Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Hodnotové vs. růstové akcie – Už zase dávají hodnotové akcie na frak těm růstovým?

Publikováno
Hodnotové vs. růstové akcie – Už zase dávají hodnotové akcie na frak těm růstovým?
Zdroj: depositphotos.com

Rozdělení akciových titulů na hodnotové a růstové je jednou z nejstarších a asi nejčastějších klasifikací. Od toho se i odvíjí klasifikace investičních metod, například hodnotové investování. Vůbec nejznámějším představitelem hodnotového investování je legenda Benjamin Graham – mentor Warrena Buffetta. V dnešním příspěvku si tedy prvně vysvětlíme, co to vlastně hodnotové a růstové akciové tituly jsou. Pak si ukážeme, jak si uvedené třídy akcií vedou.

Hodnotové vs. růstové akcie – co je lepší?

Hodnotové akciové tituly (value stocks) jsou charakteristické tím, že je jejich cena prismatem fundamentálního ukazatele nízká. Vůbec nejčastěji se používá ukazatel P/E. U hodnotových akcií je mimo jiné typické, že (vesměs) pravidelně vyplácejí dividendu. Když už jsme si zmínili Benjamina Grahama, v jeho slavné publikaci Inteligentní investor si nelze nevšimnout, že dividendy jsou jedním z hlavních atributů pro posouzení jednotlivých titulů.

Už je to nějaká doba, co jsem tu knihu četl, ale zpětně mám dojem, že pro něj jakoby neexistovaly akcie, z jejichž držení dividendový výnos neplyne. Minimálně je dost upozaďoval. A skutečně pro mnohé investory postrádá logiku nakupovat akcie, které jsou bez dividendy. Častým argumentem totiž je, že část zisku by měla automaticky plynout právě k akcionářům. Když se tak neděje, zisk spíše končí v kapsách manažeru firem, nebo v nesmyslných projektech, aby se zisk nějakým „zprofanovaným“ způsobem udal – častým příkladem jsou různé akvizice, které jsou dlouhodobě velmi nákladné. Proto je lepší, když určitá část zisku jde do kapes akcionáře.

Naopak růstové akcie, takzvané „growth stocks“, jsou charakteristické mnohem vyšším cenovým růstem, než je průměrný růst trhu – leč v krizích zase na oplátku ztrácejí mnohem rychleji. Čili nejsou tolik cenově stabilní jako hodnotové akcie. Vzhledem k vyššímu budoucímu očekávanému zisku se proto růstové akcie obchodují za vyšší ceny v porovnání se základními fundamentálními veličinami než hodnotové akcie. Respektive mají třeba zmiňované P/E na mnohem vyšších hodnotách a přesto je investoři nakupují.

Investoři preferující růstové tituly mají totiž opačnou logiku a považuji za správné, když si podnik celý zisk nechá. Může jej totiž použít na reinvestice a akvizice, což je další stimul pro růst obratu a zisku. Nebo mají podniky ještě možnost zpětných odkupů akcií, což je prakticky to samé jako dividenda. Zpětným odkupem se sníží nabídka obchodovatelných akcií na trhu, takže potenciál kapitálového výnosu na těchto akciích pro investora vzroste.

Poznámka

Oba přístupy tedy mají svou logiku a asi záleží na preferencích investora a jeho povahových vlastnostech. Dovolím si ještě upozornit, že existují situace, kdy ty pomyslné nůžky nejsou mezi třídami příliš rozevřené. V období finančních bublin je možné sledovat, že fundamentální veličiny, jako je P/E, jsou u hodnotových a růstových akciích hodně podobné.

Hodnotové akcie překonávají ty růstové

Když se podíváme na výkonnost ETF, které investuje do růstových akciových titulů, vidíme, že od tržního dna z března 2020 po vrchol z prosince 2021 došlo ke zhodnocení o cca 165 %. Což je za necelé dva roky velmi solidní kurzová expanze. Nicméně právě od přelomu listopadu/prosince jste si na jednotlivých růstových akciových titulech mohli všimnout, že začínají stagnovat. A ze stagnace byl brzy klesající trend, který trvá už mnoho týdnů.

Zdroj: tradingview.com
ETF na růstové akciové tituly
ETF na růstové akciové tituly

Díky tomu mnohatýdennímu poklesu hodnota ETF klesla o více jak 26 %. Čili podstatná část předešlých zisků byla umazána. Osobně doporučuji se podívat na jednotlivé růstové tituly, abyste měli mnohem lepší přehled, co se na trhu děje. Lékař taky měří každému pacientovi teplotu zvlášť a nedělá nějaký průměr 20 z nich.

Zdroj: tradingview.com
ETF na hodnotové akciové tituly
ETF na hodnotové akciové tituly

U hodnotového ETF je situace výrazně odlišná. Celkově se od března 2020 zhodnotilo o zhruba 156 %. Čili o něco méně než růstové ETF. Od léta 2021 zde můžeme sledovat výrazné zpomalení v expanzi kurzu, ale rostoucí tendence pořád převažuje. Tudíž si hodnotové ETF drtivou většinu zisků pořád drží. Od tržního vrcholu je pouze pár procent.

To je jednoznačný důkaz, že hodnotové tituly jsou mnohem cenově stabilnější. Čili těmto titulům investoři mnohem více věří a nemají takovou motivaci z nich odcházet.

Obzvlášť v posledních měsících hodnotové akcie ty růstové úplně drtí. Určitě proto dochází i k přesunu kapitálu z růstových do hodnotových. Je třeba si uvědomit, že růstové akcie měly za sebou obrovská kurzová zhodnocení, která začala být hodně nadhodnocená – je to ale titul od titulu.

Závěrem

Z dnešního příspěvku byste si měli hlavně odnést, že obě třídy akciových titulů mají svá určitá specifika, dle kterých se každý investor může individuálně rozhodnout. Určitě nelze tvrdit, že hodnotové investování je rozumnější a naopak. Obě metody mají svou logiku s velmi validními argumenty. Pak je to skutečně spíše o osobních preferencích a povahových vlastnostech investora – např. tolerance investičního rizika, hledání pasivního příjmu atd. .

Někdo má rád prostě větší stabilitu a jistou dividendu. Jiní nemají problém s mnohem větší volatilitou, hlavně ať kurz jejich akcií rychle stoupá. Samozřejmě je možnost jít střední cestou a kombinovat.

Líbil se vám tento článek?
16
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