Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tesla reportuje další solidní kvartál, výnos a zisk nad očekávání

Publikováno
Tesla reportuje další solidní kvartál, výnos a zisk nad očekávání
Zdroj: cnn.com

Dnes se zaměříme na akcie Tesla, které mají čerstvě po ohlášených výsledcích za třetí kvartál letošního roku. V obecné rovině jsou výsledky spíše nad očekávání. Mezikvartálně se s růstem ale víceméně počítalo, což potvrzuje i reakce trhu.

Jak je tedy zvykem, prvně si řekneme pár čerstvých zajímavostí, které mají s titulem souvislost. Následně navážeme základní fundamentální analýzou. Příspěvek zakončíme technickou analýzou a krátkým shrnutím.

Tesla pracuje na zvýšení produkce v nových továrnách

Když Tesla ve středu oznamovala své kvartální výsledky, zároveň se rozebírala nová produkce. Jak jsme si již několikrát řekli, akciové firmy jsou dost postiženy aktuálním fenoménem – nedostatek čipů. Zatímco některé firmy z problému těží – AMD, Nvidia, Intel – jiné naopak tratí.

Tesla je automobilka, která pro své vozy čipy potřebuje a jejich nedostatek ohrožuje výrobu. Automobilka tudíž uvedla, že problém s „dodavatelsko-odběratelským“ řetězcem ohrožuje jejich marže. Mimo jiné i zavedení nových výrobních kapacit, na kterých se pracuje, bude určitým tlakem.

Faktem ale je, že si Tesla v tomto nepříznivém období vedla vcelku dobře. I navzdory uvedeným překážkám se firmě podařilo zvýšit výnos a zisk.

Dle finančního ředitele firmy Zachary Kirkhorna je momentálně trápí výrazná fluktuace cen na trhu s niklem a hliníkem. To v souvislosti se zvyšováním výroby v nových továrnách způsobuje dost nejisté prostředí. Laicky řečeno je to může velmi zasáhnout, protože velká fluktuace cen vstupů do výroby způsobuje špatný odhad nákladů.

I přesto se však Tesle daří si splnit svůj vytyčený plán na rok 2021, kdy chtějí dosáhnout 50% růstu dodávek. A zatím se jim to daří.

Jistou zajímavostí středečního zveřejnění výsledků je fakt, že Elon Musk nebyl vůbec poprvé u této události přítomen. Což je přinejmenším dost zvláštní, protože kult Elona Muska má významný vliv na investory. Musk je mimo jiné dobrý rétor, díky čemuž dokázal investory dostatečně povzbudit.

Fundamentální analýza akcie Tesla (TSLA)

Co se tedy týká nových hospodářských čísel, jak bylo již řečeno, Tesla si hospodaření mezikvartálně zlepšila. Výnosy vzrostly o 15 % na 13,76 miliardy USD. Zisková marže činí téměř 12 %, což je oproti Q2 pokrok. Tehdy byla zisková marže 9,5 %. Samotný zisk ale vzrostl o 42 % na 1,62 miliardy USD. V tomto ohledu Tesla excelovala a navíc zde vidíme, že marže je hrozně důležitý faktor. Přesněji řečeno nestačí, aby pouze stoupaly výnosy.

Zdroj: yahoo.com
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály

Provozní výnos si mezikvartálně polepšil o více jak 50 %, z 1,3 miliardy na zhruba 2 miliardy USD. Právě tahle úroveň nám říká, že Tesla skutečně prodává mnohem více vozů. Pro zajímavost, meziročně provozní výnosy vzrostly skoro o 150 %. EBITDA zaznamenala o 28 % nárůst na 3,2 miliardy USD.

Volné cash flow si polepšilo o 113 % na 1,33 miliardy USD. Zisk na akcii (EPS) dosahuje 1,86 bodů. Poměrový ukazatel P/E je na 483 bodech – cena těchto akcií je pořád hrozně předražená. Když si chcete akcie Tesla koupit, zaplatíte 483 násobek zisku. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je hrubým odhadem kolem 17 %.

Technická analýza akcie Tesla (TSLA)

Co se týče techniky trhu, uděláme si prvně nějaké shrnutí předchozího vývoje. Akcie Tesla nakonec našly silný support na hladině 551 USD. Což by nikoho nemělo překvapovat. Jednak došlo již k dostatečnému pročištění o cca 40 % a jednak tu máme supportní konfluenci v podobě cenového levelu a low volume node objemového profilu.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf akcie Tesla
Denní graf akcie Tesla

Ta šance, že zde dojde k definitivnímu odrazu, byla nemalá. Během letních prázdnin se následně povedlo prorazit z klesající tržní struktury, která je podmíněná tou klesající trendovou diagonálou. Od té doby cenová expanze začala nabírat na dynamice. Struktura růstu měla čím dál větší sklon.

Díky tomu se kurz dostal až k S/R levelu 882 USD, což je vlastně dosavadní historické maximum z ledna letošního roku. Útok na onu rezistenci byl skvěle načasován, protože zrovna tento týden došlo ke zveřejnění nových slibných hospodářských výsledků.

Býci tedy zase převzali iniciativu, ale nejedná se vyloženě o nějakou ohromnou pumpu. Střídmá odezva na pozitivní čísla, nic víc. Tesla v každém případě téměř vytvořila nové historické maximum. Nepovedlo se to pouze o několik centů.

Teď k těm háčkům. Objemy jsou po celý rok velmi podprůměrné. Sami se podívejte na graf. Hned seznáte, že v tomto ohledu nedochází k žádnému progresu. Předešlé roky byly objemy několikanásobně vyšší. Dále je potřeba rozhodně prorazit na nová historická maxima, ale denní RSI je už nad 80 body. Trh tudíž nemá zrovna výhodnou pozici a nemělo být dojít k nenadálému propadu. Takový vývoj by nevypadal moc dobře.

Závěrem

Je bez diskuze, že Tesla se po dlouhých letech někam dostává. Hlavně tato společnost konečně generuje zisk, který není úplně zanedbatelný. Nic to ale nemění na tom, že titul je až do stropu předražený.

Jakýkoliv nakupující pak musí spoléhat na to, že někdo další bude ochoten zaplatit ještě větší částku. Respektive se ta pravděpodobnost toho, že se někdo takový najde, s rostoucí cenou snižuje. Na což každý investor musí myslet.

Co se týká technické stránky trhu, mám velký problém s těmi objemy. Celý rok jsou dost slabé, což značí, že na trhu příliš neoperuje velký kapitál. A to není dobře.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.