Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
renault
RNO
Akcie Renault (RNO) – Aktuální cena, graf, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*
Graf RNO

50,18€ (1 269 Kč)

+1,05 % za 7 dní

renault

Akcie Renault (RNO) – Aktuální cena, graf, kde koupit

Cena akcií Renault
Graf RNO

50,18€ (1 269 Kč)

+1,05 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny akcií Renault

Logo Renault
Renault/RNO
Načítání
Načítání
Kupte si akcie Renault Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost Renault

Tržní kapitalizace 14,58 mld.€ EBITDA 5,43 mld.€
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 0,49
Roční dividenda na akcii 1,85€ P/E (Cena k zisku) 6,28
Dividendový výnos 3,69 % Návratnost aktiv 2,09 %
Příjmy společnosti 52,38 mld.€ Návratnost vlastního kapitálu 7,68 %
Příjmy na akcii 193,3€ Provozní marže 7,88 %
Účetní hodnota na akcii 109,6€ Zisková marže 4,2 %
Hodnota podniku 59,46 mld.€ Cílová cena Wall Street 53€

Informace o akciích Renault

Značka Renault je v České republice častým terčem posměšků a kritiky. Když ovšem dáme předsudky stranou, zjistíme, že se jedná o velmi úspěšnou automobilku s historií od roku 1899.

Značka Renault je známá především pro produkci osobních automobilů, zapomenout ale nesmíme na nákladní automobily, traktory, autobusy a v minulosti dokonce i na motorové vlaky a tanky.

Renault dokonce dodával motory do autobusů Karosa C 934.

Akcie Renault najdete obvykle pod tickerem RNO.FR. Pokud budete obchodovat fyzické akcie, příkazy budou putovat na pařížskou burzu Euronext, kde se titul obchoduje od pondělí do pátku od 9:15 do 17:45.

Než se do obchodování pustíte, přečtěte si vše o akciích. Samozřejmě také pokračujte v tomto článku, kde si akcie Renualtu představíme detailně a zjistíte, zda má smysl se jimi dále zabývat.

Obsah článku

O společnosti Renault

Renault je francouzská automobilka vyrábějící především osobní a nákladní automobily. V její aktuální produkci najdeme také autobusy a traktory. Renault má skutečně široký záběr, koupit u něj můžete levné městské auto i vyladěný sportovní model pod značkou Alpina.

Zdroj: alpinecars.com
Alpine

Renault nejsou jen vozy s typickým znakem na přídi, ale také rumunská Dacia, korejský Samsung Motors, ryze francouzská Alpina nebo ruská Lada. Všechny tyto značky patří do skupiny Renault.

Jak vidíte Renault je mnohem větší, a úspěšnější, než si většina lidí v České republice myslí. Navíc mnohdy je Renault i leaderem v technologiích. Laguna II byla druhým evropským automobilem s funkcí bezklíčkového vstupu a startování. Laguna II byla také prvním autem, které dosáhlo 5 hvězdiček v crashtestu Euro NCAP.

Velikost značky Renault reprezentuje i motorsport. Asi nejznámější je značka Renault z Formule 1.

Celkově automobilka Renualt zaměstnává kolem 180 tisíc zaměstnanců po celém světě. Ti přispívají k výrobě více jak 2,5 milionů osobních vozů Renault ročně a zasluhují se o obrat přesahující 50 miliard eur.

Renault je součástí aliance Renault–Nissan–Mitsubishi. Automobilky spolu sdílejí technologie, pomáhají si a tato spolupráce sklízí úspěch. V roce 2017 byla tato aliance největším světovým výrobcem osobních automobilů.

Hlavními akcionáři Renault je Francie (15 %), Nissan (15 %) a Daimler (3,1 %). Především díky poslednímu ze třech největších akcionářů se Renault dostává i k německé technologii typické pro Mercedes-Benz. Tato spolupráce je ovšem především na poli nákladních vozů.

