Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
eos
EOS
Kryptoměna EOS (EOS) – Kurz, graf ceny, kde koupit?
Graf EOS

$0,93 (20,88 Kč)

-24 % za 7 dní

eos

Kryptoměna EOS (EOS) – Kurz, graf ceny, kde koupit?

Graf EOS

$0,93 (20,88 Kč)

-24 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu EOS

Kalkulačka: EOS to CZK

EOS
CZK

Informace o kryptoměně EOS

Platforma EOS.IO (známá také jako EOSIO; jejímž tokenem je EOS) se zaměřuje na komerční zprostředkování chytrých kontraktů, decentralizovaných aplikací (tzv. dapps) a decentralizovaného úložného prostoru širokým masám uživatelů.

Mezi ostatními kryptoměnami vyniká EOS.IO nulovými poplatky ze převod a schopností zajistit až 4 tisíce transakcí za sekundu. Majitelé tokenů mohou – dle množství, které drží – využít výpočetní i úložnou kapacitu blockchainu. EOS tokeny si vyděláte v roli tzv. delegáta (viz dále).

Obsah recenze EOS

K čemu EOS.IO slouží?

Pod EOS.IO je podepsán americký podnikatel a investor Brendan Blumer a programátor Daniel Larimer. Kryptoměnu stvořili pod hlavičkou společnosti Block.one. Jejich cílem je vytvořit platformu, která by komerčním společnostem i jednotlivcům umožnila využívat smart kontrakty, decentralizovanou výpočetní sílu a úložný prostor.

EOS.IO v současnosti funguje na vlastním blockchainu. Maximální jednoduchosti se Block.one snaží docílit i z pohledu programátorů; společnost poskytuje vývojářům řadu nástrojů, které jim mají tvorbu dapps a smart contracts usnadnit.

Přístup k výpočetní kapacitě (CPU) a úložnému prostoru (operační paměť RAM) mají do budoucna zajišťovat EOS tokeny. Rozdělení úložné i výpočetní kapacity mezi tokeny je rovnoměrné. V praxi to znamená, že pokud máte v držení milion tokenů (z celkové počáteční emise 1 miliardy EOS), můžete využít až 0,1 % celkového výpočetní síly a úložiště blockchainu.

Samotný blockchain emuluje fungování počítače. V zásadě jde o technologii schopnou zprostředkovat paralelní využití výpočetního výkonu různých zařízení napříč světem.

Kvůli rostoucímu počtu decentralizovaných aplikací a jejich uživatelů kladou tvůrci platformy důraz na škálovatelnost EOS.IO a rychlé zpracování požadavků a transakcí. Střednědobým cílem je, aby platforma najednou zajistila provoz tisícovek dapps.

Plánované úložiště (jeho white paper najdete zde) by mělo být přístupné z jakéhokoliv webového prohlížeče; v budoucnu má konkurovat např. službě Amazon Web Service.

Historie kryptoměny EOS.IO

Platforma EOS.IO vznikla v roce 2017 na blockchainové ERC-20 technologii. Ústřední myšlenku a princip fungování kryptoměny shrnuje white paper (k dispozici je jeho aktualizovaná verze z roku 2018).

Během téměř rok trvajícího ICO se společnosti Block.one povedlo získat investici v hodnotě 4 miliard dolarů. EOS.IO od počátku potýkalo s kritikou – důvodem byly Larimerovy předchozí kryptoměnové projekty (BitShares a Steemit), kterým se nepodařilo naplnit očekávání investorů.

Testovací síť blockchainu (Dawn 1.0) spustil tým vývojářů v září 2017, v květnu 2018 byla k testování vypuštěna poslední verze testnetu (Dawn 4.0). Od 1. června 2018 funguje kryptoměna na vlastním blockchainu.

V rámci miliardové emise si 100 milionů tokenů si ponechala společnost Block.one. Zbytek (900 000 000 EOS tokenů) byl uvolňován postupně – během téměř 1 roku – na platformě Etherea. Emise probíhala po 2 milionech tokenů ve 350 blocích, tedy každých 23 hodin.

EOS.IO představuje ve světě kryptoměn určitou formu zástupné demokracie (na rozdíl např. od kryptoměny Tezos, který se prezentuje jako první ryze demokratická kryptoměna). Jakékoliv fundamentální změny blockchainu jsou podmíněny souhlasem alespoň patnácti z 21 volených delegátů.

Exekutivní moc komunity ilustruje změna výše roční inflace. Přestože tvůrci EOS.IO počítali s 5% nárůstem množství tokenů, od června 2019 se inflace na základě shody delegátů snížila na 1 %.

Z EOS.IO vznikla hard forkem řada dalších kryptoměn – namátkou např. eosDAC nebo eosBLACK. Význam těchto forků je minimální, např. denní obchodovaný objem eosBLACK tokenů pohybuje v řádu stovek dolarů a jeho cena se dlouhodobě drží v tisícinách dolaru.

EOS: výhody a nevýhody

Obrovskou konkurenční výhodou EOS.IO je nulový poplatek za transakce; během sekundy platforma vyřídí až 4 000 požadavků – tedy např. dvakrát více než platební společnost VISA a v průměru 160krát více než konkurenční Ethereum.

