Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finanční nezávislost – Buzzword, nebo sen, který se může stát skutečností opravdu pro každého?

Publikováno
Finanční nezávislost – Buzzword, nebo sen, který se může stát skutečností opravdu pro každého?
Zdroj: depositphotos.com

Peníze hrají v lidských životech důležitou roli už od pradávna. Lidé si rychle uvědomili, že s nimi je život jednodušší, pohodlnější a snadno si díky nim splníte své sny. Finanční svoboda však byla lidem dlouhá staletí odpírána a vymanit se z područí nevolnictví nebo státem nařizované povinnosti chodit do práce bylo prakticky nemožné.

Časy se ale mění. Slova jako finanční gramotnost, finanční nezávislost nebo finanční svoboda jsou skloňována stále častěji.

Zejména pro mladší generace se jedná o velmi důležité téma. Díky demokracii a tržní ekonomice se může stát finančně nezávislý skutečně každý. Nezáleží na tom, z jakého prostředí pocházíte, pokud budete o finanční nezávislost usilovat, máte nejlepší šanci v historii lidstva, že svého cíle dosáhnete. Nevěříte? Pokračujte ve čtení a nechte se inspirovat k cestě za svými sny!

Obsah článku:

Co je finanční nezávislost?

Nejprve si pojďme definovat, co si pod slovem finanční nezávislost vlastně představit? Finanční nezávislost se totiž často zaměňujefinanční svobodou. Tyto dva pojmy je potřeba rozlišovat.

Poznámka

Finanční nezávislost představuje situaci, kdy máte dostatek peněz na to, abyste pokryli nutné životní náklady.

Jinými slovy to znamená, že nemusíte chodit do práce proto, abyste zaplatili svoje běžné výdaje na jídlo, bydlení, hygienické potřeby, základní oblečení apod.

Poznámka

Oproti tomu finanční svoboda je stav, kdy můžete žít život podle vlastních představ bez starosti o peníze.

Finanční nezávislost je tedy takový předstupeň finanční svobody. Díky finanční svobodě si můžete skutečně splnit i nejodvážnější sny.

Jak se stát finančně nezávislým?

Dnešní doba přináší neuvěřitelné možnosti, a tak i cesta za finanční nezávislostí je všem otevřena. Úžasné na tom je, že neexistuje jen jedna možnost, jak ji dosáhnout a každý má osud ve vlastních rukou. Přesto existují léty prověřené prostředky, které vám na této cestě pomohou.

1) Mějte pod kontrolou své výdaje

Úplným základem pro to, abyste se stali finančně nezávislými, je mít pod kontrolou své výdaje. Je užitečné vědět, za co utrácíte a zda máte prostor ušetřit.

Není však nezbytně nutné seškrtat svůj životní styl na minimum a uchýlit se k asketickému způsobu života, jen je potřeba mít ten stávající pod kontrolou.

K tomu vám může pomoci domácí rozpočet. Sepište si své příjmy a výdaje, které ještě rozdělíte na nezbytné a ty, které můžete v případě nutnosti oželet. Díky tomu zjistíte, zda vám měsíčně zbývají nějaké peníze, se kterými můžete dále hospodařit. V dnešní moderní době existuje také spousta mobilních aplikací, které vám pomohou držet výdaje na uzdě.

2) Pryč s dluhy! 

Dluhy mohou být velkou překážkou na cestě za finanční nezávislostí, ovšem ne nepřekonatelnou. Pokud vás trápí dluhové stíny z minulosti (ať už na kreditní kartě, nebankovním nebo spotřebitelském úvěru) zaměřte se nejprve na jejich zaplacení.

Ne všechny dluhy jsou však vždy špatné. Například půjčka na bydlení nebo na rozvoj podnikání vás naopak může posunout vpřed. Přečtěte si také, jaký je rozdíl mezi dobrým a špatným dluhem.

Obecně platí, že čím méně závazků máte, tím snazší bude začít pracovat na finanční nezávislosti.