Renault dceřiné společnosti:

 • Alpine
 • Somaca
 • Oyak-Renault
 • AvtoVAZ
 • Revoz
 • RCI Banque
 • Alliance Rostec Auto
 • Renault Retail Group
 • Renault España
 • Renault do Brasil
 • Renault Argentina
 • Renault Samsung Motors
 • Dacia
 • Renault India Private Limited
 • Fonderie de Bretagne
 • Sofasa
 • Renault Group
 • Renault Česká republika
 • RCI Finance CZ
 • Berliet
 • Saviem

Výrobní závody Renault:

 • Francie: Batilly, Dieppe, Douai, Flins, Maubeuge, Sandouville
 • Zbytek Evropy: Novo mesto (Slovinsko), Palencia a Valladolid (Španělsko), Toljatti, Moskva, Iževsk (Rusko), Mioveni (Rumunsko)
 • Asie: Bursa (Turecko), Pusan (Jižní Korea), Čennaí (Indie)
 • Afrika: Casablanca a Tanger (Maroko), Oran (Alžírsko)
 • Jižní Amerika: Córdoba (Argentina), Corituba (Brazílie), Envigado (Kolumbie)

Historie Renault

Renault byl založen 25. února 1899 třemi bratry – Lousem, Marcelem a Fernandem Renaultem. Louis byl inženýr, který již měl s konstrukcí automobilů zkušenost, další dva bratři zase měli zkušenosti s financemi a obchody z otcovy textilní firmy.

Zdroj: wikipedia.org
Renault Voiturette

První prototyp automobilu byl sestaven již v roce 1898, tedy ještě dříve, než byla založena společnost Renault, přesně Société Renault Frères. Prvním prototypem byl Renault Voiturette 1CV, který se rychle prodal a pomohl získat patent na unikátní konstrukci. To byl ten pravý input pro založení a rozvoj Renaultu.

V prvním roce působení rozjel Renault malosériovou výrobu 71 automobilů typu A. Renault chtěl být nezávislý a usilovně pracoval na vývoji vlastního motoru, to se mu povedlo a od roku 1903 vyrábí vlastní pohonnou jednotku (do té doby kupoval motory od De Dion-Bouton).

Renault významně roste s letech 1905 a 1908. Svůj podíl na tom měla objednávka z roku 1905 pro pařížskou taxislužbu. Vozy se osvědčily a staly se oblíbeným taxíkem i v Londýně a New Yorku.

V roce 1908 vyrábí Renault 3 575 vozů za rok, ve Francii je jednoznačně největší automobilový výrobce, a i světově patří mezi špičku.

Na začátku 20. století byl automobil skutečně luxusním zbožím. Cena základních Renaultů byla 3 000 franků. V té době byste na automobil potřebovali desetiletý průměrný plat. V dnešních číslech se bavíme zhruba o 4 milionech korun za nejlevnější automobil od Renault.

Automobilku výrazně zasáhla první i druhá světová válka. Silně se ji dotkla i velká hospodářská krize. Co to pro Renault znamenalo? Nejen významný pokles produkce a poptávky, ale také rozbombardované haly, ztráty na majetku i na životech. Navíc po francouzské kapitulaci roku 1940 byl Louis Renault nucen vyrábět tanky pro nacistické Německo. Louis sice odmítl, ale továrny pod kontrolou Němců stejně tanky vyráběly. Samotný Renault se soustředil na nákladní vozy, ale i ty byly využity pro válečné účely.

Po druhé světové válce francouzská vláda obviňuje Louise Renaulte ze spolupráce s Němci, uvězňuje ho a Louis za nejasných podmínek do dvou měsíců umírá. Renault se dostává do rukou státu.

Zdroj: wikipedia.org
Renault 5

Značce Renault se relativně daří i v rukou státu. Automobilka je typická luxusem, kvalitou, ale také vysokou cenou. V té době to byl zcela jiný Renault než ho známe dnes. Ovšem právě kvalitní, drahé, silné vozy dostihla konkurence nabídkou malých a výrazně levnějších automobilů. I zde se Renault přizpůsobil a nabídl Renault 5, předchůdce Renault Clio.

Firma Renault byla privatizovaná v roce 1996. To umožnilo automobilce opět výrazně růst a expandovat i na východ či jih Ameriky.

V roce 1999 se Renault spojuje do aliance s Nissanem a ve stejném roce kupuje většinový podíl v rumunské Dacii. Společnost také investuje do ruské značky Lada.

Začátkem 21. století Renault boduje. Na evropském trhu je automobil Renault jako druhý vůz s bezklíčkovým otevíráním a startováním. Renault měl také první auto, které dostáhlo na 5 hvězdiček v crashtestu Euro NCAP.

Vývoj ceny akcií Renault

Akcie Renault, a vlastně akcie většiny automobilek jsou cyklické. To znamená, že reagují na vývoj ekonomické situace. Potvrdit si to můžeme finanční krizí v roce 2008, až do té doby akcie Renault dlouhodobě rostly.

Renault se ihned po krizi z roku 2008 opět pustil do rostoucího trendu. Jak ale můžete vidět níže, COVID-19 a další externí vlivy jako nedostatek čipů opět nastolují medvědí trh.