Vysoká transakční rychlost se odvíjí od dPoS (delegated proof-of-stake) protokolu, který blockchain kryptoměny využívá. Na rozdíl od PoW (proof-of-work), na kterém funguje např. Bitcoin nebo Litecoin, má dPoS řádově nižší nároky na výpočetní výkon.

eos kryptoměna, počet transakcí za sekundu
Porovnání počtu transakcí za sekundu – EOS vs ostatní. (Zdroj: Cryptonews.com)

Výhodou je i relativně snadná tvorba chytrých kontraktů a decentralizovaných aplikací v programovacím jazyku C++.

Důvěryhodnost EOS.IO podtrhuje rostoucí komunita uživatelů dapps. Ke konci května 2019 bylo na EOS.IO blockchainu v provozu 271 decentralizovaných aplikací (na Ethereu ve stejné době téměř 2 700). V porovnání s Ethereem ale vykazuje EOS.IO řádově větší počet vyřízených požadavků – cca 1,4 milionu denně (Ethereum zpracuje za den v průměru 90,9 tisíce transakcí).

Hlavní nevýhodou platformy je absence 100% decentralizace. O verifikaci transakcí a změny na blockchainu se stará 21 delegátů. Jejich volba je ale v rukou držitelů EOS tokenů, při podezření na nekalé praktiky může komunita své rozhodnutí rychle změnit a vybrat nové delegáty (viz dále).

Rozpaky ještě nedávno budily chybějící dlouhodobé milníky projektu. Platformu brzdí také zatím nespuštěné decentralizované datové úložiště, které je jedním z pilířů celého projektu.

Kde koupit EOS

EOS tokeny koupíte na většině předních kryptoměnových burz i směnáren. Za dolary a eura nabízí prodej EOS tokenů např. burza Coinbase Pro nebo Kraken.

Favorit redakce

Výhody
  • Opravdu propracovaná a funkční platforma
  • Nízké poplatky
Nevýhody
  • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
  • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Peněženka pro EOS

EOS tokeny uložíte např. do mobilní peněženky Trust Wallet, využít můžete i populární Atomic Wallet nebo oficiální EOS Web Wallet.

Hardwarová peněženka Trezor možnost uložení EOS připravuje. Využít můžete ale Ledger Nano – oficiální stránka výrobce nabízí jednoduchý návod, jak na to.

Favorit redakce

Výhody
  • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
  • Vytvořena českou firmou
Nevýhody
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Těžba EOS tokenů

Verifikace na EOS blockchainu probíhá formou delegated proof of stake. K ověření transakcí volí komunita 121 delegátů. 21 kandidátů s nejvyšším počtem hlasů pak provádí verifikaci (tvorbu bloků), zbytek funguje jako záloha. O síle hlasu rozhoduje množství držených tokenů.

EOS tokeny tedy není možné těžit, v pozici delegátů je můžete ale za své služby získat jako odměnu za propůjčení své výpočetní kapacity – a to i pokud verifikaci neprovádíte a jste jen “záložníkem”.

Z povahy fungování EOS.IO blockchainu se delegátem stává zpravidla jedinec disponující dostatečným výpočetním výkonem. Pro běžného těžaře je proto lepší spojit výpočetní síly v některém z mnoha minerských poolů.

EOS Kurz – Vývoj ceny v grafu

Počáteční cena v rámci Initial Coin Offering byla stanovena na 1 $/EOS. Během kryptoměnové horečky v zimě 2017/18 dosáhl token hodnoty 18,16 dolaru (13. 1. 2018). Nejvyšší ceny pak EOS dosáhl 29. dubna téhož roku (22,89 $/EOS) s blížícím se spuštěním vlastního blockchainu. 10. 6. 2019 se token obchodoval za 6,45 dolaru.

Počáteční emise 1 miliardy EOS podléhá 1% roční inflaci – každým rokem se tedy množství digitálních aktiv této kryptoměny zvyšuje.

Související články

Hodnocení Finex.cz

EOS

Pokud se ambice vývojářského týmu podaří naplnit, stane se EOS.IO mezi kryptoměnami silným hráčem. Nulové poplatky a rychlé transakce slibují podporu mezi uživatelskou veřejností. Nevýhodou může být nedokonalá decentralizace platformy.

Více informací o EOS

KryptoměnaEOS
SymbolEOS
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů1 143 261 250
Maximální počet tokenů1 015 648 432
Obchodní objem (24h)$209 128 779
Tržní kapitalizace$1 116 319 401
Změna ceny za 24h-6,9 %
Ohodnoťte kryptoměnu EOS
4
0

Autor

Kryptoměny vnímám jako finanční nástroj budoucnosti, jehož vývoj je – přes všechny dosažené úspěchy – stále teprve na začátku.

Psaním o kryptoměnách si nejen prohlubuji vlastní znalosti, ale pomáhám také šířit osvětu o decentralizovaných finančních nástrojích mezi ostatní. Právě pro běžné lidi jsou kryptoměny určené – a jim mohou pomoci nejvíce.

Ačkoli na tomto webu nepíšu “klasické” články, jsem autorem spousty analýz a profilů jednotlivých kryptoměn.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Redakce Finex

Dnes byla přidána možnost obchodovat EOS i na směnárně Coinbase a burze Coinbase Pro!

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat