Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Peter Lynch – Chameleon, který překonal úspěch 500 nejlepších amerických společností

Publikováno
Peter Lynch – Chameleon, který překonal úspěch 500 nejlepších amerických společností
Zdroj: www.fidelity.com

Dokázal to, čeho by si přálo dosáhnout mnoho lidí – odešel do důchodu “mladý a bohatý”. Svoji kariéru ukončil ve věku pouhých 46 let a to v roce 1990. Internet byl v té době ve svých začátcích, proto je vyloučeno, že by tento inspirativní člověk rozjel úspěšný internetový projekt a během pár let jej prodal. Přesto měl napracováno víc, než většina lidí zvládne za celý život a úspěchu nedosáhl náhodou.

Tento legendární investor stál v čele Fidelity’s Magellan Fund 13 let a za dobu svého působení jej zhodnotil o 2 700 %.

Pokud jste tedy svěřili peníze jeho fondu, měli jste průměrnou roční návratnost kolem 29 %. Napsal mnoho knih o technikách investování. Představíme vám muže, jehož jméno je úzce spjato s hodnotovým investováním podobným způsobem jako jméno Warrena Buffetta. Už víte, o kom je řeč? Je to muž, který exceloval v oblasti finančních trhů, ale nikdy mu nebyla cizí lidskost a filantropie – neuvěřitelný investor Peter Lynch.

Máme–li porozumět jeho životní cestě, pojďme se podívat, jak Peter Lynch začínal, protože právě tam byly položeny základy jeho úspěchu.

Obsah článku

Bio Petera Lynche

O raném dětství Petera Lynche toho bohužel příliš nevíme, své soukromí si totiž vždy přísně střežil. Narodil se 19 ledna 1944 v Newtownu v Massachusetts. Když mu bylo sedm let, jeho otci byla diagnostikována rakovina, na kterou o tři roky později zemřel. Po jeho smrti to neměla rodina lehké. Mladý Peter musel finančně vypomáhat své matce. Podařilo se mu získat práci v jednom golfovém klubu. Tato na první pohled jednoduchá práce pro něj byla stěžejní, neboť měl šanci vyslechnout mnoho rozhovorů úspěšných mužů na téma investic. To, co slyšel, jej natolik uchvátilo, že bylo jasné, kam se bude jeho kariéra ubírat.

Po střední škole šel studovat na Boston College. Již jako student šetřil peníze a poohlížel se po své první investici. Netrvalo dlouho a mladý Peter koupil 100 akcií letecké společnosti Flying Tiger Airlines. Tímto nákupem v sobě objevil investorský talent, protože se mu podařilo koupit akcie, které rostly vysokým tempem a přinášely mu takové výnosy, že z nich byl schopen platit školné. Na Boston College promoval v roce 1965. Na magisterské studium v oboru Business Administration nastoupil na University of Pennsylvania. Studia úspěšně završil o tři roky později a pustil se do budování své neuvěřitelně úspěšné kariéry.

Hodnota jeho majetku je v roce 2021 odhadována na 470 milionů dolarů.

Peter Lynch se oženil s Carolyn Ann Hoffovou, se kterou má 3 dcery. V současné době je vdovec, neboť jeho žena zemřela v říjnu 2015 ve věku 69 let na komplikace při léčbě leukémie. Případná nová partnerka není veřejnosti známa. Přestože je pro něj soukromí velmi důležité, v jednom rozhovorů prozradil, že kromě investic jej baví plachtění a golf.

Zdroj: milliondollarlist.org
Peter Lynch se svou ženou Carolyn

Kariéra – Z 18 milionů na 14 miliard 

fidelity

Při práci v golfovém klubu měl Petr Lynch možnost poznat mnoho významných a úspěšných mužů té doby. Jedním z nich byl i prezident společnosti Fidelity, D. George Sullivan, díky kterému získal svoji první práci na plný úvazek. Do společnosti Fidelity nastoupil v roce 1966 jako stážista. Pracoval zde jako analytik pro papírenský, chemický a vydavatelský průmysl. O rok později však svoji kariéru přerušil a nastoupil do armády, aby sloužil své vlasti jako dělostřelecký důstojník.