Logo Renault
Renault/RNO
Načítání
Načítání
Kupte si akcie Renault Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Renault má cyklický charakter, a tak lze očekávat, že v době ekonomického růstu porostou i akcie Renaultu. Samozřejmě s ekonomickými krizemi a problémy bude klesat poptávka po nových automobilech, tím budou klesat příjmy i akcie Renault.

Dividendy Renault

Renault vyznává dividendovou politiku. Dividendy vyplácí jednou ročně, v květnu. V roce 2022 se akcionáři mohou těšit na příjemných 2,98 %. Výplata dividendy ovšem není u Renaultu pravidlem, již několikrát se francouzská značka rozhodla dividendu nevyplatit, ale většinou se k výplatě dividend do pár let vrátila.

Pokud vás dividendové akcie zajímají více, podívejte se na seznam dividendových králů a aristokratů. To jsou akciové společnosti, které navyšují dividendu aspoň 25 let (aristokraté), některé i více jak 50 let (králové).

Investování do akcií Renault

Renault patří mezi světové výrobce automobilů. S 22 závody po celém světě a více jak 2,5 miliony vyrobených vozů ročně se řadí mezi TOP automobilky. A pokud jste si tuto značku nevybrali při nákupu vozu, můžete do ní aspoň investovat. Potenciál akcie Renault rozhodně mají.

Zmíněná cykličnost akcií Renault je na výše zobrazeném grafu jasně patrná. Co to znamená? Přímo se nabízí investovat do této automobilky v době, kdy se ekonomice tolik nedaří, případně v situaci, kdy růst započal. Ovšem to platí pro dlouhodobé držení akcií, pokud chcete obchodovat krátkodobě, řídíte se jinými pravidly, především technickou analýzou.

Zdroj: investopedia.com
Ekonomický cyklus

Tím se dostáváme k základním dvěma druhům obchodování – dlouhodobé investice ve formě držení reálných akcií a krátkodobé spekulace pomocí finančních derivátů, například pomocí CFD kontraktů. V obou případech vše zvládnete z pohodlí domova, stačí vám jen připojení k internetu.

První možnost: nákup akcií Renault

Nákup klasických akcií je nejenom nejsnazší, ale v mnoha případech i ten nejlepší způsob investování. Vše je logické a nejsou zde žádné složité poplatky.

Renault navíc nabízí dividendu. Pokud budete akcie v rozhodné datum držet, můžete se jednou ročně (květen-červen) těšit na připsání dividendy. Dividenda se vám připíše na obchodní účet u brokera. Je čistě na vás, zda si ji necháte vyplatil nebo použijete k dalším investicím.

Koupě fyzických akcií je atraktivní finančně. Bez pákového efektu můžete držet fyzické akcie u XTB bez poplatků. To je významný benefit, který v dlouhodobém měřítku hraje fyzickým akciím do karet.

XTB rozhodně není jedinou možností, obchodovat můžete i u jiných ověřených brokerů, například eToro nebo RoboMarkets.

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
 • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
 • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
 • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
 • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Jak investice formou nákupu akcií funguje?

Pojďme si to ukázat na jednoduchém příkladu.

Cena akcií Renault byla v roce 2021 na úrovni 40 EUR za akcii, použijme tuto cenu a kupme 10 akcií Renault. Tzn. potřebujeme 400 EUR.

Pokud cena vzroste o 20 % na 48 EUR za kus, o stejných 20 % vzroste i celková investice. Akcie jsme nakoupili za 400 EUR a nyní je můžeme se ziskem 20 % prodat. Prodáme je tedy za 480 EUR a máme zisk 80 EUR (zisk na akcii 8 EUR krát 10 akcií).

Zisk 80 EUR můžeme dále investovat nebo si ho můžete nechat vyplatit na bankovní účet.

Druhá možnost: aktivní obchodování akcií Renault

Pokud chcete obchodovat řádově ve vteřinách, minutách, hodinách, maximálně ve dnech, nabízí se obchodování s finančním derivátem a s finanční pákou. V takovém případě můžete vydělávat hodně peněz i na malém cenovém pohybu akcií.

Ke krátkodobému obchodování akcií lze doporučit CFD kontrakty. CFD kontrakty můžete obchodovat u většiny brokerů. U námi zmíněného XTB najdete akcie Renault jako fyzické akcie i jako derivát typu CFD. Dávejte si pozor, abyste vždy nakupovali akcie ve formě, ve které chcete. U brokera je to v seznamu titulů odlišeno jen drobným labelem, podívejte se níže.

