Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměny » Jak funguje projekt Crypto.com? Recenze projektu + info o kartě

Jak funguje projekt Crypto.com? Recenze projektu + info o kartě

Jak funguje projekt Crypto.com? Recenze projektu + info o kartě

Projekt Crypto.com je neustále vyvíjený obrovský ekosystém na využívání kryptoměn v reálném životě, který je postaven na několika pilířích. V tomto článku bychom rádi celý ekosystém vysvětlili.

V první řadě je to jejich vlastní burza a kryptoměnová karta. Ve skutečnosti toho však Crypto.com nabízí mnohem více. Pojďte se na to podívat!

Obsah článku o projektu Crypto.com

1.Crypto.com kryptoměnová burza2.Crypto.com platební karty3.Zhodnocení mince CRO i dalších kryptoměn4.Platební protokol5.Kryptoměnové půjčky6.Mince v ekosystému Crypto.com - CRO7.Další plán vývoje8.Závěr k projektu9.Diskuze k projektu Crypto.com (komentáře)

Crypto.com kryptoměnová burza

Na adrese Crypto.com můžete najít Crypto.com Exchange, tedy burzu kryptoměnového ekosystému Crypto.com, která byla spuštěná v listopadu 2019.

Platforma nabízí obchodování několika desítek kryptoměn oproti BTC, USDT a CRO, speciální akce na nové tokeny, výbornou úroveň zabezpečení a relativně malé poplatky. Burza dokonce disponuje i fiat bránami, takže tam lze klasické fiat měny jako je dolar, euro či libra a to jak bankovním převodem, tak i platební kartou. Bohužel však není možné vložit Kč. Zatím.

Poplatky lze také dále snížit držením CRO tokenů, nativní kryptoměny celého ekosystému, která držitelům umožňuje mj. také exkluzivní přístup k airdropům.

Recenze burzy Crypto.com Exchange - Obchodní platforma

Vzhled burzy Crypto.com

Nevýhodou této burzy je poměrně nízká likvidita některých měnových párů, nutnost pokročilé verifikace pro základní úkony (např. výběr peněz) a pomalé reakce zákaznické podpory.

Favorit redakce
  • Poměrně nízké poplatky
  • Nadstandardní funkce jako staking, syndicate apod
  • Nutné projít KYC verifikací
  • Některé kryptoměnové páry nemají dostatečnou likviditu

Crypto.com platební karty

Další velmi zajímavou součástí ekosystému Crypto.com je kryptoměnová platební karta CRO, na kterou si nabijete peníze (kryptoměnami nebo fiat měnou) a můžete s ní platit tak jako s každou jinou kartou.

Platební kartou Crypto.com je možné platit jak na internetu, tak i v kamenných obchodech a to všude po světě, kde akceptují platební karty VISA – i v Česku a Slovensku.

Těchto karet je k dispozici hned několik druhů, přičemž každá má jiné výhody a jejímu držiteli plynou jiné povinnosti. Níže naleznete základní přehled.

Přehled druhů karet dle počtu zamknutých CRO

Kryptoměnová karta CRO

Všechny karty mají rozdílné výhody a liší se podle toho, kolik CRO tokenů uzamknete

Za zmínku stují zejména cashback, který nabývá hodnot až do 8 % z každého Vašeho nákupu, který provedete právě s Crypto.com platební kartou.

Pokud tedy nakoupíte např. skříň za 20 000 Kč v IKEA a zaplatíte ji kartou Crypto.com, získáte do pár minut po nákupu 200-1600 Kč zpět na váš Crypto.com účet (výše cashbacku závisí na typu vaší karty, viz obrázek výše).

Získejte platební kartu Crypto.com a bonus $ 25!
Po registraci přes tento odkaz a objednání karty s min. 2500 CRO získáte $ 25 na váš Crypto.com účet.

A tento cashback se opravdu vyplatí. Zejména pokud jste zvyklí platit kartou spíše než hotovostí. Podívejte se níže:

Crypto.com karta cashback

Cashback za používání platební karty Crypto.com

Hodnota mince CRO se tak logicky odvíjí od toho, jak moc bude celý tento ekosystém využíván.

Celý tento projekt sice existuje již od roku 2017, ale v České republice a celkově v Evropě karty fungují teprve od začátku roku 2020. Je možné tedy očekávat, že ten pravý zájem o ně teprve přijde.

Pokud bude mít dostatek uživatelů zájem o používání platební karty MCO (CRO) Visa Card, bude cena tohoto tokenu logicky růst. Naopak pokud by nikdo nabízené platební karty nechtěl a nepoužíval, a nebyl tak incentivizován ke koupi a uzamknutí CRO, tak cena CRO tokenu pravděpodobně klesne.

Token CRO si můžete zakoupit buď v mobilní aplikaci Crypto.com, na burze Crypto.com a nebo na dalších burzách, jako Huobi.

crypto.com karta

Takto Vám přijde karta Crypto.com

Další výhody Crypto.com platební karty

Mezi další výhody patří například Spotify nebo Netflix. Pokud vlastníte platební kartu MCO (CRO) Visa Card a platíte s ní svůj Netfilx / Spotify účet, automaticky se vám vrací peníze za tyto platby ve formě CRO tokenu ve vaší aplikaci. Ten můžete prodat třeba za BTC nebo třeba USDT a použít pro další platby touto kartou.

Jedná se o způsob, jakým Crypto.com chtějí motivovat lidi k tomu, aby s touto kartou platili. A za nás musíme říci, že tento způsob dobře funguje.

Zhodnocení mince CRO i dalších kryptoměn

Token Crypto.com můžete rovněž uzamknout a nechat si ho zhodnocovat. Úročení se odvíjí od toho, na jak dlouhou dobu CRO uzamknete, přičemž můžete získat hodnocení až 12 % p.a. (Do 13. 10. 2020 bylo max. zhodnocení až 20 %.

Uzamknout či stakovat CRO můžete buď v aplikaci, nebo na burze. Obě tyto metody mají svá specifika a své výhody i nevýhody.

Pro více info klikněte níže.

Platební protokol

Dalším pilířem celého systému je samotný platební protokol. Ten umožňuje podnikatelům přijímat kryptoměny a má dvě základní výhody. Jednak si podnik zvýší počet potenciálních zákazníků a na druhé straně ušetří za poplatky, které musí platit klasickým finančním operátorům.

Cenovou volatilitu kryptoměn lze navíc obejít pomocí chytré infrastruktury sítě. Ta umožňuje přijímání kryptoměn a okamžitou konverzi na stablecoiny či fiat měny.

Kryptoměnové půjčky

Další z funkcí, které ekosystém Crypto.com umožňuje, jsou půjčky. Ty fungují na základě pákové pozice. Uživatel použije kryptoměnu (např. BTC) jako kolaterál a následně získá půjčku.

Jak již bylo řečeno, tak se v podstatě jedná o pákovou pozici. Pokud by cena BTC v době, kdy má uživatel půjčené peníze, klesla, je možné, že o zástavu přijde a jeho pozice bude zlikvidněna.

Mince v ekosystému Crypto.com – CRO

Ekosystém Crypto.com dříve měl dvě nativní minceCRO a MCO, od 3. 8. 2020 však byla funkčnost MCO přesunuta na CRO a ta se tak stala základní a jedinou mincí systému.

CRO je nativní mince blockchainu Crypto.com (který zatím není 100% funkční, a proto zatím funguje pouze jako ERC-20 token).

Vývoj ceny mince CRO do konce r. 2020
CZK
USD
EUR
BTC

Jak můžete vidět z grafu výše, vývoj ceny kryptoměny CRO je velmi pozitivní a věříme, že tomu tak bude i nadále.

Decentralizovaný platební protokol

Hlavním cílem celého projektu je vytvoření decentralizovaného platebního protokolu. Tomu odpovídá i architektura sítě a klíčovou roli hraje právě mince CRO.

Architektura sítě Crypto.com

Architektura sítě Crypto.com

Na obrázku výše můžete vidět architekturu sítě platebního protokolu. Hlavní výhoda je absence poplatků pro obchodníky, kteří tak získají pobídku k tomu přijímat kryptoměny.

Jenže kryptoměny mají jeden zásadní problém, kterým je volatilita. Obchodník si nemůže dovolit přijmout 100 dolarů v CRO mincích, aby druhý den zjistil, že jeho mince mají najednou hodnotu pouhých 50 dolarů.

Proto jsou v síti zařazeni ještě tzv. Settlement Agents. To jsou v podstatě uzly, které umožňují převod na stabilní měnu (fiat nebo stablecoiny). Obchodník tak může získat tři v jednom. Absence poplatků, možnost platby pomocí kryptoměn (rozšíření skupiny zákazníků) a přijímaní stabilních měn.

Další plán vývoje

Crypto.com je stále ve svých počátcích. Samotná burza je stále v beta verzi, blockchain projektu je v testovací a centralizované fázi a mainnet projektu by měl být spuštěn v roce 2020.

Do budoucna můžeme očekávat integraci platebního systému do velkých, nákupních služeb. Projekt také pracuje na decentralizovaných financích, což je žhavé téma kryptoměn. V následujících měsících a letech by tak měla vzniknout non-custodial peněženka a ekosystém by měl být obohacen o služby decentralizovaných financí.

Roadmap projektu Crypto.com

Roadmap projektu Crypto.com

Závěr k projektu

Crypto.com (původně Monaco) je projekt, který cílí na vytvoření infrastruktury, která přivede kryptoměny do reálného života. V jádru systému je samotná burza, která umožňuje komplexní finanční operace.

Z uživatelského hlediska je klíčovým produktem jejich platební karta. Díky ní získají uživatelé snadný způsob, jak využívat kryptoměny v reálném životě.

Platební protokol pak umožňuje druhé straně, tedy obchodníkům, dvě věci: přijímání jak kryptoměn a okamžitou konverzi na stabilní měny (fiat měny jako dolary nebo eura či stablecoiny).

Kritika projektu

Crypto.com si nicméně zaslouží i kritiku. Projekt je velmi centralizovaný, takže o decentralizovaném finančním systému prozatím nemůže být řeč. Budování decentralizovaných systémů ovšem vyžaduje čas a projekt má potenciál dosáhnout dostatečné decentralizace v následujících letech.

Crypto.com čelí jednomu hlavnímu problému. Celý ekosystém odměňuje jak uživatele, tak i podnikatele v podobě mincí CRO.

Pokud by hodnota CRO i MCO výrazně poklesla, ekosystém ztratí velkou část svých výhod. Na druhé straně, pokud by se systém stabilně využíval, dá se očekávat zhodnocení těchto mincí.

Konkurence

Crypto.com tvoří novou infrastrukturu, která může konečně překlenout propast mezi kryptoměnami a reálným světem. A to není malá hodnota.

Nicméně je také nutné podotknout, že tento cíl sleduje opravdu hodně projektů. Jsou to např. prakticky všechny velké burzy. Přímou konkurencí Crypto.com jsou Binance, Huobi, OKEx a mnoho dalších. Jako zástupce decentralizované konkurence je možné uvést projekt Nash Exchange.

Vstupte do světa kryptoměn!

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Tržní kapitalizace
$310,2 mld.
Změna za 24h
-12%
Cena
$16 720
Tržní kapitalizace
$57,1 mld.
Změna za 24h
-15%
Cena
$502,7
Tržní kapitalizace
$21,63 mld.
Změna za 24h
-30%
Cena
$0,48
Aktualizováno 26.11.2020 18:29

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 13 komentářů
Robert

Dobrý den, jsem trochu amatér, ale rád bych skroze účet u Crypto.com nakupoval BTC skrze b.ú. nebo kreditku. Přijde mi to jednoduché.

Chápu dobře, že účet zároveň slouží i jako BTC peneženka?

Chápu dobře, že z tohoto účtu lze BTC převádět jinou peneženku?

A jakou nevýhodu má oproti např. nakupování na bitstamp?

Moc děkuji za názor a přeji hezký den, Robert

Magazín Finex

Dobrý den, určitě se nebojte zeptat, rádi Vám odpovíme. Crypto.com může sloužit i jako peněženka, ano, a je možné z ní převádět bitcoiny i na jiné adresy. Nevýhodou oproti Bitstampu může být o něco vyšší poplatek – ten je ale i tak stále v normě, není nijak extrémní.

