Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Kryptoměny » Podvody » Nejčastější podvody s Bitcoinem. Na toto si dejte pozor! Aktuální pro rok 2021

Nejčastější podvody s Bitcoinem. Na toto si dejte pozor! Aktuální pro rok 2021

Nejčastější podvody s Bitcoinem. Na toto si dejte pozor! Aktuální pro rok [current-year]
Zdroj: Depositphotos.com

Není tajemstvím, že se na internetu pohybují kromě běžných uživatelů i podvodníci. Podvodné internetové obchody a další triky už mnoho z nás pozná. V poslední době jsou ale jejich podvody a vábničky stále sofistikovanější. Mnohdy ke svým podvodům nově využívají také kryptoměny, kterým většina populace ještě tak úplně nerozumí, a tak se nechají snáze napálit.

A protože nám často píší nejen naši čtenáři, ale také zákazníci naší kryptoměnové směnárny, kteří se nechali nějakým způsobem podvést, rozhodli jsme se vytvořit komplexní článek shrnující ty nejznámější podvody, které se na českém a slovenském internetu objevují. Ještě před tím, než budete někomu přes internet něco platit, a tím spíše v kryptoměnách, doporučujeme tyto podvody projít, abyste se náhodou nespálili i vy. Dostat z těchto podvodníků cokoliv zpět je totiž většinou nemožné.

Seznam známých podvodů

1.Platba za zboží na Vinted/Bazoši2.Prodej zboží do zahraničí a platba v bitcoinech či přes PayPal3.Telefonický poradce a platformy nabízející veliké zhodnocení4.Bitcoin doublery – Reklamy s Elonem Muskem apod.5.Podvod s webkamerou či videem6.Vaše zkušenosti s podvodníky (komentáře)

Platba za zboží na Vinted/Bazoši

Dle našich zkušeností je aktuálně asi nejrozšířenějším podvodem prodej zboží na internetových prodejních serverech. V posledních měsících se podvodníci objevují zejména na serverech Vinted a Bazoš.

Sice se jedná asi o nejméně závažný problém, protože se pohybuje v menších částkách (zpravidla okolo 4 000 – 7 000 Kč), ale o to více lidí na něj často skočí.

Jak tento podvod probíhá?

 1. Na některém z internetových prodejních serverů si najdete zboží, které se vám líbí.
 2. Poté kontaktujete prodejce s tím, že byste si ho od něj chtěli koupit.
 3. Prodejce vám buď napíše rovnou, že platbu chce předem a nebo nejdříve přijme nabídku na platbu přes dobírku, ze které ale později couvne a chce aspoň část předem.
 4. Poté vám buď řekne, že chce platbu v bitcoinech, a nebo vám pošle QR kód, pomocí kterého máte zaplatit přes účet.
 5. QR kód pro platbu přes účet obsahuje kromě číselného variabilního symbolu i zprávu pro příjemce, ve které stojí něco ve stylu "Kupuji bitcoiny" – prodejce vás poté ujišťuje, že to tak má být a hlavně ať nic neměníte, že si pomocí toho platbu spáruje s vaším zbožím.
 6. Ve chvíli, kdy platbu v odešlete, ji přijme kryptoměnová směnárna, na které prodejce vytvořil objednávku pro nákup bitcoinů pod vašim jménem. Po přijetí platby směnárna provede směnu korun na bitcoiny a ty pošle prodejci, který s nimi zmizí. Přestane se vám ozývat a už se k němu nikdy nedostanete.
 7. Vaše peníze nebo bitcoiny jsou fuč a s nimi i prodejce. Vy jste poté naštvaní nejen na podvodného prodejce a sami sebe, ale také na kryptoměnovou směnárnu, která k celému podvodu přišla jako slepý k houslím.

Jak tento podvod rozeznat?

 • Podvodní prodejci často komunikují výhradně přes WhatsApp, není to ale pravidlem.
 • Prodejci mají mnohdy špatnou psanou češtinu a píší nesrozumitelně nebo s chybami.
 • Podvodníci se často zaměřují na zboží, jako jsou a) Luxusní oblečení a kabelky, b) Dětské oblečení, hračky a kočárky, c) Elektronika (mobilní telefony, chytré hodinky) a příslušenství k nim.
 • Pro zvýšení důvěry vám prodejce může poslat i "svůj" občanský průkaz. Nenechte se ale zmýlit, občanský průkaz není jeho, ale je kradený nebo stažený z internetu.
 • Prodejce může vyhrožovat, že vám na internetovém serveru udělí negativní hodnocení. To se bohužel může stát, a nic s tím neuděláte – rozhodně je ale lepší mít jedno negativní hodnocení, než přijít o své vydělané peníze!

