Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Deflace: Co je to deflace? A jaké má příčiny a dopady?

Deflace zní jako skvělá zpráva pro vaši peněženku, ale ekonomové před ní varují. Zjistěte, jaký má deflace význam a proč je považována za značnou hrozbu pro naši ekonomiku.

Deflace: Co je to deflace? A jaké má příčiny a dopady?

Deflace je strašákem a ekonomové se jí bojí doslova jako čert kříže. Ale proč je deflace špatná? Jak dopadá deflace na naše investice, spoření, a jak na všechny ostatní?

Deflace je mnohem méně zmiňovaná než její protiklad – inflace. Ekonomové řeknou, že je to něco špatného, že se tomu chtějí vyhnout a že raději zvolí inflaci. Téměř nikde se ale nedozvíte, proč se deflace obávat.

A přesně to a samozřejmě mnohem více se dozvíte v našem článku. Pro pochopení tohoto článku nemusíte být vystudovaný ekonom. Článek je psán jednoduše a pro každého. 

Deflace význam v kostce
 • Deflace je jako ekonomický stav, kdy se zvyšuje kupní síla peněz, což vede k celkovému poklesu cen zboží a služeb.
 • Deflace je opakem velmi známé inflace a je obecně ekonomy považována za nežádoucí.
 • Deflace může být způsobena snížením nabídky peněz nebo úvěrů, snížením investic a spotřeby nebo zvýšením nabídky zboží.

Obsah článku o deflaci

Co je to deflace – deflace význam?

Deflace je zvýšení kupní síly peněz nebo také pokles všeobecné cenové hladiny zboží a služeb v dané ekonomice- tedy opak inflace.

V praxi to znamená jediné, cena statků se snižuje, například rohlík nebude stát 3 Kč, ale už jen 2 Kč, jelikož kupní síla peněz bude větší.

Info

Při deflaci peníze získávají na hodnotě (méně přesně řečeno), proto si za stovku dnes koupíte méně, než za měsíc nebo za rok, v případě, že byste měli peníze schované. V případě deflace je tak nejlepší investicí držení peněz.

Proč je deflace špatná? Pokud by nastala deflace, řekli bychom vám, držte peníze, neutrácejte, neinvestujte do akcií, ETF ani do komodit, nic nedělejte. A i tak budete stále bohatší a bohatší – vaše peníze budou nabývat na hodnotě samy od sebe.

A právě tady začíná kolotoč problémů spojených s deflací.

Jaké jsou příčiny deflace?

Logika je stejná jako u inflace. Inflace je příčinou nadměrné emise peněz, deflace je způsobena naopak nedostatečnou emisí peněz, respektive peněžních agregátů.

V České republice má vše v rukou Česká národní banka a ta má nástroje na dodání i stahování peněz z oběhu. Tomu se říká monetární politika.

Nenadálá příčina

K deflaci může dojít v případě, kdy trhy tzv. zamrznou. Peníze se přestanou točit v oběhu a bez zásahu státu, nebo centrální banky se dostáváme do deflace.

Důkazem je Velká hospodářská krize 20. století. Právě na ní byly nejvíce vidět negativní vlivy deflace, k nim se ale ještě dostaneme.

Záměrná deflace

alois rasin deflace
Alois Rašín

Deflace – a záměrně? Ano, i to je možné, a dokonce to máme ve své historii.

První československý ministr financí Alois Rašín zcela záměrně nastavil deflační politiku. Udělal to, aby ochránil měnu před poválečnou inflací. Alois Rašín trval na zlatém standardu a snažil se zpevnit kurz koruny vůči zahraničním měnám.

Stabilizace skrz deflaci se z měnového hlediska povedla a lze ji považovat za úspěšnou, ale dopady na pokles exportu a růst nezaměstnanosti v řádech desítek procent byly jasným negativním dopadem deflace.

Každopádně deflace přinesla i svá pozitiva a nelze tedy stoprocentně říci, že je deflace špatná. Jak to tedy je?

Dopady deflace

Jak už bylo zmíněno na začátku, deflace je hodnocena především negativně, ačkoliv to je opak inflace. Není to sice tak černobílé, ale v dlouhodobém měřítku to říci lze.

Při deflaci krátkodobě klesnou ceny statků a sektor domácností i firem začne více nakupovat (vše je levnější, tak toho můžeme koupit více). Tím se ekonomika krátkodobě povzbudí a vzniknou i nová pracovní místa.

Dlouhodobě ale vedou klesající ceny k nižším tržbám firem a ty následně k poklesu mezd, nutnosti stlačení nákladů a tím i omezení pracovních míst.

Tedy klesají mzdy, roste nezaměstnanost, a především se zastavují soukromé i firemní investice, protože nejvýhodnější je co? Prostě jen držet peníze, které získávají na hodnotě bez práce.