Pokud stále váháte, vyzkoušejte si obchodování bez rizika a zdarma s virtuálními penězi (ale na skutečných trzích) na demo účtu.

Co je to finanční páka?

S finanční pákou můžete nakoupit více akcií, než na kolik máte dostupné prostředky na obchodním účtu. Představit si to můžete jako obchodování s půjčkou. Ukážeme si to na příkladu:

Na obchodním účtu máte k dispozici 400 EUR (stejně jako jsme měli u fyzických akcií), s využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat celkem 2 000 EUR (pětinásobkem).

Najednou si můžete koupit rovnou 50 akcií Renault po 40 EUR (bez pákového efektu jste mohli nakoupit “pouze” 10 akcií).

Když se nyní cena zvýší o stejných 20 %, tedy ze 40 EUR na 48 EUR za jednu akcii Renault, zisk je známých 8 EUR na akcii. Tentokrát ovšem nemáte 10, ale hned 50 akcií, tedy 50 x 8 = 400 EUR.

Při obchodování s finanční pákou je za stejných podmínek (výše investice, 20% zhodnocení) zisk 5x vyšší. Proč vlastně neobchodovat jen s finanční pákou, není to skvělé?

Je to skvělé! Přesně takhle CFD obchodování funguje. Pozor! Úplně stejně se vám násobí ztráta. Máte 5x více akcií a s tím i 5x větší potenciál zisku či ztráty.

Při obchodování s finanční pákou musíte navíc počítat s poplatky za pákové obchodování (za “půjčku”). Poplatky jsme při naší demonstraci výše nezohlednili, stejně tak jsme ignorovali minimální částku, kterou si musíte u pákového obchodování na účtu nechat. Jakýsi bezpečnostní polštář (aby se v případě rychlého poklesu stihl obchod uzavřít a vy jste skončili s obchodním účtem na nule, a nikoliv v mínuse). Pro obchodování s částkou 400 EUR byste na obchodním účtu potřebovali ještě pár set EUR jako rezervu.

Kde koupit akcie Renault?

Akcie Renault, ať už klasické akcie nebo jako finanční derivát, můžete nakoupit či prodat z pohodlí domova. Potřebujete jen připojení k internetu, ideálně počítač a dobrého brokera.

Broker je prostředník, který vám zajistí přístup na trh cenných papírů. Při výběru brokera buďte obezřetní, protože se v zásadě jedná o vašeho obchodního partnera a se špatným obchodním partnerem nikdy nemůžete dělat úspěšný business.

Za finex.cz i za sebe mohu doporučit dnes už několikrát zmíněného licencovaného brokera XTB, osobně u něj obchoduji. Ostatně přečtěte si recenzi XTBU XTB můžete akcie Renault obchodovat jako akcie, i jako CFD.

Samozřejmě nikomu XTB nenutíme, obchodovat můžete i u jiných ověřených brokerů. Například eToro nebo RoboMarkets. Případně navštivte srovnání akciových brokerů.

Akcie Renault jsou obchodované na pařížské burze Euronext. Obchodní hodiny jsou pondělí až pátek od 9:15 do 17:45.

Komise u XTB je pro měsíční obrat do 100 000 EUR je 0 %, stejně tak je 0 EUR i minimální provize. Minimální hodnota pokynu je 100 EUR. Při obchodování CFD kontraktů jsou poplatky vyšší, závisí od délky držení a využité finanční páce.

Video: Vzorový nákup akcií ČEZ u brokera XTB

Níže se můžete podívat na video, kde vám na akciích ČEZ ukážeme, jaký je rozdíl v nákupu klasických akcií a finančního derivátu CFD. Obchody jsou prováděny u brokera XTB. Technicky, nákup akcií Renault bude probíhat stejně, jako nákup akcií ČEZu na videu.

Vyplatí se investovat do akcií Renault? A co na akciích Renault sledovat?

Logo Renault od roku 2021

Akcie Renault jsou cyklické, kopírují tedy vývoj světové ekonomiky. Pokud se daří světové ekonomice, daří se i francouzské automobilce a opačně. Cyklických akcií je nejvíce, protože vypořádat se s globálním ekonomickým poklesem a růst mu navzdory umí jen několik společností.

To posouvá akcie Renault relativně do průměru, do největšího “balíku” cyklických akcií. Ovšem tím bychom Renault mohli urazit, protože málokterá společnost má 180 tisíc zaměstnanců, tržby přes 50 miliard EUR, 22 výrobních závodů po celém světě a produkuje přes 2,5 milionu produktů ročně v ceně až desítek průměrných platů ročně za kus.