3) Budujte pasivní příjem

Pokud se již o peníze aktivně zajímáte, určitě jste o pasivním příjmu slyšeli. Jedná se o situaci, kdy získáváte příjem bez (téměř) jakékoliv vlastní aktivity. Zkrátka nemusíte pracovat a pravidelně vám chodí peníze.

V praxi se za nejlepší zdroje pasivního příjmu považují nemovitosti a příjem z jejich pronájmu, dividendové akcie nebo úroky z půjček.

4) Pravidlo 4 %

Ani pasivní příjem nemusí být tou jedinou možností, zejména pokud vyhledáváte převážně akciové investice. Pokud si vybudujete dostatečné a stabilní akciové portfolio, můžete čerpat rentu a užívat si finanční nezávislosti i díky akciím.

Pokud si vše správně nastavíte, můžete si vytvořit doslova perpetuum mobile na peníze. Budete-li ze svého portfolia vybírat 4 % ročně, finance vám teoreticky nikdy nedojdou.

5) Podnikání

Zajímavou cestou k finanční nezávislosti může být také podnikání. Pokud máte unikátní nápad, který přinese užitek mnoha lidem, můžete dosáhnout finanční nezávislosti v poměrně krátkém čase. Zde je paleta možností prakticky neomezená.

Na co si dát pozor, když chcete být finančně nezávislí?

Pokud se rozhodnete vydat na cestu finanční nezávislosti, pamatujte, že ne vždy to bude procházka růžovou zahradou. Budou vás čekat překážky v podobě různých lákadel, rizik a podvodů. Vždy pamatujte na to, že největším rizikem pro vaše investice jste vy sami – vaše emoce a (ne)schopnost vyhodnocovat informace.

Nicméně pojďte se podívat na rizika, kterým byste se měli určitě vyhnout.

1) Neutrácejte více peněz, než kolik vyděláte

Toto je alfa a omega zdravého nakládání s financemi. Pokud toto pravidlo často porušíte, možná se nikdy finančně nezávislými nestanete!

Navíc se můžete dostat do nepříjemné dluhové spirály a místo finanční nezávislosti potkáte akorát věřitele nebo exekutory. Zabránit tomu můžete zejména sestavením a dodržováním domácího rozpočtu.

Pokud si půjčku vzít musíte, snažte se vyhýbat špatným dluhům a dobře si zdůvodněte, co vám dluh přinese do budoucna. Pokud jen starosti a vysoké úroky, vyhněte se mu obloukem.

2) Kriticky vyhodnocujte informace

Investičních a finančních rad je v dnešní době na internetu obrovské množství. Dobře si tedy vybírejte, odkud budete čerpat informace. Vždy je vhodné si předkládané informace ověřit z více zdrojů nebo se o nich pobavit s odborníkem či schopným známým, kterému důvěřujete.

3) Pozor na zaručené typy a astronomické výnosy

Jakmile se začnete zajímat o investice, dříve či později narazíte na “neopakovatelnou nabídku se zaručeným výnosem 40 % ročně a nulovým rizikem” či podobné “fantastické” nabídky.

Pokud se vám to stane, zbystřete, protože s velkou pravděpodobností se jedná o podvod. Výše výnosu a riziko jdou vždy ruku v ruce a obvykle výnos nelze garantovat (o tom přece podstupování investičního rizika je!).

Stejně tak buďte opatrní v případě, že se dozvíte zaručený typ na akcii nebo kryptoměnu, která z vás údajně udělá milionáře. Vždy si informace dobře prověřte a nezapomínejte zhodnotit, zda konkrétní “příležitost” zapadá do vaší investiční strategie.

Impulsivní chování je zabijákem budoucích výnosů.

Vzdělávejte se – Bude vás to bavit! 

Pamatujte, že než se vydáte na cestu za vlastní finanční nezávislostí, je třeba se o světě financí a investování něco dozvědět. Nemusíte hned utrácet za drahé kurzy, zejména pokud si ještě nejste jisti, jaká investiční cesta je pro vás ta pravá. Existuje velké množství knih na téma finanční nezávislosti, bohatství a investování.

Pokud teprve začínáte, může být pro vás těžké se ve velkém množství informací vyznat. Proto vám přinášíme několik typů na zajímavé tituly, které vás nasměrují, pomohou a zároveň namotivují. Díky nim pochopíte, že pracovat se svými penězi má opravdu smysl.

Bohatý táta chudý táta, Robert T. Kiyosaki

bohaty tata chudy tata

Investor, podnikatel a autor Robert T. Kiyosaki je velkým propagátorem finanční svobody a jeho kniha Bohatý táta chudý táta by měla být povinnou literaturou úplně pro každého. Čtivým a zábavným způsobem se dozvíte, jak s penězi pracují bohatí a jaký je rozdíl v přístupu chudých a střední vrstvy. Kniha vám také pomůže v základní orientaci v investičním světě. Zjistíte co jsou aktiva, pasiva, příjmy, výdaje, tok peněz. Za přečtení rozhodně stojí i autorovi další knihy jako Cashflow kvadrant nebo Zvyšte své finanční IQ. Potřebujete motivaci? Pak si rozhodně přečtěte knihu Příběhy úspěchů. Najdete zde skutečné osudy lidí, kteří se řídili radami z knihy Bohatý táta chudý táta, vykročili na cestu finanční nezávislosti a uspěli.

Nejbohatší muž v Babyloně, George S. Clason

nejbohatsi-muz-v-babylone

Tato kniha patří mezi jedny z nejslavnějších knih, který byly na téma bohatství napsány. Může se stát vašim praktickým a celoživotním průvodcem vašimi osobními financemi. Příběhy, které v knize najdete se týkají zejména obchodní zdatnosti, finanční prosperity a osobního blahobytu. Zejména začátečníci ocení, že kniha je psaná velmi jednoduchou formou, takže nemusí být obavu, že by něčemu nerozuměli. Chcete-li dosáhnout finanční svobody, rozhodně ji zařaďte do své knihovny.

Váš soused je milionář, Thomas J. Stanley

Tato kniha má potenciál měnit životy lidí a posunout je k finanční nezávislosti. Přestože je psaná na americké tržní, sociální a kulturní prostředí mnoho informací z ní můžete aplikovat v každodenním životě i tady v České republice. Zajímá vás, jací milionáři vlastně jsou? Jak a kde nakupují? Čím jezdí? Jakým způsobem zbohatli? Kniha se opírá o reálné průzkumy uskutečněné mezi milionáři. Pokud potřebujete dávku motivace neváhejte se pustit do čtení. Kniha vás přesvědčí, že milionářem se můžete stát i vy.

Desková hra Cash Flow

Ukázka deskové hry Cashflow.
Ukázka deskové hry Cashflow.

Na závěr máme jednu perličku pro ty, které nebaví čtení knih a přesto se chtějí finančně vzdělávat! Vyzkoušejte deskovou hru CashFlow. Tuto hru vytvořil již zmíněný Robert T. Kiyosaki, aby podpořil a převedl myšlenky finanční nezávislosti ze svých knih do reálného světa. Ve hře si vyzkoušíte různé životní situace (soukromé, tržní i investiční). Můžete hrát sami za sebe nebo vykročit z komfortní zóny a ve hře si vyzkoušet něco, co byste v reálném životě nikdy neudělali. Čím častěji to budete zkoušet, tím jednodušší pro vás bude tyto kroky realizovat ve skutečném životě.

Slovo závěrem

Cesta za finanční nezávislostí či finanční svobodou není jednoduchá, a přestože každý má šanci ji dosáhnout, zdaleka ne všem se to povede.

Finančně nezávislými se totiž nestanete přes noc. Musíte prokázat velkou míru odhodlání, disciplíny a trpělivosti. Přesto je to vzrušující cesta, na které se toho hodně naučíte nejen o financích, ale také sami o sobě. Odměna je více než lákavá… Možnost žít život podle vlastních představ.

Líbil se vám tento článek?
7
1

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