Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměny » Jak funguje projekt Crypto.com? Recenze projektu + info o kartě

Jak funguje projekt Crypto.com? Recenze projektu + info o kartě

Jak funguje projekt Crypto.com? Recenze projektu + info o kartě

Projekt Crypto.com je obrovský ekosystém na využívání kryptoměn v reálném životě, který je postaven na několika pilířích. V tomto článku bychom rádi celý ekosystém vysvětlili.

V první řadě je to jejich vlastní burza. Na adrese Crypto.com tak můžete najít centralizovanou kryptoměnovou burzu, která disponuje i fiat bránami. To znamená, že na jejich burzu můžete nahrát klasické fiat měny jako je dolar, euro či libra a to jak bankovním převodem, tak i kartou.

Obsah článku o projektu Crypto.com

1.Crypto.com platební karty2.Platební protokol3.Využití kryptoměn v reálném životě4.Kryptoměnové půjčky5.Mince v ekosystému Crypto.com - CRO a MCO6.Decentralizovaný platební protokol7.Další plán vývoje8.Závěr k projektu9.Diskuze k projektu Crypto.com (komentáře)

Crypto.com platební karty

crypto.com kartaDalší část a jeden ze základních pilířů ekosystému celého projektu tvoří platební karty. Ty jsou propojeny s mobilní aplikací, která umožňuje jejich správu.

Tyto platební karty mají ve spojení s aplikací hned několik funkcí. V první řadě fungují jako klasické karty – můžete si na ně nahrát a následně utrácet klasické fiat měny. Zároveň je ale možné mít na kartě také kryptoměny.

V případě, že vybraný obchod přijímá kryptoměny, můžete zaplatit přímo v kryptoměnách. Pokud by ovšem daný obchod krypto nepřijímal, je možné skrze integraci burzy v okamžik platby nechat automatizovaně směnit kryptoměny na fiat měnu a zaplatit tak za nákup běžným způsobem.

Platební protokol

Dalším pilířem celého systému je samotný platební protokol. Ten umožňuje podnikatelům přijímat kryptoměny a má dvě základní výhody. Jednak si podnik zvýší počet potenciálních zákazníků a na druhé straně ušetří za poplatky, které musí platit klasickým finančním operátorům.

Cenovou volatilitu kryptoměn lze navíc obejít pomocí chytré infrastruktury sítě. Ta umožňuje přijímání kryptoměn a okamžitou konverzi na stablecoiny či fiat měny.

Využití kryptoměn v reálném životě

V předchozích řádcích bylo nastíněno, co všechno projekt Crypto.com zaštiťuje. Nyní se podíváme, jak to vypadá v praxi.

Pokud chce uživatel využívat ekosystém Crypto.com, nejprve si samozřejmě musí zřídit účet. Následně získá možnost zažádat o kartu, kterou Crypto.com nabízí ve spojení se společností VISA.

Crypto.com nabízí různé druhy karet s rozličnými výhodami, které se odvíjí od počtu uzamčených MCO mincí (role mince MCO je vysvětlena níže).

výhody platebních karet crypto.com

Přehled výhod platebních karet crypto.com

Na svůj Crypto.com účet si následně může uživatel nahrát jak fiat peníze jako jsou např. eura, ale také kryptoměny jako Bitcoin, Ethereum nebo jednu z mnoha dalších dostupných.

Účet je automaticky propojen s mobilní aplikací a platební kartou. Pro její používání je nejprve nutné kartu aktivovat a následně zafinancovat, což znamená přesun financí v rámci ekosystému.

Získejte platební kartu Crypto.com a bonus $ 50!
Po registraci přes tento odkaz a objednání karty se stake 50 MCO získáte $ 50 na váš Crypto.com účet.

Kryptoměnové půjčky

Další z funkcí, které ekosystém Crypto.com umožňuje, jsou půjčky. Ty fungují na základě pákové pozice. Uživatel použije kryptoměnu (např. BTC) jako kolaterál a následně získá půjčku.

Jak již bylo řečeno, tak se v podstatě jedná o pákovou pozici. Pokud by cena BTC v době, kdy má uživatel půjčené peníze, klesla, je možné, že o zástavu přijde a jeho pozice bude zlikvidněna.

Mince v ekosystému Crypto.com – CRO a MCO

Ekosystém Crypto.com má dvě nativní mince. Nejprve se podíváme na MCO. Jedná se o tzv. utility token, který poskytuje svým uživatelům výhody v rámci tohoto ekosystému.

To je dobře vidět na příkladu s platebními kartami (obrázek výše). Pokud uživatel vlastní (a uzamkne) alespoň 50 mincí, získá cashback v podobě 2 % z každé platby pomocí této karty. V případě, že uživatel vlastní a uzamkne např. 5000 tokenů MCO, tak získá již 4 % zpět z každé platby.

MCO utility token

MCO je velmi podobná klasickým burzovním mincím. Další funkce MCO se tak přímo pojí s burzou Crypto.com. Pokud držíte a uzamknete MCO, získáváte výhody v rámci burzy, mezi které patří:

  • vyšší odměny za stakování ostatních mincí,
  • možnost obdržet airdropy na platformě,
  • možnost hlasovat o přidávání nových mincí do platformy Crypto.com.

Hodnota mince MCO se tak logicky odvíjí od toho, jak moc bude celý ekosystém využíván. Pokud bude mít dostatek uživatelů zájem o platební karty a výhody na burze, bude cena tokenu růst. Naopak pokud by nikdo nabízené platební karty nechtěl a nepoužíval, a nebyl tak incentivizován ke koupi a uzamknutí MCO, tak cena MCO tokenu pravděpodobně klesne.