Renault má navíc hned několik dceřiných společností, nejznámější je asi rumunská značka Dacia. Máme zde také sportovní divizi pod jménem Alpina. Zapomenout nesmíme ani na investice do ruské Lady. Mimo dceřiných společností je nutné připomenout alianci Renault–Nissan–Mitsubishi. Jedná se o největší alianci v automobilovém průmyslu. Dále Renault na poli nákladních vozidel spolupracuje s Daimler AG (Mercedes-Benz).

Renault rozhodně není průměrný, má velké zázemí, investice, partnery a je tak velmi zajímavou automobilkou. Pokud vás tento francouzský výrobce automobilů nezaujal po stránce nabízených vozů, mohl by ve vás vzbudit zájem jako investice. Renault má rozhodně co nabídnout.

Stále je ale potřeba mít na paměti, že Renault je cyklickou společností a nabízí cyklické akcie, tedy reaguje na světový ekonomický vývoj. V portfoliu byste rozhodně neměli mít jen cyklické akcie, proto na tento fakt upozorňujeme. Z dlouhodobého hlediska je ovšem výhodné tyto akcie nakoupit po propadu a profitovat z jejich růstu.

Pokud chcete investovat do akcií Renault je potřeba sledovat světovou ekonomiku, zda se nacházíme v době expanze, konjunktury, jsme na vrcholu, v recesi, depresi či na dně. Samozřejmě je potřeba pečlivě analyzovat všechny finanční ukazatele, čtvrtletní výsledky, počet vyrobených automobilů, plánované produkty, investice a v neposlední řadě také dohody a spolupráce s partnery. Není toho málo.

Na závěr si ukážeme jedno porovnání, nejdříve ještě jednou graf akcií Renault a pod ním graf akcií Toyota. Neříkáme, že je Toyota lepší volbou, ale srovnání s největší světovou automobilkou je přinejmenším zajímavé. Toyota se totiž s cyklickými vlivy vyrovnává mnohem lépe. Na druhou stranu to přináší méně příležitostí pro zajímavou koupi.

Logo Renault
Renault/RNO
Načítání
Načítání
Kupte si akcie Renault Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Vývoj ceny Toyota

Zdroj: google.com/finance
Vývoj ceny Toyota
Vývoj ceny Toyota

A co si o akciích Renault myslíte vy? Vidíte v tomto titulu velké riziko nebo velký potenciál? A máte v portfoliu již nějakou automobilku či cyklickou akcii?

Více informací o akciích Renault (RNO)

Základní informace
Název společnostiRenault
TickerRNO
Základní informace o společnosti
Webové stránkyhttps://group.renault.com/en/
Adresa sídla společnosti122/122 bis avenue du Général Leclerc, Boulogne-Billancourt, France, 92100
Založeno1899
Datum IPO-
SektorSpotřební zboží/služby - zbytné
PrůmyslAutomobily
Zaměstnanci105 497
Vedení společnostiCEO, Member of the Management Board & Director: Mr. Luca de Meo
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy-
Datum ex dividenda22. 5. 2024
Roční dividenda na akcii1,85€
Dividendový výnos3,69 %
Výplatní poměr3,13 %
Příjmy
Příjmy společnosti52 375 998 464€
Příjmy na akcii193,3€
Růst příjmů čtvrtletně R/R1,1 %
Valuace
Tržní kapitalizace14 575 032 320€
Hodnota podniku59 461 041 534€
P/B (Cena k účetní hodnotě)0,49
P/E (Cena k zisku)6,28
Očekávané P/E4,55
Účetní hodnota na akcii109,6€
Cílová cena Wall Street53€
Hodnota podniku k příjmům1,14
Hodnota podniku k EBITDA9,3
Cena k příjmům0,28
Rentabilita
EBITDA5 430 000 128€
Provozní marže7,88 %
Zisková marže4,2 %
Hrubý zisk9 215 000 000€
Zisk na akcii (EPS)7,99€
Zředěný zisk na akcii (EPS)7,99€
Očekávaný EPS (tento rok)12,63€
Očekávaný EPS (příští rok)13,59€
Očekávaný EPS (tento kvartál)-
Očekávaný EPS (příští kvartál)-
Růst zisků čtvrtletně R/R-90 %
Výkonnost
Návratnost aktiv2,09 %
Návratnost vlastního kapitálu7,68 %
Názor analytiků
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení -
Datum posledního rozdělení-
Ohodnoťte akcie firmy Renault
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Akcie, které by vás mohly zajímat