (40x).

Ve spodní části, pod tlačítky k uzavření obchodu (pro longování nebo shortování), najdeme ještě položku margin, ve které se nachází 0,0085 BTC – to je množství mincí, které do pozice při jejím vytvoření vložíme. Jedná se o 50 % z celkově momentálně dostupných, kterých je 0,017 BTC – to můžeme vidět v horní části tabulky. V nejspodnější části se nachází odpočet fundingu.
Více informací o fundingu a jeho velikosti pro Margex je k dispozici v kapitole o poplatcích.
Jakmile máme order nastavený, můžeme ho odkliknout tlačítkem BUY/LONG (či SELL/SHORT, pokud spekulujeme na opačný vývoj ceny). Nyní budeme longovat. Jakmile order vytvoříme, uvidíme ho v záložce Active Orders.

Poznámka: Během psaní recenze jsme lehce upravili použitou páku a marži, proto je na otevřené pozici jiná.
Jakmile se cena dotkne naší zvolené oblasti (u nás 28 700 USD), order je aktivován a naše pozice se otevře. Její bod otevření uvidíme na grafu aktiva (modrý čtvereček vlevo, cenu protíná spodní tečkovaná linie). Místo orderu v sekci Active Orders tedy nyní uvidíme samotnou pozici v sekci Open Positions.

Vidíme, že po dni otevřené pozice jsme ve více než 65% zisku. Tyto informace, včetně ceny otevření, likvidační ceny, aktuální ceny, dosud nerealizovaného zisku či ztráty (UPNL) a naopak již realizovaného zisku či ztráty (PNL, který je momentálně záporný kvůli zaplacenému fundingu a poplatku při otevření pozice), můžeme vidět v sekci otevřených pozic.
Zde můžeme také pozici uzavřít kliknutím na tlačítko Close. Máme na výběr z uzavření skrze aktuální tržní cenu (market) či skrze námi zvolenou cenu (limit).

Pokud zvolíme uzavření za tržní cenu, pozice bude vyrovnána ihned. Při limitní volbě bude pozice uzavřena po dosažení dané ceny, jedná se tedy o vytvoření Take profit orderu.

Jakmile cena dosáhne 30 000 USD, naše pozice bude uzavřena. V tom případě dosáhneme zisku 85 %. Informace o nastavené prodejní ceně nalezneme v dolní liště společně se všemi ostatními charakteristikami pozice.
Stejně jako limitní cenu pro prodej v zisku můžeme nastavit i opak – zajištění pro minimalizaci ztráty. Tento order je označován jako Stop Loss a využívá se k vytvoření pomyslné spodní hranice ceny, na kterou jsme ochotni naší pozici nechat sklesat. Při dosažení tohoto limitu je pozice automaticky uzavřena ve ztrátě.

Jakmile pozici uzavřeme buď manuálně přes tržní cenu, či skrze order Take Profit nebo Stop Loss, budeme o skutečnosti obeznámeni skrze dialog a zároveň i e-mail. V tomto případě jsme pozici uzavřeli v zisku. Margex nabízí jednorázové uhrazení všech poplatků za obchod (včetně fundingu) až do výše 50 USD výměnou za sdílení příspěvku na sociálních sítích.
Stop market order je jakýmsi hybridem mezi market a limit orderem. Nastavujeme zde limitní úroveň ceny, na které je příkaz spuštěn. Poté je celá pozice otevřena za současnou tržní cenu (market). To je hlavní rozdíl od limit orderu, kde se pozice otevírá přesně na specifikované ceně postupně – proto se např. může stát, že se naše limitní pozice otevře jen z části, pokud se cena na naší zvolené úrovni nenachází dostatečně dlouho.
Výběry kryptoměn
Výběr kryptoměn můžeme provést opět v záložce WALLET. U kryptoměny, kterou chceme z burzy vybrat (např. na vlastní kryptoměnovou peněženku či zákaznický účet u jiné burzy), klikneme na WITHDRAW.

