Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.
Cena cenných papírů Grayscale Chainlink Trust více než sedminásobně převyšuje cenu samotného tokenu. Co za tím stojí a proč i tak láká řadu institucí?
Chainlink Trust od společnost Grayscale je fond, do nějž byly investory vloženy finance, které byly použity na nákup tokenů LINK. Firma Grayscale následně umístila fond na burzu, a to znamená, že s cennými papíry fondu se dá obchodovat.
Momentálně vlastní Chainlink Trust tokeny LINK v hodnotě 8,4 milionu USD.
Podobným způsobem postupovala společnost u jiného fondu Grayscale Bitcoin Trust.
Chainlink je decentralizovaná síť postavená na Ethereu (ETH). Umožňuje protokolům přistupovat k datům mimo blockchain. Token LINK potom slouží jako měna k placení operátorům sítě za získání a přípravu dat nebo za provádění různých výpočtů.
Chainlink patří do kryptoměnové kategorie tzv. oracles, což jsou služby, které zajišťují ověřený přenos dat z reálného světa na blockchain.
Každá jednotka Chainlink Trustu představuje asi 0,92 tokenu LINK. Cena akcií se na konci března dostala na 146 USD. Token LINK se přitom obchoduje mezi 18 a 20 USD. To je více než sedminásobek!
O produkt mají zájem hlavně institucionální investoři. Ti často nemohou držet kryptoměnu kvůli regulatorním omezením. Proto nakupují cenné papíry od společnosti Grayscale.
Odkup akcií za podkladová aktiva není v tomto typu investice možný. To je rozdíl oproti burzovně obchodovaným fondům (ETFs).
Proto nadměrná poptávka po investičních nástrojích fondu způsobí, že se obchodují za mnohem vyšší cenu, než je hodnota podkladových aktiv. Neexistuje totiž žádný způsob, jak bezprostředně využít tohoto cenového rozdílu – například arbitráží.
Další cesta k odstranění rozdílu v ceně akcie a tokenu je převedení fondu na ETF. V lednu byla schválena žádost společnosti Grayscale o převod již zmiňovaného Grayscale Bitcoin Trust na spotové bitcoinové ETF.
U ostatních tokenů, pro které Grayscale vytvořila podobné produkty, však tato cesta vypadá nejspíš jako neprůchozí. Obecně se podle veřejnosti i analytiků snižují šance na schválení Ethereum ETF. U dalších kryptoměn se o podobném kroku v současnosti ani neuvažuje.
Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.
Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.