Pokud jste ve světě kryptoměn úplní nováčci, určitě vás na Facebooku, Twitteru či Telegramu překvapí žargon nebo některé termíny, které jejich uživatelé používají. Mezi jedny z těch nejpoužívanějších patří i termín „HODL.“ Co to znamená? A jak to vzniklo?
To se dozvíte v tomto článku, tak čtěte dál.
Jak to celé vzniklo
Poprvé se termín HODL objevil na diskusním fóru BitcoinTalk v roce 2013. Přesněji jej zveřejnil jeden z členů, který se pod vlivem alkoholu pokusil sdělit ostatním členům, že BTC stále drží i navzdory velkému cenovému pádu. Téma diskuze proto nazval „I AM HODLING,“ ale jak už bylo řečeno, byl opilý, a tak místo slova „HOLDING“ (držet) napsal „HODLING.“

I tak se jeho rozhodnutí ponechat si BTC vyplatilo, i když svůj růst zaznamenal až v roce 2014. Svého maxima se pak dočkal až v roce 2017 na ceně 19 580 USD. Ostatní, kteří se drželi stejné filosofie jako zmíněný uživatel se mohli radovat.
Vznik oficiálního termínu
Jako „oficiální“ termín byl HODL zaveden až v roce 2017, kdy ho Quartz prohlásil za jeden ze základních termínů slangu v Bitcoinové kultuře a popsal ho jako postoj, kdy uživatelé stále drží a investují do Bitcoinu a čelí tváří v tvář prudce klesající ceně. Navíc je tento termín podle TheStreet.com jednou z nejoblíbenějších manter držitelů Bitcoinu. I tak se však HODL používá i ve spojení s jinými kryptoměnami.
Právě při velkém či rychlém poklesu ceny se můžete na různých fórech setkat s příspěvky, které obsahují tento termín. Uživatelé se tak snaží přesvědčit méně sebevědomé uživatele, aby nepropadali panice a neprodávali kryptoměny, které vlastní. Ať už jste nebo nejste zastáncem HODLU stále platí, že je nejlepší se spolehnout na svoji intuici.