Při výběru musíme zvolit adresu naší kryptoměnové peněženky a množství mincí, které chceme vybrat. Na obrázku výše vybíráme 230 USDT a můžeme vidět, že součástí je poplatek 25 USDT, který jde do kapsy přímo těžařům. Na peněženku nám tedy přijde 205 USDT. Margex si žádné poplatky za výběry (ani za vklady) neúčtuje a výše poplatku blockchainové sítě nemůže nijak ovlivnit.
Limity burzy Margex
Margex nezavádí žádné limity na vklady. Při nákupu kryptoměn mohou aplikace třetích stran uvádět specifické minimální částky pro nákup. Limity pro výběry jsou variabilní u každé kryptoměny.
Je důležité, aby transakce výběru pokryla poplatky blockchainové sítě. Proto je např. pro USDT minimální výběr 26 USDT, neboť samotný poplatek za výběr činí 25 USDT. Výběry jsou vždy vypořádány jednou za 24 hodin, časově vždy záleží na zaměstnancích burzy.
Kryptoměna | Limit pro výběr |
Bitcoin | 0,002 BTC |
Ethereum | 0,01 ETH |
Tether (ERC20) | 26 USDT |
Tether (TRC20) | 26 USDT |
USD Coin | 50 USDC |
DAI | 50 DAI |
ChainLink | 6 LINK |
Minimální páka pro všechny kontrakty je 5x, maximální 100x. Veškeré pozice musejí mít minimální dolarovou hodnotu alespoň 1 USD pro jejich úspěšné otevření, jejich hodnota se následně musí změnit minimálně o další 1 USD, aby bylo možné pozici naopak uzavřít. Maximální dolarová hodnota pozice není omezena.
Poplatky na burze Margex
Spread
Výhodou burzy Margex je její velmi nízký spread díky vysoké likviditě na trhu. V době psaní článku je nákupní cena BTC 30 270 USD, prodejní 30 269,5 USD. Takto nízký spread můžeme nalézt i u ostatních, méně likvidních kryptoměn – stejné procentuální podíly se pohybují např. i u kontraktů kryptoměny UNI.
Maker & Taker
Vzhledem k povaze orderů se poplatky dělí na kategorie maker a taker:
- Maker poplatek se vztahuje na všechny ordery, které do trhu likviditu přidávají. Jedná se tedy o všechny limit ordery včetně Take Profitu.
- Pro všechny kontrakty dosahuje 0,019 %.
- Taker poplatek se týká všech orderů, které z trhu likviditu naopak odebírají, tedy všechny market ordery včetně Stop Lossů. Řadí se sem i Stop Market ordery.
- Pro všechny kontrakty dosahuje 0,060 %.
Funding
Funding je závislý na aktuálním poměru mezi otevřenými longy a shorty a na současné volatilitě trhu, je tedy variabilní. Pro všechna aktiva se však pohybuje kolem určené střední hodnoty.
Kryptoměna | Funding LONG | Funding SHORT |
Bitcoin (BTC) | 0,12 % | 0,05 % |
Ethereum (ETH) | 0,12 % | 0,08 % |
EOS (EOS) | 0,13 % | 0,07 % |
Litecoin (LTC) | 0,08 % | 0,05 % |
Ripple (XRP) | 0,08 % | 0,05 % |
Solana (SOL) | 0,033 % | 0,03 % |
Cardano (ADA) | 0,033 % | 0,03 % |
Funding se splácí každých 8 hodin pro všechny páry, takže 3x denně. Čas je přesně daný, do nejbližšího fundingu nám vždy běží odpočet zobrazený v rozhraní pro obchodování. Pokud tedy otevíráme pozice na kratší dobu, např. jen na pár hodin, platbě fundingu se můžeme kompletně vyhnout.
Můžeme si povšimnout, že v naší testovací pozici v návodu jsme na fundingu zaplatili více než 20 USD, pozice přitom byla otevřená pouhý jeden den.
Zabezpečení a zákaznická podpora burzy Margex
Burza Margex si na bezpečnosti velmi zakládá. Veškeré kryptoměny spravované burzou jsou uložené v hardwarových peněženkách s více podpisy. Burza prostředky monitoruje v reálném čase a pro interní záležitosti využívá segregované přístupy – eliminuje tak hrozbu zevnitř.
Infrastruktura serverů je dle burzy "elastická", měla by tudíž odolat i velkému náporu transakcí během špičky na trhu. Měla by být i silně odolná vůči DDoS útokům.
Margex zabezpečuje samotný trh skrze svůj vlastní software MPShield, díky němuž chrání trh před manipulací způsobující razantní výkyvy ceny, které často na jiných burzách stojí za kaskádami likvidací. Díky strojovému učení by dle burzy měl software dokázat bojovat i proti spoofingu a bluffingu (praktiky tvorby falešných orderů k nákupu či prodeji, které jsou při cenovém přiblížení smazány = manipulace trhu).
Na druhou stranu je ovšem patrné, že se Margex "přirozené" prostředí trhu možná snaží až příliš vynucovat. Vše však prozatím funguje tak, jak má.
Margex je uživatelsky velmi přívětivý ve smyslu bohaté znalostní báze včetně video návodů. Zákaznickou podporu poskytuje jak skrze chat ve webovém rozhraní, tak i na e-mailu přes adresu [email protected].

