Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Hedgeové fondy – Co jsou? Vyplatí se? Jak vybrat ten správný?

Hedgeové fondy jsou synonymem pro vysoké výnosy a rizika. Chcete vědět, jak fungují a zda se vyplatí do nich investovat? Jaké strategie používají a na co si dát pozor?

Ing. Patrik Kudláček
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
Hedgeové fondy – Co jsou? Vyplatí se? Jak vybrat ten správný?

Hledáte novou investiční příležitost? Přemýšlíte, jak zhodnotit své peníze?

Pokud ano, hedge fondy se dost možná dostaly i do vašeho investičního hledáčku. Ale co je hedgeový fond, jak jsou zajištěné, kdo je reguluje a jaké používají strategie? Vyplatí se o nich vůbec uvažovat a nejdeme nějaké hedge fondy v ČR?

To vše a mnohem více se dozvíte v našem obsáhlém článku.

Hedgeové fondy stručně
  • Hedgeové fondy jsou investiční fondy s širokým spektrem strategií, které mohou přinést vysoké výnosy, ale také vysoké riziko. První hedgeový fond založil Alfred W. Jones v roce 1949, zaměřený na minimalizaci rizik pomocí kombinace dlouhých a krátkých pozic.
  • I když jsou hedge fondy často považovány za rizikové, mohou být díky zkušeným správcům a diverzifikaci investic výnosné.
  • Hedgeové fondy mohou investovat do akcií, komodit, měn nebo kombinace aktiv a používat různé investiční strategie, jako je merger arbitrage nebo distressed securities.
  • Hedge fondy v ČR: I když nejsou v ČR tolik rozšířené, některé existují, např. RSJ Investments a Vltava Fund, které se zaměřují na kvalifikované investory.

Obsah článku o hedgeových fondech

Co je hedgeový fond?

Hedgeový fond je speciální investiční fond s v zásadě neomezenými možnostmi investování. Hedge fondy se vyznačují rozmanitostí, širokým spektrem strategií, velice zajímavým zhodnocením ale také velkým rizikem.

V praxi to znamená, že hedgeové fondy vyhledávají investice, které mohou být z regulatorních důvodů některým investorům odepřeny, případně omezeny (typicky kvůli vyššímu riziku).

Za hedgeovým fondem stojí správce. Ten zcela nezávisle rozhoduje (na základě strategie), kam a v jaké míře fond investuje. Motivací mu je odměna navázaná na celkový zisk fondu. Je tak i v zájmu správce dosahovat co nejvyšších zisků pro celý fond.

Hedgeové fondy a historie

Nyní už víte, co je hedgeový fond. Pojďme se ve stručnosti podívat také na jejich historii. První hedgeový fond je připisován Alfredu W. Jonesovi. Pan Jones v roce 1949 snažil vymyslet strategii, která by minimalizovala riziko. Základem bylo portfolio, které se dělilo na dvě skupiny.

V první skupině byly akcie, kde se očekával růst ceny – ty byly nakoupeny do dlouhých pozic. V druhé skupině byly akcie, kterým jednoduše nevěřil, trh jim už “ujel” a byly slabší než benchmark trhu – tyto akcie držel v krátké pozici.

Alfred W. Jones – Pravděpodobný otec hedge fondů

Smyslem této strategie byla minimalizace rizika. Když trh rostl, ztráta z krátkých pozic byla pokryta dlouhými pozicemi a případně opačně.

Protože se jednalo o jakési zajištění proti větším ztrátám a pan Jones investoval i cizí peníze, začalo se říkat těmto investicím hedgeové fondy, tedy zajištěné fondy.

Více si o hedgingu v tradingu můžete přečíst zde.

Zda ale investor (portfolio správce) zvolí jednu ze “zajišťujících” strategií nebo vysloveně rizikovou je čistě na něm a název je dnes tedy spíše zavádějící. Počátek hedge fondů již znáte.

Riziko u hedgeových fondů

I když název hedgeové fondy svádí k tomu, že je daný fond zajištěný, jde jen o pozůstatek z minulosti, jak jsme si vysvětlili výše. Jak už víte, tak hedgeový fond je naopak velmi rizikovou investicí.

