Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Další bláznivý vstup na burzu: Altmanův tah s jadernou energií otřásá trhem!

Technologický svět hledá udržitelné zdroje energie a Sam Altman, CEO OpenAI, se obrací k jaderné energii. Jeho nový podnik nabízí miniaturní štěpné reaktory jako řešení pro rostoucí energetické požadavky AI. S ohledem na historii SPACů by však měli investoři pečlivě vážit rizika.

Publikováno
Další bláznivý vstup na burzu: Altmanův tah s jadernou energií otřásá trhem!
Zdroj: Marc Olivier Le Blanc

Kolik technologických ředitelů je potřeba k výměně žárovky? Žádný. Všichni se soustředí na její napájení novými způsoby. A snaha o nekonečnou energii přivedla generálního ředitele společnosti OpenAI Sama Altmana do světa jaderné energie, kde investuje do několika firem z této oblasti.

Nyní s sebou na cestu bere i drobné investory – ale než naskočí na palubu, měli by zvážit několik faktorů.

Přijetí Alt-mánie

Minulý týden společnost AltC Acquisition Sama Altmana oficiálně vstoupila na burzu se společností Oklo, která se zabývá jadernou energií.

Společnost plánuje vyrábět bezuhlíkovou energii pomocí miniaturních štěpných reaktorů – které mají kapacitu pouhých 15 megawattů ve srovnání s tradičními jadernými elektrárnami o kapacitě 1 000 megawattů.

Altman, který investoval také do startupu v oblasti jaderné fúze, společnosti Helion, je přesvědčen, že jaderná energie je nejlepším způsobem, jak vyrábět dostatek energie pro uspokojení rostoucí poptávky po umělé inteligenci. Jenže je tu několik problémů:

  • Oklo negeneruje žádné příjmy, nemá nasazené žádné jaderné elektrárny a očekává se, že do roku 2027 nebude mít žádnou v provozu.
  • Před minulým pátkem vytlačili investoři akcie SPAC o více než 76 % nahoru – jen aby se v pátek po dokončení transakce propadly o 50 %, což poukazuje na jeden z mnoha problémů SPAC.

Moderní kult osobnosti

Trump, Chamath a Shaq – ve jménu je síla, ale některá měla větší váhu než jiná. V posledních letech se SPAC za účasti celebrit setkaly s úspěchem nebo neúspěchem (většinou neúspěchem). Ani tak není divu, že v roce 2021 SEC varovala před investováním na základě podpory nebo angažovanosti celebrit.

  • Dva z SPACů spojené se jménem Chamatha Palihapitiyi – Clover Health a Virgin Galactic – se propadly o přibližně 90 %. Další, SoFi Technologies, se pak propadl “pouze” o 30 %.
  • Vzácným vítězem se však stala společnost Trump Media & Technology Group, Donalda Trumpa – a to i přesto, že společnost nadále ztrácí uživatele a její auditor byl odstaven pro “masivní účetní podvody”.

Hype však nemůže nahradit zisky:

Minulé výsledky SPAC nabízejí náhled na to, jak by mohl fungovat Altmanův SPAC.

Agentura Bloomberg uvádí, že téměř 25 % společností, které od roku 2019 vstoupily na burzu prostřednictvím SPAC, zaznamenalo více než 90% pokles – čímž vymazaly tržní hodnotu 46 miliard dolarů.

V loňském roce vyhlásilo bankrot nejméně 21 společností, včetně společnosti Bird vyrábějící elektrické koloběžky a výrobce elektromobilů (EV) Lordstown Motors.

I když humbuk kolem vstupů těchto společností na burzu může vyvolat počáteční zájem, trvalý úspěch závisí na ziskovosti a příjmech – což je v investování nadčasová zásada.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