Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
uniswap
UNI
Kryptoměna Uniswap (UNI) – Kurz, graf vývoje, kde koupit?
Graf UNI

$7,22 (161,5 Kč)

-20 % za 7 dní

uniswap

Kryptoměna Uniswap (UNI) – Kurz, graf vývoje, kde koupit?

Graf UNI

$7,22 (161,5 Kč)

-20 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu tokenu Uniswap (UNI)

Kalkulačka: UNI to CZK

UNI
CZK

Informace o tokenu burzy Uniswap (UNI)

Kryptoměnový sektor si pomalu začíná zvykat na nový standard. Přestože byl Bitcoin jako první kryptoměna vytvořená na myšlence decentralizace, tak je zatím smutnou pravdou, že je svět kryptoměn stále poměrně silně centralizovaný.

Výjimkou nejsou ani burzy, jelikož všechny přední burzy v tomto sektoru jsou stále centralizované, z čehož plyne jejich přezdívka, takzvané CEX – Centralized Exchanges.

To se však začalo v roce 2020 měnit s výrazným nárůstem popularity tzv. decentralizovaných financí (DeFi), které s sebou přinesly i několik zajímavých decentralizovaných burz – tedy naopak DEX – Decentralized Exchanges.

Tou nejznámější a během prvních několika měsíců a let i nejpoužívanější je burza Uniswap, jejíž governance token UNI je předmětem tohoto článku.

Úvod do Uniswapu

Ještě předtím, než se podíváme na samotný token Uniswap (UNI) si řekneme i krátce o samotné burze Uniswap. Ta je automatizovaným decentralizovaný trhem a protokolem postaveným na systému Etherea.

Burza Uniswap je postavena na poskytování likvidity různým ERC-20 tokenům. Zní to složitě, ale ve skutečnosti to znamená, že jakýkoli token založený na síti Etherea může mít vytvořený obchodní pár na Uniswapu s jiným tokenem, přičemž právě poskytnutá likvidita do těchto poolů umožní obchodování tohoto páru.

I přesto, že to může znít komplikovaně, DeFi sektor umí být tak velmi technicky složitý, že burza Uniswap je stále vnímána jako jedna z těch nejjednodušších.

I díky tomu se Uniswapu podařilo dostat se na úplný vrchol mezi těmito burzami. Ke konci roku 2020 byla TVL (total value locked) na burze Uniswap na hodnotě téměř 1,5 miliardy dolarů.

Uniswap byl založen v roce 2018 Haydenem Adamsem, přičemž tým tvoří kromě něho ještě Ian Lapham a Marvin Ammori.

Zajímavostí bylo spuštění tohoto projektu, který jako jeden z mála kryptoměnových platforem nepoužil žádnou formu crowdfunding, pre-miningu nebo ICO.

K prvnímu kolu funding došlo až v srpnu roku 2020, kdy se Uniswapu podařilo získat od investorů přibližně 11 milionů dolarů. Mezi nejznámějších podporovatelů tohoto projektu patří známý VC (Venture Capital) Andreessen Horowitz.

Pojďme se tedy nyní společně podívat na to, v čem je token UNI zajímavý a jak se k němu můžete dostat.

Co je UNI token?

Token burzy Uniswap, UNI, je governance token, který byl do oběhu vypuštěn dne 17. září 2020, aby pouze den na to vytvořil své aktuální ATH na hranici 7,2 dolaru.

Není ale žádným překvapením, že se ATH událo právě v tomto čase. Uniswap totiž provedl velmi zajímavou formu distribuce, která takříkajíc “přinutila” uživatelů k tomu, aby část svých UNI tokenů prodali právě v době zalistování na burzách.

Logo Uniswap
Uniswap/UNI
Načítání
Načítání
Kupte si Uniswap

Logo sponzora Koupit!

UNI token byl totiž distribuován prostřednictvím airdropu. To znamená, že každému člověku, který splnil jistá pravidla, byl automaticky poslán na jeho peněženku určitý počet UNI tokenů.

V případě Uniswapu byla pravidla velmi jednoduchá. Tokeny dostali všichni uživatelé této burzy, kteří pomohli a aktivně se zapojili do budování této burzy před 1. zářím 2020.

Poznámka

V době airdropu se hodnota nových tokenů distribuovaných na každou peněženku dostala na cenu až 2 800 dolarů. Pokud jste tak použili Uniswap před 1. září, tato burza vás odměnila přibližně 60 000 CZK.

Jakkoliv tak člověk přispěl ke podpoře tohoto projektu, například prostřednictvím alokaci části svého portfolia do liquidity poolů, získal od Uniswapu airdrop se 400 UNI tokeny.

Přímo v čase airdropu byla hodnota UNI tokenu přibližně pod hodnotou 2 dolarů, ovšem už den na to se obchodovala na svém ATH (7,2 dolarů). Právě v čase airdropu se dokonce obchodovaly tak velké objemy tohoto tokenu, že konkuroval i dalším TOP 10 kryptoměnám ze seznamu kryptoměn.

Distribuce UNI tokenu

UNI token je tak dalším tokenem, který umožňuje svým držitelům volit v různých návrzích o změnách a vylepšeních protokolu v rámci komunity a samotné burzy Uniswap.

Pro vytvoření návrhu, o kterém se bude hlasovat přitom třeba přibližně 1% z celkové nabídky. Tato úloha UNI jako governance tokenu není ničím novým. Nový je ale přístup ke distribuci, který byl při tomto tokenu zvolen.

Celkově by za první 4 roky měla být distribuována 1 miliarda UNI tokenů, přičemž následně by měla být každým rokem zvolena přibližně 2% inflace. Distribuce a rozdělení tokenu je následující.