Na druhou stranu ale nabízí potenciál vysokého zhodnocení (výnosu, či návratnosti investice). Co pro vás, jako investora má větší váhu? Riziko, respektive míra bezpečí daného fondu, nebo potenciální velké zhodnocení?

Opět se zde potkává klasický, primitivní investiční trojúhelník, který nám říká, že nemůžeme dosáhnout na maximální výnosnost, minimální riziko a maximální likviditu zároveň.

Investiční trojúhelník
Známý investiční trojúhelník: Výnosnost, riziko, likvidita. Téměř žádná investice nesplňuje všechny 3 aspekty.

Pro příklad. Pokud chcete jistotu, nabízejí se například státní dluhopisy, tam ovšem nenajdete zajímavé zhodnocení. Když chcete zhodnocení, tak zase nebudete mít jistotu.

Pravděpodobně nikdy nenajdete aktivum, které by mělo všechny tři aspekty dokonalé.

Hedgeové fondy jsou rizikové, to je ale každá investice. Investice bez rizika neexistuje. Samy o sobě nejsou hedge fondy špatné. Riziko je však třeba si uvědomit, počítat s ním a případně jej minimalizovat výběrem fondu či celkovou skladbou investičního portfolia.

Sami správci fondů obyčejně pracují s tím, co již známe i my (retailoví investoři) – akcie, komodity, konkrétně například zlato nebo ropa a další, nově i kryptoměny a některé hedgeové fondy využívají i finanční deriváty.

TIP

I vy sami můžete tyto aktiva obchodovat přes zprostředkovatele – brokera – a dosáhnout větších zhodnocení, než samotný fond.

U hedgeových fondů by toto riziko mělo být teoreticky nižší a to díky zkušeným správcům fondů, analytickým týmům a vhodnou diverzifikací fondu. Každopádně riziko zde stále je a není zanedbatelné. Ať obchodujete sami, nebo investujete skrze fond.

Druhy hedgeových fondů

Jaké vůbec existují hedge fondy, do čeho všeho můžete investovat? Jelikož hedgeové fondy nemají regulaci, tak nemají ani přesně stanovené rozdělení. Standardně se ale dělí dle stylu obchodování, případně dle zaměření investic.

Podle druhu investování můžeme dělit hedgeové fondy na

  • Akciové
  • Komoditní
  • Měnové
  • Smíšené

Někdy se můžeme setkat i s podrobnějším dělením na dalšími podkategoriemi výše zmíněných. Pokud jde o styl obchodování, standardně se bavíme o hedgeových fondech založených na:

Info

Opět i zde může být další dělení, není to nikde pevně stanoveno, ale nejčastější rozdělení je definováno výše.

Investiční strategie hedgeových fondů

Jsme stále u hedgeových fondů, regulace nulová a tak i investičních strategií je nespočet. Možná si říkáte, že znát strategii není až tak důležité. Podle nás ale je.

Chcete přeci vědět, jak a podle čeho fond, do kterého se chystáte investovat peníze, investuje.

Co se týče strategií samotných, tak na mnoho fondů využívá strategii global macro. Pod tímto pojmem se dozvíte jen to, že portfolio manager může investovat libovolně dle aktuální situace. Tedy fond využívá k investování kombinaci fundamentální a technické analýzy.

Existují samozřejmě i “klasičtější” strategie. Oblíbená je strategie merger arbitrage. Portfolio manažer sleduje především fúze, akvizice a nepřátelské převzetí jednotlivých firem a investuje dle současné situace.

Z pohledu investora bych se zaměřil i na distressed securities. Sledovány jsou akcie po pádu, po nepříznivé zprávě. Očekává se, že emoce byly přehnané a stlačily cenu níže, než bylo třeba.

Případně je akciová společnost natolik velká, že se z problémů časem dostane a cena akcií opět vzroste. Reprezentativním příkladem může být například Dieselgate u Volkswagenu nebo opakované aféry s problémovými Boeingy.

Zotavení akcií Volkswagen po Dieselgate trvalo téměř 6 let

Načítání
Načítání
Koupit akcie Volkswagen! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Další strategie se snaží investovat dle vnitřní hodnoty akcií, dle fundamentální analýzy, využívat finanční páku, případně investovat dle poměru short a long pozic.

Tyto strategie jsou ale často upravovány a vždy je tak potřeba hledat konkrétní informace u daného hedgeového fondu. Strategií je samozřejmě daleko více, tyto ale patří mezi ty nejvíce využívané.

