Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak pravidelně investovat 1 000 Kč? Kde dosáhnete největšího zhodnocení?

Publikováno
Jak pravidelně investovat 1 000 Kč? Kde dosáhnete největšího zhodnocení?

Máte každý měsíc k dispozici 1 000 Kč navíc a rádi byste je investovali? 

Jak se říká, i s malým kašpárkem je možné zahrát velké divadlo. Přesto však neočekávejte, že z vás brzy budou milionáři.

V tomto článku vám ukážeme, kam a jak můžete investovat 1 000 Kč, aby se vám vaše peníze zhodnotily co nejlépe. Říká se tomu složené úročení. Více se dozvíte níže.

Jak investovat 1 000 Kč měsíčně stručně

  • Možnost pravidelně investovat 1 000 Kč má téměř každý. Může přitom vybírat z řady investic přizpůsobených rizikovému profilu investora.
  • Konzervativní investoři se orientují na nízkorizikové možnosti, jako jsou státní dluhopisy a termínované vklady, zatímco investoři, kteří jsou ochotni podstoupit větší riziko, mohou zvážit akcie, nebo kryptoměny pro potenciálně vyšší výnosy v dlouhodobém horizontu.
  • Klíčový je investiční plán, v němž jsou podrobně popsány požadované výnosy, časové horizonty a tolerance k riziku.

Obsah článku jak investovat 1 000 Kč

Poznámka

TIP: Chcete investovat více peněz a dosáhnout většího zhodnocení? Přečtěte si náš článek o tom jak investovat 100 000 Kč.

Vhodná investice účinně bojuje s inflací

Většina lidí se ptá, jak snadno vydělat peníze, nebo dokonce jak získat peníze. Ale přitom jim doma “pod polštářem” či na běžném účtu leží našetřené finance “na horší časy”, které bohužel ztrácejí hodnotu vinou inflace (co je inflace?).

Možná si myslíte, že s tisícikorunou měsíčně toho moc nenaděláte. Ale opak je pravdou! Co když těch tisícikorun bude víc? Každý měsíc po dobu několika let.

Naučte se pokládat si otázku, jak zhodnotit peníze a jak začít investovat. Zkuste se zamyslet, co se s vašimi penězmi děje, když jsou několik měsíců nebo let bez využití.

Možná vám na bankovním účtu ani dlouho nevydrží, protože pokud si je neuložíte někam jinam, pravděpodobně je spíš utratíte. Přitom 1 000 Kč lze investovat poměrně efektivně.

Nenechejte své peníze požírat inflací!

jak vydelat penize na internetu

Jak nejlépe investovat 1 000 Kč?

Pamatujte, že nejlepší investice jsou dlouhodobou záležitostí. Proto nečekejte, že za pár měsíců nebo let se objeví na vašem investičním účtu milion korun.

Obzvlášť s částkou 1 000 Kč neočekávejte závratné zhodnocení. Ale i přesto se vám nabízí hned několik opravdu dobrých možností, které vám v dlouhodobějším horizontu mohou vydělat zajímavé peníze.

Poznámka

TIP: Pokud vás zajímají další způsoby, jak vydělat peníze, přečtěte si tento článek.

Mějte investiční plán

Ať již investujete jakoukoliv částku, vždy je důležité mít investiční plán.

Ten by měl obsahovat alespoň základní body, a to: jaké částky (zhodnocení) chcete zhruba dosáhnout, v jakém časovém horizontu a jaké riziko jste schopni podstoupit.

Na základě tohoto plánu se následně můžete rozhodnout, do čeho investovat své peníze.

A pak buďte velmi trpěliví, úspěch se u investování totiž nedostaví ihned. Za pár let však můžete mít našetřený slušný obnos. 

Jednorázová investice – může se vám vrátit hned

pravidelne investovaniJednorázová investice se vám jako jediná může vrátit ihned. Přemýšlíte o jednorázovém investování nižších částek jako je 1 000 Kč?

Do čeho tedy investovat v případě jednorázové takto malé investice? Odpověď je jasná: do sebe nebo svých blízkých.

