Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Blíží se konec nejzadluženější realitní firmy světa? To nejpodstatnější, co byste měli o krizi Evergrande vědět

Publikováno
Blíží se konec nejzadluženější realitní firmy světa? To nejpodstatnější, co byste měli o krizi Evergrande vědět
Zdroj: depositphotos.com

Svět stále čeká, co se stane s problémovým čínským konglomerátem Evergrande a jeho obrovskou horou dluhů. Dluhová krize developera je pro Peking velkou zkouškou. Někteří analytici se obávají, že by se dokonce mohla proměnit v čínský ekvivalent krachu Lehman Brothers a vyvolat otřesy v druhé největší ekonomice světa.

Nadcházející týdny budou rozhodující. Objevuje se celá řada spekulací o tom, co by se mohlo stát dál, přičemž mezi možné výsledky patří záchrana podporovaná Pekingem, restrukturalizace nebo platební neschopnost. Zde je vše, co byste měli vědět o společnosti Evergrande a o tom, jak se dostala do současné situace.

Co je Evergrande?

Evergrande je jedním z největších čínských developerů. Společnost je součástí žebříčku Global 500, což znamená, že je také jednou z největších světových firem podle tržeb. Je kótovaná na burze v Hongkongu, sídlí v jihočínském městě Shenzhen a zaměstnává přibližně 200 000 lidí. Nepřímo také pomáhá udržovat více než 3,8 milionu pracovních míst ročně.

Evergrande se prosadila v oblasti rezidenčních nemovitostíchlubí se, že vlastní více než 1 300 projektů ve více než 280 městech po celé Číně – ale její zájmy sahají daleko za tento rámec.

Kromě bydlení skupina investuje do elektromobilů, sportu a zábavních parků. Vlastní dokonce i potravinářský a nápojový podnik, který prodává balenou vodu, potraviny, mléčné výrobky a další zboží po celé Číně. Evergrande se také stará o turisty prostřednictvím své divize zábavního parku Evergrande Fairyland.

Jak se Evergrande dostalo do problémů?

Příliš velké oči, chtělo by se říct… V posledních letech dluhy Evergrande narůstaly, protože si na financování svých různých aktivit půjčovala. Skupina se nechvalně proslavila tím, že se stala nejzadluženějším developerem v Číně se závazky v hodnotě více než 300 miliard dolarů. V posledních několika týdnech varovala investory před problémy s peněžními toky s tím, že by mohla selhat, pokud nebude schopna rychle získat peníze.

Poznámka

Jako rudá kontrolka pak zapůsobilo prohlášení Evergrande, ve kterém společnost uvedla, že má problémy s hledáním kupců pro některá svá aktiva.

Podle odborníků se společnost do jisté míry dostala do problémů právě kvůli svým agresivním ambicím. „Skupina se vzdálila od svého hlavního předmětu podnikání, což je jeden z důvodů, proč se dostala do této šlamastyky,” uvedl Mattie Bekink, ředitel čínské pobočky Economist Intelligence Unit.

Analytici Goldman Sachs pak tvrdí, že struktura společnosti také ztěžuje odhad jejího potenciálního zotavení. Nedávno poukázali na složitost skupiny Evergrande a nedostatek informací o aktivech a závazcích společnosti. Příběh Evergrande je však také příběhem hlubokých a strukturálních problémů čínské ekonomiky financované dluhem. Tento problém není zcela nový. V loňském roce nesplácela své úvěry řada čínských státních společností, což vyvolalo obavy ohledně závislosti země na investicích do čínských dluhopisů, které mají podpořit další růst místní ekonomiky.

Největší příčinou potíží Evergrande – a dalších developerů s vysokým zadlužením – je však skutečnost, že poptávka po rezidenčních nemovitostech v Číně vstupuje z fáze stagnace do fáze trvalého poklesu.

Zdroj: statista.com
Vývoj počtu prodaných bytů (v milionech) v Číně v letech 2009–2019
Vývoj počtu prodaných bytů (v milionech) v Číně v letech 2009–2019

Směřuje situace ke zdárnému konci?

Evergrande nejprve uklidnilo investory, když 21. září uvedlo, že platby za domácí dluhopisy v jüanech byly vyřešeny jednáním. Podle údajů společnosti Refinitiv činí výše úroků těchto dluhopisů přibližně 232 milionů jüanů (36 milionů dolarů).

Mnoho otázek však stále zůstává nezodpovězeno. Společnost neupřesnila podmínky platby a tentýž den se stal splatným také úrok v hodnotě 83,5 milionu dolarů z dluhopisu denominovaného v dolarech. Tato lhůta uplynula, aniž by společnost poskytla další informace.