Existují nějaké hedge fondy v ČR?

Hedge fondy v ČR nejsou tak rozšířené jako v zemích s dlouhou tradicí finančního trhu, ale přesto zde existují.

Tyto fondy se zaměřují především na kvalifikované investory, kteří splňují určitá finanční kritéria, což znamená, že nejsou přístupné běžné veřejnosti.

Právní úprava hedgeových fondů v ČR spadá pod fondy kvalifikovaných investorů (FKI), které jsou regulovány dle zákona o investičních společnostech a investičních fondech, a zahrnují širokou škálu investičních strategií​.

  • V ČR se na poli hedgeových fondů etablovaly společnosti jako RSJ Investments, která je jedním z lídrů v oblasti těchto fondů. RSJ se specializuje na kvantitativní investiční strategie, kde využívá matematické modely k dosahování vysokých výnosů.
  • Dalším příkladem je Metatron Capital, nový hráč na trhu, který se zaměřuje na butikové fondy pro kvalifikované investory​.
Info

I když hedgeové fondy představují rizikovější investiční nástroj, jejich popularita mezi českými investory roste, především díky možnosti vysokého výnosu a využití pokročilých investičních technik, jako je pákové financování a krátký prodej.

Tyto fondy se snaží využít příležitostí jak na rostoucích, tak na klesajících trzích, což je lákavé pro investory s vyšší tolerancí k riziku.

Jak si vybrat hedgeový fond?

Základní informace o tom, co je hedgeový fond, zda najdete nějaké hedge fondy v ČR, jaké se používají strategie a jaké je zde riziko, už víte.

Jak si ale vybrat ten správný hedge fond, v případě, že se rozhodnete do nich investovat?

Správce a historie fondu

Pokud bych si osobně vybíral hedgeový fond, začal bych samotným správcem fondu, respektive portfolio manažerem.

Právě on rozhodne o tom, zda fond uspěje či nikoliv. Právě tento člověk rozhoduje o tom, do čeho fond jako takový investuje peníze.

Je tedy určitě vhodné si prověřit, zda a jakou má daná osoba historii co se fondů týče.

TIP

Je potřeba ptát se na spoustu otázek. Já bych se ptal třeba na to, zda spravoval tento člověk již nějaký fond? Uspěl tento fond? Případně, proč fond neuspěl?

Historie fondu

Samozřejmě nejde jen o známé jméno portfolio manažera, to na začátek nemá nikdo. Hodně vám na začátek může napovědět i dlouhodobá historie fondu.

Daří se fondu již dlouhé roky? Čím je to? Mají “štěstí”, nebo dobrého manažera? Jaké jsou názory na tento fond?

Varování

Pozor! Úspěšnost (výnosnost) fondu v minulosti nezaručuje jeho výnosnost v budoucnosti. Pozor na to, že vše může být najednou jinak.

Strategie fondu

Do čeho bude fond investovat a jakou použije strategii? Je tato strategie “bezpečná”, nebo se jedná spíše o jízdu na horské dráze? To jsou další parametry, s nimiž byste se měli ztotožnit. Neměli byste investovat do něčeho, čemu nevěříte a sami nerozumíte.

Zajímavý pohled na strategii fondu můžete dostat ve chvíli, kdy trhy padají. Pokud je totiž fond úspěšný (generuje zisky) ve chvíli, kdy trhy padají, jeho strategie má potenciál.

Poplatky u hedge fondů

Neméně důležité jsou poplatky, které jsou u hedge fondů daleko vyšší, než u klasických fondů.

Především pokud se rozhodujete mezi dvěma podobnými fondy a jeden má nižší poplatky, máte vybráno. Jaké poplatky se u fondu typicky vyskytují:

  • Vstupní poplatek
  • Výstupní poplatek (mimo předem stanovené dny, kdy je zdarma)
  • Roční poplatek
  • Poplatek ze zisku
  • Případně další

Roční poplatek za správu se pohybuje obvykle od jednoho do tří procent. Výrazně vyšší je následný poplatek ze zisku, ten může být 10, 20 či i více procent. Poplatky si tedy hlídejte, u hedge fondů rozhodně nejsou zanedbatelné.

Kolik peněz je potřeba na investici do hedgeových fondů?

Není hedgeový fond jako hedgeový fond. Některé fondy vyžadují investice v řádech milionu korun, mezi takovéto fondy se řadí tzv. fondy kvalifikovaných investorů.

Jiné fondy se specializují i na retailové investory a nabídnou investice již od stovek, respektive nižších tisíc korun – tyto hedge fondy v ČR nehledejte, bude se jednat o zahraniční záležitost.

Pokud vás však hedgeové fondy zaujaly, určitě najdete fond, kde můžete vstoupit i s minimem. Například hedgeové fondy od Deutsche Bank začínají na 50 eurech.

U většiny fondů pro drobné investory se nejedná o žádné závratné sumy, čímž je investování relativně dostupné.

Jak investovat do hedgeového fondu?

Investice do hedgeového fondu probíhá na přímo. Tedy investování neprobíhá tak, že byste šli například k XTB nebo k jinému brokerovi na webové stránky a tam začali do fondu posílat peníze.

I přestože například XTB umožňuje obchodovat téměř vše na jednom místě, v tomto případě musíte jít za konkrétním hedgeovým fondem.

V mnoha případech to bude nějaká instituce, například J&T nebo Deutsche Bank, ale nemusí to být pravidlem. Fondy nabízejí i různí přeprodejci a další subjekty.

TIP

Hedgeové fondy jsou nezávislé a plně toho využívají. V každém případě se u každého hedgeového fondu dozvíte, jak do něj investovat (je i v zájmu fondu aby tato informace byla na prvním místě).

Příklady hedgeových fondů

Bridgewater

Největší hedgeový fond, za kterým stojí Ray Dalio. Právě toto jméno je jedním z pojmů hedgeového světa, a i kdybyste se rozhodli do hedgeových fondů neinvestovat, jméno Ray Dalio se vyplatí sledovat.

Zdroj: Markovprocesses.com
Ukázka výkonnosti Bridgewater na zhodnocení 100 dolarů, porovnání s indexem S&P 500
Ukázka výkonnosti Bridgewater na zhodnocení 100 dolarů, porovnání s indexem S&P 500

Fond se dlouhodobě řadí mezi nejúspěšnější a daří se mu dlouhodobě překonávat i index S&P. Právě s indexy jsou fondy typicky porovnávané. Úspěšný je takový fond, který dopadl lépe, než index.

Soros Fund Management

Tento fond patří spíše do historie, i když stále funguje. Fond byl založen už v roce 1969 Georgem Sorosem a pravidelně vykazoval skvělé výsledky.

Fond se může pochlubit i několika husarskými kousky, například riskantním shortování britské libry kompenzované nákupem německých marek – před černou středou v roce 1992.

Zdroj: Gurufocus.com
Sorosův fond v letech 2012 až 2018 kopíroval ostatní hedgeové fondy, ale zaostával za indexem
Sorosův fond v letech 2012 až 2018 kopíroval ostatní hedgeové fondy, ale zaostával za indexem

Sorosův fond vydělal přes 32 miliard USD, George Soros ale již z vedení odešel a fond tak ztratil svoji klíčovou osobu.

Vltava fund

V ČR patří Vltava fond mezi nejznámější hedgeové fondy. Klíčovou osobou je zde Daniel Gladiš. Fondu Vltava se daří a velmi dobře se umístil i v mezinárodním porovnání.

V roce 2014 byl dokonce fond vyhlášen nejlepším (nejvýnosnějším) fondem roku, což je skvělý výsledek.

Posuďte sami výkonnost fondu v letech 2019 až 2023 v porovnání s MSCI World indexem.

Zdroj: vltavafund.com
Porovnání dlouhodobé výkonnosti Vltava Fund a indexu MSCI World
Porovnání dlouhodobé výkonnosti Vltava Fund a indexu MSCI World

Opět platí, že fond samotný i Daniela Gladiše se vyplatí sledovat. Jedná se skutečně o to nejlepší, co můžete udělat, získáte skvělé informace a neotřelé pohledy na trh.

A právě v případě Daniela Gladiše si můžete být jisti, že to bude stát za to. Tento člověk dokázal přežít globální krizi 2008, která mnoho fondů položila, ostatně i fond Vltava měl namále a udržel jej právě Gladiš.

Pro nás samotné je zde (i u ostatních fondů) dobrým ukazatelem to, že samotný správce, v tomto případě Daniel Gladiš, má ve fondu velké množství vlastního majetku. Vlastně si tak spravuje i vlastní peníze a podle toho k fondu také přistupuje.

Vyplatí se do hedgeových fondů investovat?

Pojďme si ještě na závěr článku říci, zda se vlastně investice do hedge fondů vyplatí.

Pokud se vám líbí strategie hedgeového fondu, stojí za ním ta správná osoba, máte již nějaké zkušeností a máte volné finance, tak ano.

Hedgeový fond může vyplnit mezeru, kterou máte v investičním repertoáru.

Na druhou stranu se jedná o poměrně rizikovou investici, kterou ovlivníte jen výběrem hedgeového fondu. Zrovna já raději obchoduji přímo. Ovšem hedgeové fondy nezatracuji, naopak. Minimálně je lze využít k osobnímu rozvoji a jako cenný zdroj informací.

Pokud s fondy teprve začínáte, tak hedge fondy nebudou asi úplně ideální. Ty bychom spíše doporučili kvalifikovaným investorům, kteří již zkušenosti mají.

Snad vám článek zodpověděl všechny vaše otázky a zase vám o trochu obohatil. Pokud si myslíte, že nám v článku něco chybí, napište nám. Budeme rádi za každý váš podnět pro vylepšení článku. Děkujeme.

FAQs – Na co se nejčastěji ptáte

Co je hedgeový fond?

Hedgeový fond je investiční fond, který spravuje peníze od různých investorů s cílem dosáhnout vysokých výnosů. Využívá různé investiční strategie, včetně obchodování s akciemi, dluhopisy, deriváty a měnami.

Na rozdíl od tradičních fondů mohou hedgeové fondy využívat rizikovější postupy, jako je pákové financování nebo krátký prodej, což jim umožňuje dosahovat zisků i na klesajících trzích.

Tyto fondy jsou často dostupné pouze pro bohatší investory kvůli jejich vyšší rizikovosti a regulačním omezením.

Existují nějaké hedge fondy v ČR?

Ano, v České republice existují hedgeové fondy, i když jejich počet je poměrně omezený ve srovnání s velkými finančními trhy jako USA nebo Velká Británie.

Tyto fondy obvykle spravují mezinárodní nebo domácí investiční společnosti a jsou zaměřeny na kvalifikované investory, kteří splňují určité finanční podmínky.

Mezi známé investiční společnosti, které v ČR působí a spravují hedgeové fondy nebo podobné produkty, patří například RSJ Investments nebo některé fondy v rámci J&T Banky či Vltava Fund.

Jaké jsou hlavní výhody hedgeových fondů?

Hlavní výhodou je potenciál vysokých výnosů díky agresivním investičním strategiím a odborné správě fondů.

Jaké jsou největší rizika hedgeových fondů?

Největší riziko je vysoká volatilita a ztráta investovaných peněz, zejména kvůli agresivním investičním strategiím.

Může běžný investor investovat do hedgeového fondu?

Hedge fondy v ČR jsou dostupné většinou pouze kvalifikovaným investorům, kteří splňují určitá finanční kritéria. Drobné částky však lze investovat do zahraničních hedgeových fondů, které nabízí například Deutsche Bank.

Jaké typy hedgeových fondů existují?

Hedgeové fondy mohou být akciové, komoditní, měnové nebo smíšené, s různými investičními strategiemi, jako je merger arbitrage nebo distressed securities.

Další zdroje informací:

Líbil se vám tento článek?
29
3

Autor

S tradingem jsem aktivně začal v roce 2011, kdy jsem si otevřel první reálný obchodní účet. Po cca ročních zkušenostech s krátkodobými obchody na forexu jsem se přesunul na opce, později zamířil na akcie a komodity.

Dnes mám trading jako koníček a i z těchto důvodů vyhledávám dlouhodobé investice napříč instrumenty. Obchodování je mým dlouhodobým zájmem, o čemž svědčí i moje bakalářská a diplomová práce věnová forexu a tvorbě fundamentální a technické analýzy pro co nejpřesnější predikci. I když se obchodování nevěnuji na plný úvazek, působím ve financích a s chutí publikuji i na těchto webových stránkách.

Přečíst více

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.