Na chvíli zapomeňme na akcie, zlato a peníze jako takové. Co je cennější než naše zdraví, rodina, spokojenost či vzdělání? Pokud budete nemocní, nebudete moci rychle vydělat peníze.

Budete-li sebe (nebo svou rodinu) zanedbávat, stanete se nešťastnými, demotivovanými a pravděpodobně brzy bohužel i chudými.

Základem je nejprve se postarat o své fyzické a psychické zdraví, abychom byli plni sil na vydělávání peněz, investování a skvělé nápady či podnikatelské projekty.

Pokud tedy nevíte, do čeho investovat malé částky, můžete si například koupit naučnou literaturu, ať již z oblasti investování, nebo například pro studium jazyků. Rozšíříte si tak své znalosti a postupně můžete své investice zvyšovat a směřovat i do jiných vrstev.

Částku 1 000 Kč lze také investovat do své rodiny nebo blízkých přátel. Pozvěte je na dobrou večeři, popovídejte si, užijte si nějaký kvalitní čas spolu.

Stmelíte tak vztahy a možná společně přijdete i na nějaké dobré nápady, jak investovat nebo vydělat peníze. Občas i prosté setkání s přáteli, nebo rodinou může přinést plodné myšlenky.

Pravidelné investování – běh na dlouhou trať

Pravidelné investování je během na dlouhou trať. Ale pokud si na základě svého plánu správně odpovíte na otázku, do čeho investovat peníze, vykročili jste správným směrem.

Pokud jste se rozhodli pro pravidelné investování, nabízí se vám hned několik možností. Řadí se k nim například podílové fondy, akcie, kryptoměny, ale také spořicí účty, termínované vklad a další.

Možností je opravdu spousta. Do čeho tedy investovat?

Kam své volné peníze investujete by mělo ovlivnit zejména to, jaký jste druh investora.

Rozlišují se tři základní typy investorů: konzervativec, vyvážený investor a dynamický investor.

typy investoru

Kam investovat peníze jsem-li konzervativec

Máte-li velký strach z investičního rizika, jste spíše konzervativní investor. Nechcete své pečlivě vydělané finance jen tak vyhodit z okna, a to je rozumné.

Raději chvíli počkáte nebo své peníze necháte zúročit minimálním zhodnocením, ale určitě nechcete riskovat, že o ně přijdete. Bohatě vám stačí zabojovat s inflací a vydělat nějakou tu korunu. 

V tom případě pro vás budou nejvhodnější investice do státních dluhopisů nebo do termínovaných vkladů. Vyzkoušet můžete také spoření na spořicím účtu, stavební spoření nebo retro vkladní knížky.

Nepočítejte však se závratným zúročením, momentálně se úroky na spořicích účtech pohybují kolem 1 % p. a., a to v těch lepších případech.

U vkladních knížek je úrok 1 % p. a. opravdu maximum a u termínových vkladů jste schopni dostat se na úrok kolem 3 % p.a. (se státním příspěvkem). Jedná se však o bezpečné uložení peněz a jejich částečnou ochranu před již zmíněnou inflací (inflace se pohybuje okolo 2 – 3 %).

Výše zmíněné investiční nástroje však nelze považovat za krátkodobé investice. Aby došlo k nějakému zhodnocení, musíte ideálně počkat desítky let.

Pokud chcete opravdu vydělat peníze i s nějakým vyšším rizikem, v článku se zaměřte na část vyvážený investor nebo dynamický investor.

Pojďme si nyní rozebrat výše zmíněné způsoby investování peněz trochu více do hloubky.

Poznámka

Poznámka: Další, mnohem více detailní a komplexní informace o níže zmíněných způsobech, naleznete v dílčích článcích na přložených odkazech.

Stavební spoření

Stavební spoření je vhodné pro ty, kdo si chtějí uložit peníze na delší dobu a nevědí, kam investovat. Abyste získali státní podporu, počítejte s tím, že musíte spořit alespoň 6 let.

Aby se vám spoření vyplatilo, minimální vklad by měl být přes tisíc korun měsíčně.

Úroková sazba u stavebního spoření se pohybuje kolem 1 % p. a. a státní příspěvek dosahuje 10 % ročně, maximálně však 2 000 korun. Celkové zhodnocení je pak okolo 3,5 % p. a.

Při zakládání spoření zaplatíte poplatek 1 % z cílové částky. Počítejte s tím, že je to běh na dlouhou trať s ne moc velkým zhodnocením.

Stavební spoření je ale bezpečné a o své peníze se tak nemusíte bát. Pokud tedy nevíte, jak nejlépe bezpečně spořit, běžné “stavebko” pro vás může být dobrou volbou.

Vkladní knížky

Vkladní knížka je nejstarší formou spoření v České republice. Její výhodou je snadná obsluha, fyzická podoba i jasná evidence peněžních pohybů.

Peníze na vkladní knížce jsou navíc ze zákona pojištěny, nemusíte se tedy bát, že byste o ně přišli.

Úrok se zde pohybuje maximálně okolo 1 % p. a.

Knížka je vhodná pouze pro hodně konzervativního investora. V dnešní době se prakticky nevyužívá. Je staromódní a úroky také nestojí za moc. Více si o vkladních knížkách můžete přečíst zde.

Termínované vklady 

Zhodnocení u termínovaných vkladů je na tom oproti vkladním knížkám a běžným účtům mnohem lépe, pohybuje se okolo 2 % p. a.

Samozřejmě výše zhodnocení je ovlivněna zejména dobou uložení, tedy platí zde: čím déle, tím lépe. Úroky jsou pak připisovány na konci termínovaného vkladu, u některých bank na konci roku či dokonce měsíce.

Poznámka

Dluhopisy

Výhodou dluhopisů je, že jsou velmi jednoduché. Předem vždy víte, kolik půjčíte a jaká bude výše vaší odměny (v případě úspěchu).

Zhodnocení se zde pohybuje okolo 5 – 10 % p.a.

Dluhopisy jsou jakousi půjčkou, a proto je důležité znát nebo si prověřit jejich eminenta (stát, firmu a podobně). Jinak se mohou rázem stát rizikovými.

Nejméně rizikové jsou státní dluhopisy, avšak i zde hrozí nebezpečí (viz např. známá situace Řecka).

Vždy si proto nejprve situaci dané firmy či instituce důkladně prověřte.

Poznámka

TIP: Více o dluhopisech se dozvíte v našem článku: Co jsou dluhopisy a vyplatí se do nich investovat?

Zdroj: depositphotos.com

pravidelne investovani

Vyvážený investor ví, jak nejlépe investovat

Vyvážený investor se raději vydává zlatou střední cestou. Nechce být příliš konzervativní, ale na rizikové investice se také moc necítí.

V tomto případě bychom doporučili zkombinovat několik možností (diverzifikovat své investice). Vhodné by mohly být dluhopisy, akciové fondy, nebo samotné akcie.

Jejich kombinací můžete dobře zhodnotit své peníze, a přitom nemusíte příliš riskovat. V případě tisícikorunové investice však opět neočekávejte vysoké zhodnocení.

Zde se opět bavíme o dlouhodobém pravidelném investování. 

Dluhopisy a akciové fondy

Jak jsme psali výše, dluhopisy nejsou příliš rizikové, spíš se drží v konzervativní rovině (pokud si důsledně prověříte eminenta) a akciové fondy patří k dlouhodobě k jedněm z nejvýnosnějších investičních nástrojů.

Akciové fondy investují zejména do akcií a z důvodů možných propadů i nárůstů se řadí k rizikovějším investicím. Pro každého investora však doporučujeme nevložit do akciových fondů, případně dluhopisů vše, ale rozdělit si peníze na více stran.

Dynamický investor – rizikovější investice

Dynamický investor se pouští i do rizikovějších investic. Je schopný naplánovat si investování do dlouhodobějšího horizontu a kombinovat investiční nástroje tak, aby dosáhl co nejvyššího zúročení.

I v případě tisícikorunové investice měsíčně může dynamický investor za 30 let dosáhnout vysokého zhodnocení a dostat se až na stovky tisíc, nebo miliony korun. V tomto případě může kombinovat investice do akcií, fondů či kryptoměn.

Tento typ investora se tolik nebojí rizika ztráty peněz a většinou ví, jak a kam investovat, aby vydělal dostatek.

investice do kryptomen

Akcie

Investice do akcií jsou považovány za rizikové. Proto upozorňujeme, že obchodovat s nimi byste měli pouze tehdy, pokud máte patřičné znalosti.

A také pamatujte na to, že byste vždy měli investovat pouze peníze, které si můžete dovolit ztratit. To platí pro jakýkoliv investiční nástroj! 

Dnes již neplatí, že do akcií můžete investovat pouze, máte-li obrovský nadbytek finančních prostředků. Díky tomu, že akcie můžete kupovat či obchodovat na internetu, je taková investice jednoduchá, rychlá a ne tak finančně náročná.

Poznámka

TIP: Chcete se dozvědět více o tom, jak investovat do akcií? Podívejte se na náš článek Obchodování akcií – jak koupit a investovat.

Podílové fondy

V článku výše jsme se zmínili o akciových fondech. Ty jsou ale pouze jedním z typů podílových fondů.

Podílové fondy představují nástroj umožňující kolektivní investování. Díky tomu jsou prostředky fondu investovány mnohem efektivněji.

Důvodem, proč investovat do podílových fondů, a ne si sami koupit akcie, jsou zejména znalosti, diverzifikace a praxe obhospodařovatele fondu. Obchodujete-li s akciemi, sázíte často na jednu kartu a ještě jste na vše sami.

Pokud lae investujete do podílových fondů, máte ve hře karet více – a tím se také zvyšuje vaše šance na výhru – tedy na vyšší zisk.

U podílových fondů se jedná o dlouhodobou záležitost, počítejte minimálně s pěti lety. Opravdu dynamické fondy vám přinesou roční zhodnocení kolem 8 % p. a.

Pro koho jsou podílové fondy vhodné si můžete přečíst v našem článku o podílových fondech

Poznámka

TIP: Pro koho jsou podílové fondy vhodné a jak si vybrat ten pravý, si můžete přečíst v našem článku o podílových fondech.

Kryptoměny 

Investice do kryptoměn vám nabízí nespočet možností. V tomto případě je však důležité kryptoměnám alespoň trochu rozumět.

Jejich výhoda spočívá v tom, že již od jejich počátku jejich cena dlouhodobě roste. Avšak pozor, řadí se spíš k rizikovým nástrojům investování, protože nejen, že jejich ceny prudce vzrůstají, ale mohou stejně tak prudce klesat.

Přesvědčit se o tom můžete sami např. na grafu vývoje ceny Bitcoinu. Již několikrát zažila propad o více než 50 %.

Můžete například zkusit investovat do bitcoinu, který má dlouhodobě nejvyšší hodnotu.

Poznámka

TIP: Investování do kryptoměn není složité, je ale potřeba vědět, jak samotné kryptoměny fungují. Veškeré informace o kryptoměnách naleznete zde.

Jak nejlépe investovat malé částky?

Rozhodujte-li se, do čeho jednorázově investovat malou částku jako je 1 000 Kč, osobně bychom vám doporučili spíš investovat do svého vzdělání.

Může se jednat o vzdělání v oblasti investic nebo například jazykové studium. Kupte si zajímavou knihu a nejprve se snažte pochytat co nejvíce informací o investicích.

Pokud chcete pravidelně investovat (nižší tisíce) a své peníze zhodnocovat, zkuste například termínované vklady, podílové fondy nebo rizikovější kryptoměny.

Již s 1 000 Kč měsíčně můžete překonat inflaci a nejen to. Takových 12 000 Kč za rok investovaných do Bitcoinu vám může za 2 – 3 roky vykouzlit pěkný úsměv na rtech. Znásobení 5 – 7x není problém.

Rozšiřující informace z webového portálu Finex.cz

Další zdroje informací

  • Investopedia (Dollar-Cost Averaging (DCA) Explained With Examples and Considerations)
  • Moneta (Investice do akcií. Jak na to?)
  • Komerční banka (7 mýtů o investování)
Líbil se vám tento článek?
17
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