Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vysvětlení: Co je to u kryptoměn HODL? Nemá to být HOLD?

Aktualizováno
Vysvětlení: Co je to u kryptoměn HODL? Nemá to být HOLD?

Pokud jste ve světě kryptoměn úplní nováčci, určitě vás na Facebooku, Twitteru či Telegramu překvapí žargon nebo některé termíny, které jejich uživatelé používají. Mezi jedny z těch nejpoužívanějších patří i termín “HODL.” Co to znamená? A jak to vzniklo?

To se dozvíte v tomto článku, tak čtěte dál.

Obsah článku

Jak celé HODLování vzniklo?

Poprvé se termín HODL objevil na diskusním fóru BitcoinTalk v roce 2013. Přesněji řečeno jej zveřejnil jeden z členů, který se pod vlivem alkoholu pokusil sdělit ostatním, že BTC stále drží i navzdory velkému cenovému pádu. Téma diskuze proto nazval “I AM HODLING,” posilněn alkoholem však místo slova “HOLDING” (držet) napsal “HODLING.”

Zdroj: bitcointalk.org
Takto se tvoří historie
Takto se tvoří historie

Díky směsici alkoholu, náhody a lidského vtipu se termín uchytil a dnes ho v kryptoměnové komunitě využívá v podstatě každý.

A jak dopadl náš zmíněný uživatel fóra?

Zpětně víme, že se jeho rozhodnutí ponechat si BTC vyplatilo, i když svůj první výraznější nárůst Bitcoin zaznamenal až v roce 2014. Svého dalšího maxima se pak bitcoin dočkal až v roce 2017 na ceně 19 580 USD.

Ani to se ovšem nedá s rovnávat s prozatímní nejvyšší cenou (aktualizováno listopad 2022) na 67 780 dolarech, které Bitcoin dosáhl 10. listopadu 2021.

Pokud GameKyuubi své bitcoiny stále hodloval, od doby zveřejnění příspěvku do dosažení nynějšího ATH je zhodnotil o více než 70 000 %.

Ostatní, kteří se drželi stejné filosofie jako zmíněný uživatel, svého rozhodnutí určitě nelitují.

Vznik oficiálního termínu

Jako “oficiální” termín byl HODL zaveden až v roce 2017, kdy ho Quartz prohlásil za jeden ze základních termínů slangu v bitcoinové kultuře a popsal ho jako postoj, kdy uživatelé stále drží a investují do Bitcoinu a čelí tváří v tvář prudce klesající ceně.

Rozvedením do celého názvu bývá HODL překládán jako “hold on for dear life”, což v češtině zhruba znamená “držte za každou cenu”.

Navíc je tento termín podle TheStreet.com jednou z nejoblíbenějších manter držitelů Bitcoinu. I tak se však HODL používá i ve spojení s jinými kryptoměnami.

Právě při velkém či rychlém poklesu ceny se můžete na různých fórech setkat s příspěvky, které obsahují tento termín. Uživatelé se tak snaží přesvědčit méně sebevědomé uživatele, aby nepropadali panice a neprodávali kryptoměny, které vlastní.

Dá se HODL považovat za smysluplnou strategii, nebo se jedná pouze o vtip?

Buďme k sobě upřímní – pokud budeme brát HODL pouze jako vtip, pak se v žádném případě neopíral o žádnou reálnou a fungující investiční strategii. Když si ale kontext humoru odmyslíme, dostaneme se k naprosto základní myšlence, která vládne světu investic – riziko a propady se dají na dlouhodobém horizontu většinou vysedět.

Dlouhodobé držení, které je nejlépe spojené s pravidelnými nákupy, je investiční strategie, kterou začátečníkům doporučí každý zkušený investor, který jim nechce zrovna prodat nějaký předražený produkt.

Strategie pravidelných nákupů bývá označována jako průměrování nákladů či Dollar Cost Averaging – DCA. V rámci dlouhodobého držení či HODLování se jedná o ideální formu nákupu.

