Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Převrat v technologickém sektoru? Google plánuje gigantickou akvizici

Alphabet, společnost stojící za Googlem, je v pokročilých diskusích o potenciální akvizici HubSpotu, což naznačuje velké otřesy v oblasti CRM technologií.

Publikováno
Převrat v technologickém sektoru? Google plánuje gigantickou akvizici
Zdroj: depositphotos.com

Alphabet, mateřská společnost Googlu, zvažuje významný krok v oblasti technologií řízení vztahů se zákazníky (CRM) prostřednictvím potenciální akvizice společnosti HubSpot, významného poskytovatele tohoto typu softwaru.

Nedávné diskuse mezi společností Alphabet a investičními bankéři ze společnosti Morgan Stanley se soustředily na ocenění potenciální transakce a na možnost získání souhlasu antimonopolních úřadů.

Ačkoli Alphabet dosud nepředložil žádnou formální nabídku, úvahy o této akvizici již ovlivnily akciový trh.

Co by HubSpot Googlu přinesl

Společnost HubSpot, která vstoupila na burzu svým IPO v roce 2014, si vybudovala pozici klíčového hráče v oblasti poskytování marketingového softwaru malým a středním podnikům.

Navzdory čisté ztrátě 176,3 milionu USD v roce 2023 při tržbách 2,2 miliardy USD je trajektorie růstu společnosti zřejmá a cena jejích akcií za poslední rok vzrostla o více než 60 %, což svědčí o silné důvěře investorů v její budoucnost.

Vývoj cen HubSpotu za poslední rok

Načítání
Načítání
Kupte si akcie HubSpot Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pokud by se akvizice společnosti s tržní kapitalizací 34 miliard USD uskutečnila, mohl by Google výrazně těžit ze schopností HubSpotu v oblasti CRM.

Integrace analytických a personalizovaných marketingových nástrojů společnosti HubSpot by mohla Googlu poskytnout hlubší přehled o chování a preferencích zákazníků.

To by mohlo nejen zvýšit zapojení uživatelů, ale také posílit cloudové služby Googlu a zlepšit její pozici vůči konkurentům, jako jsou Microsoft Azure a Amazon Web Services.

Reakce trhu a regulátorů

Po zveřejnění zprávy o možné akvizici akcie HubSpotu vzrostly o 11 % na 693 USD, zatímco akcie Alphabet zaznamenaly mírný pokles o 1 %.

Akcie Alphabetu a Hubspotu za poslední týden

Aktuální cena
Změna
HubSpot / HUBS
Načítání
Načítání
Načítání
Alphabet / GOOGL
Načítání
Načítání
Načítání

Načasování jednání o akvizici je zvlášť pozoruhodné, neboť se jedná o dobu, kdy se Alphabet potýká s různými antimonopolními obviněními v USA i Evropě.

Google byl například nařčen ze zneužití svého dominantního postavení v internetovém vyhledávání a také z monopolizace trhu online reklamy.

Poznámka

Zájem o vstup do světa CRM je pravděpodobně reakcí na situaci, kdy klesá prodej reklamy a kdy Google a YouTube bojují o reklamní rozpočty s konkurenty, jako jsou Facebook, Instagram, TikTok a Amazon.

Případná akvizice HubSpotu by také mohla přitáhnout pozornost regulátorů, ale odborníci se shodují, že by neměla konkurenci na trhu CRM systémů uškodit. Spíš by jí naopak mohla prospět, když by Google vyzval stávající dominantní hráče Salesforce a Microsoft.

Technologický sektor v současné době zažívá prudký nárůst transakční aktivity, jejíž příkladem jsou nedávné významné akvizice, jako je dohoda Synopsys o koupi Ansys za přibližně 35 miliard USD a akvizice Juniper Networks společností Hewlett Packard Enterprise za 14 miliard USD.

Podle údajů společnosti Dealogic se v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně zvýšil objem fúzí a akvizic v technologickém odvětví o více než 42 % na přibližně 154 miliardy USD. Dynamika tohoto odvětví je tedy nepřehlédnutelná.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