Profesor Hans J. Bocker v jedné ze svých knih pravidlo 3 loukotí popisuje jako jedinou strategii, která doposud v chodu dějin nikdy nezklamala. Řídili se jí Číňané, židé, Arméni a dodnes podle ní investuje řada nejbohatších lidí světa, kteří díky ní vytvářejí bohatství pro budoucí generace.
Nejedná se přitom o robustní strategii vhodnou pouze pro ty nejzámožnější anebo nejzkušenější. Spíše se jedná o poměrně prostou strategii ponechávající prostor samotnému investorovi pro vlastní rozhodování, čímž může být velmi efektivní i při nižším objemu investovaného kapitálu.
Vše co potřebujete vědět o pravidlu 3 loukotí se dozvíte v našem článku.
Představte si kolo se třemi loukotěmi, které se pomalu a nepravidelně otáčí. Loukotěmi jsou metaforicky označovány 3 oblasti, do kterých by dle tohoto pravidla měl každý investor rozkládat (diverzifikovat) své investice.
Pod první loukotí se skrývají cenné papíry, druhá symbolizuje komodity a třetí znamená nemovitosti.
Pravidlo 3 loukotí může znamenat způsob, jak zhodnocovat své finanční prostředky, bez toho, aby se člověk musel stát mistrným hráčem na burze a musel bedlivě sledovat veškeré trendy trhu. Veskrze ani moc nezáleží na konkrétním pořadí, jaké jednotlivým loukotím přiřadíte, ani nemáte určenou konkrétní podobu investice (podrobněji níže).
V průběhu času není nezbytné ukládat do každé loukotě stejnou částku. Pokročilejší investor může částky upravovat podle aktuálního vývoje na trhu anebo přelévat kapitál z jedné loukotě do druhé, podle toho, která aktiva jsou zrovna na vrcholu a která na dně, aby ještě umocnil zhodnocení svého kapitálu.
TIP: Chtěli byste nechat pomocí pravidla 3 loukotí velké dědictví nadcházejícím generacím? Nezapomeňte naučit své děti investovat, aby věděly, jak s dědictvím naložit.
Může to na první pohled působit nenápadně, ale jedná se o velmi promyšlenou diverzifikaci minimalizující investiční riziko (co je investiční riziko?). Jedná se o relativně bezpečný způsob dlouhodobého investování, kdy se jednotlivé loukotě navzájem jakoby podpírají. Potřeba je především čas a trpělivost.
V žádné ekonomice na světě nemůže nic stoupat věčně. Všechno zažívá své vzestupy i pády. Pokud rovnoměrně rozkládáte svůj majetek mezi tři loukotě, pak vám loukoť, která je zrovna na ústupu bohatě vynahradí ta, která stoupá.
V průběhu času se vždy některé loukoti povede lépe a jiné zase hůře, avšak z dlouhodobého hlediska portfolio jako celek poroste mnohem stabilněji. Vyhnete se tak stresujícímu období propadu, kdy váháte, zda raději celou investici neukončit.
Může se např. stát, že zatímco akcie prudce porostou (loukoť cenných papírů), zlato bude naopak klesat na hodnotě (loukoť komodit) či naopak.
Kromě toho, pokud budete potřebovat část prostředků vybrat, neměla by nastat doba, kdy to bude vyloženě nevýhodné. Nikdy by totiž neměl nastat výrazný pokles všech třech loukotí najednou. To nemusí platit, pokud byste zainvestovali pouze do jednoho finančního instrumentu.
Takto se kolo třech loukotí otáčí v průběhu let po celá staletí.
Pokud při investování s diverzifikací dle pravidla třech loukotí dodržíte také dostatečně dlouhý investiční horizont, pravděpodobnost úspěchu bude vysoká.
Nyní už víte, jaká je podstata pravidla 3 loukotí. Avšak k tomu, abyste mohli sami investovat, je to zatím málo. Proto vám ukážeme ještě mnohem podrobněji, co mohou jednotlivé loukotě představovat.
Pokud vás některá z možností zaujme, využijte některý z řady odkazů a přečtěte si o daném tématu více.
Pod cennými papíry si můžete představit řadu investičních produktů. Nejčastěji se hovoří o různých akciových titulech. Je toho však mnohem více, patří sem také indexy, ETF, forex, dluhopisy, termínované vklady, penzijní spoření a spořicí účty bank.
TIP: Ty poslední tři lze však stěží považovat za investice, neboť ani neporazí inflaci. Už dříve jsme psali o např. tom, jestli vůbec a v jakých případech se vyplatí penzijní připojištění.
Jestliže se cítíte jako nováček ve světe investic, mohou pro vás být zajímavé investice do ETF a podílových fondů zaměřených na akcie. Tyto investice jsou jedny z těch jednodušších a bezpečnějších. Přečtěte si náš článek o tom, jak si vybrat mezi ETF a fondy.
Pasivní investování přináší řadu výhod, které mohou i zcela nezkušení investoři snadno využít. Zajímavou a dobře diverzifikovanou formou takovýchto investic do ETF jsou investiční platformy. Využijte uvedeného odkazu, abyste se o nich dozvěděli více.
Mírně pokročilejší a odvážnější investor si může zvolit jinou strategii a jednotlivé akciové tituly si vybírat a přes brokera nakupovat sám. Může se jednat např. o dividendové akcie. Zkušenější investoři rovněž často sáhnou po kryptoměnách, které můžete mimo jiné nakupovat v naší směnárně.
Komodit je celá řada, ať už ropa, energie, maso nebo třeba zemědělské produkty jako je kukuřice, oves, sójové boby aj. Vlajkové lodě komodit jsou zlato, stříbro, platina, ropa a měď.
Proč investovat zrovna do zlata nebo stříbra? Zlato a mnohdy i jiné komodity bývají považovány za ochránce před inflací a pojistku před krachem peněžního systému.
V našich dřívějších článcích jsme už rozebírali různé aspekty investic do zlata, které by měl znát každý obchodník. Náš komplexní průvodce investování do fyzického zlata je koncipován tak, aby si po jeho přečtení i úplný nováček dokázal vybrat prodejce, rafinérii a vhodnou gramáž.
Poznámka: Mějte na paměti, že investice do zlata přes brokera nebývá to samé, jako nákup fyzického zlata (spíše se jedná o nákup cenných papírů). Cena u brokera se může odvíjet jinak a nemusí zde fungovat výhody zlata, jako např. jeho povaha “bezpečného přístavu”.
Další velmi oblíbenou komoditou bývá investiční stříbro, které má podobné charakteristiky jako zlato, ale je volatilnější (tedy nabízí vyšší potenciál zhodnocení, avšak za vyššího rizika) a někdy bývá zdaněno DPH. V našem obsáhlém návodu o investicích do stříbra naleznete další užitečné informace.
Nemovitosti jsou velmi perspektivní investice, která nabízí ochranu před inflací, a dokonce na nich můžete pěkně vydělat. Nemusí se nutně jednat o nakupování investičních bytů či domů vyžadující velké investice.
Existují také nemovitostní fondy (přičemž se teď bavíme o těch, které jsou navázané na skutečné nemovitosti, mnohdy kancelářské prostory) a investovat do nich můžete od už od pár stovek měsíčně.
TIP: O tom, jak vybírat podílový fond a na co si dát pozor jsme psali už dříve v jednom z našich článků.
Je však důležité, abyste investovali skutečně do fyzických nemovitostí a ne cenných papírů, které jsou odtržené od skutečných nemovitostí. Například investice do REIT (Real Estate Investment Trust) jsou ve skutečnosti akcie nemovitostních podniků. Nelze je považovat za loukoť nemovitostí, jelikož se jedná o loukoť cenných papírů.
Co je tím myšleno? Pokud by na burze nastal prodej akcií a jejich cena by klesala, klesala by cena i těchto REIT akcií, které se chovají podobně, jako ostatní tituly.
Pokud byste ohledně pravidla 3 loukotí měli nějaké dotazy, neváhejte se nás zeptat. Pro další důležité a navazující informace k daným tématům využijte odkazy v článku.
Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.