Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – Inflace ani v listopadu ceny nezamrazila, Elon Musk znovu čeří vody a všechny opět převezl, míří cena zlata na 2000 dolarů?

Publikováno
Burza s odstupem – Inflace ani v listopadu ceny nezamrazila, Elon Musk znovu čeří vody a všechny opět převezl, míří cena zlata na 2000 dolarů?
Zdroj: Depositphotos.com

Údaje o inflaci nejsou dobré. V USA inflace dosáhla 6,2 % v říjnu, což je nejvíc od roku 1991. Investory děsí její dynamika, protože přes léto se inflace držela okolo 5,4 %. U nás inflace vzrostla na úroveň 5,8 %. Je dobré si připomenout, že výpočty se odvíjejí od spotřebního koše, který zahrnuje především zboží každodenní spotřeby. Do výpočtů se jen velmi málo promítají ceny nemovitostí nebo aktiv jakou jsou akcie nebo kryptoměny. Skutečná inflace je mnohem větší.

Zatímco ČNB zvýšila skokově úrokové sazby, FED a ECB mluví o tom, že první zvýšení sazeb bude až v roce 2023. Pokud by k němu došlo dříve, trhy by reagovaly prudkým výprodejem, i kdyby zvýšení bylo minimální. I malé zvýšení sazeb by znamenalo, že centrální bankéři špatně odhadli situaci a důvěryhodnost by dostala trhlinu. Akciové trhy jsou přitom na důvěře založeny.

V současné době, kdy roste počet pozitivně testovaných a nemocnice se plní hlavně na starém kontinentu, by ztráta důvěry mohla znamenat velkou ránu pro evropskou ekonomiku. Celé dění by mohlo vést k silné politické nestabilitě. V Německu se pomalu formuje nová vláda, která bude čelit nejtěžším výzvám od krize v roce 2008. Ve Francii se chystají prezidentské volby v květnu 2022. Společenská a politická situace je velmi nestabilní a investor by možný nyní měl myslet i na zadní vrátka a krýt své pozice nákupem zlata, stříbra, kryptoměn či, pokud má chuť riskovat, pozicemi na krátko.

Zdržme se ještě u inflace. Představitelé Fedu nebo ECB neustále opakují, že inflace bude přechodná. Bez nějakého časového rámce ale můžeme jakoukoli událost označit za „přechodnou“. Jaké jsou známky toho, že inflační tlaky v ekonomice polevují?

Prvním znakem je vývoj ceny na kovech jako jsou měď, hliník či nikl. Růst cen těchto kovů byl charakteristický pro rok 2021. Nyní se zdá, že ustupuje. Právě propad cen těchto kovů by znamenal, že proinflační tlaky možná polevují.

Cena ropy není dobrým ukazatelem, protože OPEC je dnes velmi jednotný. Cena ropy je tudíž víc politická záležitost, než ekonomický kompromis mezi nabídkou a poptávkou. Stejně tak zemědělské komodity mohou být matoucí, protože díky zvýšení nákladů na energie, můžeme očekávat jejích růst v následujícím pololetí. Cena průmyslově využívaných kovů ukazuje, v jaké kondici je celý průmysl, zejména ten čínský. Pokud bude jejich cena klesat, znamená to, že v Číně ubývá zakázek a spotřeba těchto kovů v budoucnu klesne. To by se mělo projevit na snížení jejich ceny a následně i na nižší inflaci.

Druhým důležitým faktorem je vývoj růstu mezd, důchodů a sociálních dávek. Proinflačním faktorem je nízká nezaměstnanost, přesněji nedostatek zaměstnanců v určitém sektoru. Prakticky celý vyspělý svět trápí nedostatek řidičů kamionů. Je jen otázkou času, kdy se firmy začnou o tyto řidiče přetahovat a zvyšovat jejich platy. To bude mít za následek opětovný růst cen přepravy. Ta pak znatelně zvedá ceny spotřebního zboží a tedy vyvolává inflaci.

Obdobné problémy hlásí Amazon nebo McDonalds při nabírání zaměstnanců na nekvalifikované pozice. Aby přilákali zaměstnance, musí (neochotně) začít zvedat mzdy. Obecně pokles kupní síly obyvatelstva díky inflaci bude nutit zaměstnance žádat o vyšší platy. Pokud by se opravdu začalo silně přidávat a rostla průměrná mzda, kola inflace by se začala roztáčet a inflace by trvala i několik let. V každém případě ale s námi vysoká inflace bude jistě do léta 2022.

Firemní zprávy: Finanční kouzla Elona Muska

Cena akcií Tesly se po dobrých výsledcích za třetí čtvrtletí přehoupla přes psychologickou hranici 1000 dolarů za jednu akcii. Tento růst byl výjimečně podložen i reálnými výsledky automobilky, nikoliv spekulacemi nebo tweety Elona Muska. Tesla získala velký kontrakt na dodávku 100 000 vozů pro společnost Hertz.

Půjčování aut díky koronaviru nezažívá dobré období. Společnost Hertz sice měla dobré výsledky za třetí čtvrtletí 2021, kdy dosáhla obratu 2,2 miliard dolarů, což představuje růst přes 19 %, ale celé toto odvětví i nadále zůstává na tenkém ledě. Hertz se přesto rozhodl udělat velkou objednávku a to zejména díky levným úrokovým sazbám na Euru.

Další dobrou zprávou bylo, že Tesla se stala nejvíc prodávaným elektroautomobilem v Evropě. Z prvních příček sesadila modely od Renaultu nebo Volkswagnu. Tyto značky lidem nabízely levné verze elektromobilů. Model Tesla 3 sice patří k levnějším z nabídky Tesly, ale i tak stojí přes 40 000 eur. V září 2021 se tohoto modelu prodalo přes 24 000 kusů.

Na Twitteru existuje lepší seriál než na Netflixu. Jeho hlavním scénáristou je Elon Musk. Novou sérii zahájil tím, že v podstatě zaútočil na hlavní program OSN proti odstranění hladu ve světě. Program na odstranění hladu hlásá, že by mu na vyřešení tohoto problému stačilo 6 miliard dolarů. Musk na to prohlásil, že těch 6 miliard dolarů rád dá, pokud program opravdu hlad odstraní. Aby toho nebylo málo, Musk na svém twitteru vyhlásil anketu, zda má prodat 10 % akcií Tesly.

Zdroj: twitter.com
Tweet Elona Muska
Tweet Elona Muska

Anketa dopadla tak, že 57,9 % sledujících mu tento prodej schválilo. Ale to nebylo všechno. Musk upřesnil, že opravdu bude jednat tak, jak tato anketa dopadne, ať už výsledek bude jakkoliv. K tomu dodal slovní hříčku abide(n). Odkazem na demokratického amerického prezidenta upozornil na snahu demokratů zdanit bohaté lidi.

Ti by již neměli být danění pouze při prodeji akcií, ale i z toho, když jejich akcie potenciálně rostou a drží je. Demokraté chtějí danit nerealizovaný potenciální růst. To by v případě Elona Muska znamenalo každoročně, díky raketovém růstu akcií Tesly, velmi vysoké daně. Jednalo by se tak o ještě větší zdanění úspěšných firem. Musk tak odůvodnil prodej svých akcií strachem být víc zdaněn.

Do Muskovy pasti se chytil americký senátor Ron Wyden, který byl jedním z předkladatelů návrhu na zdanění potenciálních zisků nejbohatších. Návrh skutečně není dokonalý. Například není jasné, co budou americké finanční úřady dělat, pokud cena aktiv klesne? Budou vracet peníze?

Proto Musk reagoval kriticky už v říjnu. Tehdy poznamenal, že až politici prošustrují všechny peníze, začnou hledat vaše. Musk na svoji podporu uvedl, že nemá žádný plat ani vedlejší majetek a jediné, co má, jsou akcie Tesly.

Na to naskočil senátor Ron Wyden, že o to víc je potřeba danit akcionáře. Musk odpověděl značně útočně: „Proč při pohledu na tvoji profilovku mám pocit že jsi se udělal?“ A další epizoda Muskova seriálu má sledovanost zaručenu.

Musk všechny převezl a ještě zesměšnil demokratického senátora. Ve skutečnosti tak jeho návrh je u ledu. Zatím se danit nic nebude.

Musk chtěl prodat své akcie z jiného důvodu. Nyní může uplatnit nákup akcií Tesly z tzv. Stock option. Musk díky tomu může koupit 2,15 milionů akcií Tesly za pouhých 6,24 dolarů. Tudíž asi jen za 1 % současné ceny. Avšak z nákupu těchto akcií musí zaplatit daň ve výší asi 50 % reálné výše ceny, což představuje zhruba 12 miliard dolarů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

A paradoxní je, že nejbohatší muž planety peníze nemá.

Přesněji řečeno nemá volných 12 miliard dolarů na daně z nově nabytých akcií. Musk by mohl začít oficiálně prodávat svoje akcie z tohoto důvodu, jenomže to by riskoval, že ostatní akcionáři začnou prodávat taky a cena akcií se rychle propadne.

Musk to udělal geniálně, prodal část akcií, vzbudil debaty na twitteru, odvedl pozornost od pravého důvodu a propadům ceny akcií se vyhnul. Musk znovu dokázal, že není jen investiční genius, ale zvládá mistrně komunikaci na sociálních síti. V té mu mohl konkurovat jen Donald Trump.

Indexy: Asie posílily na úkor zámořských trhů

Trhům v Asií pomohl hlavně čínský prezident, jehož čínská strana prohlásila za největšího lídra od dob zářícího slunce čínského lidu Maa. Prezident Xi tak ukázal, že co se stranické disciplíny týče, má moc jasně v rukou. Ani koronavirus, ani dění okolo Evregrande a celého čínského developerského trhu neotřáslo jeho mocí. Po demonstraci stability trhy v Číně rostly. Burza v Hongkongu posílila o 2,5 %, stejný výsledek dosáhla i burza v Šanghaji. Naopak nedařilo se japonské burze, která skončila týdenní obchodování v mírné ztrátě 0,4 %.

Burzám v Evropě se dařilo nespadnout do záporných hodnot. Německý Dax posílil o 0,4 %, britský FSTE o 0,6%, francouzský CAC 40 dokonce o 1,2 %.

Naopak burzám v zámoří se nedařilo. Dění okolo akcií Tesly zvedlo silně volatilitu. Index S&P 500 ztratil 0,6 %, technologický Nasdaq100 0,76 % a průmyslový Dow Jones odepsal 0,91 %.

Komodity: Ropa se konsoliduje

Ceny ropy klesaly. Během týdne se americká lehká ropa dostala pod symbolickou hranici 80 dolarů za barel. Sice hned podražila zpět na 80 dolarů, ale nyní je, alespoň na nějakou dobu, růst cen odvrácen. Ropa Brent se prodávala za 82 dolarů za barel. Na cenu ropy bude mít vliv dění okolo korony. Dá se tedy předpokládat vyšší volatilita.

Komodity: Blýská se zlatu na lepší časy?

Držitele žlutého kovu potěšil růst zlata. Zlato se dostalo přes důležitou technickou úroveň 1830 dolarů za unci. Obchodování ukončilo na úrovni 1855 dolarů za unci. Stříbro se dostalo na hladinu 25 dolarů za unci. Jak vysvětlit tento růst, když i akciové trhy rostly?

To je na celé situaci nejzajímavější, protože jsme žádný velký pokles ceny akcií nezaznamenali. Zlato roste hlavně z důvodu, že na trhu je obrovské množství hotovosti. A jelikož máme důvody obávat se inflace, investoři pomalu nakupují defenzivní tituly anebo drahé kovy, aby se před ní ochránili. Zlato tedy v současném kontextu má potenciál.

Slovo závěrem: Trhy jako parník

Na akciových trzích se tendence jen tak nezmění. Trh má velkou setrvačnost. Závěr roku bývá pozitivní. I přes jednu či dvě špatné zprávy se trhy neotočí ze dne na den. S touto predikcí počítají prakticky všichni investoři. Tato setrvačnost trhů je však i jejich slabinou, protože panuje strach, že centrální banky nezačnou jednat dostatečně rychle a s předstihem.

Centrální banky jsou jako kormidelníci, strhnutí kormidla na jednu stranu se projeví až za určitý čas. To můžeme pozorovat v případě ČNB, kdy zvýšení sazeb se projeví nejdřív na hypotékách. Následně začnou klesat objemy hypoték, a poté by měla klesat i cena nemovitostí. To všechno se odehraje v řádu měsíců či let. Pokud však nevíme, jak velká část ledovce je nad hladinou a jaká ještě pod, ani zoufalé otočení kormidla nemusí loď zachránit.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