HODLování se zaměřuje především na zmírňování rizik v podobě krátkodobých výkyvů, které jsou často spojené s ukvapenou reakcí vyvolanou emocemi. V kratším období jsou trhy v podstatě nevyzpytatelné a jde spíše o štěstí. Na delším horizontu se však průměrná roční výnosnost stabilizuje.

Zdroj: getsmarteraboutmoney.ca
Graf vlivu času na průměrnou roční výnosnost. Spodní a horní číslo je rozmezí, které udává průměrnou roční výnosnost portfolia v různých letech. Jak ale můžete vidět, s časem s obě hranice přibližují a stabilizují.
Graf vlivu času na průměrnou roční výnosnost diverzifikovaného akciového portfolia. Spodní a horní číslo je rozmezí, které udává průměrnou roční výnosnost portfolia v různých letech. Jak ale můžete vidět, s časem s obě hranice přibližují a stabilizují. Tento graf je udělaný na indexu kanadských akcií, ale platí i pro ostatní trhy.

Pravidelným a dlouhodobým investováním se zajišťuje i to, že investor bude mít nakoupeno ve dny, kdy se uskuteční největší zisky. Statisticky může za největší výnosy jen pár dní v měsíci, zatímco zbytek je víceméně nepodstatný. Rozmezí skutečně není nijak velké – jde většinou o 4 až 6 dní za každý měsíc.

Pro nováčky ideální

Jestliže jste v kryptoměnách a investicích obecně nováček, pak je tato strategie přesně pro vás. Budete mít možnost sledovat, jak se chová trh a jak na jednotlivé pohyby reagujete. Pravděpodobně zjistíte, že s rizikem nejste tak “v pohodě”, jak jste si mysleli.

Dále se tím vyhnete čistkám účtu, které velmi často stihnou ty, kteří se hned pustí do pokročilejších investičních nástrojů a derivátů jako jsou například futures a opce. Zde už totiž do hry nastupuje páka, která veškeré pohyby umocňuje a pro nezkušeného člověka jde většinou o pomyslnou smrt. Důvodem bývá nedostatek znalostí a emoční stability.

Další zkratky a slangové fráze z kryptoměnového světa

Určitě občas narazíte i na další fráze a zkratky, které jsou v kryptoměnovém světě relativně hojně užívané. Pojďme se na ně společně podívat.

 • FUD – Fear, uncertainty and doubt – Tvrzení označené za FUD je většinou neopodstatněnou informací, která akorát vyvolává strach a pochybnosti. Může nabývat různých rozměrů. Příkladem FUDu Bitcoinu mohou být několikanásobná prohlášení Scotta Minerda, šéfa Guggenheim Partners. Minerd se v lednu roku 2021 nechal slyšet, že očekává propad ceny Bitcoinu až na 20 000 dolarů, záhy své názory otočil o 180 stupňů ihned poté, co jeho investiční společnost začala nabízet investice do největší kryptoměny – najednou očekával narůst až na 600 000 dolarů.V rámci malých a nových kryptoměnových projektů bývají někteří členové komunity dokonce podpláceni za to, aby v telegramových a discordových chatech jiných projektů šířili FUD – aby držitele mincí jiných projektů vyděsili a způsobili tak jejich masivní prodej ústící v propad ceny. V kryptoměnovém světě se tedy vyplatí doslova nikomu nevěřit a veškeré informace si ověřovat.
 • FOMO – Fear of missing out – Podvědomá reakce člověka na to, že něco ztrácí, případně má šanci něco nepropásnout. Je to čistě pudový impulz, který je většinou naprosto neopodstatněný a často vede k chybám. Negativnímu efektu FOMO běžně podléhají kryptoměnoví nováčci, kteří u jiných investorů vidí zisky v řádech desítek procent a aktivum, které má vysoké zhodnocení již za sebou, nakoupí téměř na lokálním cenovém vrcholu, na což záhy velmi nepříjemně doplatí.
 • Shill – Název pro až skoro násilnou propagaci nějakého projektu či nápadu, velmi často něco takového probíhá na fórech menších kryptoměn stejným způsobem jako FUD popsaný výše. Opět musíme připomenout, že nejdůležitější je si informace ověřit a na investiční příležitost si vytvořit vlastní nezávislý názor.
 • Rekt – Zkomolenina slova “wrecked”, používá se ve významu “prohrát, pokazit se”.
 • Pump and Dump – Případ, kdy je projekt nebo aktivum obecně vyhnáno s cenou na naprosto nesmyslnou úroveň, přičemž následné zase velice rychle cena spadne. Často u podvodných projektů, které slouží jen k obohacení tvůrce. Typickým příkladem byla kryptoměna SQUID – honeypot a rugpull v jednom, který za sebou zanechal mnoho bagholderů. Že vám tyto zkratky nic neříkají? Pokračujte dále a vše se dozvíte.
 • Bagholder – Člověk, kterému zůstanou jen bezcenné coiny či jiné produkty, které ztratily hodnotu. Bagholderem může být obchodník, jenž se stal obětí nějakého podvodu, ale také nešťastník, který podlehl FOMO, aktivum nakoupil na jeho cenovém vrcholu a nyní je vystaven dosud nerealizované vysoké ztrátě dosahující klidně i 90 %.
 • Rugpull – Označení podvodu, během něhož tvůrci projektů ukradnou likviditu obchodované kryptoměny z liquidity poolu na decentralizované burze, čímž způsobí, že držitelům tokenů projektu zůstanou v peněženkách jen bezcenné mince. Odtud metaforický název přirovnávající situaci ke škubnutí kobercem autory projektu, na němž obchodníci pevně stojí.
 • Honeypot – Další z nejčastějších typů kryptoměnových podvodů. Honeypot je označení pro projekt charakteristický tím, že jeho tokeny nejdou prodat. S tím se pojí jeden celkem důležitý aspekt – tyto projekty vypadají velmi lákavě, protože jejich cena neustále roste – lidé podléhají FOMO a nechtějí si nechat ujet vlak, proto kryptoměnu stále nakupují, ovšem záhy zjistí, že se tokenů již nemůžou zbavit. Honeypot bývá často kombinován s rugpullem – jakmile vývojáři chytí do pasti dostatek nezkušených obchodníků, likviditu (peníze uživatelů, za které tokeny nakoupili) vezmou a zmizí. Pokud vás zajímá, jak vypadá v praxi honeypot a rugpull v jednom, můžete se podívat na následující tweet jednoho bagholdera:

 • Flippening – Většinou bývá zmiňován ve vztahu k tržní kapitalizaci etheru a bitcoinu. Flippening nastane, pokud Ethereum převýší Bitcoin ve své celkové tržní kapitalizaci a stane se tak novou největší a nejhodnotnější kryptoměnou. V době psaní článku (listopad 2022) je tržní kapitalizace Etherea oproti Bitcoinu zhruba poloviční.
 • KYC – Know Your Customer – Standardní postupy v bankovním světě cílící na potlačení praní špinavých peněz a financování terorismu. Jedná se o komponent AML (Anti-money laundering) regulací a jak již plyne z názvu, pojí se s ověřením identity uživatele při registraci na platformách poskytujících finanční produkty, z hlediska kryptoměnového světa na kryptoměnových burzách, směnárnách či zápůjčných protokolech. Identita se naváže na následné transakce a při případných problémech je možné člověka snáze vystopovat. Negativním aspektem je samozřejmě vysoké omezení lidského soukromí.
 • Diamond hands/paper hands – “Diamantové ruce” vs “papírové ruce”, rozdíl mezi HODLerem, který drží stůj co stůj, a člověkem, který pak prodává ze strachu či emočního vypětí – např. kvůli podlehnutí FUDu.
 • DYOR – Do your own research – Zkratka říká, aby si každý investor nejprve nastudoval věc, do které chce investovat. Jedná se o jedno z fundamentálních pravidel nejen pro krypto, ale pro jakoukoliv formu investice. Každou investiční příležitost, do níž hodláte vaše peníze vložit, byste měli podrobně prozkoumat a všechny zásadní informace si ověřit.

Líbil se vám článek? Znáte nějaké další zkratky? Podělte se s námi do komentářů!

Líbil se vám tento článek?
32
0

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.