V roce 1969 se do společnosti Fidelity vrátil a stal se vedoucím investičního sektoru v oblasti textilního, těžebního a chemického průmyslu. Peter Lynch neustále prokazoval obrovský talent a píli, takže jeho kariérní hvězda rychle stoupala. V roce 1974 byl jmenován ředitelem výzkumu akciového trhu a o tři roky později portfolio manažerem. Tehdy mu byl svěřen právě Fidelity’s Magellan Fund.

V době, kdy Peter Lynch přebral vedení Fidelity’s Magellan Fund, byl fond v neutěšeném stavu. Jednalo se o malý fond, který vlastnil aktiva v hodně 18 milionů dolarů. Nebyla jasná strategie ani investiční zaměření fondu. To, co by se mohlo na první pohled zdát jako přítěž, dokázal Petr Lynch obrátit ve svůj prospěch.

Výhodou také bylo, že jej v investicích nikdo neomezoval. Peter Lynch si tedy mohl postavit vlastní strategii a této možnosti dokonale využil. Paradoxní je, že se nezaměřil na žádnou hlavní, zastřešující strategii fondu. Důraz kladl na jednotlivé společnosti, jejichž akcie kupoval. Nejprve investoval do velkých amerických společností a později přešel k nákupům menších společností a mezinárodních akcií.

Peter Lynch pracoval opravdu tvrdě. V práci trávil 6 dní v týdnu aby s pomocí dalších dvou analytiků investoval až do 1 400 akcií najednou. Neponechával nic náhodě. Osobně se setkával s různými makléři, analytiky a manažery společností, aby měl informace vždy z první ruky.

Jeho nasazení se vyplatilo. V roce 1990 se rozhodl rezignovat na funkci manažera fondu a odejít do důchodu. Chtěl trávit více času se svou rodinou. Jeho fond v té době držel aktiva v hodnotě 14 miliard dolarů. Po dvou letech se však do společnosti vrátil na částečný úvazek jako mentor mladých investičních analytiků.

“Může nám pomoci vytvořit novou generaci portfolio manažerů budoucnosti. Má jedinečný dar, o který se může podělit.” Pronesl Edward Johnson třetí, předseda společnosti Fidelity v roce 1992

Zdroj: www.nytimes.com
Archivní článek New York Times oznamující Peterův návrat do společnosti

Vybírejte akcie jako Peter Lynch – Jak na to? 

Nemusí vás trápit, že nejste juniorní analytik společnosti Fidelity devadesátých let, abyste se mohli učit od jednoho z nejlepších investorů, který kdy žil. Investiční strategie Petera Lynche může dovést k úspěchu každého z nás i v jednadvacátém století. Vždyť sám Lynch věřil, že drobní investoři mohou být stejně silní a dobří jako profesionálové. Podle Lynche dělají však největší chybu na začátku při výběru společností. Drobní investoři často rozsáhle zkoumají trh při nákupu automobilu nebo vysavače, ale výběru akcií stejnou péči nevěnují, hledají zkratky nebo slepě nakupují podle rad a tipů jiných.

Průměrní investoři se mohou stát experty ve svém oboru. Pomocí malého výzkumu mohou vybírat skvělé akcie stejně efektivně jako profesionálové z Wall Street.

Pravdou je, že Lynch používal zvláštní kritéria pro výběr akcií. Všímal si rozličných vlastností jednotlivých společností a následně je podroboval i několikatýdenním analýzám. Pojďte s námi nahlédnout do investiční filozofie Petera Lynche. Čtěte pozorně, možná najdete jisté podobnosti s investičním stylem Warrena Buffetta.

1. Jednoduchost

Říká se, že v jednoduchosti je krása. To platí i pro výběr akcií. Peter Lynch vždy zdůrazňoval, že společnost musí mít jednoduchý a jasný výrobek, kterému rozumíte a který je vám blízký. Pokud nerozumíte tomu, co společnost dělá, nemůžete rozumět ani vývoji jejich akcií.

Investování není komplikované. Pokud komplikované začne být, je třeba přejít k další akcii.

2. PEG

Tento ukazatel Peter Lynch proslavil (některé zdroje dokonce jeho konstrukci přisuzují právě Lynchovi). Jedná se o anglickou zkratku price/earnings growth (cena/růst zisku). Jedná se o ukazatel růstu za rozumnou cenu. Říká vám, že čím nižší bude PEG poměr, tím je akcie relativně levnější vzhledem k růstu jejího zisku. Pokud měla společnost nižší PEG poměr než 0,5, zaručeně přitáhla Lynchovu pozornost.