Zkušenosti s burzou Margex
Během testování burzy Margex jsme žádné problémy nezaznamenali. Její vizuální rozhraní je velmi příjemné a jednoduché pro orientaci, což ocení zejména méně zkušení tradeři pohybující se v kryptoměnových derivátech.
Burza uživatele informuje téměř o všech událostech skrze e-mail, což je oproti jiným burzám pomyslný standard. Oproti jiným kryptoměnovým či derivátovým burzám není Margex na trhu příliš dlouhou dobu, i tak však může nabídnout velmi likvidní a bezpečný trh eliminující sebemenší náznaky manipulace, což můžeme potvrdit.
Výhody a nevýhody burzy Margex
Derivátová burza Margex patří mezi jednu z novějších, i tak už si na trhu udělala celkem solidní jméno. Vyznačuje se velmi příjemným a rychlým uživatelským rozhraním, likvidním a bezpečným trhem a vysokou bezpečností samotné platformy. Má však nějaké nedostatky?
Výhody
- Žádné ověření totožnosti: Burza v běžných postupech nevyužívá žádné KYC ověření. To ovšem neznamená, že ve výjimečných případech (např. kvůli ověření původu většího obnosu finančních prostředků) vás o to burza nemůže požádat, v obchodních podmínkách si na to vyhrazuje právo. Nepochází to však z její vlastní iniciativy, Margex se musí, stejně jako ostatní kryptoměnové instituce, řídit platnými zákony, v Evropě zejména AML legislativním balíčkem (zákony proti praní špinavých peněz).
- Velmi likvidní a bezpečný trh: Burza dle obchodních podmínek využívá služby 12 velkých poskytovatelů likvidity. V provozu je její vlastní software MPShield, který reguluje trh v reálném čase, zamezuje prudkým výkyvům ceny a chrání order book před spoofingem a bluffingem.
- Bezpečnost platformy: Aplikace platformy podporují využití biometrického přihlášení a dvoufaktorové ověření.
- Zákaznická podpora: Na Margexu najdeme rozsáhlou znalostní bázi se spoustou návodů a vysvětlení včetně videí. Zákaznickou podporu můžeme kontaktovat e-mailem nebo skrze chat dostupný na oficiálních stránkách.
- Přehlednost a plynulost rozhraní: Obchodní rozhraní Margexu je jednoduché, přehledné a nepřeplácané. Celá webová i telefonní aplikace je velmi svižná. Webové aplikace online burz jsou velmi masivní a často chabě optimalizované (např. dlouhé načítací doby na KuCoinu či dříve na Binance), Margex tyto problémy nemá.
Nevýhody
- Pouze 8 obchodovatelných digitálních aktiv: Na burze můžeme obchodovat futures kontrakty pouze 8 kryptoměn, některé z nich mají oproti předním favoritům i relativně nízkou tržní kapitalizaci. Nenalezneme tu např. Avalanche, Polygon či Polkadot i přes to, že mají větší tržní kapitalizaci, než EOS či Uniswap.
- Pouze deriváty: Jedná se pouze o derivátovou platformu. Kryptoměny tu tedy reálně nenakupujeme, pouze spekulujeme na jejich růst. Na druhou stranu právě tato skutečnost zjednodušuje Margexu vypořádání se s legislativními požadavky.
- Výběry jsou vypořádávány pouze jednou denně: Ověření výběrů není automatizované. Prochází vždy přes finanční oddělení společnosti stojící za Margexem a je provedeno vždy jednou za den. Společnost si zároveň vyhrazuje právo na libovolný čas – předem tedy nevíme, kdy budou naše kryptoměny dostupné.
- Minimální páka začíná až na pětinásobku: Na Margexu nemůžeme obchodovat s nižší pákou než 5x. I když se oproti stonásobku jedná o velký rozdíl, i pětinásobná páka může při rizikových obchodech nadělat pěknou paseku.
Závěr k burze Margex
Derivátová platforma Margex láká začátečníky jednoduchým a přehledným rozhraním, založený a kryptoměnami nabitý účet máme do pár minut. Velmi příjemnou zprávou také je, že není vyžadováno žádné KYC ověření.
Je však důležité mít se na pozoru – i když je trh burzy velmi likvidní a bezpečný, nemůžeme obchodovat za menší páku, než 5x, což je relativně vysoké číslo. Potenciální důvěryhodnost burzy sráží také její sídlo na Seychelech, čímž se snaží vyhnout drtivé většině regulací.