Alokace a distribuce tokenů
Alokace a distribuce tokenů. Zdroj: Uniswap.org

Komunita tak za přibližně 4 roky dostane 60 % ze všech tokenů (600 milionů UNI), přičemž více než 15 % (150 milionů UNI) už bylo rozděleno přímo u airdropu. Zbytek se bude dělit mezi investory, tým a poradců daného projektu.

UNI tokeny určené jen pro komunitu budou v příštích letech distribuovány následovně:

  • První rok bude distribuováno přibližně 40 % (172 milionů UNI),
  • druhý rok 30 % (129 milionů UNI),
  • třetí rok 20 % (86 milionů UNI),
  • poslední rok zbylých 10 % (43 milionů UNI).

Pokud jste nebyli mezi šťastlivci, kteří UNI tokeny během airdropu získali, ale chtěli byste být součástí tohoto projektu a mít hlasovací práva, máte aktuálně dvě možnosti, jak se ke tímto tokenem můžete dostat.

První možností je klasický nákup na burzách jako Coinbase Pro, Binance nebo samotný Uniswap.

Na tyto burzy byl token UNI přidán téměř okamžitě po oficiálním oznámení o spuštění, přičemž i to určitě pomohlo k jeho extrémnímu růstu. Možnost nákupu UNI tokenu je jednodušší a také méně riziková.

Druhou možnost poskytuje samotná participace v komunitě, například v liquidity poolu, za kterou dostanete právě UNI tokeny.

Například mezi 18. srpnem a 17. listopadem bylo za poskytnutí likvidity v 4 různých poolech rozdáno přibližně 5 milionů UNI tokenů.

Tyto liquidity pooly tvořily následující kryptomenové páry: ETH/USD, ETH/USDC, ETH/DAI a ETH/WBTC.

Tento způsob je však technicky náročnější než samotný nákup, a navíc může zahrnovat hned několik rizik. Stejně ani odměny nejsou příliš štědré, pokud opravdu neposkytnete velké množství likvidity.

Na druhou stranu si ale tímto způsobem můžete UNI tokeny “vydělat” v odměnách namísto toho, abyste je museli reálně kupovat.

Rozhodnutí je tedy na vás a vašich technických znalostech spojených s tokenem UNI a burzou Uniswap, avšak předtím, než se rozhodnete danou likviditu poskytnout se určitě poraďte s osobami, které mají s takovým něčím zkušenost.

Peněženky a bezpečnost

Jelikož jde o běžný ERC-20 token, kterých existují stovky, tak se UNI dá držet na peněženkách jako MetaMask, Coinomi, Trust Wallet nebo MyEtherWallet.

Možností na bezpečné držení je tak hned několik. Pokud tak chcete držet UNI token na delší čas, přesun z burzy na bezpečnější peněženku je určitě vhodným krokem.

Co nastane v roce 2024 + potenciál této kryptoměny

Poté, co se dostanou do oběhu poslední tokeny UNI, se protokol přesune na konstantní 2% roční inflaci.

Ta má přimět investory na této burze k tomu, aby se zúčastnili liquidity poolu, jinak jejich počet UNI bude postupně ztrácet na hodnotě, jelikož nebudou dostávat nové tokeny.

Bude tím opět zajištěna motivace pro lidi, aby se zapojili a poskytovali likviditu, což je na decentralizovaných burzách stěžejní.

Plánované vypouštění tokenů do oběhu. Zdroj: Uniswap.org
Plánované vypouštění tokenů do oběhu. Zdroj: Uniswap.org

Potenciál UNI tokenu je spojen s úspěchem burzy Uniswap, a tak se na toto téma podíváme zejména v článku o dané decentralizované burze.

Avšak pokud se skutečně Uniswapu podaří uspět nejen ve světě DeFi a zůstat dominantní decentralizovanou burzou, tak se může UNI token těšit na skvělou budoucnost.

S tím je však spojena i jedna hrozba, kterou jsou regulátoři, kteří se mohou do toho snažit zasáhnout a decentralizovaným burzám činit problémy.

Například americký FinCEN, součást Ministerstva financí USA, ke konci roku 2020 zveřejnil návrh, který by přinutil centralizované kryptoměnové burzy v USA držet informace o převodech nad určitou výši, a o příjemcích a odesílatelích těchto transakci. To samozřejmě už z principu fungování DEX není možné a jedná se o potenciální problém.

O takový krok by se mohli pokusit i v případě burzy Uniswap a tokenu UNI. Pokud by nedošlo ke dodržování nových pravidel burzou Uniswap, tak je šance, že by se regulátoři pokusili dostat tuto burzu (i mnohé jiné DEX burzy) spolu s jejich tokeny mimo zákon.

Toto představuje pravděpodobně největší potenciální problém pro UNI. Kromě toho je ale třeba projekt stále držet před konkurencí, která se rovněž snaží den co den posouvat vpřed. Potvrdil to například projekt SushiSwap nebo Curve Finance.

Více informací o Uniswap

KryptoměnaUniswap
SymbolUNI
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů753 766 667
Maximální počet tokenů1 000 000 000
Obchodní objem (24h)$168 108 923
Tržní kapitalizace$5 399 236 479
Změna ceny za 24h4,49 %
Ohodnoťte kryptoměnu Uniswap
24
3

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám zejména z pohledu novinek a fundamentálních analýz, přičemž píšu články nejen pro několik slovenských a českých webů, ale také pro zahraniční projekty. Na kryptoměnách mě fascinuje zejména jejich ekonomický potenciál a to, jak mohou ovlivnit a společně změnit finanční svět. Je téměř jisté, že FinTech, kryptoměny a decentralizované technologie najdeme v budoucnu ve všech možných odvětvích a já chci určitě být součástí této změny.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat