Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Co je to u kryptoměn HODL? Nemá to být HOLD? A jde o dobrou strategii?

Zkratka "hodl" nebo slovíčko "hodlování" se v kryptokomunitě používají denně. Jsou dokonce tak běžné, že je někteří chápu i bez toho, aniž by věděli, co znamenají a jak vznikly. Vy takoví nebuďte.

Mgr. Michal Sobol
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Ověřeno
Co je to u kryptoměn HODL? Nemá to být HOLD? A jde o dobrou strategii?
Zdroj: depositphotos.com

Pokud jste ve světě kryptoměn nováčky a vstoupili jste na “CryptoTwitter”, na Reddit nebo do známé české facebookové skupiny Bitcoinoví gambleři a spekulanti, dříve nebo později se setkáte se žargonem tamní komunity.

Zkratka “hodl” a slovíčko “hodlování” patří kryptoměnovými nadšenci mezi vůbec nejpoužívanějších. Co to znamenají? A jak vznikly?

Obsah článku o “hodl” a dalších zkratkách a slangu

Jak vznikla mezinárodní zkratka “hodl”?

Poprvé se termín “hodl” objevil na diskusním fóru BitcoinTalk v prosinci 2013. Zveřejnil jej jeden z členů, který chtěl pod vlivem alkoholu ostatním sdělit, že Bitcoin (BTC) stále drží i navzdory tehdejšímu velkému cenovému propadu.

Téma diskuze proto nazval “I AM HODLING,” posilněn alkoholem však místo slova “HOLDING” (česky držet) napsal “HODLING”.

Zdroj: bitcointalk.org
Takto se tvoří historie
Takto se tvoří historie

Díky směsici alkoholu, náhody a lidského vtipu se termín uchytil a dnes ho v kryptoměnové komunitě využívá v podstatě každý. Pro označení dlouhodobého držení nějaké kryptoměny se používá častěji než běžné sloveso “hold”.

A jak dopadl zmíněný uživatel fóra? Zpětně víme, že se jeho rozhodnutí ponechat si mince vyplatilo. Cena Bitcoinu od jeho příspěvku vyrostla více než 100x.

Vznik oficiálního termínu

Jako “oficiální” termín byl “hodl” zaveden v roce 2017, kdy ho Quartz prohlásil za jeden ze základních termínů slangu v bitcoinové kultuře a popsal ho jako postoj, kdy uživatelé stále drží a investují do Bitcoinu i přes často prudce klesající cenu.

Info

Z termínu se stala také zkratka. Zkracuje přikázání “hold on for dear life”, což v češtině zhruba znamená “držte za každou cenu”.

Navíc je tento termín podle TheStreet.com jednou z nejoblíbenějších manter držitelů Bitcoinu. Používá se však i ve spojení s jinými kryptoměnami, i když ne tak často, jelikož dlouhodobé držení ostatních altcoinů zkrátka není takové terno, jelikož jim chybí vlastnosti jako vzácnost, omezené množství aj. které má právě jen Bitcoin.

Právě při velkém či rychlém poklesu ceny se můžete na různých fórech setkat s příspěvky, které obsahují tento termín. Uživatelé se tak snaží přesvědčit méně sebevědomé uživatele, aby nepropadali panice a neprodávali.

Info

Bitcoin se totiž z každého propadu vždy vzpamatoval!

Je “hodl” dobrá strategie nebo pouze vtip?

Buďme k sobě upřímní – pokud budeme brát “hodl” pouze jako vtip, pak se v žádném případě neopíral o žádnou reálnou a fungující investiční strategii.

Když si ale kontext humoru odmyslíme, dostaneme se k naprosto základní myšlence, která vládne světu kvalitních investic – riziko a propady se dají na dlouhodobém horizontu většinou vysedět.

Dlouhodobé držení, které je nejlépe spojené s pravidelnými nákupy, např. metodou DCA, je investiční strategie, kterou začátečníkům doporučí každý zkušený investor, který jim nechce zrovna prodat nějaký předražený produkt.

Hodlování se zaměřuje především na zmírňování rizik v podobě krátkodobých výkyvů, které jsou často spojené s ukvapenou reakcí vyvolanou emocemi. V kratším období jsou trhy nevyzpytatelné. V delším horizontu se však průměrná výnosnost stabilizuje.

Zdroj: getsmarteraboutmoney.ca
Graf vlivu času na průměrnou roční výnosnost. Spodní a horní číslo je rozmezí, které udává průměrnou roční výnosnost portfolia v různých letech. Jak ale můžete vidět, s časem s obě hranice přibližují a stabilizují.
Graf vlivu času na průměrnou roční výnosnost diverzifikovaného akciového portfolia. Spodní a horní číslo je rozmezí, které udává průměrnou roční výnosnost portfolia v různých letech. Jak ale můžete vidět, s časem s obě hranice přibližují a stabilizují. Tento graf je udělaný na indexu kanadských akcií, ale platí i pro ostatní trhy.

Pravidelným a dlouhodobým investováním se zajišťuje i to, že investor bude mít nakoupeno ve dny, kdy se uskuteční největší zisky. Statisticky může za největší výnosy jen pár dní v měsíci, zatímco zbytek je víceméně nepodstatný. Rozmezí skutečně není nijak velké, jde většinou o 4 až 6 dní za každý měsíc.

Jestliže jste v kryptoměnách a investicích obecně nováček, pak je strategie “hodlování” přesně pro vás.

Budete mít možnost sledovat, jak se chová trh a jak na jednotlivé pohyby reagujete. Pravděpodobně zjistíte, že s rizikem nejste tak “v pohodě”, jak jste si mysleli. Dále se tím vyhnete čistkám účtu, které velmi často stihnou ty, kteří se hned pustí do obchodování derivátů (např. futures a opcí) s finanční pákou.

Další zkratky a slang z kryptoměnového světa

Určitě občas narazíte i na další fráze a zkratky, které jsou v kryptoměnovém světě relativně hojně užívané. Pojďme se na ně společně podívat.

  • FUD (Fear, Uncertainty and Doubt): Tvrzení označené za FUD je většinou neopodstatněnou informací, která akorát vyvolává strach a pochybnosti. Může nabývat různých rozměrů. Příkladem FUDu Bitcoinu mohou být několikanásobná prohlášení Scotta Minerda, šéfa Guggenheim Partners. Minerd se v lednu roku 2021 nechal slyšet, že očekává propad ceny Bitcoinu až na 20 000 USD, záhy své názory otočil o 180 stupňů ihned poté, co jeho investiční společnost začala nabízet investice právě do BTC a najednou očekával narůst až na 600 000 USD. V rámci malých a nových kryptoměnových projektů bývají někteří členové komunity dokonce podpláceni za to, aby v telegramových a discordových chatech jiných projektů šířili FUD, aby držitele tokenů jiných projektů vyděsili a způsobili tak jejich masivní prodej ústící v propad ceny. V kryptoměnovém světě se tedy vyplatí doslova nikomu nevěřit a veškeré informace si ověřovat.
  • FOMO (Fear Of Missing Out): Podvědomá reakce člověka na to, že něco ztrácí, případně má šanci něco nepropásnout. Je to čistě pudový impulz, který je většinou naprosto neopodstatněný a často vede k chybám. Negativnímu efektu FOMO běžně podléhají kryptoměnoví nováčci, kteří u jiných investorů vidí zisky v řádech stovek procent (tyto screenshoty jsou navíc často falešné) a snaží se je nezodpovědně dohnat s použitím finanční páky.
  • Shill: Název pro až skoro násilnou propagaci nějakého projektu či nápadu, velmi často něco takového probíhá na fórech menších kryptoměn stejným způsobem jako FUD popsaný výše. Influenceři jsou navíc za shillování dobře placeni a většině z nich je úplně jedno, co vám zpropagují.
  • Rekt: Zkomolenina slova “wrecked”, používá se ve významu “prohrát, nabít si”.
  • Pump and Dump: Případ, kdy je projekt nebo aktivum obecně vyhnáno s cenou na naprosto nesmyslnou úroveň, přičemž následné zase velice rychle cena spadne. Často u podvodných projektů, které slouží jen k obohacení tvůrce. Typickým příkladem byla kryptoměna SQUID: honeypot a rugpull v jednom, který za sebou zanechal mnoho bagholderů. Že vám tyto zkratky nic neříkají? Pokračujte dále.
  • Bagholder: Člověk, kterému zůstanou jen bezcenné kryptoměny či jiné produkty, které ztratily hodnotu. Bagholderem může být obchodník, jenž se stal obětí nějakého podvodu, ale také nešťastník, který podlehl FOMO, aktivum nakoupil na jeho cenovém vrcholu a nyní je vystaven dosud nerealizované vysoké ztrátě dosahující klidně i 95 %. Zbývá mu jen doufat.
  • Rugpull: Označení podvodu, během něhož tvůrci projektu vytáhnout likviditu obchodované kryptoměny z liquidity poolu na decentralizované burze (DEX), čímž způsobí, že držitelům tokenů projektu zůstanou v peněženkách jen bezcenné tokeny. Odtud metaforický název přirovnávající situaci k podtrhnutí rohožky pod nohami důvěřivých investorů.
  • Honeypot: Další z nejčastějších typů kryptoměnových podvodů. Honeypot je označení pro token na decentralizované burze, který je naprogramován tak, že lze jen koupit, nikoli prodat. Investoři tak pouze házejí kryptoměny do liquidity poolu, ale token, za který jej směňují už zpátky směnit nemohou. Graf honeypotu jde proto pořád nahoru, pakliže se jej podvodník nesnaží upravovat, aby vypadal věrohodněji.

Pokud vás zajímá, jak vypadá v praxi honeypot a rugpull v jednom, můžete se podívat na následující tweet jednoho bagholdera:

  • Flippening: Většinou bývá zmiňován ve vztahu k tržní kapitalizaci BTC a ETH nebo ETH a SOL. Flippening nastane, pokud Ethereum převýší Bitcoin ve své celkové tržní kapitalizaci a stane se tak novou největší a nejhodnotnější kryptoměnou. Nebo pokud Solana překoná Ethereum a stane se největším smartchainem pro chytré kontrakty.
  • KYC (Know your customer): Standardní postupy v bankovním světě cílící na potlačení praní špinavých peněz a financování terorismu. Jedná se o požadavek AML předpisů ukládající kryptoměnovým směnárnám a burzám ověřit identitu svých uživatelů nejčastěji skrze nahrání dokladů a vyfocení selfie.
  • Diamond hands/paper hands: “Diamantové ruce” vs “papírové ruce”, rozdíl mezi hodlerem, který má ruce pevné a drží stůj co stůj, a člověkem, který prodává ze strachu či emočního vypětí téměř okamžitě, např. kvůli podlehnutí FUDu.
  • DYOR (Do Your Own Research): Zkratka říká, aby si každý investor nejprve nastudoval věc, do které chce investovat a nevěřil první věci, co mu řekne nějaký ukřičený shillující influencer. Jedná se o jedno z fundamentálních pravidel nejen pro kryptoměny, ale pro jakoukoliv formu investice.
TIP

Znáte nějaké další zkratky nebo nevíte, co některá znamená? Podělte se s námi v našem Discordu, rádi vás tam uvidíme!

Líbil se vám tento článek?
33
0

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.