Evergrande nicméně koncem září oznámilo, že prodá část svého podílu v čínské bance za zhruba 1,5 miliardy dolarů, čímž získá tolik potřebnou hotovost.

Místo toho, aby tyto peníze šly na splátky úroků z dluhopisů však budou pravděpodobně použity na vyrovnání dluhů s věřitelem, bankou Shengjing.

Společnost se pak snaží také najít kupce pro části svých aktivit v oblasti elektromobilů a realitních služeb, v době psaní tohoto článku však nedosáhla žádného podstatného pokroku při hledání investorů a není jisté, zda bude skupina schopna dokončit jakýkoli takový prodej. Společnost vyrábějící elektromobily zveřejnila, že má problémy s platbami dodavatelům. Rovněž odvolala plány na prodej nových akcií na burze v Šanghaji. Kromě toho se skupina snaží prodat svou kancelářskou věž v Hongkongu, kterou koupila v roce 2015 za přibližně 1,6 miliardy dolarů.

Jak reagují investoři?

Problémy společnosti Evergrande se v průběhu září přesunuly do ulic, když v jejím sídle v Shenzhenu vypukly protesty. V areálu Evergrande se objevily desítky demonstrantů. Akcionáři však byli ohledně společnosti obezřetní již několik měsíců – Akcie Evergrande letos ztratily téměř 80 % své hodnoty.

Zdroj: google.com
Vývoj ceny akcií Evergrande Group od začátku letošního roku
Vývoj ceny akcií Evergrande Group od začátku letošního roku

Začátkem září agentury Fitch a Moody’s Investors Services snížily úvěrové hodnocení společnosti Evergrande s odkazem na její problémy s likviditou. „Považujeme určitý druh platební neschopnosti za pravděpodobný,“ napsala agentura Fitch v nedávné zprávě.

Zdá se, že tato situace také obecněji vyděsila investory, a to v době, kdy se čínský akciový trh vzpamatovává z represí Pekingu vůči společnostem soukromého sektoru, zejména v technologickém odvětví vůči akciím Alibaba, Ant Group a Tencent. Akcie v Hongkongu, New Yorku a na dalších významných trzích rozkolísaly obavy z nákazy ze strany Evergrande a ze zpomalení čínského růstu.

„Náladu na trhu bude určovat to, jak se vyřeší úvěrové napětí v Evergrande,“ napsali nedávno analytici Goldman Sachs s odkazem na úvěrový trh a širší ekonomiku. Dodali, že by mohl být zasažen čínský trh s dluhopisy a ztráta důvěry by se mohla přenést do širšího sektoru nemovitostí.

Co se může dít dál?

Čínská lidová banka koncem září dodala do finančního systému hotovost, aby pomohla uklidnit nervozitu. Ve svém prohlášení centrální banka také přislíbila, že bude udržovat zdravý vývoj trhu s nemovitostmi a chránit legitimní práva a zájmy spotřebitelů v oblasti bydlení.

Úředníci čínské centrální banky také nařídili finančnímu sektoru, aby se zaměřil na stabilizaci cen pozemků a bydlení, a dodali, že instituce by měly spolupracovat s místními samosprávami na společném udržení stabilního a zdravého vývoje trhu s nemovitostmi.

Peking má však jen málo dobrých možností. Bude chtít ochránit tisíce lidí, kteří si koupili nedokončené byty, stejně jako stavební dělníky, dodavatele a drobné investory. Podle Christiny Zhu, ekonomky agentury Moody’s Analytics, tvoří v Číně nemovitosti a s nimi spojená odvětví až 20 % městské pracovní síly. Úřady budou pravděpodobně také usilovat o omezení rizika krachu dalších realitních firem. Zároveň se však již dlouho snaží omezit nadměrné zadlužování developerů.

Někteří odborníci naznačují, že i přes finanční injekce může být na záchranu společnosti příliš pozdě. Finanční problémy Evergrande čínská média označují jako obrovskou černou díru, což naznačuje, že je nevyřeší žádné množství peněz.

Čína se snaží očistit od špatných korporátních dluhů již několik let. Přestože před pandemií dosáhla určitého pokroku, zdravotní krize těmto snahám opět zasadila tvrdou ránu. Nikdo se neodvažuje odhadnout dopady negativního scénáře, následky krachu Evergrande minimálně pro čínský akciový trh by však byly zdrcující.

Líbil se vám tento článek?
32
3

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Pavel

chtěl bych zeptat pana autor jestli ví kolik daná firma ovládá procent trhu s nemovitostma v číně

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