Reálné příklady podvodů

Prodej zboží do zahraničí a platba v bitcoinech či přes PayPal

Možná už jste se s tím také setkali. Na internetu chcete něco prodat a ozve se vám kupující ze zahraničí, který si vaše zboží vybral a zrovna ho potřebuje koupit od vás z České republiky.

Poté z vás ale pomocí dalších identit loudí peníze – nejprve nižší částky, ty se ale poté zvyšují a někdy dosáhnou i desítek tisíc nebo více!

Jak tento podvod probíhá?

 1. Na některém z internetových prodejních serverů nabízíte zboží, kterého se chcete zbavit.
 2. Kontaktuje vás zahraniční kupující, který chce váš předmět koupit.
 3. Domluvíte se na poslání peněz buď přes bankovní účet, nebo PayPal.
 4. Poté vám od podvodníka přijde e-mail, ve kterém stojí, že vám peníze již byly odeslány, ale z nějakého důvodu je potřeba, abyste sami něco zaplatili. Za těmito důvody podvodníci často uvádí například daně, poštovné, clo, náklady na právníky, atp.
 5. Pokud tuto platbu zaplatíte, přijde vám další e-mail, ve kterém budou vyžadovat další peníze.
 6. Tak to probíhá do té doby, dokud platíte, a částky se zvyšují.
 7. Přestanete-li smyšlené poplatky platit, podvodníci se nebojí ani využít výhružek policií či právníky (viz reálné podvodné emaily níže). Ty jsou ale nesmyslné a není nutné se jich bát.
 8. V jednu chvíli si uvědomíte, že namísto toho, abyste své zboží prodali a obdrželi za něj peníze, jste zbytečně vlastní peníze naposílali podvodníkům a po nich se slehne zem.

Jak tento podvod rozeznat?

 • Podvodní kupující často komunikují výhradně přes WhatsApp, není to ale pravidlem.
 • Kupující se často zaštiťuje jinak důvěryhodnou institucí (např. banky nebo internetová peněženka PayPal) — poznáte to ale podle e-mailové adresy, která nikdy nebude opravdová – např. namísto service@paypal.com bude e-mailová adresa paypal@service-payment.com atp. Vždy si zkontrolujte část za zavináčem!
 • Kupující mají mnohdy špatnou psanou češtinu a píší nesrozumitelně nebo s chybami.
 • Někdy chtějí kupující platit přímo v bitcoinech a řeknou vám, abyste bitcoiny pro ně koupili na kryptoměnové směnárně.
 • Podvodníci se často zaměřují na zboží, jako jsou a) Luxusní oblečení a kabelky, b) Dětské oblečení, hračky a kočárky, c) Elektronika (mobilní telefony, chytré hodinky) a příslušenství k nim, d) Účty na počítačové hry.
 • Pokud budete odporovat, kupující vám často doporučí, abyste si peníze pro něj půjčili od svých známých nebo kolegů.
 • Budete-li odporovat dále, podvodníci se nebojí ani využít výhružek policií či právníky (viz reálné podvodné emaily níže).

Reálné příklady podvodů

Telefonický poradce a platformy nabízející veliké zhodnocení

V tomto případě se jedná asi ten nejhorší podvod na tomto seznamu, který jednotlivé napálené připraví i o statisíce korun. Protože jsou cíle těchto podvodníků opravdu vysoké, ne každý se na tento podvod nachytá – a proto ani my nemáme o tomto podvodu moc konkrétních informací. Víme ale, že se děje a informace, které máme, uvádíme níže:

Jak tento podvod probíhá?

 1. Přes internet nebo telefonicky vás kontaktuje "zástupce obchodní platformy", který vám dá nabídku, která se neodmítá.
 2. Konkrétní informace o tom, co tito zástupci nabízí, bohužel nemáme. Víme jen, že se jedná o pohádkové zhodnocení vašich investovaných peněz. Mnohdy se dokonce nebojí vyvíjet psychický nátlak. Aby měl tento "obchod" ale význam, chtějí od vás poradci získat větší investici, klidně i desítky nebo stovky tisíc korun. Nebudou se ani zdráhat vám doporučit, abyste si na tento obchod století peníze půjčili.
 3. Často se tito "poradci" snaží schovat za jinak důvěryhodné firmy, jako je Binance, Coinbase, Blockchain.com nebo dokonce Finex.cz! Ačkoli tyto firmy opravdu důvěryhodné jsou – samy vás takovýmto způsobem nikdy kontaktovat nebudou, a rozhodně vám nebudou slibovat žádné garantované zisky.
 4. Investici této společnosti máte poslat buď přes bank. účet, platební kartou, a nebo přímo přes danou důvěryhodnou platformu. Projdou s vámi registrací či procesem nákupu přímo na stránkách důvěryhodné společnosti, kam vy poté pošlete své peníze, a oni váš obchodní účet vyluxují do svých rukou. Při tom se celou dobu tváří, jako že vám pomáhají, ale pomoct vám rozhodně nechtějí.
 5. Poté vám často dají přístup do nějakého "svého" podfouknutého systému, kde vám ukazují, jak vaše investice vydělává, a přesvědčují vás, abyste investovali více.
 6. Ve chvíli, kdy investovat přestanete, nebo chcete své zisky vybrat, se vypaří jak pára nad hrncem a už se ani k dané platformě, ani ke svým penězům, nikdy nedostanete.

Jak tento podvod rozeznat?

Kdykoli vás někdo osobně kontaktuje a nabízí vám garantované zisky, držte se na pozoru. Máte-li v takového člověka a jeho nabídku důvěru, i tak si ho radši ještě proklepněte. Klidně napište do komentářů pod tento článek, nebo nějaké Facebookové skupiny, kde vám jistě rádi poradí.

Mezi podvodné systémy patří například:

 • Bitcoin Pro (naše recenze zde)
 • BitcoinRevolution (naše recenze zde)
 • AlpsMarkets (naše recenze zde)
 • Margin Elite (naše recenze zde)
 • LiteGap (naše recenze zde)

Známé české Facebookové diskuzní skupiny, kde se můžete zeptat na názor:

Bitcoin doublery – Reklamy s Elonem Muskem apod.

Ve víceméně stejné verzi funguje tento podvod již od roku 2017. Známá osobnost vám v reklamě na internetu (na YouTube/Facebooku/Twitteru/…) nabízí, že když jim pošlete své bitcoiny či ethery, přijde na vaši peněženku dvojnásobek zpět. Tato celebrita se jednoduše dobře vyspala a chce světem šířit lásku a peníze. Nezní to jako nabídka století?

Až na to, že se jedná o jasný podvod.

Jak tento podvod probíhá?

 1. V reklamě na YouTube, Facebooku, Twitteru či jiných sociálních sítích vidíte fotografii či video známé osobnosti, ať už s kryptoměnového světa, nebo i z jiných médií, která vám nabízí, že když na uvedenou adresu pošlete bitcoiny, zpět vám přijde dvojnásobek.
 2. Pro větší důvěryhodnost je vše často pod zástěrkou nějaké "promo akce" ve smyslu např. "oslavujeme 1 milion uživatelů" nebo tak podobně.
 3. Ve skutečnosti ale žádná taková promo akce neexistuje a jedná se jen o video od podvodníků, kteří zkouší, kdo z diváků se chytí a pošle jim své kryptoměny. Zpět vám nikdy nic nepřijde.

Jak tento podvod rozeznat?

 • Nikdy vám nikdo nepošle své bitcoiny jen tak.
 • Podvodníci vždy zneužívají jména známých celebrit, jako Elon Musk, Changpeng Zhao, Bill Gates, ale v Česku se vyskytovaly i verze s Leošem Marešem, Petrem Kellnerem či Andrejem Babišem.
 • Od všech "doublerů" či nabídek celebrit se držte stranou.
 • I kdyby teoreticky bylo třeba 10 % těchto nabídek reálných a lidé by opravdu od celebrit získávali bitcoiny zdarma – stále se vám z 90 % vyplatí se na tuto nabídku vykašlat!

Podvod s webkamerou či videem

O tomto podvodu jsme již psali před několika lety v tomto článku. Bohužel se ale stále jedná o "funkční" podvod, kterým se nejrůznější spammeři snaží obohatit.

Jak tento podvod probíhá?

Do e-mailové schránky vám přijde zpráva, že jste se stali terčem hackera, který získal přístup k vašemu počítači a zejména webkameře nebo fotografiím/videím, které jsou na počítači uloženy.

A protože tento (neexistující) hacker má kompromitující materiály na vaši osobu, jako třeba hanbatá videa nebo fotografie, žádá vás o zaplacení výpalného – většinou v bitcoinech.