A tak to jde pořád dokola v tzv. deflační spirále.

Při déle trvající deflaci klesají mzdy, takže klesají nákupy spotřebitelů, což zaručuje menší zisky firem, které na základě toho sníží mzdy, a tak dále…

Navíc jsme ani nezmínili dopad deflace na státní finance. Státní dluh je z velké části financován inflací, minimálně úrok z něj.

Deflace tento dluh naopak navýší. A právě státní dluh ve spojitosti s deflací je pro ekonomy, vlády a centrální banku tím největším strašákem.

Co deflace způsobuje v krátkém období

 • Snížení cen komodit
 • Větší nákupy soukromého i firemního sektoru
 • Nová pracovní místa
 • Povzbuzení ekonomiky

Co deflace způsobuje v dlouhém období

 • Snížení ceny všech statků
 • Snížení mezd
 • Snižování nákladů
 • Růst nezaměstnanosti
 • Pokles investic
 • Růst státního dluhu
 • Obecný ekonomický pokles

Jak vidíte, na deflaci nelze nahlížet jen negativně. Ano, v dlouhém období nenajdeme nic pozitivního, ale krátkodobě ji lze využít, ostatně své důvody pro to měl i Alois Rašín a vyšlo mu tu.

Nicméně měl deflační politiku ukončit dříve a vyvaroval by se tak silným negativním dopadům.

Jak se deflace počítá?

Míra deflace se počítá úplně stejně jaké míra inflace. Opět vás odkážeme na náš článek o inflaci, ale i zde zmíníme index spotřebitelských cen, index výrobců a deflátor HDP.

Index spotřebitelských cen

Tento index pracuje s tržním košem výrobků a služeb. Ten se v České republice snaží co nejlépe odrážet spotřebu průměrné domácnosti a patří do něj asi 700 statků vážených dle důležitosti.

Zdroj: csu.gov.cz
Inflace, index spotřebitelských cen
Inflace, index spotřebitelských cen

Český statistický úřad spočítá cenu spotřebního koše a porovná ji s cenou minulý měsíc nebo rok. Následně hodnoty porovná a naměří inflaci nebo deflaci.

Je důležité vidět, že měření není dokonalé, pokud nespadáte do průměrné spotřeby, nemusí být spotřební koš vůči vám dostatečně reprezentativní. I přesto je tento index obecně brán za nejlepší měření inflace či deflace a je uznáván.

Index cen výrobců

Data se nesbírají na úrovni spotřebitele, který nakupuje zboží a služby, ale přímo u firem, tedy z tržeb výrobců.

Tržby se opět porovnají a vyjde nám míra deflace, případně míra inflace. Logika je stejná jako u indexu spotřebitelských cen.

Deflátor HDP

Tento indikátor je komplexní, ale složitý na výpočet. Porovnává hrubý domácí produkt v současných cenách s hrubým domácím produktem v cenách minulého období. Na základě této logiky nám vyjde celková inflace nebo deflace.

Aktuální míru inflace najdete na stránkách České národní banky nebo Českého statistického úřadu.

Regulace deflace

Jak už jsme si vysvětlili, státní ekonomika se deflace bojí, a to především kvůli růstu a splácení státního dluhu. Z tohoto hlediska je stanovena inflační politika na úrovni ekonomického růstu.

Inflace na úrovni ekonomického růstu se není třeba obávat, naopak, více si přečtěte v našem článku o inflaci.

Aby nedocházelo k deflaci, používá Česká národní banka nástroje pro ovlivnění měnových agregátů – peněz, oběživa…

Spolupracuje také s Českým statistickým úřadem, který zpracovává všechna data. Data Česká národní banka dosadí do svého inflačního modelu a pomocí svých nástrojů se snaží dodržet svůj jediný cíl, a to je inflace.

Jaký má deflace význam pro investory?

Upřímně, deflace význam má, ale není to něco, co by nás mělo trápit. Jak už jste se výše dočetli, ekonomové ji považují za negativní, státy jsou zadluženy, a tak v moderním světě deflace v zásadě nehrozí, aspoň ne nyní.

Obecně je ale důležité o deflaci vědět a uvědomit si, že pokud deflace nastane, znamená to jediné, samotné peníze se “zhodnocují” a to bez investovaní, stačí je držet.

TIP

Proč si kupovat dnes byt za 5 milionů, když za rok budou mít peníze většího hodnotu a mě tak bude stát ten stejný být 4 miliony? Proč investovat s rizikem, když mohu peníze jen držet.

A co se stane s investičními příležitostmi? Cena většiny aktiv bude klesat. Pokud bychom chtěli investovat, tak převážně na pokles ceny. A to lze! Třeba přes CFD kontratky.

Znova ale připomínáme, že významná deflace, aspoň v řádech desítek procent, je velmi málo pravděpodobná.

O deflaci, deflační spirále a dalších věcech s tím spojených by se dalo mluvit hodiny. Doporučujeme využít níže umístěných zdrojů, pokud se v daném tématu a jim podobných chcete vzdělávat. 

Je důležité vědět, jak ekonomika kolem nás funguje, pokračujte proto ve vzdělávání.

FAQs – Na co se nejčastěji ptáte

Co je deflace?

Deflace je zvýšení kupní síly peněz, což přináší pokles všeobecné cenové hladiny zboží a služeb v ekonomice – opak inflace.

Proč je deflace špatná?

Dlouhodobá deflace vede k poklesu tržeb firem, snižování mezd, růstu nezaměstnanosti, poklesu investic a růstu státního dluhu, což způsobuje ekonomickou stagnaci.

Jaký má deflace význam pro investory?

Během deflace se nevyplácí investovat do akcií nebo komodit, protože jejich ceny klesají. Nejlepší strategií je držet peníze.

Jaké jsou příčiny deflace?

Deflace je způsobena nedostatečnou emisí peněz nebo peněžních agregátů, což může nastat při nedostatečné monetární politice nebo ekonomických šocích.

Jak se měří deflace?

Podobě jako inflace se i deflace měří pomocí indexu spotřebitelských cen, indexu cen výrobců a deflátoru HDP.

Jak deflace ovlivňuje veřejné finance?

Deflace zvyšuje státní dluh, protože státní dluh je z velké části financován inflací, a při deflaci náklady na dluh rostou.

Další zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
86
8

Autor

S tradingem jsem aktivně začal v roce 2011, kdy jsem si otevřel první reálný obchodní účet. Po cca ročních zkušenostech s krátkodobými obchody na forexu jsem se přesunul na opce, později zamířil na akcie a komodity.

Dnes mám trading jako koníček a i z těchto důvodů vyhledávám dlouhodobé investice napříč instrumenty. Obchodování je mým dlouhodobým zájmem, o čemž svědčí i moje bakalářská a diplomová práce věnová forexu a tvorbě fundamentální a technické analýzy pro co nejpřesnější predikci. I když se obchodování nevěnuji na plný úvazek, působím ve financích a s chutí publikuji i na těchto webových stránkách.

Přečíst více

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (9 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Martínek Jan

Těšim se až padne koruna a je mi jedno jestli padne inflací nebo deflací. Peníze jsou naprosto zbytečné. Když si utrhnete jablko ze stromu, jabloň po vás taky nechce peníze.

Jitka

Dobrý den,
je v dnešní době vhodné nakupovat zlato, pokud by měla přijít deflace?
Děkuji za odpověď.

Redakce Finex

Dobrý den. Obecně si myslíme, že se dá říci, že zlato je dobré kupovat vždy – obzvláště dnes, kdy se ve světě děje to, co se děje. Zda bude ale zlato vhodnou alternativou v době deflace nebo inflace bohužel se 100% přesností předpovědět nelze. :-)

Ladislav Pavlíček

Dovolím si nesouhlasit s autorem, deflace může mít i pozitivní dopad na ekonomiku v dlouhodobém horizontu. A pokud jde o dotaz Jakuba, ano připravte se na obrovskou deflaci v ČR.

Ing. Jiří Vencl

Dobrý den, děkuji za názor. Budu rád, když svoji myšlenku více rozvinete.

Rene

Konečně něco pozitivního. Kdyby deflace prisla. ČNB jenom znehodnocuje penize, žádné úroky prostě hnus. Už by to mohlo skončit a úroky alespoň 5 az 10 %.

Ing. Jiří Vencl

Dobrý den, z mého pohledu nelze na deflaci koukat jako na něco pozitivního. Obvykle je doprovázena poklesem exportu a růstem nezaměstnanosti. To znamená ekonomický pokles atd atd.
A pokud vám jde o úročení volných finančních prostředků, na to nepotřebujete deflaci. Sledujte nás a věřím, že si svoji investiční příležitost najdete .

Jakub

Dobrý den,
Dekuji za zajímavý článek. Co si myslíte o současné situaci. Hrozí podle vás v dohledné době zvyšování deflace?

Ing. Jiří Vencl

Dobrý den. Máte pravdu, aktuálně bude splněno hned několik podmínek deflace:
– Růst nezaměstnanosti
– Pokles investic
– Růst státního dluhu
– Obecný ekonomický pokles
Tedy tlak na deflaci zde určitě bude a možná krátkodobě k ní může dojít. V dlouhodobém měřítku se domnívám, že deflaci ČNB nepřipustí, ať už z obav deflační spirály, tak kvůli ekonomickému růstu.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.