Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Jak nakoupit nebo prodat bitcoin v automatu

Jak nakoupit nebo prodat bitcoin v automatu

Jak nakoupit nebo prodat bitcoin v automatu

Pokud si netroufáte sami obchodovat na online burzách, ale chcete nakoupit bitcoin či jiné altcoiny (pokud to provozovatel umožňuje) v “pohodlí” offline prostředí, můžete navštívit některý z “bitcoinamtů” neboli bitcoinových bankomatů, kterých je v ČR hned několik.

Tyto “bankomaty” respektive automatizované směnárny (neboť s opravdovou bankou nemají nic společného) přijímají české koruny a můžeme je rozdělit na jednosměrné – sloužící pouze k nákupu BTC a obousměrné, které slouží zároveň i k prodej.

Pro nákup vám postačí peněženka v mobilu, případně vám bitcoinmat může vytisknout “paper wallet” s privátním klíčem. Na začátek to možná zní složitě, ale za chvíli zjistíte, že to není nic těžkého. Pojďme se podívat krok po kroku jak takový nákup a prodej probíhá.

Video: Jak koupit bitcoin v automatu od GB

Návod:

Na obrazovce bankomatu nejdříve zvolíme kryptoměnu, kterou si chceme koupit (nebo prodat). V případě výše se jedná o Bitcoin.

Jak na nákup:

  1. Pokud se rozhodneme pro nákup, zvolte částku. Až do částky cca 25 000 Kč denně můžete nákup na jednu BTC adresu provést anonymně. Pokud chcete nakupovat BTC za více peněz, automaty vyžadují registraci (na webu či u obsluhy) a ověření vaší identity.
  2. Následně vás bitcoinmat vyzve, ať naskenujete QR kód vaší peněženky. Ta může být buď v mobilu nebo na papíře
  3. V dalším kroku vložíte do bitcoinmatu sumu, kterou chcete směnit a následně zvolíte tlačítko na obrazovce k potvrzení nákupu.
  4. Pokud je bitcoinmat vybaven tiskárnou, můžete si na požádání nechat vytisknout potvrzení o nákupu.
  5. Váš požadavek je odeslán na burzu a zakoupené bitcoiny (či altcoiny) se během několika minut objeví ve vaší peněžence.

Jak na prodej:

  1. Na začátku vás bitcoinmat vyzve, ať odsouhlasíte smluvní podmínky.
  2. Následně zvolíte částku v korunách, za kterou chcete bitcoin prodat, a která se vám okamžitě přepočítá na aktuální kurz. Částku navyšujete (či snižujete) po násobcích 500 nebo 1000-2000 Kč (záleží na typu bitcoinmatu).
  3. Částka v BTC se zobrazí na obrazovce spolu s adresou, kam máte bitcoiny zaslat. Po potvrzení vám bitcoinmat vytiskne lístek s adresou i QR kódem a přes vaši mobilní peněženku pošlete přesnou částku v BTC na danou adresu (naskenujete QR kód), přičemž na transakci máte 30-45 minut (záleží na tipu bitcoinmatu) od vytištění lístku.
  4. Nyní vaši transakci stvrzují těžaři v rámci blockchainu, což může trvat od 30 minut až hodinu. U bitcoinmatu nemusíte čekat, také lze při transakci zadat i své telefonní číslo, na které obdržíte SMS ve chvíli, kdy proběhne.
  5. Vraťte se k bitcoinmatu, na obrazovce zvolte “Výběr” a naskenujte QR lístku, který jste předtím dostali a použili k prodeji a bitcoinmat vám následně vyplatí odpovídající částku v korunách.

V ČR se nachází více typů bankomatů jako například BitcoMAT, či RoboCoin a jejich prostředí se mírně liší, postup je ale zpravidla totožný. Ačkoliv se většina z nich nachází v Praze, určitě stojí za to si nákup či prodej přes ně vyzkoušet a seznámit se, jak funguje celý proces zadávání příkazů, skenování QR kódu a podobně.

Brzy totiž mohou nahradit klasické bankomaty a stát se součástí našich běžných životů. :-)

Vstupte do světa kryptoměn!

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Tržní kapitalizace
$615,7 mld.
Změna za 24h
+5,56%
Cena
$33 090
Tržní kapitalizace
$144,1 mld.
Změna za 24h
+9,11%
Cena
$1 260
Tržní kapitalizace
$24,81 mld.
Změna za 24h
-0,13%
Cena
$1
Aktualizováno 23.1.2021 08:38

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 11 komentářů
Clash Man

Dobrý den, od kolika let mužů kupovat BTC v tomto automatu?

Karolína

Dobrý den,
podařilo se mi při prodeji BTC a výběru pěněz z Bitcoinmatu zadat při potvrzování částky k prodeji nižžší sumu a automat mi asi ze samozřejmých důvodů peníze nechce vydat. Můžete mi prosím poradit jak v tomto případě postupovat? Rád bych zbytek peněz doposlal a nepřišel tak o celkovou částku, ale nevím, jestli je to vůbec možné. Děkuji

Magazín Finex

Dobrý den. Je nám líto, ale bohužel s tímto Vám nepomůžeme. Budete muset kontaktovat majitele tohoto Bitcoinmatu. Měl by tam být někde uveden kontakt – buď na displeji, nebo samolepce.

Clash Man

Dobrý den , od kdy můžu dokupovat v tomto bankomatu?

Magazín Finex

Dobrý den, zkuste se podívat na stránku CoinMap, kde bitcoinové bankomaty naleznete. Většinou je tam i jejich otevírací doba, pokud jsou například uvnitř nějakého obchodu.

Clash Man

Dobrý den, od kolika let mužů kupovat BTC v tomto automatu?

Magazín Finex

Dobrý den, pokud se nedostanete nad limit pro verifikace (což má každý poskytovatel BTC automatů stanovené jinak), tak můžete nakupovat i když vám není 18 let.

V případě ale, že tento limit překročíte, po vás bude verifikace vyžadována.

Například automaty od General Bytes mají limity takovéto: Min. CZK 200,- až 24000,- na transakci a osobu nejvýše každý druhý den.

V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Přeji hezký den.

Zuzana Niklová

Dobrý den má nějakou hodnotu bitcoin který jsem dostala jako dar. Nebo je to něco jako pamětní mince téměř bez ceny…. Děkuji

Magazín Finex

Dobrý den, pokud se jedná o minci tohoto typu, tak má pouze sběratelskou hodnotu.

Martin

Dobrý den jak to chodí pokud mám bitcoin přímo v peněžence od daně burzy například cex.io? Dá se to taky nějak takhle směnit? Potažmo kdyby bylo nějaký video bylo by to moc skvělí ?

Magazín Finex

Dobrý den, myslíte bitcoiny přímo na účtě CEX.io? Pak by mělo stačit dát ve vašem profilu “Withdrawal” a vybrat si ho na svoji mobilní nebo hardware peněženku. A pak ho konec konců můžete prodat jakýmkoli způsobem. :-)

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast Plc ---
N/A
Moneta ---
N/A
Alphabet (Google) ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Nahrávaný obrázek
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo