Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Dejte si pozor, co kupujete. Jaký je rozdíl mezi akciemi GOOG a GOOGL?

Aktualizováno
Dejte si pozor, co kupujete. Jaký je rozdíl mezi akciemi GOOG a GOOGL?

Jaký je rozdíl mezi akciemi GOOGL a GOOG? Nekoupili jste si nějakou podvodnou firmu, která se na úspěchu Google chce jen přiživit?

Nemusíte se bát, v obou případech se jedná o burzovní symboly Google, respektive jeho mateřského Alphabetu. Chcete-li však tyto akcie obchodovat, měli byste o jejich rozdílu vědět. Mezi cenou akcií v průběhu času vzniká menší či větší rozdíl.

Ptáte se, jak je to možné?

Proč existují dva burzovní symboly Googlu?

Hlavní důvod rozdělení akcií amerického technologického giganta souvisí s hlasovacími právy jednotlivých akcí. Akcionáři mají obecně právo hlasovat o důležitých otázkách vznesených správní radou společnosti, které by měly dopad na fungování podniku.

Aby bylo zaručeno, že si zakladatelé společnosti – Sergey Brin a Larry Page – budou udržovat kontrolu nad společností, Google rozdělil veřejně obchodované akcie do dvou skupin.

Akcie Class A jsou označeny jako GOOGL a Akcie Class C neseouoznačení GOOG.

Myšlenka schovaná za tímto dělením je jednoduchá: majitelé GOOGL akcií mají na každý cenný papír jeden hlas na valné hromadě, naproti tomu držitelé GOOG akcií nemají hlasovací práva žádná. To je také důvod, proč jsou akcie GOOGL obecně o něco dražší, než akcie GOOG.

Graf ceny akcií Alphabet – Class A za poslední rok. Cena se stabilně pohybuje nad úrovní 1000 dolarů;  zdroj: finance.Yahoo.com

Do třetice všeho dobrého…

Aby toho nebylo málo, tak navíc existuje ještě třetí třída akcií – Class B. Tyto akcie drží výlučně zakladatelé společnosti, přičemž každá akcie této třídy má 10 hlasů na akcii. Dvojka absolventů Stanfordu tak má de facto právo veta při každém rozhodnutí týkajícího se budoucího směřování Alphabetu.

Pokud by byly Class B akcie volně obchodovatelné, pravděpodobně by se cenové nůžky mezi akciemi třída A a C a akciemi třídy B rozevřely mnohem více. Jenže ony nejsou.

K dnešnímu dni (14. 8. 2019) tvoří rozdíl ceny mezi akciemi třídy A a C nicotných 21 centů, což je při ceně přesahující tisíc dolarů opravdu zanedbatelné. V průběhu ledna letošního roku se však rozdíl v ceně akcií GOOGL a GOOG vyšplhal až na 6 dolarů.

Líbil se vám tento článek?
13
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