Hodnota MCO

Tržní kapitalizace
$72,38 mil.
Změna za 24h
-0,72%
Cena
$4,58
Aktualizováno 19.9.2020 12:55

CRO – Kličová mince ekosystému

Druhou mincí v ekosystému je CRO. Ta se od MCO zásadně liší. Zatímco MCO je utility token, tak CRO je nativní mince blockchainu.

Crypto.com má totiž vlastní blockchain, který má sloužit jako infrastruktura pro platební síť. Jedná se o tzv. DPoS (Delegated Proof of Stake) blockchain.

DPoS je takový systém, kde se na ověřování transakcí a jejich vázání do bloků podílí pouze vybrané entity. V době psaní tohoto článku je tento blockchain kompletně centralizovaný a pod kontrolou mateřské společnosti CRO Protocol Labs.

Cenová propozice CRO

Cenová propozice mince CRO je následující. Pokud se chcete podílet na ověřování transakcí v síti (v budoucnu by měla být síť více decentralizovaná a měla by vzniknou možnost stát se ověřovatelem transakcí), je potřeba stakovat (uzamykat, sázt) CRO mince.

Na provoz uzlu na ověřování transakcí bude totiž potřeba určitý počet CRO mincí. Za ověřování transakcí je následně uzel odměněn dalšími mincemi CRO.

Jádro CRO blockchainu tvoří Tendermint konsensus, přičemž na stejné technologii jsou postaveny např. známé sítě Comsos nebo Binance Chain. Tendermint je široce respektovaný a ověřený způsob hledání konsensu v síti.

Hodnota CRO

Tržní kapitalizace
$2,83 mld.
Změna za 24h
-1,1%
Cena
$0,17
Aktualizováno 19.9.2020 12:55

Decentralizovaný platební protokol

Hlavním cílem celého projektu je vytvoření decentralizovaného platebního protokolu. Tomu odpovídá i architektura sítě a klíčovou roli hraje právě mince CRO.

Architektura sítě Crypto.com

Architektura sítě Crypto.com

Na obrázku výše můžete vidět architekturu sítě platebního protokolu. Hlavní výhoda je absence poplatků pro obchodníky, kteří tak získají pobídku k tomu přijímat kryptoměny.

Jenže kryptoměny mají jeden zásadní problém, kterým je volatilita. Obchodník si nemůže dovolit přijmout 100 dolarů v CRO mincích, aby druhý den zjistil, že jeho mince mají najednou hodnotu pouhých 50 dolarů.

Proto jsou v síti zařazeni ještě tzv. Settlement Agents. To jsou v podstatě uzly, které umožňují převod na stabilní měnu (fiat nebo stablecoiny). Obchodník tak může získat tři v jednom. Absence poplatků, možnost platby pomocí kryptoměn (rozšíření skupiny zákazníků) a přijímaní stabilních měn.

Další plán vývoje

Crypto.com je stále ve svých počátcích. Samotná burza je stále v beta verzi, blockchain projektu je v testovací a centralizované fázi a mainnet projektu by měl být spuštěn v roce 2020.

Do budoucna můžeme očekávat integraci platebního systému do velkých, nákupních služeb. Projekt také pracuje na decentralizovaných financích, což je žhavé téma kryptoměn. V následujících měsících a letech by tak měla vzniknout non-custodial peněženka a ekosystém by měl být obohacen o služby decentralizovaných financí.

Závěr k projektu

Crypto.com (původně Monaco) je projekt, který cílí na vytvoření infrastruktury, která přivede kryptoměny do reálného života. V jádru systému je samotná burza, která umožňuje komplexní finanční operace.

Z uživatelského hlediska je klíčovým produktem jejich platební karta. Díky ní získají uživatelé snadný způsob, jak využívat kryptoměny v reálném životě.

Platební protokol pak umožňuje druhé straně, tedy obchodníkům, dvě věci: přijímání jak kryptoměn a okamžitou konverzi na stabilní měny (fiat měny jako dolary nebo eura či stablecoiny).

Kritika projektu

Crypto.com si nicméně zaslouží i kritiku. Projekt je velmi centralizovaný, takže o decentralizovaném finančním systému prozatím nemůže být řeč. Budování decentralizovaných systémů ovšem vyžaduje čas a projekt má potenciál dosáhnout dostatečné decentralizace v následujících letech.

Crypto.com čelí jednomu hlavnímu problému. Celý ekosystém odměňuje jak uživatele, tak i podnikatele v podobě mincí CRO a MCO.

Pokud by hodnota CRO i MCO výrazně poklesla, ekosystém ztratí velkou část svých výhod. Na druhé straně, pokud by se systém stabilně využíval, dá se očekávat zhodnocení těchto mincí.

Konkurence

Crypto.com tvoří novou infrastrukturu, která může konečně překlenout propast mezi kryptoměnami a reálným světem. A to není malá hodnota.

Nicméně je také nutné podotknout, že tento cíl sleduje opravdu hodně projektů. Jsou to např. prakticky všechny velké burzy. Přímou konkurencí Crypto.com jsou Binance, Huobi, OKEx a mnoho dalších. Jako zástupce decentralizované konkurence je možné uvést projekt Nash Exchange.

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Jiří

Dobrý den, zajímalo by mě jestli je nějak provázaná aplikace crypto.com s vebovou platformou crypto.com

Magazín Finex

Dobrý den, ano. Mobilní aplikace je s burzou provázána, jedná se o produkty té samé firmy. V aplikaci tedy vidíte i kryptoměny, které máte na burze. Nemůžete s nimi ale přes aplikaci disponovat.

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast Plc ---
N/A
Moneta ---
N/A
Alphabet (Google) ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Nahrávaný obrázek
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo