Zkratka "hodl" nebo slovíčko "hodlování" se v kryptokomunitě používají denně. Jsou dokonce tak běžné, že je někteří chápu i bez toho, aniž by věděli, co znamenají a jak vznikly. Vy takoví nebuďte.
Pokud jste ve světě kryptoměn nováčky a vstoupili jste na “CryptoTwitter”, na Reddit nebo do známé české facebookové skupiny Bitcoinoví gambleři a spekulanti, dříve nebo později se setkáte se žargonem tamní komunity.
Zkratka “hodl” a slovíčko “hodlování” patří kryptoměnovými nadšenci mezi vůbec nejpoužívanějších. Co to znamenají? A jak vznikly?
Poprvé se termín “hodl” objevil na diskusním fóru BitcoinTalk v prosinci 2013. Zveřejnil jej jeden z členů, který chtěl pod vlivem alkoholu ostatním sdělit, že Bitcoin (BTC) stále drží i navzdory tehdejšímu velkému cenovému propadu.
Téma diskuze proto nazval “I AM HODLING,” posilněn alkoholem však místo slova “HOLDING” (česky držet) napsal “HODLING”.
Díky směsici alkoholu, náhody a lidského vtipu se termín uchytil a dnes ho v kryptoměnové komunitě využívá v podstatě každý. Pro označení dlouhodobého držení nějaké kryptoměny se používá častěji než běžné sloveso “hold”.
A jak dopadl zmíněný uživatel fóra? Zpětně víme, že se jeho rozhodnutí ponechat si mince vyplatilo. Cena Bitcoinu od jeho příspěvku vyrostla více než 100x.
Jako “oficiální” termín byl “hodl” zaveden v roce 2017, kdy ho Quartz prohlásil za jeden ze základních termínů slangu v bitcoinové kultuře a popsal ho jako postoj, kdy uživatelé stále drží a investují do Bitcoinu i přes často prudce klesající cenu.
Z termínu se stala také zkratka. Zkracuje přikázání “hold on for dear life”, což v češtině zhruba znamená “držte za každou cenu”.
Navíc je tento termín podle TheStreet.com jednou z nejoblíbenějších manter držitelů Bitcoinu. Používá se však i ve spojení s jinými kryptoměnami, i když ne tak často, jelikož dlouhodobé držení ostatních altcoinů zkrátka není takové terno, jelikož jim chybí vlastnosti jako vzácnost, omezené množství aj. které má právě jen Bitcoin.
Právě při velkém či rychlém poklesu ceny se můžete na různých fórech setkat s příspěvky, které obsahují tento termín. Uživatelé se tak snaží přesvědčit méně sebevědomé uživatele, aby nepropadali panice a neprodávali.
Bitcoin se totiž z každého propadu vždy vzpamatoval!
Buďme k sobě upřímní – pokud budeme brát “hodl” pouze jako vtip, pak se v žádném případě neopíral o žádnou reálnou a fungující investiční strategii.
Když si ale kontext humoru odmyslíme, dostaneme se k naprosto základní myšlence, která vládne světu kvalitních investic – riziko a propady se dají na dlouhodobém horizontu většinou vysedět.
Dlouhodobé držení, které je nejlépe spojené s pravidelnými nákupy, např. metodou DCA, je investiční strategie, kterou začátečníkům doporučí každý zkušený investor, který jim nechce zrovna prodat nějaký předražený produkt.
Hodlování se zaměřuje především na zmírňování rizik v podobě krátkodobých výkyvů, které jsou často spojené s ukvapenou reakcí vyvolanou emocemi. V kratším období jsou trhy nevyzpytatelné. V delším horizontu se však průměrná výnosnost stabilizuje.
Pravidelným a dlouhodobým investováním se zajišťuje i to, že investor bude mít nakoupeno ve dny, kdy se uskuteční největší zisky. Statisticky může za největší výnosy jen pár dní v měsíci, zatímco zbytek je víceméně nepodstatný. Rozmezí skutečně není nijak velké, jde většinou o 4 až 6 dní za každý měsíc.
Jestliže jste v kryptoměnách a investicích obecně nováček, pak je strategie “hodlování” přesně pro vás.
Budete mít možnost sledovat, jak se chová trh a jak na jednotlivé pohyby reagujete. Pravděpodobně zjistíte, že s rizikem nejste tak “v pohodě”, jak jste si mysleli. Dále se tím vyhnete čistkám účtu, které velmi často stihnou ty, kteří se hned pustí do obchodování derivátů (např. futures a opcí) s finanční pákou.
Určitě občas narazíte i na další fráze a zkratky, které jsou v kryptoměnovém světě relativně hojně užívané. Pojďme se na ně společně podívat.
Pokud vás zajímá, jak vypadá v praxi honeypot a rugpull v jednom, můžete se podívat na následující tweet jednoho bagholdera:
LMAOOOOOOO pic.twitter.com/L6FlF3XdUV
— Bagsy (@Bagsy) November 1, 2021
Znáte nějaké další zkratky nebo nevíte, co některá znamená? Podělte se s námi v našem Discordu, rádi vás tam uvidíme!
Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.
Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.
Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.
Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.
Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.