Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Instituce nakupují Chainlink za 140 USD! Zde je důvod

Cena cenných papírů Grayscale Chainlink Trust více než sedminásobně převyšuje cenu samotného tokenu. Co za tím stojí a proč i tak láká řadu institucí?

Publikováno
Instituce nakupují Chainlink za 140 USD! Zde je důvod
Zdroj: easytrade.io

Chainlink Trust od společnost Grayscale je fond, do nějž byly investory vloženy finance, které byly použity na nákup tokenů LINK. Firma Grayscale následně umístila fond na burzu, a to znamená, že s cennými papíry fondu se dá obchodovat.

Momentálně vlastní Chainlink Trust tokeny LINK v hodnotě 8,4 milionu USD.

Podobným způsobem postupovala společnost u jiného fondu Grayscale Bitcoin Trust.

K čemu slouží Chainlink?

Chainlink je decentralizovaná síť postavená na Ethereu (ETH). Umožňuje protokolům přistupovat k datům mimo blockchain. Token LINK potom slouží jako měna k placení operátorům sítě za získání a přípravu dat nebo za provádění různých výpočtů.

Chainlink patří do kryptoměnové kategorie tzv. oracles, což jsou služby, které zajišťují ověřený přenos dat z reálného světa na blockchain.

Každá jednotka Chainlink Trustu představuje asi 0,92 tokenu LINK. Cena akcií se na konci března dostala na 146 USD. Token LINK se přitom obchoduje mezi 18 a 20 USD. To je více než sedminásobek!

Zdroj: coinglass.com
Spotová cena tokenu LINK a premium fondu od Grayscale
Spotová cena tokenu LINK a premium fondu od Grayscale

O produkt mají zájem hlavně institucionální investoři. Ti často nemohou držet kryptoměnu kvůli regulatorním omezením. Proto nakupují cenné papíry od společnosti Grayscale.

Proč je cena tak rozdílná?

Odkup akcií za podkladová aktiva není v tomto typu investice možný. To je rozdíl oproti burzovně obchodovaným fondům (ETFs).

Proto nadměrná poptávka po investičních nástrojích fondu způsobí, že se obchodují za mnohem vyšší cenu, než je hodnota podkladových aktiv. Neexistuje totiž žádný způsob, jak bezprostředně využít tohoto cenového rozdílu – například arbitráží.

Další cesta k odstranění rozdílu v ceně akcie a tokenu je převedení fondu na ETF. V lednu byla schválena žádost společnosti Grayscale o převod již zmiňovaného Grayscale Bitcoin Trust na spotové bitcoinové ETF.

U ostatních tokenů, pro které Grayscale vytvořila podobné produkty, však tato cesta vypadá nejspíš jako neprůchozí. Obecně se podle veřejnosti i analytiků snižují šance na schválení Ethereum ETF. U dalších kryptoměn se o podobném kroku v současnosti ani neuvažuje.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.