Po zaplacení vás údajně již nechá na pokoji. Pokud byste nezaplatili, materiály rozvěsí po internetu a rozešle na kontakty ve vaší emailové schránce a vašim přátelům na sociálních sítích.

Co dělat, stanete-li se terčem tohoto podvodu?

Pokud takový e-mail obdržíte, radíme vám jej s klidnou hlavou ignorovat a smazat. Žádní hackeři vaše fotky s téměř 100% pravděpodobností nemají – pouze náhodně obesílají všechny možné e-mailové adresy a zkouší, kdo se chytí. I kdyby se chytil jen jeden z tisíce, je to pro ně slušný "zisk".

Čistě teoreticky: I kdybyste bitcoiny vyděračům poslali, nikdy nebudete mít jistotu, že po vás tento podvodník nebude požadovat peníze znovu a že intimní fotky či videa, pokud by je měl, skutečně smaže. Jestliže jsou jednou tyto záznamy v cizích rukou, uniknout můžou vždycky a to bez ohledu na to, kolik jim zaplatíte. Tito podvodníci pouze využívají vašeho strachu.

Závěrem ke kryptoměnovým podvodům

Ačkoli se vám podvody, které popisujeme výše, mohou zdát jako hloupé nebo nereálné, ve skutečnosti jsou bohužel celkem úspěšné. Naše redakce byla v kontaktu s několika desítkami podvedených, na základě čehož jsme sepsali tento článek.

Na závěr bychom chtěli jen dodat, že pokud vám nějaký nabízený "obchod" nebo nabízená "nabídka" zní zvláštně, pravděpodobně zvláštní opravdu je a nedoporučujeme ji akceptovat. Pokud je na vás při obchodu vyvíjen tlak z pohledu času (honem rychle plaťte) nebo z pohledu strachu (pošleme na vás policii) – nedělejte to.

Máte k těmto podvodům nějaké další informace? Pokusil se vás někdo také podvést, možná i jiným způsobem, než zde uvádíme? Dejte nám vědět v komentářích pod tímto článkem!

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

 • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
 • Vytvořena českou firmou
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Tržní kapitalizace
$829,5 mld.
Změna za 24h
+3,9%
Cena
$44 068
Tržní kapitalizace
$367,5 mld.
Změna za 24h
+6,27%
Cena
$3 124
Tržní kapitalizace
$71,68 mld.
Změna za 24h
+5%
Cena
$2,24
Aktualizováno 23.9.2021 11:38

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 7 komentářů
Lenka

Dobrý den taky se připojuji k diskuzi. Reagovala jsem na Bitkomy v reklamě a hned mi volal pan že jestli mám zájem byla jsem ve finanční krizi nabídnul mi koupi Bitkoiny v hodnotě 6000 Kč ale že mají pro mě slevu za 1400 Kč tak jsem na to kývla tak mi přišla obálka z modrou kartou BEST V*UCHER a na druhé straně je nějaký kód a stránka thebestvouchers. A když jsem koupila čtyři karty a od té doby se mi už nikdo neozval ani ten pán co mi říkal že je můj poradce a sem tam zazvoní telefon stim ať si koupím balíček kripto měny a je to že záznamníku tak si myslím že jsem taky oběd podvodů. ne tady jsem ještě žádene komentáře nedávala Lenka

Jiří

Na inzerát na bazoší jsem nabízel věž a cívkový magnetofon,jako sestavu. Z počátku jen otukával, s tím, že chce více fotek.Potom hned, aniž by poslal jakýkoliv kontakt na sebe chtěl adresu k vyzvednutí a číslo účtu. V sobotu a v neděli mi začaly chodit maily,jako by z banky a z PAYPALu,že je zaplaceno včetně dopravy + 7500. Okamžitě jsem začal tušit podvod. Prý musím těch 7500 uhradit aby prošla platba z účtu paypal na můj. Že mi zaplatil o ty peníze navíc, že o ně nepřijdu.Na těch falešných výpisech je uvedeno, že nelze platbu vrátit zpět Navíc.má AIR BANK v soboty a neděle transakce a výpisy neprovádí..Pořádně jsem si vše přečetl a zjistil jsem, že to není běžná čeština, že je tam hodně špatně přeložených frází. O kupujícim jsem se vůbec nic nedozvěděl, a navíc jsem mu psal,jak mám zboží připravit k odeslání, jak zabalit ,kolik balíkú,do jaké váhy, nebo paletovku. Nic.Jen že chce at zaplatím, že mi poslal v příloze přesný popis jak uhradit. Přílohu jsem neotevíral, maily dal do spamu a čekám,co se bude dít.

Magazín Finex

Dobrý den, Jiří. Rozhodně se jedná o podvod. Maily, které Vám chodily, byly falešné, nejednalo se o opravdové maily z banky či paypalu. Už jim nic neposílejte, nemusíte se bát, že by Vám podvodníci zadělali na větší problémy s bankou či se zákonem. Bohužel se ale obáváme, že pokud jste jim přeci jen nějaké peníze poslal, už Vám je nevrátí. :-(

J. Ćešpivo

S firmou investboost.cc/finance jsem obchodoval s výsledkem přes 2.000 Euro. Problém je ten, že přidělený mě obchodník dělá mrtvého brouka a nevidím cestu, jak peníze dostat na můj účet. Vložil jsem do obchodu 100 tisíc a vše je ztraceno…

Těžko někdo asi poradí….

Ondra

Dobrý den,
musím se podělit o svou zkušenost s podvedením mojí babičky. Jednoho dne mi napsala, že potřebuje zaplatit jistinu 1tis EUR, aby jí podvodníci mohli vyplatit odměnu 25tis EUR za Bitcoiny. Přičemž v průběhu dvou let „investovala“ cca 2tis EUR!!! S podvodníky si psala na Skypu, kde se jí jednou za čas ozvali, že je potřeba investovat pravidelně. Vytvořili ji účet na stránce coinyards, kde mohla sledovat své „portfolio“. Po přihlášení na stránku se nedozvíte prakticky nic, jen hodnotu v Bitcoinech, která vůbec neodpovídá investované částce a taky s investicemi nemůžete nic dělat. Na druhý pohled je jasné, že jde o podvod. Stránka nemá žádné smysluplné grafy, hodnoty, nic. Dokonce je nechala přes aplikaci Anydesk ovládat její počítač a rodině samozřejmě vše zatajila. Pro podvodníky vše bylo jednodušší, protože s ní mohli komunikovat v ruštině a ona bohužel věří všemu, co je napsáno v azbuce.

Nyní jsem ve fázi, kdy zjišťuji a dávám dohromady všechny informace. Na recenzích jsem narazil na komunity, které nabízí pomocnou ruku, jak získat peníze zpět. Nemám s tím žádné zkušenosti. Pokud se zde najde někdo, kdo má podobnou zkušenost a podařilo se mu danou situaci vyřešit, tak budu rád za jakoukoliv radu a pomoc.

Díky
Ondra
PS: HOOOOOLD :)

Zuzana

Dobrý den,

setkala jsem se zřejmě také s podvodníky. Přes bazoš a hyperinzerci jsem prodávala kočár. Z každého se mi 1 ozval. Byli to oba cizinci. Jedna konverzace byla celá v angličtině, druhá byla zřejmě přes překladač. Měli oba zájem a prý mezi sebou není návaznost. Jednoho jsem vybrala. Chtěl do emailu zaslat platební údaje, poté, co odešle na můj účet peníze, pošle kurýra pro kočárek, údajně byl z Polska. Chtěl tel. kontakt pro rychlejší komunikaci přes whatsapp. Večer jsem obdržela již informace. V emailu jsem měla paypal s probíhající úhradou za kočár i za kurýra, ale podmínkou bylo, abych přes odkaz finex.cz zaplatila za kurýra, abych od něj dostala celou částku. Prý kurýr vyžaduje, aby doprava byla uhrazena prodejcem. Chtěl vědět, kde právě na stránkách jsem, pomáhal mi s tímto procesem, jelikož jsem na Vašich stránkách byla poprvé a nevěděla jsem, jak to funguje. Jeho odpovědi byly rychlé a chtěl hned odezvu. Všechno mi to bylo od prvopočátku nějak divné, ve finále jsem v platbě nepokračovala, jelikož mě zarazila vaše informace ohledně podvodníků. Děkuji za to!!! Ihned jsem mu napsala, že končím a že nebudu pokračovat. Stále mi tvrdil, že je vše bezpečné, že jeho peníze již odešly na můj účet, přičemž se tak nestalo. Teď mě přes whatsapp uhání, píše nebo volá.

Magazín Finex

Dobrý den, Zuzano. Moc děkujeme za Vaši zkušenost a máme radost, že jsme Vám mohli tímto způsobem pomoct. Určitě se jednalo o podvodníka. A z nějakého důvodu nejste první, koho se snaží podvést při prodeji kočárku – informací od podvedených slečen prodávajících kočárky máme více než dost. Zablokujte si ho a více to neřešte. :-)

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo