Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

10 klíčů k úspěchu podle legendárního investora Charlieho Mungera

Publikováno
10 klíčů k úspěchu podle legendárního investora Charlieho Mungera
Zdroj: depositphotos.com

Mohou se lidé naučit něco užitečného ze seznamu tipů jiného úspěšného člověka? Rozhodně nelze veškeré “návody na úspěch” brát doslova a je nepravděpodobné, že vás snaha precizně aplikovat tipy na úspěch jiného člověka dovede ke stejné úrovni úspěchu.

Je to proto, že úspěšný člověk jako Charlie Munger má jedinečné dovednosti, kterých si na něm jeho okolí cení. A vám může stejná úroveň talentu jednoduše chybět. Je však možné, že by vám dodržování některých jeho tipů mohlo zlepšit život.

Charlieho Munger je dlouholetým věrným souputníkem investičního guru Warrena Buffetta, který ho považuje za nejchytřejšího muže, jehož zná – pomohl Buffettovi vybudovat společnost Berkshire Hathaway. Tu proměnili z krachující textilní továrny na investiční konglomerát s hodnotou mnoha stovek miliard dolarů.

Níže se můžete seznámit s 10 tipy na úspěch, které vám mohou podle Charlieho Mungera pomoci na vaší životní cestě k vítězství.

1. Chcete-li získat to, co chcete, musíte si to zasloužit

Nesmírně jednoduchá myšlenka. Charlie Munger říká, že je to v podstatě zlaté pravidlo, které patří téměř pro jakéhokoliv člověka. Chcete světu dodat to, co byste si koupili, kdybyste byli na druhé straně.

2. Žádná láska není tak čistá jako láska založená na obdivu

Podle Charlieho Mungera neexistuje láska, která by byla tak čistá jako láska založená na obdivu. Říká, že láska, která vás trápí a způsobuje vám utrpení, je nemocný druh lásky a měla by být odstraněna. Láska by podle Mungera měla být založena na úctě a obdivu, k čemuž patří podle Mungera i láska, kterou nazývá k “poučným mrtvým” – jinými slovy k velkým myslitelům a spisovatelům minulosti, kteří napsali díla, z nichž se dnes můžeme poučit.

3. Získávání moudrosti je morální povinností

Charlie Munger říká, že stát se moudřejším je něco, co je vaší morální povinností, nikoli něco, co děláte jen proto, abyste v životě postoupili vpřed.

V další návaznosti to znamená, že jste předurčeni pro celoživotní učení. Munger říká, že neustále vidí, jak v životě stoupají lidé, kteří nejsou nejchytřejší, někdy ani ne nejpilnější. Jsou to však stroje na učení, každý večer chodí spát o něco moudřejší, než když vstávali, a to pomáhá, zvlášť když před sebou máte dlouhý běh.

4. Naučte se všechny velké myšlenky z velkých disciplín a udělejte z nich součást své mentální rutiny

Charlie Munger je známý tím, že ve své hlavě používá “mřížku mentálních modelů”. Dělá to tak, že studuje všechny velké myšlenky z oborů mimo finance a mimo právo – inženýrství, fyziku, historii, filozofii atd. – a používá tyto velké myšlenky a aplikuje je na nové situace a nové problémy, kterým čelí.

Podle Mungera tento interdisciplinární přístup k myšlení na základě mentálního modelu učinil jeho život zábavnějším, konstruktivnějším a užitečnějším pro ostatní. Kromě toho ho také učinil nesmírně bohatým. Říkejte si, co chcete, ale tento přístup Mungerovi opravdu pomáhá.

Charlie Munger doslova řekl: “Pokud to budete dělat, slavnostně vám slibuji, že jednoho dne půjdete po ulici, podíváte se napravo a nalevo a řeknete si: Žiju si svůj vlastní sen! Jsem teď jeden z mála nejschopnějších lidí z celého svého okolí.”

5. Invertujte, vždycky invertujte

Charlie Munger říká, že někdy je nejlepším způsobem, jak vyřešit složité problémy, obrátit je naruby. Například místo toho, abyste přemýšleli, jaké vlastnosti povedou ke skvělému životu, se ptejte, jaké vlastnosti mohou v životě nejvíce uškodit?

6. Získejte moc pro lidi, kteří skutečně mají znalosti, ne pro lidi, kteří znalosti předstírají

Co si máte pod tímto tipem představit? Charlie Munger často vypráví příběh:

Když Max Planck získal Nobelovu cenu a jezdil po Německu a přednášel o kvantové mechanice, šofér si postupně zapamatoval jeho přednášku a řekl: “Nevadilo by vám, profesore Plancku, protože je nuda zůstávat v zajetých kolejích, kdybych tentokrát přednášel já a vy byste si sedl do první řady s mou šoférskou čepicí?” A Planck řekl: “Jistě.”

Šofér přednesl dlouhou přednášku o kvantové mechanice, po které se vzadu postavil profesor fyziky a položil dokonale nepříjemnou otázku a šofér řekl: “No, jsem překvapen, že ve vyspělém městě, jako je Mnichov, dostanu tak elementární otázku. Požádám svého šoféra, aby za mě odpověděl.”

Pointa této historky podle Charlieho Mungera spočívá v tom, že na světě existují dva druhy znalostí:

  • Planckovy znalosti: Tito lidé skutečně mají znalosti, došli k poznání a mají schopnosti.
  • Znalosti šoféra: Tito lidé se naučili žvanit, jsou sympatičtí, mají příjemný hlas a dělají zatraceně dobrý dojem, ale nakonec mají jen šoférské znalosti.

Je důležité, aby se příležitosti a rozhodovací pravomoc dostaly do rukou lidí s Planckovými znalostmi, a ne do rukou lidí s šoférskými znalostmi.

7. Je pravděpodobnější, že budete v něčem opravdu dobří, pokud o to máte přirozený zájem

Podle Charlieho Mungera je intenzivní zájem o věc nezbytný, pokud chcete skutečně vyniknout. Munger říká, že se dokázal přinutit být poměrně dobrý v mnoha věcech, ale nemohl být opravdu dobrý v ničem, o co neměl intenzivní zájem.

Takže se chcete nechat unášet něčím, co vás opravdu přirozeně zajímá.

8. Musíte mít vytrvalost a disciplínu

Vytrvalost znamená projevovat velkou pečlivost a odolnost. Charlie Munger říká, že má rád slovo vytrvalost, protože to doslova znamená, že zůstanete sedět na zadku, dokud to nedoděláte.

Munger také říká, že v životě přijdou strašné, hrozné a nespravedlivé rány. Musíte v těchto ranách najít světlé stránky, vyhnout se sebelítosti a pokračovat dál.

9. Připravte se již nyní na budoucí problémy

Charlie Munger říká, že si vždy vzpomene na báseň od A. E. Housmana:

Myšlenky druhých
byly lehké a pomíjivé,
o setkání milenců
nebo o štěstí či slávě.
Moje byly o problémech
a moje byly stálé,
Proto jsem byl připraven
když přišly potíže.

Munger říká, že se celý život připravoval na problémy, které ho čekají, a to mu nesmírně pomohlo.

10. Nejvyšší forma civilizace nespoléhá na procesy a postupy, ale na bezproblémovou síť zasloužené důvěry

A konečně, Charlie Munger věří, že nejvyšší forma, které může civilizace dosáhnout, je bezproblémová síť zasloužené důvěry. Žádné velké procedury, jen naprosto spolehliví lidé, kteří si navzájem důvěřují.

Takto podle něj funguje operační sál na klinice Mayo (jedna z nejprestižnějších sítí klinik v USA). Kdyby však parta právníků zavedla spoustu procesů a postupů, všichni pacienti by zemřeli.

Takže to, co chcete ve svém vlastním životě, je bezproblémová síť zasloužené důvěry.

A pokud má vaše navrhovaná manželská smlouva 47 stran, Mungerův návrh zní: Nevstupujte do manželského svazku.

Líbil se vám tento článek?
19
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