Martin

dobry den, ked si cez appku pobjednam tu kartu stoji ma to potom mesacne nejaky poplatok?

Magazín Finex

Dobrý den, Martine. Karta je momentálně bez jakýchkoli poplatků – tedy neplatíte zde měsíční nebo roční poplatky, ani poplatek za neaktivitu.

Jirka

Rozhodně nedoporučuji. Přes kartu jsem v aplikaci nakoupil 0,05 BTC v korunách. Ale stáhnout zpět to již nejde. Nabízí to jiné měny a pod. Mám pocit, že hází klacky pod nohu, aby si peníze za každou cenu podrželi. Vidím v tom docela podvod.

Magazín Finex

Dobrý den, Jirko, děkujeme za Váš komentář. O podvod se nejedná, stačí se v appce proklikat na patřičné místo. Rád Vám pomohu: koupené bitcoiny v appce Crypto.com samozřejmě prodat lze – stačí přejít do Crypto Wallet -> Sell -> to Fiat Wallet -> A potvrdit. Můžete tak prodat své BTC za EUR a ty si na svůj účet vybrat bankovním převodem (Fiat Wallet -> Transfer -> Withdraw -> Euro -> Withraw Now). A kdybyste chtěl BTC prodat za koruny namísto eur, pak stačí vytvořit prodejní objednávku v naší směnárně zde a v Crypto.com appce zvolit Crypto Wallet -> Transfer -> External Wallet -> A zaslat BTC na patřičnou adresu. Kdybyste měl ještě nějaký problém, dejte vědět.

Braňo

Aký je možný Max výber fiatu,všade sa píše o výbere 200e,karta umožňuje aj väčší výber ktorý ne však spoplatnený?? Je to pravda?? Ako to teda je?? Ďakujem

Honza

Rozhodně nedoporučuju. Zaregistroval jsem se již dvacátého září, nahrál peníze a od té doby mi visí červená karta ve stavu “issued”. Nikdy nedorazila. Týdny tahanic s crypto.com po jejich chatu a neustále stejný výsledek: “Náš dodavatel karet má problém s dodáváním do Evropy a my nejsme schopni s tím cokoli udělat. Buďte trpělivý.”

Magazín Finex

Dobrý den, Honzo. O tomto víme a můžeme potvrdit, že v tuto chvíli s vydáváním karet opravdu problém je. Ví to samozřejmě i samotná společnost, přičemž o tom mluvil i její CEO ve svém posledním videu. Dle jeho slov bohužel nebyli v Crypto.com před letošním vstupem na Evropský trh připraveni na tak obrovský zájem ze strany zákazníků a opravdu nestíhají karty vydávat. Nynější koronavirová krize tomu také neprospívá, protože i z tohoto důvodu se karty odbavují pomaleji. Chápeme, že je to pro Vás nepříjemné (my na kartu na začátku roku čekali přes 3 měsíce) ale bohužel musíme souhlasit se zákaznickou podporou a poprosit Vás o trpělivost. Až karta přijde, určitě budete nadšený, stejně jako my. :-)

David

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, jakým způsobem je možné ověřit adresu pro zaslání kryptokarty.
V podstatě všechny výpisy mi chodí online a běžnou poštou mi nechodí žádné úřední psaní.
Děkuji za pomoc.

Magazín Finex

Dobrý den, Davide. Stačí si nějaký výpis z banky stáhnout v PDF a to jim zaslat. Nebo nechat v internetovém bankovnictví vygenerovat tzv. potvrzení o vedení účtu. Tam je také adresa a nejsou tam ani žádné citlivější údaje. :-)

Jiří

Dobrý den, zajímalo by mě jestli je nějak provázaná aplikace crypto.com s vebovou platformou crypto.com

Magazín Finex

Dobrý den, ano. Mobilní aplikace je s burzou provázána, jedná se o produkty té samé firmy. V aplikaci tedy vidíte i kryptoměny, které máte na burze. Nemůžete s nimi ale přes aplikaci disponovat.

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast Plc ---
N/A
Moneta ---
N/A
Alphabet (Google) ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Nahrávaný obrázek
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo