Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » 📈 Akcie » McDonald's

Akcie McDonald’s (MCD) – Aktuální cena, graf, dividenda 2021, kde koupit

Váš kapitál může být ohrožen*
SELECT `timestamp` FROM wp_chart_data WHERE `data_type` = 2 AND (post_type='stock' AND id LIKE 'MCD.US_9') GROUP BY id ORDER BY `timestamp` ASC LIMIT 1

Graf ceny akcií McDonald's

Akcie McDonald's (MCD)
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Informace o akciích McDonald's

McDonald’s je americká společnost podnikající v oboru rychlého občerstvení. Jedná se o největší síť restaurací na světě podle příjmů.

Přes 69 milionů zákazníků v nejméně 120 zemích je každý den obslouženo v restauracích firmy se slavným logem zlatých oblouků ve tvaru písmene M.

Pojďte s námi prozkoumat akcie společnosti, která zpopularizovala hamburgery v každém koutu země.

Obsah článku o akciích McDonald

1.Historie McDonald‘s2.Co musíte vědět o akciích McDonald‘s3.Akcie McDonald‘s – dividendy4.Jak nakoupit akcie McDonald‘s?5.Příklad obchodu s akciemi McDonald‘s6.Diskuze o akciích McDonald's (komentáře)

Historie McDonald‘s

Ray Kroc
Ray Kroc, hlavní strůjce úspěchu McDonald's

Bratři Richard a Maurice McDonaldovi založili McDonald’s v roce 1940 v Kalifornii.

Oba sourozenci od počátku zamýšleli provozovat restauraci servírující jednoduché, velmi rychle uvařené pokrmy. Skutečný vzestup restaurací nastal ale až o 15 let později, kdy Ray Kroc (potomek českých emigrantů) vstoupil do firmy a v roce 1961 si ji od zakládajících bratrů odkoupil.

Kroc transformoval společnost na franšízu, což zjednodušeně znamená obchodní model, kde subjekt A poskytuje právo užívat svou značku a know-how výroby svého produktu subjektu B za podíl na zisku. Tento krok umožnil Krocově McDonald’s velmi rychle expandovat po celých Spojených státech a posléze i globálně.

McDonald’s vstoupil se svými akciemi na burzu 5. ledna 1966. Od tohoto data se teoreticky každý dospělý člověk může stát akcionářem firmy.

Na český trh se firma dostala v roce 1992, když byla otevřena první McRestaurace v pražském centru na Vodičkově ulici. Dnes u nás operuje přes 100 restaurací, z nichž zhruba třetina sídlí jenom v Praze.

Současné vedení se snaží především setřást negativní nálepku firmy s nezdravým jídlem vedoucím k obezitě. Proto se dnešní nabídka produktů rozšiřuje o alternativy k hamburgerům, cheeseburgerům a hranolkám – např. zeleninové saláty, ryby, mléčné nápoje, ovocné smoothies.

Hlavní sídlo McDonald’s se dnes nachází v Chicagu, Illinois. Podle údajů z roku 2019 je McDonald’s se svými 1,5 miliony zaměstnanci druhým největším soukromým zaměstnavatelem na světě. (Zdroj)

Co musíte vědět o akciích McDonald‘s

Pro své dominantní postavení na trhu se akcie McDonald’s vyznačují stabilním růstem. McDonald’s navyšuje svým akcionářům dividendy po více než 25 let, což z něj činí tzv. dividendového aristokrata.

Další výhodou je konzistentně rostoucí čistý zisk. V průběhu posledních 15 let McDonald’s dokázal více než zdvojnásobit své čisté příjmy.

Cisty zisk McDonald's v mil. dolaru (2005-2018)
Čistý zisk McDonald's v letech 2005-2018 (Zdroj dat: Wikipedia)

Potenciální nevýhodou akcií fast-foodového krále je vysoký poměr ceny akcií k výdělku (price to earnings ratio) standardně se pohybující kolem hodnoty 30, což dalece převyšuje doporučovaný poměr 15-20.

Případný investor by měl také pamatovat, že McDonald’s bezesporu náleží k tzv. cyklickým akciím. V době hospodářské recese padají i příjmy nepsaného fast-foodového krále s tím, jak lidé šetří a raději si vaří sami doma z levnějších potravin.

Při ekonomickém ochlazení se také prokazatelně doprava, resp. míra dopravy naměřená najetými kilometry za daný čas, zmenšuje. To má za následek menší příjmy v rámci mcdonaldského Drive Thru.

Korporace tedy ztrácí za časů krize, ale právě tehdy se objevuje zajímavá příležitost pro dlouhodobý nákup akcií. McDonald’s už za více než půl století přežil mnoho globálních stagnací ekonomiky a díky svému stále funkčnímu byznys modelu (franchising) je nepravděpodobné očekávat nějaký obrovský pád či bankrot.

Co se vývoje ceny samotné týče, akcie zaznamenaly svůj historický vrchol v srpnu 2019 (221 dolarů). V polovině roku 2020 po koronakrizi hodnota podílů restauračního řetězce osciluje v pásmu 180-200 dolarů.

Jak je viditelné z grafu, dlouhodobě mají akcie McDonald’s jednoznačný rostoucí trend.

Akcie McDonald's od 2013 do 2020, tydenni graf
Akcie McDonald's od 2013 do 2020, týdenní graf (Zdroj: eToro.com)

Podrobná data o akciích fast-foodové korporace naleznete například na stránkách Finviz nebo na Yahoo Finance. McDonald’s je členem amerických burzovních indexů Dow Jones i S&P 500.

Akcie McDonald‘s – dividendy

Akcie McDonald’s dlouhodobě vyplácí svým akcionářům dividendy, přičemž posledních 43 let výši této dividendy navyšují. Dividendový výnos se aktuálně (Srpen 2020) pohybuje kolem 2,5 % a akcionáři dostávají svou dividendu na čtvrtletní bázi.

Pro své pravidelné a poměrně štědré výplaty bývá McDonald’s citován jako jeden z mála opravdu „povinných“ titulů v běžném investičním portfoliu, který se skládá i z akcií. Až 63,8 % svého čistého zisku McDonald’s rozděluje na dividendách podle dat z MarketBeat.com.

Úplnou historii dividend lze dohledat přímo na webu McDonald’s zde.

Jak nakoupit akcie McDonald‘s?

Chtěli byste se stát akcionářem McDonaldu a teoreticky tak vydělávat na každém prodaném hamburgeru? Není to nic složitého. Asi nejjednodušší postup je tento:

  1. Otevřete si účet u nějakého prověřeného brokera – ideálně s českou podporou a podléhajícího regulaci ČNB.
  2. Na nově vytvořený obchodní účet je třeba zaslat potřebné finanční prostředky. Buď vkladem kartou, nebo bankovním převodem.
  3. V obchodní platformě brokera nyní najděte právě akcie McDonald's (pod symbolem MCD) a proveďte nákupní příkaz.

Prověření akcioví brokeři

Favorit redakce
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo

eToro

★ 90 %

U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Další věcí nutnou si ujasnit ještě před nákupem akcií je nějaká vize či plán. Chcete držet akcii celé roky, nebo jen pár měsíců? Jaký zisk byste byli ochotni akceptovat a akcie prodat?

Příklad obchodu s akciemi McDonald‘s

Pro lepší pochopení, jak obchod akcií jako CFD může probíhat, jsme pro vás připravili tento klasický příklad:

Budeme chtít investovat do 10 akcií McDonald‘s. Jedna akcie bude stát 200 dolarů. Pokud byste obchodovali klasicky “bez páky”, stál by vás tento nákup $ 200 * 10 kusů = 2000 dolarů (asi 46 tisíc Kč).

Většinou ale obchodníci využívají páku. U akcií brokeři typicky nabízí páku 1:5. To znamená, že marže (jistina) částka nezbytná pro otevření obchodu na účtu může být 5krát menší.

Čili v našem příkladu by nám stačilo 400 dolarů na nákup 10 kusů akcií našeho oblíbeného fast-foodového řetězce. 400 dolarů je v přepočtu méně než 10 tisíc Kč – najednou tak celý proces nevypadá tak draze, že?

V případě, že se cena dostane např. na hodnotu 220 dolarů, tedy o 10 % výše, rozdíl mezi naší nákupní a uzavírací cenou je $ 20 za akcii. Vy ale máte 10 akcií a váš výsledný zisk by tedy z tohoto obchodu byl $ 20 x 10 = 200 dolarů.

Tak co říkáte, budete z fast-foodového byznysu profitovat společně s McDonald's?


JménoMcDonald's
TickerMCD
Webové stránkyhttps://www.mcdonalds.com/us/en-us.html
Založeno1955
Vyplácí dividendy?

Cena akcie McDonald's za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
25. 10. 2021 $237,5 MCD
22. 10. 2021 $239,2 MCD
21. 10. 2021 $241,7 MCD
20. 10. 2021 $240,2 MCD
19. 10. 2021 $242,4 MCD
18. 10. 2021 $241,9 MCD
15. 10. 2021 $242,4 MCD
14. 10. 2021 $244,3 MCD
13. 10. 2021 $242,6 MCD
12. 10. 2021 $244,5 MCD

Ohodnoťte akcie této firmy


Připojte se k diskuzi

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo