Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Co je to dotcom bublina? Jak vznikla a jak se z ní ponaučit?

Co je to dotcom bublina? Jak vznikla a jak se z ní ponaučit?

Co je to dotcom bublina? Jak vznikla a jak se z ní ponaučit?
Zdroj: pixabay.com

Dotcom bublina, někdy též internetová horečka, definuje období na přelomu tisíciletí, kdy docházelo k masivnímu propadu cen IT akcií. Proč k tomu došlo, jak se s tím trh vypořádal, a jaké si z toho vzít ponaučení? To se dozvíme v našem článku.

Obsah článku

1.Co je to dotcom bublina?2.Jak dotcom bublina vznikla?3.Jak praskla dotcom bublina?4.Dopady dotcom bubliny5.Ponaučení z dotcom bubliny6.Diskuze k tématu

Co je to dotcom bublina?

Dotcom bublina představuje masivní propad ceny IT akcií z počátku nového tisíciletí. 10. března 2000 se zhroutil i slavný akciový index Nasdaq Composite. Na obrázku níže můžete vidět graf akciového indexu Nasdaq očištěného o inflaci pomocí CPI.

Nasdaq Composite očištěn o inflaci
Nasdaq Composite očištěn o inflaci
Zdroj: Macrotrends.net

Z dotcom bubliny a jejího prasknutí se index Nasdaq vzpamatovával dlouhých 17 let. Přesně po takové době se vrátil zpět na úroveň z roku 1999.

Nešlo jen o propady cen akcií, ale i o krachy mnoha do té doby slibných firem. Z konkrétních případů můžeme vyjmenovat například Pets.com, Webvan a Boo.com, Worldcom, NorthPoint Communications a Global Crossing. A pokud vám ta jména už nic neříkají, tak například Pets byl silně provázán s Amazonem. Jednalo se skutečně o velká jména.

Přežily jen společnosti, které i přes tuto krizi dokázali generovat zisk a rapidně snížit své výdaje (především personální). Do velkých problémů se dostaly i společnosti jako je Cisco, Qualcomm, Amazon nebo i eBay.

Jak dotcom bublina vznikla?

Zdroj: Pixabay.com
Vše začalo rozmachem počítačů a internetu. V roce 1990 používalo v USA počítač jen 15 % domácností, o sedm let později to již bylo přes 35 % a toto číslo dále rostlo. Na konci minulého století už přestával být počítač luxusním zbožím, ale běžnou součástí domácnosti, něco jako televize.

Tento pokrok společně s internetem odstartoval digitální éru a ekonomiku založenou na informacích a výpočetním výkonu. Pokrok v 90. letech 20. století byl skutečně markantní a s tím rostla očekávání, ale i nové příležitosti.

Digitální věk zrodil mnoho firem. Plány byly velkolepé, očekával se pokrok v oblasti hardwaru, softwaru a jejich přesah v zásadě do celé ekonomiky.

Koncem 90. let byla v USA navíc nízká míra úrokových sazeb. Inflace se již uklidnila, ekonomika stabilizovala a půjčit si peníze bylo jednodušší než kdy dříve. Využili toho jak nové firmy (v podobě půjček), tak i domácnosti (v podobě rizikových investic).

Pokud jste koncem 90. let měli volné peníze a chtěli je zhodnotit, tak se investice do akcií IT firem přímo nabízela. V bankovním sektoru byly nízké úrokové sazby a každý jasně viděl, jak v posledních letech hustota počítačů roste, jak jsou důležité. Každý cítil, že nás čeká nová digitální éra a chtěl do ní stihnout investovat.

V roce 1995 učinila na Nasdaq IPO Netscape Communications Corporation, zkráceně Netscape. Hlavním produktem firmy byl internetový prohlížeč. Po IPO (co je IPO?) měla byla hodnota firmy kolem 3 miliard USD.

V roce 1996 přineslo podobný poprask další IPO, tentokrát už se jedná o společnost, která přežila a známe ji jistě všichni i nyní – Yahoo!.

Nízké úrokové sazby nutily vyhledávat atraktivní investice a akcie IT společností se zdály být tou nejlepší volbou. Bohužel mnoho investorů do těchto akcií investovalo bez detailní analýzy, pouze na základě toho, že se jedná o IT společnost a ta musí mít velký potenciál.

Tento boom trval celou dekádu, celá devadesátá léta se nesla na vlně akcií IT firem a zdánlivě to fungovalo. Mnoho lidí dokonce opustilo svoje zaměstnání jen proto, aby mohli aktivně obchodovat akcie IT firem.

Jakmile nějaká nová IT společnost uskutečnila IPO, její majitelé byly v mnoha případech téměř okamžitě dolarovými milionáři, a to i přesto, že společnost dosud negenerovala zisky.

Rozmach IT firem a jejich IPO byl mimořádný. Svědčí o tom i nechvalně známé a extrémně drahé reklamy během Super Bowlu (Super Bowl je nejsledovanější zápas v americkém fotbalu a také nejsledovanější televizní událost ve Spojených státech). V roce 2000 si dotcom společnosti o reklamních pauzách Super Bowlu objednaly hned 16 spotů. Každý stál 2 miliony dolarů za 30 vteřin.

Mnoho i nových IT firem si lehce přišlo k velkým penězům a tyto peníze neinvestovaly do podnikání, ale do luxusu. Hovoří se o tzv. „dot-com party“ nebo právě o výše zmíněných enormních nákladech na reklamu.

Zdroj: Pixabay.com
Do dotcom bubliny se zapojily vládní instituce, a to jak v USA, tak v Evropě i ve zbytku světa. Enormně se podporovala infrastruktura širokopásmového připojení. Investice ale byly až příliš vysoké a jejich návratnost byla příliš dlouhá. I vládní instituce se nechaly strhnout boomem internetu a investovaly bez jasných čísel, případně si je vyráběly svépomocí.

Například v dubnu 1996 vydalo Ministerstvo obchodu USA zprávu, ve které se píše, že počet uživatelů internetu se zdvojnásobuje každých 100 dní. Navíc to bylo doplněné o odhad. V roce 2002 bude mít internetové obchodování objem 300 miliard dolarů ročně. To opět podpořilo zájem o akcie IT firem.

Jak praskla dotcom bublina?

Typická dotcom společnost se ve skutečnosti ani nesnažila generovat zisk, ale jen získávat trh a zákazníky na dobu, až bude Internet rozšířen jako masmédium. Na začátku roku 2000 se poprvé začínají objevovat spekulace o silném nadhodnocení akcií IT firem.

Vývoj ceny indexu NASDAQ-100
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Například tržní cena Yahoo! byla na úrovni cca 5 klasických akciových firem. Dle některých zdrojů pokryla hodnotu 6 největších vydavatelských domů dohromady. To bylo neuvěřitelné, a ještě více neuvěřitelný byl fakt, že všichni se shodli že jsou akcie nadhodnocené, ale investovali do nich dále.

Od března 2000 následovalo několik rychle po sobě jdoucích událostí, které zapříčinily propad nadhodnocených akcií IT firem:

Únor roku 2000

  • Fed (centrální banka USA) rapidně zvyšuje úrokovou sazbu -> pokles na celém burzovním trhu (odliv peněz do spoření)

Březen roku 2000

  • Finanční krize v Japonsku a zrušení plánů na spojení dvou tehdy obrovských firem Yahoo! a eBay
  • Uznávaný investiční časopis Barron’s vydává varování před krachem mnoho IT firem z důvodu nedostatečných zisků a prostředků
  • Fed opět zvyšuje úrokovou sazbu

Duben roku 2000

  • Microsoft usvědčen z monopolizace trhu, cena akcií tohoto giganta padá o 15 % a stahuje další IT firmy – NASDAQ klesá o 8 %
  • Bloomberg varuje před vysokou cenou akcií IT firem a doporučuje sledovat poměr ceny akcií a zisku daných firem – NASDAQ klesá o dalších 25 %

Listopad 2000

  • Akcie většiny IT firem klesly v roce 2000 o 75 %
  • Krachuje společnost Pets (úzká spolupráce s Amazonem)

Rok 2004

  • Do roku 2004 přežilo 48 % společností z dotcom éry

Dopady dotcom bubliny

Dotcom bublina nebylo splasknutí ceny u pár titulů, ale u celého odvětví. To mělo globální následky do investování i ekonomik. Nejvíce bylo zasaženo USA, kde dotcom společností bylo nejvíce. Nebylo neobvyklé, že se pracovníci dotcom společností vracely do škol a z vývojářů se stávali účetní, právníci a podobně.

Ponaučení z dotcom bubliny

Pro každou investici bychom měli mít dobrý důvod. Neměli bychom se nechat ovládat jen davem, ale investici si racionálně zdůvodnit a podívat se na důležité makroekonomické ukazatele.

V případě dotcom bubliny je zarážející, že sami investoři věděli, že akcie jsou již silně nadhodnocené, ale v zásadě až do poslední chvíle do nich stále investovali.

A že nás již nic podobného nepotká? To nemusí být pravda, rozhodně bychom podobné případy našli i dnes, a to především v oblasti elektromobility. Nejsou právě elektromobily novodobou dotcom bublinou dvacátých let 21. století? O tom si více přečtěte v našem článku

Buďte tedy obezřetní a investujte jen s patřičnou analýzou trhu a vybraných titulů. Co si o dotcom bublině myslíte vy? Čeká nás něco podobného u elektromobilů, kryptoměn nebo v jiném odvětví?

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo