Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tim Cook slibuje zázraky. Je nyní ten správný čas koupit akcie Apple?

Růst společnosti Apple se zpomaluje, ale její divizi služeb se daří. Poženou inovace v oblasti umělé inteligence společnost do nových výšin?

Publikováno
Tim Cook slibuje zázraky. Je nyní ten správný čas koupit akcie Apple?
Zdroj: depositphotos.com

Apple v současné době prochází obdobím pomalejšího růstu, přestože je jednou z nejziskovějších veřejně obchodovaných společností na světě.

Společnost, která je známá svými převratnými produkty, zejména iPhonem, a robustním ekosystémem, se nyní potýká s úskalími dozrávajícího trhu.

Růstový motor se zadrhává

Prodeje i tržby iPhonu, který je historicky klíčový pro finanční úspěch Applu, se od svého vrcholu na přelomu let 2020 a 2021 významně neposunuly.

Investoři si těchto změn všimli, což se odrazilo ve výkonnosti akcií Apple. Od konce roku 2021 akcie nedosahují nijak oslnivých výsledků a tento trend by mohl přetrvat, pokud Apple nepředstaví převratný produkt nebo službu.

Aktuální vývoj ceny akcií Apple

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Navzdory těmto problémům se nadále daří divizi služeb, která zahrnuje příjmy z App Store, Apple Music, iCloudu a dalších digitálních služeb.

Tento segment se stal pro Apple druhým největším zdrojem příjmů a trvale roste i v době, kdy prodeje hardwaru spíš přešlapují na místě.

To je dobře vidět na grafu níže, kde se tržby ze služeb (services) každým rokem zvyšují, zatímco tržby z iPhonů, Maců a nositelných zařízení od roku 2021 spíš stagnují.

Zdroj: fourweekmba.com
Rozpad tržeb Applu po letech
Rozpad tržeb Applu po letech

Hrubý zisk ze služeb je sice přibližně poloviční ve srovnání se ziskem z fyzických produktů, ale významně přispívá k čistému zisku společnosti.

Průzkum trhu však naznačuje zpomalení trhu s aplikacemi, přičemž spotřebitelské výdaje a stahování aplikací vykazují minimální růst oproti předchozímu roku, kdy zaznamenaly pokles.

I když Apple nemusí tyto trendy přímo odrážet, naznačuje to potenciální protivítr pro růst jeho služeb.

Nakopne firmu AI?

Ve snaze diverzifikovat zdroje příjmů a snížit závislost na prodeji iPhonů Apple zkoumá nové zdroje zisku, včetně umělé inteligence (AI).

Generální ředitel Tim Cook naznačil představení nových nabídek souvisejících s umělou inteligencí později během roku. Ačkoli nesdílel žádné další podrobnosti, vzbudil svými slovy značná očekávání.

Přechod od obchodního modelu zaměřeného na hardware k zaměření na služby a software představuje výzvu, zejména na silně konkurenčním trhu s AI asistenty.

Zatímco jiní velcí hráči jako Microsoft a Google využívají umělou inteligenci pro komerční zákazníky, očekává se, že vstup společnosti Apple bude více zaměřen na spotřebitele.

To představuje vlastní soubor výzev při stimulaci spotřebitelských výdajů na aplikace a digitální služby.

Výhled podle odborníků

Současné ocenění a výkonnost akcií naznačují, že se trh přizpůsobuje nové trajektorii růstu společnosti. Poměr ceny k zisku (P/E) se u Applu pohybuje kolem 26, což je pod oceněním indexu S&P 500 ve výši 28.

Analytici předpokládají potenciální růst hodnoty akcií, i když s mírnějšími očekáváními růstu tržeb a zisku v následujících letech ve srovnání s rychlou expanzí po debutu iPhonu.

Analytici sice stanovili pro akcie cílovou cenu s mediánem na úrovni 200 USD, ale uznávají, že Apple může čelit problémům při naplňování i těchto skromných očekávání.

Uvažujete o investování do akcií Apple? Zvážit můžete brokera Saxo Bank:

Favorit redakce

U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Výhody
  • Saxo Bank umožňuje obchodování s více než 70 tisíci aktivy zahrnující akcie, forex, CFD, komodity, opce aj.
  • Zákaznická podpora je dostupná v českém jazyce
Nevýhody
  • Zdanění českých dividend 35% sazbou. 15% sazba pouze pro klienty Platinum a VIP na vyžádání
  • Broker neumožňuje obchodování s frakčními akciemi

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