Veškerou matematiku, kterou potřebujete k úspěšnému investování, získáte ve čtvrté třídě.

3. Silné cashflow

Druhým ukazatelem, který Lynche u společností zajímal, bylo cashflow. Měli byste vybírat takové společnosti, které mají silnou hotovost a zároveň podprůměrný dluh vůči vlastnímu majetku. Společnost, která má silné a stabilní peněžní toky a která obezřetně spravuje svá aktiva, má vysokou šanci uspět v jakémkoliv tržním prostředí.

Akcie nejsou sázkové tikety. Ke každé akcii se váže společnost – Mějte přehled o tom, co dělá.

4. Podíl produktu na celkovém prodeji 

Třetím důležitým ukazatelem bylo pro Lynche procento z prodeje. Vždy ho zajímalo, kolik procent z tržeb dělají konkrétní produkty společnosti. Dobře věděl, že sebelepší produkt s malým podílem na tržbách bude mít na celkovou pozici společnosti minimální dopad.

Během zlaté horečky přišla většina horníku o peníze. Naopak ti, co prodávali lopaty, stany a džíny (Levy Strauss), měli vysoké zisky.

5. Vystupte z davu

Neinvestujte jen protože právě do této společnosti investuje váš soused. Nekopírujte strategie velkých hráčů, protože i oni mohou udělat chybu. Hledejte naopak takové společnosti, od kterých dává trh ruce pryč.

Klíčem k vydělávání peněz na akciích je nevyděsit se jich.

6. Nákup vlastních akcií

Toto je poučka klasické investorské školy. Pokud společnost nakupuje vlastní akcie, je dobrou volbou. Toto pravidlo se Petru Lynchovi mnohokrát vyplatilo.

“Firmy s největším investičním potenciálem se nachází na těch nejnudnějších místech.”

7. Investujte dlouhodobě

Akcie jsou bez překvapení relativně dobře předvídatelné v časovém horizontu 10 – 20 let. Jaká bude jejich hodnota za 2 – 3 roky můžete rozhodnout hodem mincí.

Taková slova mohou znít poněkud překvapivě od investorské legendy jako je Petr Lynch. On se však nesnažil časovat trh. Vždy sledoval vnitřní hodnotu akcie a pokud usoudil, že se nezměnila, akcie neprodával. Provedl také studii, na základě jejíchž výsledků prokázal, že snaha časovat trh zkrátka nestojí za námahu a je lepší investovat čas do porozumění vnitřní hodnoty společností.

Knihy Petera Lynche

Peter Lynch se vždy snažil podělit se se světem o svoje investiční znalosti a zkušenosti. První knihu začal psát už v době, kdy byl na vrcholu své kariéry jako portfolio manažer ve společnosti Fidelity. Další knihy pak následovaly v době, kdy už byl oficiálně v důchodu. Bohužel na český překlad jeho knihy teprve čekají, ale i v anglickém jazyce stojí za přečtení.

Pojďme si společně přiblížit 3 jeho neznámější díla.

1. One up on Wall Street

Zdroj: www.bookshop.cz
One up on Wall Street

Tato kniha je Lynchovou prvotinou, která vznikla už v roce 1989. Vzhledem k datu vydání se může zdát zastaralá, ale opak je pravdou. Najdete v ní mnoho důležitých informací, které můžete využít při investování i dnes. O kvalitě knihy svědčí i množství prodejů, prodalo se přes milion kopií po celém světě.

Peter Lynch ve své knize vysvětluje, jaké výhody mají průměrní, drobní investoři proti profesionálům z Wall Street a jak mohou těchto výhod využít pro k dosažení finančního úspěchu na akciových trzích. Zdůrazňuje, že příležitosti leží opravdu všude, každý den na ně narážíte a nejdůležitější je mít otevřené oči a mysl, abyste je odhalili. Díky tomu mohou drobní investoři narazit na dobré společnosti dřív, než je objeví profesionální analytici. Ústředními tématy knihy jsou dlouhodobé investování a znalost společnosti, do které se chystáte investovat.

Kniha je členěna do 3. částí. V první části se Lynch zaměřuje na výběr správných akcií a jak vypadá dobrá investiční příležitost. Zdůrazňuje také, že krátkodobé předvídání vývoje akciového trhu nemá smysl. Ve druhé části upozorňuje, že je důležité věnovat se průzkumu společností před tím, než do nich investujete své peníze. Seznamuje zde čtenáře s důležitými finančními ukazateli, jako jsou hotovostní pozice, růst dividend, poměr P/E, hodnota dluhu, zásob a mnoho dalších. Ve třetí části se čtenář dozví, kdy je vhodný čas na dokoupení akcií a kdy je naopak vhodné akcie prodat.

2. Beating the Street

Zdroj: www.nejlevnejsi-knihy.cz
Beating the Street

V této knize jde Peter Lynch ještě více do hloubky svých investičních strategií a nabízí čtenáři rady, jak vybírat akcie nebo podílové fondy a jak z nich sestavit úspěšné investiční portfolio.

Opět zde zdůrazňuje, že je potřeba investovat do společností, které znáte a rozumíte jim. Také upozorňuje, že akcie nejsou loterie, ale skutečné společnosti s produktem, hodnotou a vizí.

 

3. Learn to Earn

Tuto knihu napsal ve spolupráci s Johnem Rothschildem. Jak již název

Zdroj: www.bookdepository.com
Learn to Earn

napovídá, kniha je o tom, jak se naučit vydělávat. Autoři zde vysvětlují základní principy akciového trhu a podnikání tak, aby vše bylo srozumitelné studentovi střední školy i starším. Je tedy určena spíše začátečníkům.

Tato kniha měla zalepit mezeru ve vzdělávacím systému, kdy se mladí lidé ve škole učí o ekonomickém systému, ale už ne o dopadech na akciový trh. V knize se také dozvíte, jak číst a rozumět výročním zprávám společností a jak je důležité nejen investovat, ale také jako investor přemýšlet a jednat.

Zajímavosti

Po odchodu do důchodu se začal věnovat charitativní činnosti a sdílení investičních znalostí

Filantropie nebyla Petru Lynchovi nikdy cizí. Po 17 letech práce pro Fidelity’s Magellan Fund založil “Lynch Foundation for Education and Hospital Initiatives”. Daroval také 10 milionů amerických dolarů na vzdělávací účely bostonské škole, na které sám vystudoval. Také se snaží o sdílení svých investičních znalostí s co největším množstvím lidí.

Některé zdroje mu přezdívají chameleon

Peter Lynch dostal od některých investičních médií přezdívku chameleon. Ta není myšlena nijak hanlivě. Údajně si ji vysloužil, protože dokáže rychle reagovat a přizpůsobovat se různým situacím na trhu a vytěžit z nich maximum.

Během svého vedení fondu Fidelity's Magellan Fund překonal index S&P 500 11x

Fidelity´s Magellan Fund vedl 13 let. Jeho investiční strategie přinesla investorům v 11 letech jeho působení vyšší výnos než index S&P 500, což je fenomenální úspěch.

Měl slabost pro společnosti s nudnými jmény i pro podniky, které působí depresivním dojmem

Říká se, že Peter Lynch měl zvláštní zálibu ve společnostech s uspávajícími a nudnými názvy a ty, které vyvolávají depresivní a skličující dojem (např. pohřební služby). Důvod je prostý. Tyto podniky unikají oku většiny investorů, protože zkrátka nejsou atraktivní a trendy. Díky tomu dokázal získat slevu na akciovém trhu a využít investiční příležitost ve svůj prospěch. Podobně si u něj stály i společnosti, které rostly velmi pomalu, ale plynule.

Závěrem

Peter Lynch je legenda a “superstar” investičního světa. Za svoji poměrně krátkou kariéru dokázal vybudovat něco, co nedokázal nikdo před ním a co nikdo po něm zatím nezopakoval. Peter Lynch měl nejen nadání, ale především obrovskou píli, pracovitost, motivaci a vášeň pro dosahování úspěchu na akciových trzích. Podobně jako Warren Buffett, je Peter Lynch jeden z nejlepších investorů všech dob a stojí za to znát jeho rady a zkušenosti.

Poznámka

TIP: Pokud vás článek zaujal, určitě zavítejte do naší rubriky slavných osobností ze světa investic, kde se dočtete ještě o dalších, jako např. Warren Buffett, Robert Kiyosaki, Jeff Bezos aj.

Líbil se vám tento článek?
14
0

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